Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2003.968 Minőségi cserével indokolt munkáltatói rendes felmondás esetén a munkáltató döntési körébe tartozik annak meghatározása, hogy számára milyen szempontok alapján, miként valósul meg az érintett munkakör eltérő (magasabb) színvonalú ellátása [Mt. 89. § (3) bekezdés].

Az alperes 2001. január 5-én kelt - minőségi cserével indokolt - rendes felmondása ellen benyújtott keresetében a felperes a jogellenesség jogkövetkezményeinek alkalmazását kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

A tényállásban megállapította, hogy a felperes német nyelvismeretében hiányok mutatkoztak, emiatt az alperessel jogviszonyban lévő külföldiek jelzéssel éltek. Az alperes a minőségi csere végrehajtását követően egy megfelelő nyelvismerettel, vizsgabizonyítvánnyal, de a felperesénél kevesebb szakmai tudással rendelkező személyt alkalmaz.

E tényállás alapján a munkaügyi bíróság a rendes felmondás jogszerűségére - ezen belül okszerűségére - következtetett.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett.

A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, megállapította az alperes rendes felmondása jogellenességét, a felperes munkaviszonyának az ítélethozatal napjával való megszűnését, az alperest összesen 1 337 511 forint megfizetésére kötelezte, elmaradt munkabér, kártérítés és végkielégítés címén.

A másodfokú bíróság a megállapított tényállást helyesnek találta, azonban abból az elsőfokú bíróságétól eltérő következtetésre jutott. Ennek lényege szerint minőségi csere esetén a szakmai feltételeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Emiatt a kiváló szakmai felkészültségű, alacsonyabb szinten németül beszélő felperes helyett felvett munkavállaló (aki az idegen nyelvet magasabb szinten tudja, de szakmai ismerete nincs) nem igazolja a minőségi cserét, emiatt az alperes rendes felmondása okszerűtlenség miatt jogellenesnek minősül.

A másodfokú bíróság a jogellenesség jogkövetkezményeként az Mt. 100. § (4) és (6) bekezdése alapján elmaradt munkabér, az (5) bekezdés szerint további egyhavi végkielégítés, és négyhavi átlagkeresetnek megfelelő összeg megfizetésére kötelezte az alperest.

Az alperes a Pp. 270. § (1) bekezdésben foglaltak szerint a (2) bekezdés bb) pontja alapján az MK 95. számú állásfoglalásba ütköző jogértelmezés miatt nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság a munkáltató diszkrecionális jogkörébe tartozó kérdésben foglalt állást. Az új munkavállaló betanításának, képzésének kérdésköre olyan gazdaságossági és célszerűségi szempont, amely a munkaügyi vita keretein kívül esik. Emiatt az alperes a jogerős ítélet "megváltoztatását", és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte a felperes perköltségben való marasztalásával.

A Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati eljárást rendelt el abban a kérdésben, hogy mely szempontokat kell irányadónak tekinteni a munkáltató minőségi cserével indokolt rendes felmondása miatt indult munkaügyi perben.

A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a másodfokú bíróság ítéletének hatályában való fenntartását kérte. Érvelése szerint a rendes felmondás nyelvismerettel kapcsolatos indokát az alperes az ő személyére szólóan határozta meg, a felvett új munkavállaló szakmai szempontok szerint képzetlennek minősül.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A 2001. évi CV. törvény 20. § (9) bekezdés értelmében elvi határozatnak minősülő MK 95. számú állásfoglalás az Mt. 89. §, továbbá 90. § rendelkezéseivel kapcsolatban elvként rögzítette - egyebek mellett - a jogbiztonság követelményét, ezért nincs lehetőség arra, hogy a munkaügyi jogvitában eljáró bíróságok a munkáltató rendes felmondása indokát célszerűségi, vagy bármely más gazdálkodási szempont alapján vizsgálják és elbírálják. Ennélfogva a jogvita keretein kívül esőnek minősül, hogy egy munkakör teljes körű ellátásához szükséges nyelvismeret iránti igényt - amely a külföldi érdekeltség miatt a gazdálkodással függ össze - a munkáltató fontosabb feltételként határozza-e meg a szakmai ismereteknél. Ezért a megyei bíróság téves jogértelmezés alapján emelte ki az álláspontja szerint fontosabbnak minősülő szakmai ismereteket, ezáltal az alperes vezetési körébe tartozó, a jogvitára nem tartozó kérdésben döntött.

A perbeli minőségi cserével indokolt munkáltatói rendes felmondás a minőségbiztosítási területen folyó munka színvonalának emelését jelölte meg, az indokolás azt is tartalmazza, hogy a munkáltatónak idegen nyelvtudással rendelkező dolgozó alkalmazása áll érdekében. A munkáltató tehát a változtatás végrehajtásánál a maga számára az elégséges nyelvismeret meglétére helyezte a hangsúlyt, ezt érdemben a bíróság az említett kollégiumi állásfoglalásban szereplő jogelvek miatt nem bírálhatja el (nem tekintheti helytelennek a munkáltató saját részére kitűzött célját). A felperes munkakörébe alkalmazott új munkavállaló betanulásának, képzésének költségeit az alperes saját jogkörében meghozott döntésével kisebbnek, ezáltal kedvezőbbnek ítélhette annál, mint számára a felperes nyelvi képzése jelenthetett volna. Ennek eldöntése szintén kívül esik a munkaügyi vita keretein.

A fentiekből következően a munkáltató döntési jogkörébe tartozó kérdésről kialakított kollégiumi állásfoglalásból kiindulva a munkáltató döntése okszerűtlennek, ezáltal jogellenesnek minősítése a törvénynek nem felelt meg (másodfokú ítélet indokolása 6. o. 2. bekezdése).

A minőségi cserével indokolt munkáltatói rendes felmondás egy munkavállalót is érinthet. A felülvizsgálati ellenkérelem ezért - a fent kifejtetteket is figyelembe véve - tévesen hivatkozott jogellenességre amiatt, hogy a felperessel szemben kizárólag a felmondáskor támasztottak (nyelvi) követelményeket, a felvett új munkavállalóval szemben (szakmai­akat) nem. A munkáltató a törvény (Mt. 89. §), és az MK 95. számú állásfoglalásban szereplő jogelv alapján jogszerűen dönthetett arról, hogy a munkakör ellátásánál a jövőben milyen feltételeknek, tudásnak tulajdonít a korábbitól eltérően nagyobb szerepet, emiatt a rendes felmondás, a felperes munkaviszonya megszüntetése érdekében őt érintően jognyilatkozatot tehetett.

A kifejtettek alapján a Legfelsőbb Bíróság a felmerült jogkérdésben úgy foglalt állást, hogy a minőségi cserével indokolt munkáltatói rendes felmondás esetén a munkáltató döntési körébe tartozik annak meghatározása, hogy számára milyen szempontok alapján, miként valósul meg az érintett munkakör eltérő (magasabb) színvonalú ellátása.

Ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdés alapján a megyei bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta. (Legf. Bír. Mfv. I. 10.719/2003/3. sz.)