Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1993.9.553 A volt házastársak közös tulajdonában álló ingatlannal kapcsolatban a közös tulajdon megszüntetése iránt érvényesített igény, a lakáshasználati jog ellenértéke és a többlethasználatból eredő használati díj iránti igény összefüggése, s a rendezésnél irányadó szempontok. [Csjt. 31/B. §, 31/C. §, 31/D. §].

A peres felek 1969-ben megkötött házasságából 3 gyermek született, közülük a jelenleg már nagykorú Péter az életközösség 1988. augusztus 27-én bekövetkezett megszakadása után a felpereshez költözött, a még tartásra szoruló Olivér és Levente nevű gyermekek pedig a felek egyenlő arányú közös tulajdonában levő közös lakásban élnek az alperessel, annak jelenlegi házastársával és a házastárs két gyermekével együtt. A bontóperben a bíróság a közös tulajdonú lakás használatáról és a gyermekek elhelyezéséről nem döntött, ezzel kapcsolatban a városi bíróság az 1989. június 5-én jogerőssé vált ítélet indokolásában leszögezte: "a felek lakáshelyzete és vagyonjogi vitája megoldásra vár, a gyermekek hollététől függően kívánják mind a vagyonjogi, mind a lakáshelyzetük megoldását".

A felperes 1989. augusztus 7-én a házastársi közös vagyon megosztása iránt keresetet terjesztett elő, amelyben az OTP- és munkáltatói kölcsönök igénybevételével felépült ingatlanuk közös tulajdonának a megszüntetését kérte a volt házastársa megváltásra történő feljogosításával, teljesítőképesség hiányában pedig az ingatlan árverési értékesítésének az elrendelését kérte. Igényt tartott továbbá az ötelemes szekrénysorból, két heverőből és dohányzóasztalból álló ingó vagyon megosztására. A még fennálló kölcsöntartozások zálogjogosultjaival szemben előterjesztett kereseti kérelem a közös tulajdon megszüntetésével kapcsolatosan tűrésre irányult.

A bíróság az 1990. január 24-i tárgyaláson meghozott 2. sorszámú végzéssel a közös tulajdon megszüntetése iránti pert felfüggesztette, és a felperest felhívta, hogy 30 napon belül kezdeményezzen eljárást az I. r. alperes ellen a lakáshasználat rendezése iránt.

Ilyen előzmények után terjesztette elő a felperes 1990. február 19-én a közös lakásra vonatkozóan azt a kereseti kérelmet, hogy a bíróság őt jogosítsa fel a kizárólagos lakáshasználatra, az alperest pedig - mint jogcím nélküli lakáshasználót - kötelezze kiürítésre. Ezt a kérelmét a felperes a keresetében azzal támasztotta alá, hogy az alperes őt többször tettlegesen is bántalmazta, a távozása után pedig a közös lakásba befogadta az élettársát (jelenleg már házastársát) és annak gyermekeit. A felperes egyben 1989. július 1-jétől kezdődően az alperest havi 6000 forint többlethasználati díj megfizetésére is kérte kötelezni.

Az alperes a védekezésében elismerte, hogy a felperest esetenként tettlegesen bántalmazta, arra hivatkozott azonban, hogy ezt a felperes váltotta ki a magatartásával. Állítása szerint a felperes minden kényszerítő körülmény nélkül távozott el a közös lakásból.

A bíróság a bizonyítási eljárás során ingatlanforgalmi szakértői véleményt szerzett be. Az 1991. július 3-án benyújtott szakértői vélemény szerint a perbeli ingatlan beköltözhető értéke 1 300 000 forint, lakott értéke 650 000 forint. A lakáshasználati díjat a szakértő a 45/1982. (X. 7.) MT rendelet 4. §-a (1) bekezdésének a) pontjára hivatkozással négyzetméterenként 15 forint alapulvételével 1095 forintban határozta meg.

A szakértői vélemény ismeretében a felperes nem ellenezte az alperes kizárólagos lakáshasználatra feljogosítását, azonban a beköltözhető és lakott érték különbözetének megfelelő lakáshasználati jog ellenértékének megfizetésére tartott igényt. Változatlanul havi 6000 forint többlethasználati díj megfizetésére kérte kötelezni az alperest, a marasztalás kezdő időpontját azonban az életközösség 1988. augusztus végén bekövetkezett megszakadásához képest 1988. szeptember 1-jére módosította. Az alperes a felperes használati díj iránti követelését a szakértő által megállapított összeg fele részére elismerte, azt meghaladóan azonban elutasítást kért. Előadta, hogy a felperes az élettársával együtt abban az ingatlanban lakik, amely örökség folytán az ő résztulajdonában van, és a felperes ennek az ingatlannak a használatáért semmit nem fizet a részére, de az életközösség megszakadása óta a közös tulajdonú lakás fenntartásával és kölcsönök törlesztésével kapcsolatos kiadásokhoz sem járul hozzá, s a gyermektartásdíj fizetésére is peres eljárással kellett a felperest rászorítania.

A városi bíróság ítéletével az alperest "jelölte ki" a három különbejáratú szobából álló, 73 m2 alapterületű összkomfortos lakás kizárólagos használatára, egyben az alperest 15 napos határidővel 260 000 forint lakáshasználati jog ellenértékének megfizetésére, továbbá arra kötelezte, hogy 1988. szeptember 1-jétől kezdődően havi 2000 forint többlethasználati díjat fizessen a felperesnek. Az 1991. október 1-jéig lejárt 76 000 forint használati díj megfizetésére havi 2000 forint részletfizetést engedélyezett azzal, hogy egy részlet elmulasztása esetén a teljes hátralék esedékessé válik.

Az ítélet indokolása szerint a bíróság a lakáshasználati jog ellenértékének összegszerűségét a szakértői véleményben megállapított beköltözhető és lakott érték különbözetének 2/5 részében határozta meg arra figyelemmel, hogy a három közös gyermek közül a még tartásra jogosult két gyermek az alperes háztartásában él. A használati díj összegszerűségét illetően kiemelte, hogy a perbeli ingatlan közös tulajdonú, társasházi összkomfortos lakás, ezért a hasonló lakásokért fizetett bér összegének nincs meghatározó jelentősége.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!