Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2019.75 HATÁLYON KÍVÜL HELYEZÉS TILALMA RÉSZLEGES MEGALAPOZATLANSÁG ESETÉN

A büntetőeljárási törvény csak a teljes - a másodfokú eljárásban helyre nem hozható - megalapozatlanság okából engedi meg a hatályon kívül helyezést, míg az ítélet részleges megalapozatlanságának kiküszöbölését a másodfokú bíróság kategorikus - mérlegelést nem tűrő - kötelezettségévé teszi. A részleges megalapozatlanság ezért hatályon kívül helyezés alapjául nem szolgálhat [Be. 592. § (1)-(2) bekezdés, 593. §, Be. 630. § (2) bekezdés].

A Ny. Járásbíróság a 2017. november 29. napján meghozott ítéletével a vádlottat az ellene csalás bűntette [Btk. 373. § (1) bekezdés, (4) bekezdés a) pont] miatt emelt vád alól felmentette.

Az ítélet ellen az ügyészség jelentett be fellebbezést a vádlott terhére, a bűnösség megállapítása és büntetés kiszabása érdekében.

A Ny. Törvényszék a 2019. április 16. napján meghozott végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és a járásbíróságot új eljárásra utasította. A törvényszék végzésének indokolásában kifejtette, hogy a járásbíróság bár az eljárási szabályok megtartásával folytatta le a bizonyítási eljárást, ugyanakkor tényleges értékelő tevékenységét elmulasztotta, amely miatt a tényállás megalapozottsága nem ellenőrizhető. Megállapította, hogy az elsőfokú bíróság csupán a vádlott és a sértett vallomásait, illetve azok közül is egy-egy önkényesen kiragadott tényt emelt ki az ítélet indokolásában, valamint a megállapított tényállása nem tartalmazta azon okiratokat a maguk teljességében, amelyek a tényállás megállapításánál döntő jelentőséggel bírnak, bizonyos okiratokra csupán az indokolásban hivatkozott.

Mindezekre figyelemmel a törvényszék megállapította, hogy a járásbíróság nem tett eleget indokolási kötelezettségének, illetve ítélete részben megalapozatlan is, merthogy a tényállás hiányos, valamint részben felderítetlen. A törvényszék az ítélet részbeni megalapozatlanságát a Be. 593. § (1) bekezdésének c) pontja alapján kiküszöbölni nem tudta, így az elsőfokú bíróság ítéletét a Be. 609. § (1) és (2) bekezdés d) pontja alapján hatályon kívül helyezte és az eljáró bíróságot új eljárásra utasította, kifejtve a megismételt eljárásra vonatkozó iránymutatását.

A törvényszék végzését az ügyész tudomásul vette, az ellen a védő és a vádlott jelentettek be fellebbezést a hatályon kívül helyező végzés hatályon kívül helyezése érdekében.

A fellebbviteli főügyészség átiratában a vádlott és a védő fellebbezését alaposnak tartotta, így a törvényszék végzésének hatályon kívül helyezésére és a másodfokú eljárás lefolytatására való utasításra tett indítványt.

A fellebbviteli főügyészség indítványával a vádlott védője egyetértett.

A védelmi fellebbezés és a fellebbviteli főügyészség indítványa alapos.

Elöljáróban utal rá az ítélőtábla, hogy a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény a hatályon kívül helyező döntéssel szemben rendes jogorvoslatot nem engedett, kizárólag a legfőbb ügyész élhetett ellene jogorvoslattal a törvényesség érdekében. Ez alapján azonban a Kúria csupán a törvénysértés megállapítására szorítkozhatott, és az esetlegesen törvénysértően elrendelt megismételt eljárást is le kellett folytatni. Ezért az új eljárási kódex a Tizenhetedik Részében megteremtette a másod- és a harmadfokú eljárásban hozott hatályon kívül helyező végzés elleni közvetlen jogorvoslat lehetőségét.

Ezen jogorvoslati eljárás során a felülbírálat tárgya nem az alapügyben hozott ítélet, hanem az azt hatályon kívül helyező végzés, és az eldöntendő kérdés nem az, hogy a hatályon kívül helyezett ítélet megalapozott, illetve helyes-e, hanem az, hogy a hatályon kívül helyező döntés alapos-e.

Az új eljárási kódex a korábbi törvénnyel ellentétben már megkülönböztet teljes és részleges megalapozatlanságot. A Be. 592. § (1) bekezdés a) és b) pontjai alapján teljes a megalapozatlanság, amikor a bíróság egyáltalán nem állapított meg tényállást, vagy a tényállás egésze felderítetlen, ami a másodfokú eljárásban nem küszöbölhető ki, és mindez a Be. 610. §-a alapján kasszációhoz vezet.

A Be. 592. § (2) bekezdés a) és b) pontja értelmében az elsőfokú bíróság ítélete részben megalapozatlan, ha e bíróság a tényállást hiányosan állapította meg, illetve akkor is, ha az részben felderítetlen. A Be. 593. § (1) bekezdése értelmében a másodfokú bíróság az ítélet részbeni megalapozatlanságát kiküszöböli a tényállás kiegészítésével vagy helyesbítésével. Ilyenkor a helyes tényállás megállapítható az ügyiratok tartalma, ténybeli következtetés vagy a felvett bizonyítás útján. A Be. a másodfokú eljárásban érdemi változást hozott a vádlott terhére történő ténybeli nagyreformáció bevezetésével, azaz a vádlott terhére az eltérő tényállás megállapításával [Be. 593. § (1) bekezdés c) pont], amely a korábbi Be. szerint kizárt volt.

A megalapozatlanság miatti hatályon kívül helyezést tehát a megalapozatlanság foka határozza meg. A hatályon kívül helyezés ennek megfelelően egyrészt abból következik, hogy a másodfokú bíróság teljes megalapozatlansággal találkozik, melynek jellege miatt a tényhiba kiküszöbölésére nincs lehetőség. Másfelől a korábbi Be. normarendszerében kasszációt eredményezhetett azon eljárási helyzet is, ha a megalapozatlanság ugyan orvosolható lett volna, de ebben az esetben a vádlott terhére eltérő tényállás megállapítása vált volna szükségessé, mert az 1998. évi XIX. törvény 352. § (1) bekezdés b) pontja alapján, másodfokon csak a vádlott javára lehetett eltérő tényállást megállapítani. Ez utóbbi azonban a nagyreformáció lehetőségével megszűnt.

Ezen hatályon kívül helyezési októl azonban el kell különíteni a Be. 609. § (1) bekezdése szerinti relatív eljárási szabálysértés miatti hatályon kívül helyezés esetét. E szakasz (2) bekezdés d) pontja alapján az indokolási kötelezettség megszegése hatályon kívül helyezést akkor eredményez, ha - jelen esetben - a felmentéshez kapcsolódó tény vagy jogkérdésben az elsőfokú bíróság indokolása oly mértékben hiányos, miszerint nem állapítható meg, hogy a bíróság mire alapította döntését, és mindez a másodfokú eljárásban nem volt orvosolható.

Az ítélőtábla utal rá, hogy a megalapozatlansági hibához gyakran más jellegű relatív eljárási szabálysértés vezet. Az indokolási kötelezettség hatályon kívül helyezést eredményező megszegését azonban határozottan el kell különíteni a megalapozatlanságtól, ami a hatályon kívül helyezés önálló törvényi oka a Be. 610. §-a alapján a Be. 592. § (1) bekezdésében szabályozott teljes megalapozatlanság esetén (Kúria Bhar.III.1.436/2018/8. sz.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!