Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

KKv 2010.2 A Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiumának 2/2010. (II. 22.) KK véleménye

perköltség megállapításáról a választási bizottság határozatának bírósági felülvizsgálata iránti nemperes eljárásban

A választási bizottság határozatának bírósági felülvizsgálata iránti nemperes eljárásban perköltség nem állapítható meg.

A Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 78. § (1) bekezdése szerint a pernyertes fél költségeinek megfizetésére a pervesztes felet kell kötelezni.

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 84. § (2) bekezdése alapján a bíróság a felülvizsgálat iránti kérelemről nemperes eljárásban határoz. A nemperes eljárásban a bíróság a 105/1952. (XII. 28.) MT rendelet 13. § (3) bekezdése alapján az eljárás jellegének, sajátosságainak megfelelően alkalmazza a Pp. szabályait.

A választójogot az Alkotmány az alapvető jogokat és kötelességeket megállapító XII. fejezetében szabályozza. Az Alkotmány 70/K. § alapján az alapvető jogok megsértése miatt keletkezett igények, továbbá a kötelességek teljesítésével kapcsolatban hozott állami döntések elleni kifogások bíróság előtt érvényesíthetők.

A választási bizottság határozatának bírósági felülvizsgálatának alkotmányos alapjait tehát az Alkotmány 70/K. §-a teremti meg. A bíróság ebben az eljárásban alapjogvédelmi feladatát látja el. Az Alkotmányban biztosított alapjog védelmét azonban nem önmagában az alapjog megsértése közvetlenül teszi lehetővé, hanem - miként más esetekben is - a bíróság előtti jogérvényesítés feltételeit külön törvény, a Ve. szabályozza. A Ve. a perköltségre vonatkozóan rendelkezést nem tartalmaz.

A Pp. ugyanakkor az alkotmányos alapjogok bíróság előtt történő érvényesítésének lehetőségét is csak a természetes személyek és más személyek vagyoni és személyi jogaival kapcsolatban felmerült jogviták eldöntése körében biztosítja (Pp. 1. §). A Pp. tehát nem rendelkezik az alkotmányos alapjogok bíróság előtt történő érvényesíthetőségének sajátosságairól, még a különleges szabályok között is csak a közigazgatási perekre állapít meg külön rendelkezéseket. A választási bizottság határozatának bírósági felülvizsgálata iránti eljárás azonban nem közigazgatási nemperes eljárás.

A választási bizottság határozatának bírósági felülvizsgálata iránti eljárás olyan sui generis eljárásnak minősül, amelyben a Pp. szerinti pernyertes és pervesztes félről nem beszélhetünk. A bíróság a választási bizottság határozatát vizsgálja felül, azonban - ellentétben a közigazgatási pertől - a határozatot hozó szerv a bírósági eljárásban nem vesz részt, a felülvizsgálatot kérelmezővel nem ellenérdekű fél, így pervesztesnek még akkor sem tekinthető, ha határozatát a bíróság megváltoztatja. Az eljárásban szerepelhetnek ellenérdekű felek (pl. két ellenérdekű jelölt vagy jelölő szervezet), azonban a bírósági eljárás tárgya ebben az esetben is a választási bizottság határozatának felülvizsgálata kapcsán a választási jogsértés megállapítása, és nem az ellenérdekű felek jogvitája. Az eljárásnak csak a kérelmező a résztvevője akkor is, ha a Ve. 84. § (6) bekezdése alapján az ellenérdekű fél számára is lehetővé kell tenni a szóbeli nyilatkozattételt.

A választópolgárok, jelöltek, jelölő szervezetek alkotmányos jogukat gyakorolják, amikor a Ve. korlátlan jogorvoslatot engedő szabályozásával élve, a választás tisztasága érdekében fordulnak bírósághoz, ezért a felmerülő költségeik viselésére más szerv vagy személy nem kötelezhető. A Pp. perköltséget szabályozó rendelkezései a választási eljárás sajátosságai miatt nem alkalmazhatók, a Ve. pedig eljárási költség megállapítását nem teszi lehetővé.

Dr. Kozma György