Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Gf.30251/2012/4. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 235. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 201. §, 207. §, 210. §, 365. §] Bírók: Bánfalvi-Bottyán Csilla, Kiss Gabriella, Mányoki Zsolt

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Törvényszék G.40184/2011/11., *Szegedi Ítélőtábla Gf.30251/2012/4.*, Kúria Gfv.30035/2013/5. (BH+ 2013.11.469)

***********

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Gf.I.30.251/2012/4.szám

A Szegedi Ítélőtábla a Dr. Czirmes György ügyvéd által képviselt (I.rendú felperes neve, címe) alatti székhelyű I. rendű és a (II.rendű felperes neve, címe) alatti székhelyű II. rendű felpereseknek - a Dr. Kiss István Viktor ügyvéd által képviselt (alperes neve, címe) alatti székhelyű alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Szegedi Törvényszék 2012. március hó 12. napján kelt 7.G.40.184/2011/11. sorszámú ítélete ellen az I. és II. rendű felperesek részéről 12. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Az I. rendű felperest 200.000,- (Kettőszázezer) Ft, a II. rendű felperest 100.000,- (Egyszázezer) Ft másodfokú eljárási költség 15 napon belüli megfizetésére kötelezi az alperes részére.

Az I. rendű felperest 1.400.000,- (Egymillió-négyszázezer) Ft, a II. rendű felperest 700.000,- (Hétszázezer) Ft le nem rótt fellebbezési eljárási illeték megfizetésére kötelezi - külön felhívásra - az államnak.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

A gépjármű kereskedelemmel foglalkozó felperesi gazdasági társaságok 2010. februárjában szóban megállapodtak az alperessel, hogy a tulajdonukat képező, az autókereskedésben használt ingóságokat részükre értékesítik, majd visszalízingelik, a kialkudott vételár pedig egyéb, az alperes felé fennálló hiteltartozásaik csökkentésére szolgál.

Az adásvételi szerződéseket szóban kötötték meg azzal, hogy a vétel tárgyát képező ingóságok a felperesek birtokában és használatában maradnak a létrejövő lízingszerződésre tekintettel. A 2010. február 22-én létrejött lízingszerződések 5 éves futamidőre szóltak. Mellékletük tartalmazta a lízingtárgyak felsorolását cikkszám, megnevezés és darabszám szerint.

- 2 -

Az I. rendű felperessel megkötött lízingszerződés az érintett ingók bruttó vételárát 8.750.000,- Ft-ban, a részletekben fizetendő lízingdíjat 10.295.560,- Ft-ban jelölte meg.

A II. rendű felperes és az alperes között létrejött lízingszerződés szerint az ingóságok bruttó vételára 17.500.000,- Ft, a lízingdíjak összege pedig összesen 20.504.180,- Ft.

A szerződéseket készfizető kezességi szerződések biztosították.

A lízingbevevő felperesek 2010. február 26-án - külön-külön - a lízingszerződésekben szerepeltetett bruttó árakkal egyező vételárakról számlát bocsátottak ki az alperes, mint vevő részére 2010. március 6-i esedékességgel.

Az alperes a számlákon megjelölt vételárfizetési kötelezettségének akként tett eleget, hogy - a felperesek rendelkezésének megfelelően - az összegekkel más pénzügyi lízingszerződésekből eredő felperesi tartozásokat csökkentett, azokat beszámította követeléseibe.

Az alperes az I-II. rendű felperesek súlyos szerződésszegésére hivatkozással a lízingszerződéseket 2010. szeptember 6-án azonnali hatállyal felmondta.

A felperesek keresetükben elsődlegesen az adásvételi szerződések érvénytelenségének megállapítását kérték. Hivatkoztak a szerződések színleltségére, mivel a felek szándéka nem az ingók tulajdonjogának átruházására irányult, céljuk az volt, hogy a felperesek kölcsönhöz jussanak. Másodlagosan a szerződések uzsorás jellegére utaltak. Álláspontjuk szerint az alperesi pénzintézet a felperesek kényszerhelyzetét kihasználva feltűnően aránytalan előnyt kötött ki, az eszközöket kirívóan alacsony áron vásárolta meg. Harmadlagosan a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő értékaránytalansága miatt támadták meg az adásvételi szerződést. Arra az esetre, ha a bíróság mindezen jogcímek valamelyike alapján nem találná megalapozottnak kereseti kérelmüket, az adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítását tévedés jogcímén kérték, mivel álláspontjuk szerint a szerződés megkötésekor az alperes a vételár tekintetében őket megtévesztette. Eshetőlegesen előterjesztett harmad-, illetőleg negyedleges kereseti kérelmük tekintetében marasztalási keresetet is előterjesztettek, melyben az alperest személyenként 2.000.000,- Ft és ennek 2010. február 27-től a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatának megfizetésére kérték kötelezni. Utaltak arra, hogy adásvételi szerződés esetében a tulajdonszerzéshez szükséges az adásvétel tárgyát képező ingóságok birtokba vétele is a vevő részéről, amely a perbeli esetben elmaradt. Kiemelték, a vételárat az alperes ténylegesen nem fizette meg.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Érvelése szerint a visszlízing konstrukció lényege, hogy a lízingtárgy tulajdonosának likviditási gondjain segít, ezzel számára forrást teremt. A leendő lízingbevevő eladja a tulajdonát képező vagyontárgyakat a lízingbeadó társaságnak, majd megköti a lízingszerződést, mellyel a korábbi tulajdonos visszalízingeli az ingóságokat, ezzel megszerzi azok további birtoklási és használati jogát. Így egyetlen megállapodás keretében forráshoz jut anélkül, hogy a lízingtárgy valójában a birtokából kikerülne. Kiemelte, mindkét fél egyező akarata a visszlízing szerződés megkötésére irányult. Az adásvételi szerződések írásba foglalásra nem kerültek, miután az ingók tulajdonjoga átruházásának érvényességéhez ez nem jogszabályi feltétel. Utalt arra, hogy a felperesek helyzetét

- 3 -

Gf.I.30.251/2012/4.szám

nem használta ki, nem jutott feltűnően értékaránytalan előnyhöz, mivel a felperesek határozták meg a vételárat. A marasztalási keresetet értelmezhetetlennek találta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Határozatának indokolása szerint a perbeli jogügylet visszlízing szerződés, amely konstrukció a hitelezés egyik formája. Célja, hogy a későbbi lízingbevevő likviditási problémáit a termelőeszköz használatának biztosítása mellett megoldja. E lízingkonstrukció két szerződés együttese: adásvételi és pénzügyi lízingszerződés. Rámutatott, e szerződések egymással szorosan összefüggnek és együttesen minősülnek visszlízing szerződésnek nevezett jogügyletnek, következésképpen önmagában az egyik elem érvénytelensége iránti kereset nem bírálható el, mivel az adásvételt nem lehet elvonatkoztatni a pénzügyi lízingtől. Miután a felperesek keresetükben kizárólag az adásvételi szerződési elemet tartalmazó jogügyleti rész vonatkozásában kérték az érvénytelenség megállapítását, a teljes szerződéses konstrukcióra, a visszlízingre vonatkozóan megalapozott következtetés nem vonható le. Ennek megfelelően - a kereseti kérelemhez kötöttség elve alapján - a keresetet elutasította.

Az ítélettel szemben, elsődlegesen annak hatályon kívül helyezése, és az ügynek a Sárvári Városi Bírósághoz, illetőleg a Szombathelyi Törvényszékhez történő áttétele és ezen bíróságok új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítása érdekében a felperesek terjesztettek elő fellebbezést. Másodlagosan az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a kereseti kérelmüknek történő helyt adást kérték. Fellebbezésük indokolásában hangsúlyozták, hogy a visszlízing szerződés egyik eleme, a lízingszerződés korábban került megkötésre, mint ahogy a lízingtárgyak az adásvételi szerződéssel az alperesi lízingbeadó tulajdonába kerültek volna, melynek következtében a lízingszerződés létre sem jöhetett. Sérelmezték, hogy az elsőfokú bíróság érdemben sem jogalapját, sem összegszerűségét tekintve nem vizsgálta kereseti kérelmüket. Álláspontjuk szerint ezzel megsértette tényállás felderítési kötelezettségét. Hangsúlyozták, a szerződésben tisztességtelen feltételnek minősül az adós székhelyétől távoli bíróság illetékességének kikötése.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!