Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.6.301 A bíróság az egyes bizonyítékok kellően indokolt elfogadásával - mérlegeléssel - olyan tényállást is megállapíthat, amely a fél által vitatott bizonyíték tartalmával nem áll ugyan összhangban, a per egyéb adataira figyelemmel azonban nem okszerűtlen [Pp. 206. § (1) bek.].

A felperes a keresetében a munkaviszonya rendes felmondással történt megszüntetésének megállapítását, az elmaradt munkabérét, valamint végkielégítés és mindezek kamatai megfizetését kérte.

A munkaügyi bíróság az ítéletével megállapította, hogy a felperes munkaviszonya az alperesnél 1998. július 27. napjától számított 6 hónap felmondási idő lejártával rendes felmondással szűnik meg, és az alperest 1 008 000 forint felmondási időre járó munkabér, valamint 672 000 forint végkielégítés, illetve ezen összegek kamatai megfizetésére kötelezte.

Az ítélet tényállása szerint az alperes közgyűlése az 1998. március 11-én hozott határozatával a felperest visszahívta az igazgatósági elnök tisztségéből, majd 1998. július 13-án rendkívüli felmondással megszüntette a munkaviszonyát. Az 1998. július 27-én kelt jegyzőkönyv szerint az egyeztetés során az alperes szövetkezet elnöke a rendkívüli felmondást rendes felmondásra változtatta azzal, hogy a felperest hat havi felmondási idő és négy havi végkielégítés illeti meg. Az egyezségkötést követően a szövetkezeti elnök lemondott, és a szövetkezettől szintén távozott. A felperes ezután kérte az alperestől az egyezségben foglaltak teljesítését. Ez azonban nem vezetett eredményre.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a peres felek között létrejött előbbi egyezség jogszerű volt, mert az alperes szervezeti és működési szabályzata szerint az igazgatóság elnöke jogosult volt a munkáltatói jogkör gyakorlására.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és elutasította a felperes keresetét.

A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítette. Megállapította, hogy az 1998. július 13-án meghozott igazgatósági határozat alapján a rendkívüli felmondást a szövetkezeti elnök adta ki az aláírásával, és a felperes ezt követően az 1998. július 31-én kelt munkáltatói igazolás átvételét az aláírásával igazolta. Ezen okirat szerint a felperes munkaviszonya "rendkívüli felmondás a munkáltató részéről" jogcímen szűnt meg. A jogvégzett felperes az igazolás átvételekor ez ellen nem emelt kifogást. Az elnök jogviszonya az alperesnél 1998. augusztus 6-án megszűnt. A munkaköre átadásakor folyamatban lévő ügyként nem jelölte meg a felperes munkaviszonyának rendes felmondással való megszüntetését, és jogviszonya megszűnéséig a felmondási járandóságok kifizetése iránt sem intézkedett. A felperes az alperesnek az 1998. július 27-én kelt jegyzőkönyvet az igénye bejelentésekor, 1998. október 1-jén adta át. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a felperes a perben nem bizonyította: mikor és milyen módon kezdeményezett egyeztetési eljárást. A per adatai alapján a bíróság arra következtetett, hogy az egyeztetés, illetve a jegyzőkönyvben foglalt egyezség megkötése nem történt meg 1998. augusztus 6-a, az elnök jogviszonyának megszűnése előtt. Ezért megállapította, hogy az 1998. július 27-ei keltezésű jegyzőkönyvben foglalt megállapodás érvénytelen.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatását" és a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte törvénysértésre [1992. évi I. törvény 29. § (1) bekezdés, Mt. 6. § (4) bekezdés, 7. § (6) bekezdés, 8. § (1) bekezdés] hivatkozva. Vitatta a munkáltatói jogkör gyakorlójára vonatkozó jogerős ítéleti álláspontot. Iratellenesnek tartotta azt a ténymegállapítást, hogy az egyeztetési jegyzőkönyv 1998. augusztus 6. és október 1. közötti időpontban készült. Állította, hogy a munkáltatói igazolást 1998 októberében állította ki részére az alperes. Az alperes bélyegzőjének használatára és az elnök közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatára hivatkozva vitatta a mérlegelés okszerűségét.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!