53/2015. (X. 15.) HM utasítás
az Észak-atlanti Szerződés Szervezete és az Európai Unió stratégiai szintű válságkezelési gyakorlatainak honvédelmi ágazatot érintő feladatai előkészítéséről és végrehajtásáról
A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdés 8. pontja és 17. §-a alapján, figyelemmel az Észak-atlanti Szerződés Szervezete és az Európai Unió által tervezett katonai válságkezelési gyakorlatok nemzeti feladatainak végrehajtásáról szóló 1149/2015. (III. 17.) Korm. határozatban foglaltakra, a következő utasítást adom ki:
1. Az utasítás hatálya
1. §[1] Az utasítás hatálya a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény 3. § 14. pontja szerinti honvédelmi szervezetekre terjed ki.
2. Általános rendelkezések
2. § Ezen utasítás alkalmazásában:
a)[2] gyakorlat: az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (a továbbiakban: NATO) vagy az Európai Unió (a továbbiakban: EU), valamint a két nemzetközi szervezet által együttesen levezetett stratégiai szintű nemzetközi válságkezelési gyakorlat - beleértve a rövid vagy azonnali riasztási idejű nemzetközi válságkezelési gyakorlatot is -, melyben a NATO vagy az EU és a tagállamok felső szintű politikai, katonai döntéshozói és döntés-előkészítő szervei gyakorolnak,
b)[3] Nemzetközi Tervezői Rendezvény: a gyakorlatok előkészítése érdekében a NATO vagy az EU szervek által vezetett és a tagállamok szakértői részvételével megtartott tervező konferencia, munkaműhely vagy értekezlet.
3. A gyakorlatok előkészítéséért és végrehajtásáért felelős vezetők feladatai
3. § (1)[4] A gyakorlat nemzeti igazgatója a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) közigazgatási államtitkára vagy akadályoztatása esetén általa a HM állományából kijelölt helyettes államtitkári szintű vezető.
(2) A gyakorlat nemzeti igazgatója
a) felelős a gyakorlatok előkészítésének és levezetésének általános irányításért,
b)[5] felelős a NATO és az EU katonai hatóságaival történő kapcsolattartásért, valamint
c) felkéri az érintett központi államigazgatási szervek felsőszintű vezetőit a társigazgatói feladatok ellátására.
(3) A Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) főnöke[6]
a) felelős a gyakorlat előkészítése és levezetése során jelentkező katonai feladatok végrehajtásáért,
b) felelős a NATO és EU katonai hatóságaival történő kapcsolattartásért, valamint
c) kijelöli a gyakorlat katonai szakmai igazgatóját.
(4) A HM védelempolitikáért felelős helyettes államtitkára[7]
a) ellátja a gyakorlat védelempolitikai szakmai igazgatói feladatait,
b) irányítja a gyakorlat tervezése és végrehajtása során jelentkező biztonság- és védelempolitikai feladatokat, valamint
c) felelős a NATO és az EU felsőszintű, védelempolitikai kérdésekkel foglalkozó bizottságaival való kapcsolattartásért.
(5) A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (a továbbiakban: KNBSZ) főigazgatója kijelöli a gyakorlatok előkészítése és levezetése során jelentkező nemzetbiztonsági feladatok szakmai irányításáért felelős személyt.
(6)[8] A gyakorlatok tervezésével, szervezésével és végrehajtásával kapcsolatos általános feladatok tárcán belüli koordinálásáért, valamint a központi államigazgatási szervekkel való kapcsolattartásért a HM Védelmi Igazgatási Főosztály (a továbbiakban: HM VIF) főosztályvezetője felelős.
(7) A gyakorlatvezetőség összetételét és feladatait, a gyakorlat végrehajtásának részleteit a gyakorlat levezetési tervében kell meghatározni.
4. A gyakorlatok előkészítése
4. § (1) A gyakorlatok általános megtervezése érdekében Központi Tervező Csoportot (a továbbiakban: KTCS) kell megalakítani.
(2)[9] A KTCS vezetője a HM VIF főosztályvezetője.
(3) A KTCS vezetője
a) legkésőbb két héttel az első Nemzetközi Tervezői Rendezvényt megelőzően összehívja a KTCS-t,
b) javaslatot tesz a nemzeti igazgatónak a Nemzetközi Tervezői Rendezvényen részt vevő delegáció összetételére,
c) felelős a gyakorlat előkészítése során kidolgozott mandátumok, jelentések, a gyakorlat levezetési tervének, továbbá a végrehajtásról szóló jelentések és értékelések összeállításáért és a nemzeti igazgató részére történő felterjesztéséért, valamint
d) felelős a KTCS tevékenységének vezetéséért.
(4)[10] A KTCS tagjai
a) a HM Tervezési és Koordinációs Főosztály képviselője,
b) a HM Védelempolitikai Főosztály (a továbbiakban: HM VPF) képviselője,
c) a HM VIF képviselője,
d) a HM Biztonsági Felügyelet képviselője,
e) a HVK főnöke által meghatározott szervezetek és szervezeti egységek képviselői,
f) a KNBSZ képviselője,
g) a HM sajtófőnök által kijelölt szakértő és
h) a KTCS vezetője által szükség szerint felkért szervezetek képviselői.
(5) A KTCS feladata
a)[11] a gyakorlat nemzeti célkitűzéseinek meghatározásához javaslat kidolgozása,
b) a gyakorlat végrehajtására elgondolás kialakítása,
c) a felkészülés menetrendjének kidolgozása,
d) a gyakorlat levezetési tervének kidolgozása,
e) a gyakorlat biztonsági tervének kidolgozása,
f) szükség szerint szakmai tervező részlegek megalakítása, azok főbb feladatainak és működési rendjének meghatározása,
g) javaslattétel a Nemzetközi Tervezői Rendezvényekre kijelölt delegáció összetételére, valamint a képviselendő nemzeti álláspontra,
h) az együttműködés megszervezése a központi államigazgatási szervek és más országok illetékes tervező és levezető csoportjaival,
i)[12] a gyakorlat végrehajtásáról szóló értékelések, jelentések elkészítése,
j)[13] a gyakorlat tervezése és végrehajtása során keletkezett nemzeti megfigyelések és azonosított tapasztalatok feldolgozása, valamint
k)[14] a gyakorlat előzetes költségvetésének tervezése és a gyakorlat költségvetési terve összeállításának felügyelete.
(6)[15] A KTCS üléseit a KTCS vezetője hívja össze, szükség esetén a KTCS vezető útján bármely tag kezdeményezheti a KTCS összehívását.
(7) A tervezéssel kapcsolatos szakmai feladatok végrehajtására, koordinálására a KTCS vezetője felkérheti az érintett szakterületek tárcán kívüli szervezeteinek képviselőit.
5. § (1) A Nemzetközi Tervezői Rendezvényen részt vevő delegáció
a) képviseli a nemzeti igazgató által jóváhagyott nemzeti álláspontot, valamint
b) részt vesz a gyakorlat nemzetközi tervezésében.
(2) A Nemzetközi Tervezői Rendezvényt követően a delegáció vezetője tájékoztatja a KTCS-t az elvégzett feladatokról és a vonatkozó információkról.
(3)[16] A KTCS vezetője a Nemzetközi Tervezői Rendezvényt követően jelentést terjeszt fel a gyakorlat szakmai igazgatói útján a gyakorlat nemzeti igazgatójának, amelyet jóváhagyás után tájékoztatásul megküld a honvédelmi miniszternek.
6. § Magyarország Állandó NATO Képviseletének Védelempolitikai Részlege a KTCS HM VPF által delegált tagja útján folyamatosan tájékoztatja a KTCS vezetőjét és tagjait a NATO és az EU bizottságaiban a gyakorlat tárgyában született döntésekről és javaslatokról, a gyakorlat tervezésével kapcsolatos folyamatban lévő ügyekről.
7. §[17] A Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) Katonai Képviselő Hivatala, az MH Nemzeti Katonai Képviselet és az MH Nemzeti Összekötő Képviselet a HVK főnöke által meghatározott szervezet és szervezeti egység képviselője útján folyamatosan tájékoztatja a KTCS vezetőjét és tagjait a NATO és az EU Katonai Bizottságában, valamint az érintett NATO parancsnokságokon a gyakorlat tárgyában született döntésekről és javaslatokról, valamint a gyakorlat tervezésével kapcsolatos folyamatban lévő ügyekről.
5. A gyakorlatok levezetésének általános rendje
8. § (1) A gyakorlat nemzeti szervezeti elemei
a) a Gyakorlatvezetőség,
b) a Gyakorlatvezető Törzs, valamint
c) a Gyakorló Csoportok.
(2) A Gyakorlatvezetőség vezetője a gyakorlat nemzeti igazgatója, tagjai a nemzeti igazgató által felkért társigazgatók, a szakmai igazgatók és a KTCS vezetője, továbbá a nemzeti igazgató által felkért vagy kijelölt vezetők. Ha a gyakorlat jellege ezt indokolttá teszi, a nemzeti igazgató a Gyakorlatvezetőség összetételét eltérő módon is meghatározhatja.
(3) A Gyakorlatvezetőség rendeltetése a gyakorlat során a nemzeti döntések meghozatala és a gyakorlat végrehajtásának irányítása.
(4) A Gyakorlatvezetőség feladata
a) a Gyakorló Csoportok javaslatainak figyelembevételével dönteni a NATO vagy az EU vezető szerveiben képviselendő nemzeti álláspontról,
b) a kialakult helyzettől függően dönteni a nemzeti válságkezelési feladatokról,
c) megvitatni a NATO vagy az EU vezető szervei által meghozott döntésekről elkészített nemzeti elemzéseket,
d) jóváhagyni a gyakorlat keretében készült jelentéseket, valamint
e)[18] kezdeményezni, illetve a gyakorlat időszakára megkapott felhatalmazás esetén meghozni a gyakorlatra vonatkozóan a NATO Válságreagálási Intézkedésekkel kapcsolatos nemzeti döntéseket.
(5) A Gyakorlatvezető Törzs felépítését, feladatait és működési rendjét a gyakorlat levezetési terve szabályozza.
(6)[19] A Gyakorló Csoportok összetétele és működésük rendje a gyakorlat levezetési tervében kerül rögzítésre, melynek összeállításakor a meghatározott nemzeti és ágazati célkitűzések figyelembevételével a gyakorlaton jelentkező ágazati feladatok végrehajtására a Honvédelmi Ágazati Válságkezelési Rendszer érintett elemei kerülnek kijelölésre.
(7)[20] A gyakorlat végrehajtási fázisában, a honvédelmi tárcát érintő valós híradó, informatikai, információvédelmi, ügyviteli és logisztikai támogatási feladatok - a HVK érintett szakmai csoportfőnökségek követelménytámasztása szerinti - végrehajtásáért az MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (a továbbiakban: MH BHD) felelős.
(8) Az érintett szervezetek között a gyakorlaton megvalósuló kapcsolattartás rendjét a levezetési terv határozza meg.
6. A gyakorlatok finanszírozása
9. §[21] A gyakorlatok tervezésének és végrehajtásának teljes körű, az összes szakmai területet és a felmerülő igényeket érintő finanszírozását - a HM VIF adatszolgáltatása alapján - a HVK főnöke által meghatározott szervezet és szervezeti egység az MH Nemzetközi Gyakorlatok és Kiképzési Rendezvények Programjában éves nemzetközi kiképzési feladatként tervezi.
10. § A gyakorlatok költségvetési tervének összeállításáért és a költségek elszámolásáért az MH BHD felelős.
7. Záró rendelkezések
11. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
12. § Hatályát veszti a válságkezelési gyakorlatok tervezésének, szervezésének és végrehajtásának szabályozásáról szóló 27/2006. (HK 8.) HM utasítás.
Dr. Simicskó István s. k.,
honvédelmi miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2023.11.24.
[2] Megállapította az 55/2021. (X. 29.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2021.10.30.
[3] Módosította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 7. § a) pontja. Hatályos 2023.11.24.
[4] Módosította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 7. § b) pontja. Hatályos 2023.11.24.
[5] Megállapította az 55/2021. (X. 29.) HM utasítás 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2021.10.30.
[6] A nyitó szövegrészt módosította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 7. § c) pontja. Hatályos 2023.11.24.
[7] A nyitó szövegrészt módosította a 38/2019. (V. 10.) HM utasítás 4. § c) pontja. Hatályos 2019.05.11.
[8] Módosította a 38/2019. (V. 10.) HM utasítás 4. § d) pontja. Hatályos 2019.05.11.
[9] Módosította a 47/2016. (VIII. 31.) HM utasítás 66. § b) pontja. Hatályos 2016.09.01.
[10] Megállapította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 2. §-a. Hatályos 2023.11.24.
[11] Megállapította az 55/2021. (X. 29.) HM utasítás 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2021.10.30.
[12] Megállapította az 55/2021. (X. 29.) HM utasítás 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2021.10.30.
[13] Megállapította az 55/2021. (X. 29.) HM utasítás 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2021.10.30.
[14] Beiktatta az 55/2021. (X. 29.) HM utasítás 3. § (4) bekezdése. Hatályos 2021.10.30.
[15] Módosította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 7. § d) pontja. Hatályos 2023.11.24.
[16] Megállapította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 3. §-a. Hatályos 2023.11.24.
[17] Megállapította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 4. §-a. Hatályos 2023.11.24.
[18] Megállapította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 5. §-a. Hatályos 2023.11.24.
[19] Megállapította az 55/2021. (X. 29.) HM utasítás 4. §-a. Hatályos 2021.10.30.
[20] Megállapította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 6. §-a. Hatályos 2023.11.24.
[21] Módosította a 47/2023. (XI. 23.) HM utasítás 7. § e) pontja. Hatályos 2023.11.24.