ÍH 2009.111 REGISZTRÁLT DOMAIN NÉV ÉS CÉGNÉV HASZNÁLATÁNAK ÜTKÖZÉSE - DOMAIN NÉV FENNTARTÁSÁNAK, FELHASZNÁLÁSÁNAK SZABÁLYSZERŰSÉGE
Amennyiben a domain név regisztrálását követően, évek múlva egy másik gazdasági társaság a cégnevét a már regisztrált domain névhez hasonló cégnévre változtatja meg, nem hivatkozhat arra, hogy a korábban regisztrált domain név az évekkel később megváltoztatott cégnévhez fűződő névviselési jogát sérti.
Vizsgálni kell azonban ilyen irányú kérelem esetén, hogy a domain név fenntartása, felhasználása a Domain Regisztrációs Szabályzat - mint általános szerződési feltételek - rendelkezéseinek megfelelően történik-e [Ptk. 77. § (4) bek., 2001. évi CVIII. törvény 15/A. §].
Az alperes jogelődje 2000-ben kezdeményezte a vedjegy.hu domain név részére történő delegálását. A delegálás ellen a Magyar Szabadalmi Hivatal emelt kifogást és kérte a közdomainné nyilvánítást. Az Internet Szolgáltatók Tanácsa Tanácsadó Testülete 53/2000. (XI. 22.) szám alatt úgy foglalt állást, hogy a delegálásnak nincs jogi akadálya.
A felperes az általa korábban használt, bejegyzett MEDIFOOD Fejlesztési és Kereskedelmi Bt. cégnevet 2004. március 3. napjától változtatta meg, a cég rövidített elnevezése ettől kezdődően VÉDJEGY Bt. A 2005. február 24-én kelt levelében megkereste az alperest, és tájékoztatta arról, hogy a magyarországi védjegykultúra fejlesztése érdekében ingyenesen látogatható honlapot készít, amely a védjegy.hu webcímen lesz elérhető. Az esetleges elütések, illetve a még domináns ékezet nélküli használat miatt - elsősorban a használók érdekében - célszerű lenne, ha az ékezet nélküli változat is erre a honlapra mutatna. A használati jogért felajánlott 100 000 Ft-ot, amelyet az alperes nem fogadott el. Az ajánlatát 2007. március 26-án megismételte.
A felperes keresetében kérte, állapítsa meg a bíróság, hogy az alperes megsértette a névviseléshez fűződő személyiségi jogát. Az alperes vedjegy.hu domain név használattól történő eltiltását az Európai Bizottság 874/2004. EK rendeletében foglaltakra figyelemmel is kérte. Arra hivatkozott, hogy a rendelet 21. Cikk (1)-(4) bekezdésében foglaltak alkalmazása mellett megállapítható az alperes rosszhiszeműsége, mely abban áll, hogy a domain nevet a regisztráció óta nem használja, illetőleg elzárja őt a cégnév Interneten történő tényleges használatától.
Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a vedjegy.hu domain név használata az alperes részéről jogellenes. Elrendelte a domain név alperes javára történt regisztrációjának törlését, az alperest pedig a domain név használatától eltiltotta. Megállapította, hogy Magyarországon a domain név használata során az ékezet nélküli név használata szokásos. Amikor az alperes a perbeli domain név vonatkozásában regisztráltatta magát, ezzel a felperes névviselési jogát megsértette [Ptk. 77. § (4) bekezdés], mivel a felpereséhez hasonló nevet használt. A személyhez fűződő jog megsértése miatt a Ptk. 84. § (1) bekezdés a), b) és d) pontban foglalt jogkövetkezményeket alkalmazta.
Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben az alperes élt fellebbezéssel. Felhívta a figyelmet arra, hogy a regisztráció idején a felperes még más nevet viselt, az akkori név tekintetében a névviselési jog megsértése nem történhetett meg. A későbbi névváltozás miatt az alperesi névhasználat nem vált jogtalanná. Véleménye szerint a felperes oldalán az érdeksérelem is hiányzik, ma már ugyanis az ékezetes domain neveket használó honlapok épp annyira elterjedtek, mint az ékezet nélküliek. Álláspontja szerint a hivatkozott EK rendelet a perbeli "hu" végződésű domain nevet érintő ügyben nem irányadó, tekintettel arra, hogy az csak "eu" végződésű domain név használatáról rendelkezik.
A felperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Hangsúlyozta, hogy az EK rendelet szabályaival azonos rendelkezéseket tartalmaz a Domainregisztrációs Szabályzat (DRSZ), ennek 10.1.7. a) alpontja szerint az alperes eljárásának rosszhiszeműsége megállapítható. Az alperesi állítással szemben a keresőprogramokban nem jelenik meg az ékezetes domain név, az ékezet nélküli domain nevek előnyben vannak. Kiemelte, hogy a domain név használati jogosultság célhoz kötött és korlátozott, melyet az alperes a mindenkor hatályos DRSZ szabályait betartva gyakorolhat.
A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!