Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.20502/2013/6. számú precedensképes határozata birtokháborítás megszüntetése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 218. §] Bírók: Csentericsné dr. Ágh Bíró Ágnes, Gyöngyné dr. Kovács Gabriella, Orosz Árpád

A határozat elvi tartalma:

A jogszabály vagy a felek megállapodása a szerződés érvényességét megszabott alakhoz köti, a szerződésnek a megszabott alak mellőzésével történt megszüntetése érvényes, ha az annak megfelelő tényleges állapot a felek egyező akaratából létrejött. Nem valósul meg birtokháborítás, ha a kialakult - több mint 10 éve tartó - állapotot a felek egyező akarata hozta létre.

Kapcsolódó határozatok:

Szombathelyi Járásbíróság G.40001/2012., Szombathelyi Törvényszék Gf.40033/2012/4., *Kúria Pfv.20502/2013/6.* (BH+ 2014.8.344)

***********

Pfv.I.20.502/2013/6. szám

A Kúria, a dr. Cserjési Gábor ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Németh Péter ügyvéd által képviselt alperes ellen - birtokháborítás megszüntetése iránt a Szombathelyi Városi Bíróság előtt 1.G.40.001/2012. számon folyamatban volt perében a Szombathelyi Törvényszék mint másodfokú bíróság 20.Gf.40.033/2012/4. számú ítéletével befejezett perében az alperes által 13. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Szombathelyi Törvényszék 20.Gf.40.033/2012/4. számú jogerős ítéletét hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 100.000 (Egyszázezer) forint együttes másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős, megállapított tényállás szerint a perbeli 1. ingatlan tulajdonosa a felperes, a szomszédos perbeli 2. ingatlan pedig az alperes tulajdonában áll. A két ingatlan korábban a F. Kft. tulajdonát képezte, amelyet az alperes 1995. április 21. napján vásárolt meg. Az alperes az adásvételi szerződés megkötésekor az egykori ipartelep egységes fűtési rendszere, elektromos-energia rendszere, víz- és szennyvízrendszere, valamint a telefonhálózat jövőbeni közös használata és működtetése kérdésében az ipartelep egyes részeinek vevői között 1995. március 31-én létrejött megállapodásban foglaltakat magára nézve kötelezőnek elfogadta és az erről készült feljegyzés az eredeti adásvételi szerződés 2. számú mellékletét képezte.

Az alperes az így tulajdonába került ingatlant megosztotta, a megosztás folytán létrejött perbeli 1., illetőleg a perbeli 2. helyrajzi számú ingatlanok közül a felperes az 1996 áprilisában megkötött adásvételi szerződéssel az alperestől megvásárolta a perbeli 1. helyrajzi számú telephely megjelölésű ingatlant a rajta álló épülettel együtt. Az adásvételi szerződésben a felperes vevő javára a perbeli 2. helyrajzi számú ingatlanra átjárási szolgalmi jogot alapítottak. A korábbi egységes ipartelepen meglévő, a felperes tulajdonában álló ingatlanon található épület fűtését biztosító melegvíz rendszert 1996 novemberét követően a felperes elbontotta.

A felperes 2007. évben átalakíttatta a melegvíz fűtési rendszert, azonban az alperes a melegvíz rendszerre való újbóli rácsatlakozást a felperesnek nem engedélyezte.

A felperes keresetében kérte az alperes kötelezését arra, hogy a közműhálózaton keresztüli termálvíz ellátást a perbeli 1. helyrajzi számú ingatlana számára biztosítsa, annak műszaki feltételei megvalósítását tűrje, valamint arra, hogy a perbeli 2. helyrajzi számú ingatlan telekhatárra eső ablakait tartsa zárva, azokat alakítsa át nem nyithatóra.

Az alperes arra hivatkozással kérte a kereset elutasítását, hogy az ingatlan megvásárlásakor már nem az ő ingatlanán keresztül történt a felperes ingatlanának hőellátása, a meglévő, de nem használt csővezetéket maga a felperes vágta le a birtokba kerülését követően, ezzel maga szüntette meg a hőellátás lehetőségét, amely olyan időszakban került egységes rendszerként kiépítésre, amikor az ő és a felperes ingatlanai egységes osztatlan ingatlant képeztek. További érvelése az volt, hogy a felperes által állított egyik körben sem állapítható meg az, hogy általa jogellenes zavarás, birtokháborítás történt volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!