Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kecskeméti Törvényszék Mf.22137/2011/5. számú határozata fegyelmi ügy tárgyában. [1992. évi XXXIII. törvény (Kjt.) 45. §] Bírók: Bicskei Ildikó, Bulla László, Koós Gabriella

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.147/2011/7., *Kecskeméti Törvényszék Mf.22137/2011/5.*, Kúria Mfv.10583/2012/4.

***********

Kecskeméti Törvényszék

3.Mf.22.137/2011/5. szám

A Kecskeméti Törvényszék a dr. Buzinkay Zoltánné ügyvéd (6000 Kecskemét, Klapka u. 9-11.) által képviselt felperes neve felperes címe felperesnek - a dr. Kovács Zsolt ügyvéd (8000 Székesfehérvár, Arany J. u. 13.) által képviselt alperes nevealperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen fegyelmi hatályú elbocsátás hatályon kívül helyezése iránti perében a Kecskeméti Munkaügyi Bíróság 2011. szeptember 30. napján kelt 5.M.147/2011/7. számú ítélete ellen a felperes részéről 8. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán megtartott tárgyaláson meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 40.000 (Negyvenezer) forint másodfokú eljárási költséget.

A le nem rótt 111.300 (Egyszáztizenegyezer-háromszáz) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

A felperes keresetében a elbocsátás fegyelmi határozat jogellenességének megállapítását, és jogkövetkezményként felmentési időre járó átlagkereset, nyolc havi átlagkeresetnek megfelelő végkielégítés, a Kjt. 34. § (4) bekezdése alkalmazásával húsz havi átlagkeresetnek megfelelő kárátalány összeg megfizetését kérte. Álláspontja szerint az alperes a fegyelmi eljárás során eljárásjogi hibákat vétett. 2008. november hónap második felétől az év hátralévő részében évi rendes szabadságát töltötte, és az állandó lakóhelyén kívül tartózkodott, ott csak időnként jelent meg. A részére kézbesíteni rendelt iratok visszaküldésének dátumából megállapítható, hogy egy adott eljárási cselekmény időpontjáig az idézése illetve értesítése vissza sem érkezett a feladó alpereshez. Az alperes a fegyelmi tárgyalást is oly módon tartotta meg, hogy az annak időpontjára vonatkozó felperesi értesítés az alpereshez csak a fegyelmi tárgyalás időpontját követően érkezett meg. Az ügy érdemét illetően arra hivatkozott, hogy az általa alevélben leírt adatok, tények valóságának bizonyítására képes amennyiben szükséges, így a fegyelmi határozat ez okból is jogellenes.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a Kjt. által előírt, a fegyelmi eljárás lefolytatására vonatkozó garanciális szabályokat maradéktalanul megtartotta. A felperes passzivitását és az eljárásban való részvételének megtagadását igazolja, hogy az eljárás során a mobiltelefonját nem vette fel, a távirati úton történt megkeresésekre nem reagált és a fegyelmi eljárás során egyetlen egy küldeményt sem volt hajlandó átvenni.

A fegyelmi határozat érdemével kapcsolatban kifejtette, hogy a fegyelmi eljárás tárgya a felperes közalkalmazotthoz nem méltó magatartásának kivizsgálása volt, mert a felperes levelező rendszerben írt levél tartalma az alperes több vezető beosztású közalkalmazottja számára sértő, személyeskedő kijelentéseket tartalmazott.

Az elsőfokú bíróság a 2010. szeptember 10. napján kelt 5.M.358/2009/24. számú ítéletével az alperes 2009. január 13. napján kelt SZ-47/I/4/2008. számú elbocsátás fegyelmi határozatát hatályon kívül helyezte és megállapította, hogy az alperes a felperes közalkalmazotti jogviszonyát jogellenesen szüntette meg. Kötelezte az alperest 15 napon belül a felperes részére felmentési időre járó átlagkereset címén bruttó 618.412 forint és ezen összeg után 2009. január 15 napjától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű késedelmi kamata, végkielégítés címén bruttó 1.236.824 forint és ezen összeg után 2009. január 15. napjától a kifizetés napjáig számított törvényes mértékű késedelmi kamata, húsz havi átlagkereset címén 3.092.060 forint, továbbá 112.500 forint perköltség megfizetésére, egyebekben a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a le nem rótt eljárási illeték a Magyar Állam terhén marad.

A fellebbezés folytán eljáró Bács-Kiskun Megyei Bíróság a 2011. január 20. napján kelt 3.Mf.22.208/2010/4. számú végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. A másodfokú eljárás költségét a felperes részére 15.000 forintban, míg az alperes részére 25.000 forintban állapította meg. Végzése indokolásában a megyei bíróság kifejtette, hogy az ügyben az eltérő álláspontja szerint az alperesi munkáltató a fegyelmi eljárás lefolytatása és a fegyelmi határozat meghozatala során nem sértett olyan lényeges eljárásjogi szabályt, amely ez okból indokolná a fegyelmi határozat hatálytalanítását. A megismételt eljárás lefolytatására nézve útmutatásként előírta az elsőfokú bíróság részére, hogy a fegyelmi határozatban a felperes terhére rótt kötelezettségszegést kell vizsgálat tárgyává tenni. Ennek során a peres felek indítványai alapján az elsőfokú bíróságnak le kell folytatnia a bizonyítási eljárást. Az elbocsátást kimondó fegyelmi határozat folytán érdemben kell vizsgálni azt, hogy a fegyelmi határozatban kiszabott fegyelmi büntetés arányban áll-e a kötelezettségszegéssel.

A megismételt eljárás során a felperes a keresetét, alperes az ellenkérelmét változatlan tartalommal fenntartotta.

A munkaügyi bíróság a megismételt eljárás során meghozott ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte a felperest 15 napon belül az alperes részére 105.000 forint perköltség megfizetésére, egyben megállapította, hogy a le nem rótt eljárási illeték a Magyar Állam terhén marad. Ítélete indokolásában mindenekelőtt előrebocsátotta az elsőfokú bíróság, hogy a felperes a megismételt eljárásban az érvelését azzal egészítette ki, hogy a 2008. november 18. napján elküldött levelet nem kifejezetten a munkaviszonyával összefüggésben fogalmazta meg, és az nem a munkaköri feladatainak ellátásával összefüggésben jött létre, ekként azt munkakörön kívüli magatartásnak kell tekinteni, mellyel kapcsolatban akkor lehet eljárást kezdeményezni illetve intézkedést foganatosítani, amennyiben ez a magatartás a jogviszonyára közvetlenül és valóságosan hatott, és az alkalmazó érdekszféráját hátrányosan befolyásolta, mely az adott esetben nem állapítható meg.

Hivatkozott arra is, hogy tudomása szerint főigazgató érdekeltségi körébe tartozó gazdasági társaság a szarvasmarha állományát az alperes vidéki állomásai közelében helyezte el, és az alperes munkavállalójával felügyeltette az állatok gondozását. Ezen túlmenően az alperes olyan gazdasági társasággal kötött szerződést, amely gyakorlatilag a felperes technikusi munkakörébe tartozó feladatokat látta el. A közbeszerzési eljárásban megkötött szerződés adatai alapján pedig megállapítható, hogy a gazdálkodó szervezet mintegy 46.000.000 forintért végezte el ezt a feladatot. Kifogásolta továbbá, hogy az alperesnél a nyugdíjba vonuló kollégák végkielégítést kaptak, illetve indokolatlan célokra használták fel a vezetők a szolgálati gépjárműveiket. Az alperessel szerződésben lévő gazdasági társasághoz tartozó szarvasmarha állomány a kutatási területre való bejutást és a munkavégzést akadályozta. Indokolatlanul növelte a kiadásokat továbbá, hogy a könyvelési feladatok ellátására külső céggel kötöttek megállapodást. Hivatkozott még arra is, hogy az ún. levélben az alperes alkalmazottai által ismert összefüggésekre, összefonódásokra kívánta felhívni a figyelmet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!