Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

62010CO0272_INF[1]

A Bíróság (hatodik tanács) 2011. január 18-i végzése. Souzana Berkizi-Nikolakaki kontra Anotato Symvoulio epilogis prosopikou (ASEP) és Aristoteleio Panepistimio Thessalonikis. Előzetes döntéshozatal iránti kérelem: Dioikitiko Efeteio Thessalonikis - Görögország. Az eljárási szabályzat 104. cikkének 3. §-a - Szociálpolitika - Az EUMSZ 155. cikk (2) bekezdése - 1999/70/EK irányelv - A határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás 8. szakasza - Határozott idejű munkaszerződések a közszektorban - Egymást követő szerződések - Visszaélés - Szankciók - A munkaszerződés határozatlan idejűvé alakítása - Eljárási részletszabályok - Jogvesztő határidő - Az egyenértékűség és a tényleges érvényesülés elve - A munkavállalók védelme általános szintjének a csökkenése. C-272/10. sz. ügy

A Bíróság (hatodik tanács) 2011. január 18-i végzése – Berkizi-Nikolakaki kontra Anotato Symvoulio epilogis prosopikou és Aristoteleio Panepistimio Thessalonikis

(C-272/10. sz. ügy)

„Az eljárási szabályzat 104. cikkének 3. §-a – Szociálpolitika – Az EUMSZ 155. cikk (2) bekezdése – 1999/70/EK irányelv – A határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás 8. szakasza – Határozott idejű munkaszerződések a közszektorban – Egymást követő szerződések – Visszaélés – Szankciók – A munkaszerződés határozatlan idejűvé alakítása – Eljárási részletszabályok – Jogvesztő határidő – Az egyenértékűség és a tényleges érvényesülés elve – A munkavállalóknak nyújtott védelem általános szintjének a csökkentése”

1. Szociálpolitika – Az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás – 1999/70 irányelv – Az egymást követő határozott idejű munkaszerződések visszaélésszerű igénybevételének megakadályozását célzó intézkedések (EUMSZ 155. cikk, (2) bekezdés; 1999/70 tanácsi irányelv, melléklet) (vö. 32–33., 37–38., 44–45., 48–49., 51–61. pont és a rendelkező rész 1. pontja)

2. Szociálpolitika – Az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás – 1999/70 irányelv – A munkavállalóknak nyújtott védelem általános szintje csökkentésének tilalma az említett megállapodás hatálya alá tartozó területen (1999/70 tanácsi irányelv, melléklet, 8. szakasz, 3. pont) (vö. 69., 74., 76–77. pont és a rendelkező rész 2. pontja)

Tárgy

Előzetes döntéshozatal iránti kérelem – Dioikitiko Efeteio Thessalonikis – Az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodásról szóló, 1999. június 28-i 1999/70/EK tanácsi irányelv (HL L 175., 43. o.; magyar nyelvű különkiadás 5. fejezet, 3. kötet, 368. o.) melléklete 8. szakasza 3. pontjának értelmezése – A határozott idejű munkaszerződések határozatlan idejű munkaszerződéssé alakításához jogvesztő határidőt bevezető nemzeti szabályozás.

Rendelkező rész

1)         Az EUMSZ 155. cikk (2) bekezdését, valamint az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodásról szóló, 1999. június 28-i 1999/70/EK tanácsi irányelv mellékletében szereplő, a határozott ideig tartó munkaviszonyról szóló, 1999. március 18-án kötött keretmegállapodást úgy kell értelmezni, hogy azokkal nem ellentétes az olyan nemzeti szabályozás, mint a határozott idejű szerződéssel a közszektorban alkalmazott munkavállalókra vonatkozó rendelkezéseket előíró 164/2004. sz. elnöki rendelet 11. cikkének (2) bekezdése, amely előírja, hogy a munkavállaló arra irányuló kérelmét, hogy az – esetlegesen visszaélésszerűnek tekinthető – egymást követő, határozott idejű munkaszerződéseit határozatlan idejű munkaszerződéssé alakítsák, a hatáskörrel rendelkező hatóságnál az említett rendelet hatálybalépésétől számított két hónapos jogvesztő határidőn belül kell előterjeszteni, azzal a feltétellel, hogy e határidő – amit a nemzeti bíróságnak kell ellenőriznie – nem kevésbé kedvező, mint a hasonló nemzeti munkajogi kérelmekre előírt határidők, és nem teszi lehetetlenné vagy nem nehezíti túlzott mértékben az uniós jog által biztosított jogok gyakorlását.

2)         A határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás 8. szakaszának 3. pontját úgy kell értelmezni, hogy azzal nem ellentétes az olyan nemzeti szabályozás, mint a 164/2004. sz. elnöki rendelet 11. cikkének (2) bekezdése, amely előírja, hogy a munkavállaló arra irányuló kérelmét, hogy az – esetlegesen visszaélésszerűnek tekinthető – egymást követő, határozott idejű munkaszerződéseit határozatlan idejű munkaszerződéssé alakítsák, a hatáskörrel rendelkező hatóságnál az említett rendelet hatálybalépésétől számított két hónapos jogvesztő határidőn belül kell előterjeszteni, míg az ezen időpontot megelőző, hasonló nemzeti jogszabályok által előírt megfelelő határidők meghosszabbíthatók voltak, amennyiben e szabályozás nem érinti a határozott idejű szerződés alapján alkalmazott munkavállalóknak nyújtott védelem általános szintjét.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX:62010CO0272_INF - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:62010CO0272_INF&locale=hu