Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2009.111 REGISZTRÁLT DOMAIN NÉV ÉS CÉGNÉV HASZNÁLATÁNAK ÜTKÖZÉSE - DOMAIN NÉV FENNTARTÁSÁNAK, FELHASZNÁLÁSÁNAK SZABÁLYSZERŰSÉGE

Amennyiben a domain név regisztrálását követően, évek múlva egy másik gazdasági társaság a cégnevét a már regisztrált domain névhez hasonló cégnévre változtatja meg, nem hivatkozhat arra, hogy a korábban regisztrált domain név az évekkel később megváltoztatott cégnévhez fűződő névviselési jogát sérti.

Vizsgálni kell azonban ilyen irányú kérelem esetén, hogy a domain név fenntartása, felhasználása a Domain Regisztrációs Szabályzat - mint általános szerződési feltételek - rendelkezéseinek megfelelően történik-e [Ptk. 77. § (4) bek., 2001. évi CVIII. törvény 15/A. §].

Az alperes jogelődje 2000-ben kezdeményezte a vedjegy.hu domain név részére történő delegálását. A delegálás ellen a Magyar Szabadalmi Hivatal emelt kifogást és kérte a közdomainné nyilvánítást. Az Internet Szolgáltatók Tanácsa Tanácsadó Testülete 53/2000. (XI. 22.) szám alatt úgy foglalt állást, hogy a delegálásnak nincs jogi akadálya.

A felperes az általa korábban használt, bejegyzett MEDIFOOD Fejlesztési és Kereskedelmi Bt. cégnevet 2004. március 3. napjától változtatta meg, a cég rövidített elnevezése ettől kezdődően VÉDJEGY Bt. A 2005. február 24-én kelt levelében megkereste az alperest, és tájékoztatta arról, hogy a magyarországi védjegykultúra fejlesztése érdekében ingyenesen látogatható honlapot készít, amely a védjegy.hu webcímen lesz elérhető. Az esetleges elütések, illetve a még domináns ékezet nélküli használat miatt - elsősorban a használók érdekében - célszerű lenne, ha az ékezet nélküli változat is erre a honlapra mutatna. A használati jogért felajánlott 100 000 Ft-ot, amelyet az alperes nem fogadott el. Az ajánlatát 2007. március 26-án megismételte.

A felperes keresetében kérte, állapítsa meg a bíróság, hogy az alperes megsértette a névviseléshez fűződő személyiségi jogát. Az alperes vedjegy.hu domain név használattól történő eltiltását az Európai Bizottság 874/2004. EK rendeletében foglaltakra figyelemmel is kérte. Arra hivatkozott, hogy a rendelet 21. Cikk (1)-(4) bekezdésében foglaltak alkalmazása mellett megállapítható az alperes rosszhiszeműsége, mely abban áll, hogy a domain nevet a regisztráció óta nem használja, illetőleg elzárja őt a cégnév Interneten történő tényleges használatától.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a vedjegy.hu domain név használata az alperes részéről jogellenes. Elrendelte a domain név alperes javára történt regisztrációjának törlését, az alperest pedig a domain név használatától eltiltotta. Megállapította, hogy Magyarországon a domain név használata során az ékezet nélküli név használata szokásos. Amikor az alperes a perbeli domain név vonatkozásában regisztráltatta magát, ezzel a felperes névviselési jogát megsértette [Ptk. 77. § (4) bekezdés], mivel a felpereséhez hasonló nevet használt. A személyhez fűződő jog megsértése miatt a Ptk. 84. § (1) bekezdés a), b) és d) pontban foglalt jogkövetkezményeket alkalmazta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben az alperes élt fellebbezéssel. Felhívta a figyelmet arra, hogy a regisztráció idején a felperes még más nevet viselt, az akkori név tekintetében a névviselési jog megsértése nem történhetett meg. A későbbi névváltozás miatt az alperesi névhasználat nem vált jogtalanná. Véleménye szerint a felperes oldalán az érdeksérelem is hiányzik, ma már ugyanis az ékezetes domain neveket használó honlapok épp annyira elterjedtek, mint az ékezet nélküliek. Álláspontja szerint a hivatkozott EK rendelet a perbeli "hu" végződésű domain nevet érintő ügyben nem irányadó, tekintettel arra, hogy az csak "eu" végződésű domain név használatáról rendelkezik.

A felperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Hangsúlyozta, hogy az EK rendelet szabályaival azonos rendelkezéseket tartalmaz a Domainregisztrációs Szabályzat (DRSZ), ennek 10.1.7. a) alpontja szerint az alperes eljárásának rosszhiszeműsége megállapítható. Az alperesi állítással szemben a keresőprogramokban nem jelenik meg az ékezetes domain név, az ékezet nélküli domain nevek előnyben vannak. Kiemelte, hogy a domain név használati jogosultság célhoz kötött és korlátozott, melyet az alperes a mindenkor hatályos DRSZ szabályait betartva gyakorolhat.

A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!