Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2005.155 SZÍNLELT SZERZŐDÉS - BIZTOSÍTÉKI CÉLLAL ÁTRUHÁZOTT INGATLAN - VÉTELÁR KÖZVETETT MEGHATÁROZÁSA

I. Az ingatlan tulajdonjogának nem végleges jelleggel, hanem biztosítéki céllal történő átruházására irányuló szerződés - önmagában a biztosítéki szándék miatt - nem színlelt, ezért nem érvénytelen. Érvénytelen azonban az olyan kikötés, ahol a hitelező az adott vagyontárgy tulajdonjogát a fennálló követelése fejében elszámolási kötelezettség nélkül, a vagyontárgy valóságos, forgalmi értékének számbavétele nélkül szerzi meg.

II. A vételár meghatározása - az összegszerű megjelölés mellett - történhet közvetetten úgy is, hogy a felek a szerződésben harmadik személy vagy szerv értékmeghatározására, vagy egyéb módon a piaci árra utalnak. A törvényi előírásoknak megfelelően tartalmazza a vételárat az olyan szerződés is, amely a vételár meghatározását eredményező eljárási mechanizmust rögzíti [Ptk. 207. § (5) bekezdés, 200. § (1), (2) bekezdés].

A peres felek között 2003. március 13. napján adásvételi szerződés jött létre, melyben az alperes egyebek mellett 8 300 000 Ft vételáron megvásárolta a felperes b.-i 79/1. helyrajzi szám alatt felvett 3905 m˛ területű K. u. 92. faliszámú irodaházát. Ugyanezen a napon a peres felek, valamint a K. Betéti Társaság között háromoldalú megállapodás jött létre, melyben a K. Bt. elismerte, hogy az alperessel szemben 8 347 590 Ft összegű lejárt tartozása áll fenn, és vállalta annak 2003. december 31. napjáig részletekben való teljesítését. A megállapodásban a peres felek rögzítették, hogy a b.-i ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződés alapján az alperes tulajdonjoga bejegyzését az ingatlan-nyilvántartásba kérheti, azzal a feltétellel azonban, hogy ez a jog csak akkor illeti meg, ha a K. Bt. a megjelölt összegű tartozását az alperes javára nem fizeti meg. A K. Bt. teljesítése esetére az alperes vállalta, hogy a b.-i ingatlan vonatkozásában az adásvételi szerződéstől eláll. Az adásvételi szerződéshez kapcsolódó megállapodásban arra az esetre, ha az alperes tulajdonjoga bejegyzését kérné az ingatlan-nyilvántartásba, úgy rendelkeztek, hogy a peres felek között kötelmi jellegű elszámolási viszony jön létre, melyben az alperes terheként a b.-i ingatlan forgalmi értéke szerepel, a másik oldalon pedig a K. Bt. addig teljesített tartozásainak összege, a kettő különbözete lesz a tartozás összege.

A felperes keresetében a b.-i ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződés érvénytelenségének, semmisségének megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az adásvételi szerződés az alperes, valamint a K. Bt. közötti jogviszonyból eredő alperesi követelés biztosítása érdekében jött létre, emiatt a szerződés a Ptk. 207. § (5) bekezdése értelmében, mint színlelt ügylet, semmis. Tévedésre hivatkozással az adásvételi szerződést megtámadta és állította, hogy a K. Bt. az alperessel szemben fennálló tartozását azért nem tudta kiegyenlíteni, mert az alperessel 2003. március 3. napján megkötött üzemeltetői szerződés teljesítése az alperesnek felróható okból nem volt lehetséges. Az alperes nem tájékoztatta a felperest arról, hogy jövedéki törvénysértést követtek el, emiatt az ital-nagykereskedést 30 napra a vámhatóság bezáratta. A szerződés színlelt jellege körében arra is hivatkozott, hogy ő nem hirdette az ingatlant, magasabb vételárért is eladhatta volna, és nem történt meg az ingatlan birtokba adása. Az alperes oldalán annak tulajdonított jelentőséget, hogy a vevő a vételhez szükséges pénzeszközzel nem rendelkezett, az ingatlant nem vette birtokba, a tulajdonjog megszerzését pedig feltételtől tették függővé.

Az alperes arra hivatkozott, hogy az adásvételi szerződéssel valóban a K. Bt. tartozását kívánták a felek biztosítani, az ilyen céllal kötött szerződés azonban a bírói gyakorlat szerint érvényes.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Megállapította, hogy mind a szerződés színlelt jellege, mind pedig a tévedésbe ejtés körében a bizonyítási kötelezettség a felperest terhelte, ennek azonban nem tett eleget. A Ptk. 207. § (5) bekezdése értelmében csak a kétoldalú színlelés eredményezi a szerződés érvénytelenségét, semmisségét. Bármelyik fél egyoldalú színlelése az ügylet érvényessége szempontjából közömbös, a perbeli szerződés érvénytelensége a kétoldalú színlelés hiányában nem állapítható meg. A másodlagos, tévedésre alapított megtámadási keresetet arra figyelemmel találta megalapozatlannak, hogy a felperes a bíróság többszöri felhívása ellenére nem bizonyította, az alperes a szerződés megkötésekor tévedésbe ejtette volna.

Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben a felperes élt fellebbezéssel.

A felperes fellebbezése megalapozatlan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!