Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.10.437 Ha az egyik ajánlattevő ügyvezetője és az ajánlatkérő közbeszerzést lebonyolító osztály vezetője ugyanaz a személy, ez olyan összeférhetetlenséget jelent, amely sérti a verseny tisztaságát és az ajánlattevők esélyegyenlőségét is [1995. évi XL. tv. 24. §, 31. §].

Az I. r. felperes a Közbeszerzési Értesítő 2000. szeptember 13-i számában ajánlati felhívást tett közzé biztonságvédelmi szolgáltatás, élőerős védelem tárgyában. Az eljárás nyertese a II. r. felperes lett, vele az ajánlatkérő a szerződést megkötötte.

Az alperesi beavatkozó jogorvoslati kérelme folytán az alperes határozatával a jogorvoslati kérelemnek részben helyt adott, és megállapította, hogy az I. r. felperes (az ajánlatkérő) megsértette a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 24. §-ának (1)-(2) bekezdését, az 52. § (2) bekezdésének b) pontjára tekintettel az 52. § (1) bekezdését és az 59. § (1) bekezdését, ezért az ajánlatkérővel szemben 5 000 000 Ft bírságot szabott ki. Megállapította az alperes, hogy összeférhetetlenség áll fenn a nyertes ajánlattevő vonatkozásában, ajánlata érvénytelen, mert nem volt jogosult az eljárásban részt venni. A nyertes ajánlattevő ügyvezetője ugyanaz a személy, mint az I. r. felperes szolgáltatási osztályának a vezetője; a közbeszerzési eljárás előkészítésében és lebonyolításában az osztály munkatársa és az osztályvezető felettese is részt vett, ezzel olyan helyzet állt elő, hogy a nyertes ajánlattevő az ajánlata elkészítésekor lényegesen több információval rendelkezhetett a többi ajánlattevőnél.

A felperesek keresetükben kérték az alperes határozatának felülvizsgálatát.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperesek keresetét elutasította. Megállapította, hogy a közbeszerzési eljárás előkészítésében és lebonyolításában a szolgáltatási osztály mint szervezeti egység, T. László osztályvezető, V. György csoportvezető, az osztályvezető közvetlen beosztottja és F. Miklós az osztályvezető munkahelyi felettese vett részt, így a Kbt. 31. §-a (2) bekezdésének b) pontjára alapított összeférhetetlenség fennállt. Az I. r. felperes olyan információkkal rendelkezett T. László munkaköréből adódóan, amely számára többletinformáció megszerzését biztosította, megsértve ezzel a Kbt. 24. §-ának (1) és (2) bekezdését is.

Az I. r. felperes az elsőfokú bíróság ítélete elleni fellebbezésében kérte annak megváltoztatását és a beavatkozó jogorvoslati kérelmének keresetének megfelelő teljes elutasítását. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévesen hagyta figyelmen kívül az 1957. évi IV. törvény (a továbbiakban: Áe.) 26. §-ára való hivatkozását, az eljárási szabálysértés releváns volt, mert az elsőfokú bíróság minden bizonyítás nélkül jutott az alperes álláspontjával ellentétesen arra a következtetésre, hogy nevezettet az összeférhetetlenségi körbe kell sorolni; az alperesi határozat meghozatalának alapjául csak az a feltételezés szolgált, hogy a nyertes ajánlattevő lényegesen több információval rendelkezhetett.

A II. r. felperes fellebbezésében kérte az ítélet kereseti kérelmének megfelelő megváltoztatását. Előadta, hogy a nyertes ajánlattevő ügyvezetője nem vett részt a közbeszerzés előkészítésében, lebonyolításában; vitatta, hogy T. László osztályvezetői munkaköréből adódóan többletinformációkkal rendelkezett, maga az alperes is rögzítette határozatában, hogy az eljárás lebonyolításával külső cég lett megbízva; álláspontja szerint az alperes a határozathozatalhoz szükséges tényállást nem tisztázta, az alperes és a bíróság feltételezésekre alapítja a többletinformációt; sem a nyertes, sem a többi ajánlattevő nem ajánlott olyan többletet, melyhez több információra lett volna szükség; összegezve a nyertes ajánlattevő jogosult volt részt venni a közbeszerzési eljárásban, vele szemben érdemi kizáró ok nem merülhetett fel, a verseny tisztasága sem sérülhetett, minden ajánlattevő megkapott minden információt, amely pályázat elbírálásához szükséges volt.

Az alperes ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte. Álláspontja szerint felderítette a tényállást, megállapítható volt, hogy a felettes vezető a bíráló bizottság tagja is volt.

A fellebbezések nem alaposak.

Az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást, és az abból levont jogi következtetése is helytálló, azt osztotta a Legfelsőbb Bíróság.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!