Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Kfv.37430/2016/12. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖRNYEZETVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi LIII. törvény (Tvt.) 4. §, 28. §, 72. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) XIII. cikk (2) bek., (4) bek., 276/2004. (X. 8.) Korm. rendelet 5. §] Bírók: Mudráné dr. Láng Erzsébet, Sperka Kálmán, Sugár Tamás

A határozat elvi tartalma:

A Natura 2000 területen akkor tarthat csak igényt a bányatelek tulajdonosa természetvédelmi kártalanításra, ha a védetté nyilvánítás miatt jelentős termelésszerkezet változtatásra kényszerült és emiatt tényleges kára keletkezett.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Kfv.VI.37.430/2016/12.

A tanács tagjai: Dr. Sperka Kálmán a tanács elnöke, Dr. Mudráné dr. Láng Erzsébet előadó bíró, Dr. Sugár Tamás bíró

A felperes: felperes neve

A felperes képviselője: ... Ügyvédi Iroda

Az alperes: Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal, mint a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal jogutódja

Az alperes képviselője: Dr. ... főosztályvezető jogtanácsos

A per tárgya: környezetvédelmi ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: a felperes

A felülvizsgálati kérelem száma: 14.

Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: Tatabányai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2016. február 4-én kelt 3.K.27.089/2015/13. számú ítélete

Rendelkező rész

A Kúria a Tatabányai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 3.K.27.089/2015/13. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000.- (ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak felhívásra 70.000.- (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az Oroszlány, VI. Barnakőszén védnevű bányatelek korábbi jogszerű használója, tehát bányászati jogának tulajdonosa a ... Kft. volt, amely társaság még 2005-ben kérelmezte az akkor hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Észak-dunántúli Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség (a továbbiakban: Felügyelőség) elvi engedélyét, az Oroszlány, ... hrsz.-ú erdő termelésből való kivonásra. Több eljárás és szakhatósági vélemények beszerzése után a másodfokú hatáskörrel rendelkező Fővárosi és Pest Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központi Erdészeti Igazgatósága 04.4/802/2010. számú jogerős döntésével az elsőfokú elutasító határozatot helybenhagyta.

[2] A döntés az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség 14/1443/4/2006. számú másodfokú szakhatósági állásfoglalásán alapult, mely szerint a terület Natura 2000 jogi jellege - amely 2007 óta fennáll -, az azon előforduló botanikai és zoológiai értékek és a közérdek hiánya miatt nincs jogszabályi lehetőség a termelésből történő kivonáshoz való hozzájárulásra. Az elutasító másodfokú jogerős határozatot bíróság előtt már a felperes támadta meg, aki a szóban forgó bányatelek bányászati jogát a Veszprémi Bányakapitányság VPK/4380/2009. számú, 2009. november 23-án kelt és november 25-én jogerőre emelkedett hozzájárulásával szerezte meg. A keresetét azonban a Tatabányai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2013. március 7-én jogerős ítéletével elutasította. A bíróság igazságügyi szakértőt rendelt ki a perben, aki szakvéleményében megállapította, hogy a tárgyi területen a külszíni bányászat jelentős hátrányt okoz a környezetre, ugyanis 40 m vastag talajréteget kell eltávolítani ahhoz, hogy a szénréteg hozzáférhető legyen. A talajréteggel együtt eltűnne az erdő és az erdei életközösség (a területen több védett, fokozottan védett növény és állatfaj fordul elő), és a beruházás nem kiemelt jelentőségű.

[3] Még ugyancsak a felperes jogelődje a tárgyi bányatelekre vonatkozó Műszaki Üzemi Terv (a továbbiakban: MŰT) jóváhagyása iránt terjesztett elő kérelmet, amit azonban - tekintettel az erdészeti hatóság által meghozott jogerős elutasító döntésre - a Veszprémi Bányakapitányság 2014. június 3-án kelt VBK/678-10/2006. számú határozatával elutasított.

[4] A határozattal szemben már a felperes terjesztett elő fellebbezést, de az Magyar Bányászati és Földtani Hivatal az elsőfokú határozatot helybenhagyta MBFH/1094-6/2014. számú, 2014. október 2-án kelt határozatával.

[5] A felperes 2014. november 6-án kelt kérelmében természetvédelmi kártalanítási igényt terjesztett elő a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező felügyelőséghez. Hivatkozott a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 72. § (1) és (5) bekezdésére, a természeti védelmét szolgáló egyes támogatásokra, valamint kártalanításra vonatkozó részletes szabályokról szóló 276/2004. (X.8.) Korm. rendelet (továbbiakban: Kr.1.) 7. § (1) bekezdésére, 8. § (3) bekezdésére, és 2014 évre 246.996.000.- forint összegű természetvédelmi kártalanítás megfizetését kérte, mely összeget a felkért bányászati igazságügyi szakértő szakvéleményére alapozta.

[6] A kérelmet az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség alperesi jogelőd (a továbbiakban: alperes) a 16209-1/2014. számú és 2014. december 2-án kelt határozatával elutasította. Kifejtette, hogy helytelenül hivatkozott az ügyfél a Tvt. 72. § (1) bekezdésére, mert jelen terület védettnek nem minősülő Natura 2000 terület, a "Vértes" elnevezésű HUDI 30001 kódszámú kiemelt jelentőségű természetmegőrzési és különleges madárvédelmi terület része. Az alperes szerint az ügyfélnek a Tvt. 72. § (4) bekezdésére és az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló 275/2004. (X.8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.) 6. § (1) bekezdésére kellett volna hivatkoznia. Idézte a határozat a Tvt. 72. § (4) bekezdését, (amely visszautal a (3) bekezdésre), továbbá a Kr.1. 5.-8. §-ait és kifejtette, hogy a kérelem ezen jogszabályoknak nem felel meg, a kártalanításra jogalapot nem szolgáltat. Noha a kártalanítás igény határidőn belül és az arra jogosulttól érkezett, de az nem tényleges kárra irányul, hanem elmaradt haszonra, nyereségre vonatkozik. A felperes az előzményeket ismerve vásárolt bányászati jogosultságot, amely azonban a tényleges bányászati tevékenység végzésére még nem jogosította fel, és jelentős mértékű termelésszerkezet változás éppen az által nem történt meg, hogy az erdőterület továbbra is erdő, azt nem lehet a termelésből kivonni. Nem kényszerült jelentős mértékű termelésszerkezet változtatásra, ebből következően az igény összegszerűségét a felügyelőség már nem is vizsgálta. A bányatelek vonatkozásában az alkalmazandó Tvt. 72. § (4) bekezdése további feltételeket ír elő a kártalanításhoz, amely feltételek nem álltak fenn.

A kereseti kérelem

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!