Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.4.197 A Varsói Légifuvarozási Egyezményben a késedelmes fuvarozás következtében felmerülő károk érvényesítésére meghatározott ún. óvási határidő jogvesztő határidőnek minősül [Varsói Légifuvarozási Egyezmény 18. cikk, 19. cikk, 26. cikk, Ptk. 504. § (1) bek.].

Az ellentmondás folytán perré alakult ügyben a felperes 42 483 Ft fuvardíj és annak 1992. június 8. napjától járó kamatai, valamint a perköltség megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Keresetkiegészítésében előadta, hogy a csatolt fuvarlevél tanúsága szerint az alperes részére fuvarozást, kezelési, valamint vámokmány-kiállítási szolgáltatást végzett. Ezek ellenértékeként 122 483 Ft-os számlát állított ki, 1992. június 8-i esedékességgel. Az alperes a tőkeösszegből 1992. november 27-én 80 000 Ft-ot átutalt, a különbözeti összeg kifizetése elől azonban elzárkózott arra hivatkozva, hogy az áru többnapos késedelemmel érkezett meg. A felperes nem vitatta a késedelmét, álláspontja szerint azonban ez nem alapozza meg az alperes fuvardíj-visszatartási igényét.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a perbeli árut egy kiállításra rendelték, melyet 1992. április 17-től 21-ig tartottak, a késedelmes szállítás következtében azonban - mivel a kiszolgáltatásra csak április 24-én került sor - az árut már nem lehetett kiállítani, ennek következtében az alperesnek kára keletkezett.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 42 483 Ft-ot és ennek 1992. június 8. napjától a kifizetés napjáig járó mindenkori törvényes kamatát, valamint 2550 Ft első fokú eljárási illetéket és 2000 Ft ügyvédi munkadíjat perköltségként. Az ítélet indokolása szerint a fuvarlevél alapján megállapítható volt, hogy a perbeli küldemény 1992. április 17-én érkezett meg, erről az alperest április 18-án értesítették, felajánlva a házhoz szállítás lehetőségét. Az alperes a bíróság felhívására nem igazolta a határidő megtartásához fűződő érdekét és azt sem, hogy a fuvarozott árut valóban az 1992 áprilisában megrendezendő vásáron kívánta kiállítani. Figyelemmel a felperes által becsatolt bizonyítékokra, az elsőfokú bíróság a 22/1965. (XI. 14.) Korm. rendelettel kihirdetett Légifuvarozási Szabályzat 27. §-ának (1) bekezdése szerint - hivatkozva a 33. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra is - az alperest a keresetnek megfelelően marasztalta. Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, és az ítélet megváltoztatásával a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott arra, hogy a külföldi partnerének tájékoztatása szerint a perbeli árunak 1992. április 16-án 17. 55 órakor kellett volna megérkeznie Budapestre. A küldemény árusítással egybekötött kiállításon került volna bemutatásra, éppen azért, mert a vevőkörből igen nagy érdeklődés mutatkozott az áru iránt. Az áru értéke 878 000 Ft volt, melynek 25%-os árréssel számolva minimálisan 255 000 Ft haszna lett volna. Ez a késedelmes teljesítés miatt elmaradt. Maga a felperes sem vitatta, hogy az áru leszállítása késedelmesen történt, és az sem vitás, hogy az alperesnek emiatt anyagi hátránya keletkezett. A vámbélyegző tanúsága szerint a küldemény 1992. április 17-én Budapestre érkezett, az erről történő kiértesítés azonban késett, az alperes számtalan telefonérdeklődésére sem nyilatkozott a felperes az áru beérkezéséről. Alaptalanul hivatkozik a felperes a többnapos húsvéti ünnepekre, mert amennyiben a küldemény megérkezéséről az alperes időben értesül, úgy - az április 21-ig tartó kiállításon - még az árut bemutathatták volna. Az alperes álláspontja szerint a felperest mindössze a földi szállítás költsége illeti meg, ezért is utalt át csupán 80 000 Ft-ot. Fenntartotta azt az állítását, mely szerint az alperesnek erkölcsi és anyagi kára származott a késedelmes értesítés miatt.

A felperes ellenkérelmében az ítélet helybenhagyását kérte.

A fellebbezés nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a fellebbezési tárgyalás adatai és a rendelkezésre álló iratok alapján megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a kellően feltárt tényállásból helyes következtetéssel jutott el az alperest marasztaló ítéleti döntéséhez, ezért az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése szerint - az indokolás részbeni kiegészítésével, illetve megváltoztatásával - helybenhagyta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!