Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2007.11.363 I. A bűncselekmény elévülését csak azok az - ügy előbbrevitelét célzó, tehát érdemi - eljárási cselekmények szakítják félbe, amelyek ténybeli alapja azonos az utóbb vád tárgyává tett cselekmény ténybeli alapjával (tárgyi feltétel); illetve amelyek meghatározott személy - a későbbi vádlott - ellen, a fentebb említett tények bekövetkezésében, előidézésében játszott szerepének tisztázására irányulnak (személyi feltétel).

II. A fenti feltételek együttes teljesülése esetén az elévülés attól függetlenül félbeszakad, hogy a büntetőeljárás megindítására a későbbi vádlott, ismeretlen személy vagy más ismert személy ellen került-e sor; illetve, hogy a vádlottal szemben a bűncselekmény megalapozott gyanújának közlése, gyanúsítottkénti kihallgatása megtörtént-e [Btk. 35. § (1) bek.].

A másodfokon eljárt megyei bíróság ítélete ellen az ügyész jelentett be fellebbezést az eljárásnak 4 rb. az adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás bűntette vonatkozásában történt megszüntetése miatt, az I. és II. r. vádlottak büntetőjogi felelősségének a vádiratban megjelölt valamennyi bűncselekményben történő megállapítása végett.

A fellebbviteli főügyészség átiratában, illetve a nyilvános ülésen jelen lévő képviselője útján a másodfokú bíróság ítéletének a hatályon kívül helyezésére tett indítványt.

A harmadfokú bíróság a fellebbezéssel megtámadott másodfokú ítéletet - a Be. 387. § (1) bekezdése alapján - az azt megelőző első- és másodfokú bírósági eljárással együtt bírálta felül.

A megállapított tényállás lényege szerint az I. r. vádlott - adófizetési kötelezettségének a csökkentése érdekében az általa képviselt K-V Építőipari és Szolgáltató Kft., valamint az I-C Kft. könyvelésébe valótlan tartalmú számlákat állított be. Olyan okiratokat, amelyeket tényleges termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás nélkül a H. Építőipari Szolgáltató és Kereskedelmi Bt. nevében a II. r. vádlott készített el.

Az I. r. vádlott e számlák felhasználásával a K-V Építőipari és Szolgáltató Kft. által fizetendő általános forgalmi adó összegét 1997-ben 26 741 000 forinttal, míg 1998-ban további 21 551 000 forinttal csökkentette. Ehhez hasonló következmények voltak kimutathatóak a társasági adó tekintetében is.

A valótlan tartalmú okiratok felhasználása folytán 1997. évben az I-C Kft. is kisebb mértékben járult hozzá a közterhekhez: általános forgalmi adóból 8 079 000 forinttal, míg társasági adóból 5 816 000 forinttal kevesebbet fizetett be.

Az 1997. évre vonatkozó adófizetési kötelezettség tekintetében azonban a másodfokú bíróság az I. r. és a II. r. vádlottak büntetőjogi felelősségre vonására elévülés miatt nem látott lehetőséget. Döntően arra visszavezethetően, hogy e bűncselekmények tekintetében az 1973. évi I. törvény 132. § (1) bekezdése szerinti alapos gyanú közlésére, illetve a gyanúsítotti kihallgatásra csak 2003. június 17-én került sor.

A Btk. 35. § (1) bekezdésében írtak alapján az elévülést a büntetőügyekben eljáró hatóságoknak az elkövető ellen, a bűncselekmény elkövetése miatt foganatosított büntetőeljárási cselekménye félbeszakítja. Ezzel a félbeszakítás napján az elévülés határideje ismét megkezdődik.

A harmadfokú bíróság álláspontja szerint - szem előtt tartva az e körben kialakult ítélkezési gyakorlatot - az elévülést félbeszakító eljárási cselekmények tekintetében több tartalmi követelmény fogalmazható meg. Mindenekelőtt az, hogy annak ténybeli alapja egyező legyen az eljárásra okot adó cselekmény lényeges részleteivel; azokkal a történésekkel és eseményekkel, amelyek végső soron a vád tárgyát képezik. Ezen túlmenően meghatározott személy ellen kell irányulnia; így célja szerint arra, hogy az ügy előbbre vitelével a fentebb említett tények bekövetkezésében, illetve előidézésében a vádlott szerepét tisztázza.

E feltételek együttes teljesülése esetén az elévülés félbeszakad; függetlenül attól, hogy a nyomozás elrendelésére ismeretlen személy, a vádlott, illetve más ismert személy vonatkozásában került sor. Nincs jelentősége annak sem, hogy a vádlottat gyanúsítottként kihallgatták-e már, vagy közölték-e vele a bűncselekmény megalapozott gyanúját.

Az elévülést a fenti követelményeknek maradéktalanul megfelelő eljárási cselekmények minden alkalommal félbeszakítják.

Mindezek figyelembevételével kellett állást foglalni abban a kérdésben, hogy a másodfokú bíróság eljárást megszüntető rendelkezéseivel érintett - az 1998. évi január hó 20. az 1998. évi május hó 31. és az 1998. évi június hó 2. napjain elkövetett - bűncselekmények elévültek-e.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a K-V Kft. és az I-C Kft. általános forgalmi és társasági adónak az 1997. évre megállapított adófizetési kötelezettsége az I. r. és a II. r. vádlottak jogellenes magatartása folytán, végső soron a valótlan tartalmú számlák felhasználására visszavezethetően, jelentős mértékben csökkent. Ezért ezek a cselekmények a Btk. 310. § (1) bekezdésében meghatározott és a (3) bekezdés szerint minősülő, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel szankcionált adócsalás bűntetteként értékelhetőek. Azok büntethetősége a Btk. 33. § (1) bekezdés b) pontjára figyelemmel a büntetési tétel felső határának megfelelő idő, öt év elteltével évül el.

A jelen ügyben a nyomozást ismeretlen tettes ellen 1999. február 25-én rendelték el azt követően, hogy az adóhatóság a H. Építőipari Szolgáltató és Kereskedelmi Bt. vonatkozásában kiutalás előtti vizsgálatot végzett. A bevételi és kiadási pénztárbizonylatokra is kiterjedő revízió a könyvelésben szereplő okiratok valótlan tartalma miatt végül feljelentéssel zárult, amelyben az adóhatóság, több más gazdasági társaság mellett, a K-V Kft. és az I-C Kft. részére kiállított számlák hitelességének az ellenőrzését is kezdeményezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!