22/1965. (XI. 14.) Korm. rendelet

a légi fuvarozás szabályzatáról[1]

A polgári repülésről szóló 1964. évi 26. törvényerejű rendelet 27. és 30. §-aiban foglalt felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli:[2]

ELSŐ RÉSZ

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A szabályzat hatálya

1. § (1) E szabályzat a magyar légifuvarozó (a továbbiakban: fuvarozó) által légijárművel végzett személy-, poggyász- és árufuvarozásra (a továbbiakban: légifuvarozás), valamint az ezekkel összefüggésben nyújtott szolgáltatásokra terjed ki.

(2)[3] Nemzetközi légi fuvarozásra e szabályzat rendelkezéseit annyiban kell alkalmazni, amennyiben nemzetközi szerződés, egyezmény illetőleg szabály másképpen nem rendel-kezik.

(3) A részben légi-, részben nem légifuvarozó által végzett (összetett) fuvarozás esetében a légifuvarozásra ezt a szabályzatot kell alkalmazni.

Fuvarozási feltételek

2. §[4]

Ellentétes megállapodások

3. § (1) A szabályzat rendelkezéseivel ellentétes kikötés semmis, de a fuvarozási szerződés érvényességét egyébként nem érinti.

(2) A fuvarozó ingyenes fuvarozás esetében e szabályzat rendelkezéseitől eltérhet.

MÁSODIK RÉSZ

SZEMÉLY- ÉS POGGYÁSZFUVAROZÁS

I. Fejezet

A személy- és poggyászfuvarozási szerződés létrejötte

4. § (1) A fuvarozási szerződés a fuvarozás elvállalásával jön létre. A fuvarozó a személyfuvarozást akkor vállalja el, amikor az utas jegyét kiadja, a poggyászfuvarozást pedig akkor, akkor, amikor az utas jegyére a poggyászra vonatkozó darabszám- és súlyadatokat rávezeti.

(2) Az utas a fuvardíjat - ha a feltételek másként nem rendelkeznek - legkésőbb a jegy kiadásakor köteles megfizetni.

(3) Ha a jegy kiadásakor az utazás időpontja, a járat vagy az utas helye lefoglalásának lehetősége bizonytalan, a fuvarozási szerződés feltételesen jön létre.

(4) Az utas kérésére a fuvarozó az utas helyét a jegy kiadása előtt előjegyzi. A feltételek meghatározhatják, hogy a fuvarozó az előjegyzés alapján a helyet az utas részére meddig tartja fenn.

Jegy

5. § (1) A jegy igazolja a személy- és poggyászfuvarozási szerződés megkötését és tartalmát. Ha a jegy kiadása után e szabályzat, a feltételek vagy a díjak változnak, a változás a már megkötött fuvarozási szerződésre is kihat, kivéve, ha a fuvarozást már megkezdték.

(2) A jegy alakjára, kiállítására, érvényességére és felhasználására vonatkozó szabályokat a feltételek állapítják meg.

A fuvarozás teljesítése

6. § (1) A fuvarozó az utast és a poggyászát a fuvarozási szerződés alapján az indulási repülőtérről a rendeltetési repülőtérre köteles fuvarozni.

(2) Az utas a fuvarozás útirányát megválaszthatja és útmegszakításokat is kiköthet. Ha az utas a jegy kiadásáig ilyen kívánságot nem nyilvánít, az útirányt a fuvarozó határozza meg.

Menetrend

7. § (1) A rendszeres járatokról menetrendet kell készíteni.

(2) A menetrendet a repülőtereken és a városi irodákban, valamint a légijárműveken a közönség részére hozzáférhetővé kell tenni.

(3) A menetrendben és a fuvarozó egyéb kiadványaiban közölt, valamint a jegyen feltüntetett indulási és érkezési időpont tájékoztató jellegű. Az indulási vagy az érkezési időpont megváltoztatásáról a fuvarozó az utast a lehetőségekhez képest értesíteni köteles.

A poggyász fuvarozása

8. § (1) A fuvarozó az utas poggyászát feladott vagy kézipoggyászként fuvarozza. Az utas a kézipoggyászon kívül személyes használatra szolgáló tárgyakat is vihet magával az utasfülkébe; e tárgyak körét a feltételek határozzák meg.

(2) A fuvarozó az utazás megkezdése előtt a poggyász súlyát és darabszámát megállapítja, a feladott poggyászra vonatkozó adatokat a jegyre rávezeti és arról azonosítási szelvényt ad ki.

(3) A feladott poggyászt a fuvarozó átveszi, a kézipoggyász az utas őrizetében marad.

(4) A fuvarozó a feltételekben meghatározott súlyú feladott és kézipoggyászt díjmentesen fuvarozza.

(5) A fuvarozó az utas poggyászát általában azzal a légijárművel fuvarozza, amellyel az utas utazik; repülésbiztonsági okból a fuvarozó a feladott poggyászt előző vagy következő járattal, vagy kerűlő úton is továbbíthatja.

(6) A fuvarozó és az utas megállapodhat abban, hogy a poggyászt nem azzal a légijárművel fuvarozzák, amellyel az utas utazik; ilyen esetben a poggyász fuvarozására az árufuvarozás szabályait kell alkalmazni.

A poggyász csomagolása és tartalma

9. § (1) A poggyászt úgy kell csomagolni, hogy a burkolat a légifuvarozással járó behatásoknak ellenálljon, a poggyászt a fuvarozás tartama alatt megóvja, továbbá személyekben és dolgokban kárt ne tegyen.

(2) A fuvarozásból kizárt és a feltételesen fuvarozható tárgyak körét a feltételek határozzák meg. A fuvarozó követelheti, hogy az utas poggyászából a fuvarozásból kizárt tárgyat távolítsa el.

(3) A fuvarozó jogosult a poggyász tartalmát - lehetőleg az utas jelenlétében - ellenőrini. Ha az ellenőrzés az utas távollétében történik, a fuvarozó köteles erről jegyzőkönyvet készíteni, abban a poggyász súlyát, valamint esetleges sérülését feltüntetni és a jegyzőkönyv egy példányát - kívánságára - az utasnak kiadni.

A poggyász kiadása

10. § A fuvarozó köteles a feladott poggyászt annak a járatnak a megérkezésekor kiadni, amellyel a poggyászt fuvarozni kellett. A fuvarozó a feladott poggyászt - az átvételi jogosultság vizsgálata nélkül - annak adja ki, aki a jegyet és az azonosítási szelvényt felmutatja.

Az át nem vett poggyász őrzése

11. § (1) A fuvarozó a tőle át nem vett feladott poggyászt hatvan napig köteles az utas költségére megőrizni.

(2) Az őrzési idő elteltével a fuvarozó a feladott poggyászt értékesítheti, de köteles a tervbe vett értékesítésről és az értékesítés megtörténtéről az utast lehetőleg értesíteni. Az utas - jogvesztés terhével - az értékesítés napjától számított két éven belül követelheti, hogy a fuvarozó a befolyt összeget - a költségek levonása után - kifizesse.

A fuvarozó zálogjoga

12. § (1) A fuvarozót a feladott poggyászon a fuvardíj és egyéb felmerült költségei erejéig zálogjog illeti meg.

(2) A fuvarozó zálogjoggal biztosított követelését a poggyászból bírósági eljárás nélkül - más zálogjogokat megelőzően - az állami vagy a szövetkezeti kereskedelem útján való értékesítéssel elégítheti ki.

II. Fejezet

A fuvarozási szerződés módosítása

13. § (1) A fuvarozó és az utas a fuvarozási szerződést közös megegyezéssel módosíthatja.

(2) A fuvarozó az üzemkörében felmerülő okból a fuvarozási szerződést módosíthatja akként, hogy

a) az utast a menetrendben vagy egyéb kiadványban megjelölttől eltérő típusú légijárművön, más osztályon vagy járaton fuvarozza;

b) maga helyett más légifuvarozót állít;

c) a jegyen vagy a menetrendben feltüntetett közbenső leszállóhelyet kihagyja.

A fuvarozási szerződés megszűnése

14. § A fuvarozó üzemkörében felmerülő, el nem hárítható fuvarozási akadály esetében a fuvarozási szerződés megszűnik. Ilyen esetben a fuvarozó köteles az utasnak segítséget nyújtani ahhoz, hogy - nem légiúton - rendeltetési helyére utazhassék.

A fuvarozó felmondási joga

15. § (1) A fuvarozó a fuvarozási szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, ha az utas

a) betegsége vagy testi állapota miatt az utazást magára, vagy a légijármű fedélzetén tartózkodó személyekre veszélyes lehet;

b) poggyászából a fuvarozásból kizárt tárgyat nem távolítja el [9. § (2) bekezdés];

c) nem tesz eleget a feltételekben meghatározott kötelezettségének.

(2) Ha a fuvarozó a fuvarozási szerződést az (1) bekezdés alapján felmondja, az utas a fuvardíjat csak a feltételekben meghatározott esetekben és mértékben követelheti vissza.

Az utas elállási és felmondási joga

16. § (1) A fuvarozás megkezdése előtt az utas a fuvarozási szerződéstől elállhat; a feltételek az elállásra határidőt állapíthatnak meg. E határidőn túl is elállhat az utas, ha

a) a fuvarozó a fuvarozási szerződést nem az eredeti kikötéseknek megfelelően kívánja teljesíteni;

b) a feltételeket vagy a díjat a fuvarozási szerződés megkötése után módosították.

(2) Az utas a fuvarozási szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, ha a fuvarozó a fuvarozás megkezdése után a szerződést a 13. § (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint módosítani kívánja.

(3) az utas elállási, illetve felmondási jogát nem gyakorolhatja, ha a fuvarozási szerződés módosításába kifejezetten vagy ráutaló magatartással beleegyezett.

(4) A feltételekben meghatározott díj ellenében az utas a fuvarozási szerződéstől az előző bekezdésekben nem említett okból is elállhat, illetve azt felmondhatja.

Visszatérítés

17. § (1) A fuvarozó köteles a 15. § (2) bekezdésében említett eset kivételével a fuvardíjat egészben vagy részben visszatéríteni, ha nem végezte el a fizetett díjnak megfelelő fuvarozást. A visszatérítés szabályait a feltételek állapítják meg.

(2) A fuvardíj visszatérítését legkésőbb a jegy érvényességének lejártától számított harmincadik napig lehet követelni.

III. fejezet

A fuvarozó felelőssége

18. § (1) A fuvarozó felelős

a) az utas halála, megsebesülése, vagy bármely más testi sérülése folytán bekövetkezett azért a kárért, amely a légijárművön, vagy a beszállás, illetve a kiszállás közben történt;

b) a poggyász és az utas őrizetében levő tárgyak megsemmisülése, elveszése vagy megsérülése folytán a légifuvarozás során bekövetkezett kárért;

c) az utasok és a poggyász légifuvarozása során bekövetkezett késedelemből eredő kárért.

(2) A légifuvarozás során bekövetkezett kárnak kell tekinteni a feladott poggyász esetében azt a kárt, amely a poggyász átvételétől a kiadásig keletkezett, a kézipoggyász és az utas őrizetében levő egyéb tárgyak esetében pedig azt a kárt, amely a légijárművön, vagy az utas beszállása, illetve kiszállása közben történt.

A fuvarozó felelőssége alkalmazottaiért

19. § (1) A fuvarozó felelős a vele munkaviszonyban álló, valamint a fuvarozás végrehajtása céljából általa igénybe vett más személyeknek a fuvarozással kapcsolatos cselekményéért és mulasztásáért.

(2) A fuvarozó nem felelős az (1) bekezdésben említett személyért, ha az utas vagy más megbízásából olyan szolgálatot teljesít, amelynek ellátása nem a fuvarozó kötelessége.

A fuvarozó mentessége a felelősség alól

20. § (1) Mentesül a fuvarozó felelőssége alól, ha bizonyítja, hogy minden szükséges intézkedést megtett a kár elhárítása végett, vagy hogy azokat lehetetlen volt megtennie. Nem kell megtérítenie a kárt annyiban, amennyiben az a károsult felróható magatartásából származott.

(2) Nem felel továbbá a fuvarozó, ha bizonyítja, hogy a kár

a) az utas betegségére vagy testi állapotára vezethető vissza;

b) a poggyász belső tulajdonsága vagy burkolatának hiányossága miatt, illetve azért keletkezett, mert a poggyászban a fuvarozásból kizárt tárgyat helyeztek el.

A kártérítés összegszerű korlátozása

21. § (1)[5] Az utas halála, megsebesülése, vagy bármely más testi sérülése, valamint a késedelem miatt a fuvarozót terhelő kártérítés felső határa 500 000 forint. Ezt a határt a járadékként fizetett kártérítés tőkésített összege sem haladhatja meg.

(2) A feladott és a kézipoggyász megsemmisülése, elveszése vagy megsérülése, valamint késedelmes kiadása miatt a fuvarozót terhelő kártérítés felső határa kilogrammonként 500 forint.

A kártérítés legmagasabb összegének megállapításánál a poggyászdarab teljes súlyát kell figyelembe venni; ha azonban az utas bizonyítja, hogy a kár az ugyanazon a poggyászvevényen feltüntetett más poggyászdarab értékét is csökkentette, a kártérítés legmagasabb összegét az érintett poggyászdarabok összsúlya alapján kell megállapítani.

(3) Az utas őrizetében levő tárgyak megsemmisülése, elveszése vagy megsérülése miatt a fuvarozót terhelő kártérítés felső határa 10 000 forint.

(4) A fuvarozó és az utas a fuvarozás megkezdése előtt a feltételekben szabályozott módon a kártérítésnek a (2) és (3) bekezdésben meghatározott felső határánál magasabb összegben is megállapodhat.

(5) A felmerült kárt - a (4) bekezdés esetét kivéve - az utasnak kell bizonyítania. A (4) bekezdés esetében a fuvarozó bizonyíthatja, hogy az utas tényleges kára a megállapodásban kikötött összegnél kevesebb.

(6) Ha a fuvarozó a kárt szándékosan okozta, az ebből eredő kárért az (1)-(2) bekezdésben meghatározott korlátozások nélkül felel.

A poggyászban keletkezett kár megállapítása

22. § (1) Ha az átvételkor felismerhető, hogy a feladott poggyász hiányos vagy sérült, ezt a fuvarozónak haladéktalanul be kell jelenteni. Az átvétel után a fuvarozóval szemben igényt hét napon belül és csak akkor lehet támasztani, ha hiányt vagy sérülést az átvételkor nem lehetett felismerni. Ilyen esetben az utasnak kell bizonyítania, hogy a kár a légifuvarozás során keletkezett.

(2) A kézipoggyászban és az utas őrizetében levő tárgyban keletkezett kárt legkésőbb a járat megérkezésekor a repülőtéren kell a fuvarozónak bejelenteni.

(3) A fuvarozó köteles jegyzőkönyvet felvenni és az utas rendelkezésére bocsátani, ha észleli, vagy az utas állítja, hogy a poggyász hiányos vagy sérült, továbbá, ha a feladott poggyászt a 10. §-ban megjelölt időben nem tudja kiadni.

(4) Az utas elveszettnek tekintheti a feladott poggyászt és ezzel kapcsolatos jogait érvényesítheti, ha azt a fuvarozó a 10. §-ban megjelölt időponttól számított hét napon belül nem tudja kiadni.

A követelés érvényesítése

23. § (1) A kártérítési igényt a jogosult a fuvarozóhoz intézett felszólamlással érvényesítheti. A felszólamlást írásban kell benyújtani és eredetiben vagy másolatban csatolni kell hozzá a jogosultságot igazoló, valamint a követelés elbírálásához szükséges okiratokat.

(2) A jogosult követelését keresettel abban az esetben érvényesítheti, ha felszólamlással élt és a fuvarozó azt egészben vagy részben elutasította, vagy a követelést hat hónapon belül nem egyenlítette ki.

(3) A kártérítési keresetet jogvesztés terhével attól a naptól számított két éven belül kell előterjeszteni, amikor a légijármű rendeltetési helyére megérkezett, illetve amikor a fuvarozás megszakadt.

HARMADIK RÉSZ

ÁRUFUVAROZÁS

IV. Fejezet

Az árufuvarozási szerződés létrejötte

24. § A fuvarozási szerződés a fuvarozás elvállalásával jön létre. A fuvarozó az árufuvarozást ellenkező megállapodás hiányában akkor vállalja el, amikor a küldeményt fuvarozás végett átveszi és a fuvarlevelet lebélyegzi. A fuvarlevél egy példánya a feladót, egy példánya a címzetett illeti.

A fuvarlevél

25. § (1) A fuvarozási szerződés megkötését és tartalmát a fuvarlevél igazolja.

(2) A fuvarlevelet - a feladó által közölt adatok alapján - a fuvarozó állítja ki. A feladó felelős azoknak az adatoknak és nyilatkozatoknak a helyességéért, amelyeket közlése alapján a fuvarlevélbe a fuvarozó vezetett be, és viseli mindazokat a következményeket, amelyek abból származnak, hogy valamely nyilatkozat vagy adat hiányzik, illetve szabálytalan vagy pontatlan.

(3) A feladó köteles a küldemény fuvarozásához és kiszolgáltatásához szükséges okmányokat a fuvarlevélhez csatolni. A fuvarozó ezeknek az okmányoknak a meglétét és helyességét nem vizsgálja.

(4) A fuvarlevél alakjára és kiállítására vonatkozó részletes szabályokat a feltételek állapítják meg.

Menetrend

26. § A menetrendben feltüntetett indulási és érkezési időpont tájékoztató jellegű.

A fuvarozás teljesítése

27. § (1) A fuvarozó a küldeményt a fuvarozási szerződés alapján az indulási repülőtérről a rendeltetési repülőtérre köteles fuvarozni.

(2) A feladó a fuvarozás útirányát meghatározhatja. Ilyen kikötés hiányában a fuvarozás útirányát a gazdaságosság és a biztonság figyelembevételével a fuvarozó választja meg.

(3) A fuvarozó a feladó kívánságára vállalhatja, hogy a küldeményt meghatározott napon és járaton fuvarozza (foglalt áru).

(4) A küldemények továbbításának sorrendjét - ha a feladóval másként nem állapodott meg - a fuvarozó határozza meg.

(5) A fuvarozó a fuvarozással kapcsolatos kiegészítő szolgáltatást is vállalhat. A szolgáltatások fajtáit és vállalásuk módját a feltételek szabályozzák.

A küldemény csomagolása

28. § (1) A küldeményt úgy kell csomagolni, hogy a burkolat a légifuvarozással járó behatásoknak ellenálljon, az árut a fuvarozás tartama alatt megóvja, továbbá személyekben és dolgokban kárt ne tegyen.

(2) A feltételek egyes tárgyak csomagolására különleges szabályokat állapíthatnak meg.

(3) Ha a fuvarozó megítélése szerint a küldemény csomagolása nem megfelelő, felszólítására a feladó köteles a csomagoláson változtatni, ha erre nincs mód, a küldemény csak akkor vehető át fuvarozásra, ha továbbítása mások személyét vagy vagyonát nem veszélyezteti és a feladó a csomagolás hiányosságát a fuvarlevélen elismeri.

A küldemény tartalma

29. § (1) A fuvarozásból kizárt és a feltételesen fuvarozható tárgyak körét a feltételek határozzák meg.

(2) A fuvarozó jogosult a küldemény tartalmát - lehetőleg a feladó jelenlétében - ellenőrizni.

A küldemény be- és kirakása

30. § Ellenkező megállapodás hiányában a küldemény be- és kirakását a fuvarozó végzi.

Fuvarköltség

31. § (1) A fuvarozót a fuvardíj és a fuvarozással kapcsolatos szolgáltatások díja, valamint a küldemény fuvarozására szükségesen és hasznosan fordított kiadások (a továbbiakban együttesen: fuvarköltség) illetik meg.

(2) A fuvarköltséget a feladó köteles megfizetni. Ha ezt a feltételek nem zárják ki, a feladó a fuvarköltség megfizetését egészben vagy részben a címzettre háríthatja.

A fuvarozó zálogjoga

32. § (1) A fuvarozót a küldeményen a fuvarköltség erejéig zálogjog illeti meg.

(2) A fuvarozó zálogjoggal biztosított követelését a küldeményből bírósági eljárás nélkül - más zálogjogokat megelőzően - az állami vagy szövetkezeti kereskedelem útján való értékesítéssel elégítheti ki.

A címzett értesítése

33. § (1) A fuvarozó köteles a küldeménynek a rendeltetési repülőtérre érkezéséről a címzettet és a feladó által esetleg megjelölt személyt haladéktalanul értesíteni. Az értesítésben fel kell tüntetni az elviteli határidőt [34. § (2) bekezdés].

(2) Az értesítés szóban, távbeszélőn, távirattal vagy küldönccel történik. Az értesítés megtörténtére a fuvarozó nyilvántartása bizonyítékul szolgál.

A küldemény kiszolgáltatása

34. § (1) A fuvarozó köteles a fuvarozás befejezése után a fuvarlevél megfelelő példányát és a küldeményt a címzettnek a ki nem egyenlített fuvarköltség megfizetése ellenében kiszolgáltatni.

(2) A címzett a küldeményt az értesítés megtörténtétől számított három napon belül köteles átvenni. A határidő elteltével a fuvarozó a küldemény tárolásáért a feltételekben meghatározott díjat számítja.

V. Fejezet

A fuvarozási szerződés módosítása

35. § A fuvarozó és a feladó a fuvarozási szerződést közös megegyezéssel módosíthatja.

A feladó rendelkezési joga

36. § (1) A feladó utólagos rendelkezéssel módosíthatja a fuvarozási szerződést akként, hogy a fuvarozó a küldeményt

a) közbenső leszállóhelyen tartsa vissza;

b) a fuvarlevélben megjelölt vagy más címzettnek közbenső leszállóhelyen szolgáltassa ki;

c) a rendeltetési helyen más címzettnek szolgáltassa ki;

d) az indulási repülőtérre fuvarozza vissza.

(2) A feladó rendelkezési joga gyakorlásakor a neki kiadott fuvarlevélpéldányt felmutatni köteles. A fuvarozó követelheti, hogy a feladó rendelkezését írásban közölje.

(3) A feladó rendelkezési jogát addig gyakorolhatja, amíg a fuvarozó a küldemény megérkezéséről a címzetett nem értesítette.

(4) A fuvarozó a rendelkezést nem köteles végrehajtani, ha az részéről teljesítethetetlen, továbbá, ha üzemeltetésének rendjét vagy a légijárművön fuvarozott egyéb küldemény feladójának érdekét sérti. Ilyen esetben a fuvarozó a feladót haladéktalanul értesíti, és újabb rendelkezést kér.

(5) A rendelkezése folytán keletkező fuvarköltség a feladót terheli. A fuvarozó követelheti, hogy a költséget vagy megfelelő előleget a feladó a rendelkezés végrehajtása előtt fizesse meg.

Fuvarozási akadály

37. § (1) A fuvarozó üzemkörében felmerülő okból

a) a küldeményt más járaton fuvarozhatja;

b) maga helyett más légifuvarozót állíthat;

c) a küldeményt tárolhatja.

(2) Elháríthatatlan fuvarozási akadály esetében a fuvarozó köteles a küldemény biztonságáról gondoskodni, a feladótól haladéktalanul utasítást kérni és ennek értelmében eljárni. A gyorsan romló árut a fuvarozó a feladó előzetes értesítése nélkül értékesítheti.

(3) Ha a feladó a fuvarozó felhívására haladéktalanul végrehajtható utasítást nem ad, vagy a feladót értesíteni nem lehet, a fuvarozó a küldeményt más módon továbbíthatja vagy értékesítheti.

Kiszolgáltatási akadály

38. § (1) Ha a címzett a küldeményt nem veszi át, az átvételkor esedékes fuvarköltséget nem egyenlíti ki, vagy a kiszolgáltatás más okból akadályba ütközik, a fuvarozó köteles a küldemény tárolásáról gondoskodni és a feladót haladéktalanul értesíteni.

(2) Az (1) bekezdésben említett értesítés vétele után a feladó köteles a küldeménnyel rendelkezni. A rendelkezés folytán keletkező és a küldeméy tárolásából eredő fuvarköltség a feladót terheli. Ha a feladó az értesítés elküldésétől számított hét napon belül teljesíthető rendelkezést nem ad, a fuvarozó a küldeményt értékesítheti.

(3) Ha a gyorsan romló áru kiszolgáltatása ütközik akadályba, a fuvarozó azt a feladó előzetes értesítése nélkül értékesítheti.

A fuvarozási szerződés megszűnése

39. § (1) A fuvarozás megkezdése előtt a feladó a fuvarozási szerződéstől - a feltételekben megállapított időn túl az ott meghatározott bánatpénz fizetése ellenében - elállhat.

(2) A fuvarozás megkezdése után a feladó a fuvarozási szerződéstől akkor állhat el, ha a fuvarozás megszakadt és a feladó érdekmúlást igazol. Ebben az esetben a fuvarozó a küldeményt az indulási repülőtérre díjmentesen visszafuvarozza.

(3) A fuvarozó a fuvarozási szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, ha megállapítja, hogy a küldemény a fuvarozásból kizárt tárgyat tartalmaz. A fuvarozó ebben az esetben a 37. § (2) és (3) bekezdésének rendelkezései szerint jár el.

Visszatérítés

40. § A fuvarozó köteles - a 39. § (3) bekezdésében foglaltak kivételével - a fuvarköltséget egészben vagy részben visszatéríteni, ha nem végezte el a fizetett díjnak megfelelő fuvarozást. A teljesített részfuvarozás díja nem követelhető vissza, kivéve, ha a feladó a fuvarozási szerződéstől a 39. § (2) bekezdése szerint elállt. A visszatérítés részletes szabályait a feltételek állapítják meg.

VI. Fejezet

A fuvarozó felelőssége

41. § (1) A fuvarozó felelős

a) az áru megsemmisülése, elvesztése vagy megsérülése folytán a légifuvarozás során bekövetkezett kárért;

b) az áru légifuvarozása során bekövetkezett késedelemből eredő kárért;

c) a fuvarozással kapcsolatos szolgáltatásból eredő kárért.

(2) Az áru légifuvarozása során bekövetkezett kárnak kell tekinteni azt a kárt, amely a küldemény átvételétől a kiszolgáltatásig keletkezett.

A fuvarozó felelőssége alkalmazottaiért

42. § (1) A fuvarozó felelős a vele munkavisszonyban álló, valamint a fuvarozás végrehajtása céljából általa igénybevett más személynek a fuvarozással kapcsolatos cselekményéért és mulasztásáért.

(2) A fuvarozó nem felelős az (1) bekezdésben említett személyért, ha az a feladó, vagy más megbízásából olyan szolgáltatást teljesít, amelynek ellátása nem a fuvarozó kötelessége.

A fuvarozó mentessége a felelősség alól

43. § (1) Mentesül a fuvarozó a felelősség alól, ha a kár

a)[6] a tevékenységi körén kívül eső elháríthatatlan ok,

b) a küldemény belső tulajdonsága,

c) a csomagolás kívülről észre nem vehető hiányossága,

d) a feladó által végzett berakás, illetve a címzett által végzett kirakás, vagy

e) annak következtében állott elő, hogy a feladó vagy a címzett nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, ideértve azt az esetet is, ha a feladó a szükséges okmányokat nem adta át vagy nem jól töltötte ki, továbbá ha a fuvarozót nem tájékoztatta a küldemény kívülről fel nem ismerhető rendkívüli értékéről.

(2) A 41. § (1) bekezdése c) pontjának esetében nem felel továbbá a fuvarozó, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

(3) Nem felel a fuvarozó az olyan veszteségért sem, amely abból keletkezett, hogy a küldeményt a 37. § (2) vagy (3), illetve a 38. § (2) vagy (3) bekezdés alapján értékesítette.

(4)[7] A fuvarozót terheli annak bizonyítása, hogy a kárt tevékenységi körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő, a feladót illetve a címzettet terheli annak bizonyítása, hogy a kár nem a küldemény belső tulajdonságára vezethető vissza.

(5)[8] A csomagolás hiányát a fuvarozó, azt, hogy a kár nem ennek következtében állott elő, a feladó, illetve a címzett köteles bizonyítani.

(6) Ha a berakást a feladó, illetve a kirakást a címzett végezte, őt terheli annak bizonyítása, hogy a kár nem a berakás, illetve a kirakás következtében állott elő.

A kártérítés összegszerű korlátozása

44. § (1)[9] Az áru megsemmisülése, elvesztése vagy megsérülése, valamint a szolgáltatásokkal kapcsolatban keletkezett kár miatt a fuvarozót terhelő kártérítés felső határa kilogrammonként 500 forint. A kártérítés legmagasabb összegének megállapításánál az árudarab teljes súlyát kell figyelembe venni; ha azonban a feladó, illetve a címzett bizonyítja, hogy a kár ugyanazon a fuvarlevélen feltüntetett más árudarab értékét is csökkentette, a kártérítés legmagasabb összegét az érintett árudarabok összsúlya alapján kell megállapítani.

(2)[10] Az áru késedelmes kiszolgáltatása miatt a fuvarozó a késedelem tartamához mért, legfeljebb azonban a fuvardíjnak megfelelő összegű kötbért köteles megfizetni. A feladó, illetve a címzett a kötbért meghaladó kárának megtérítését akkor követelheti, ha a fuvarozó a küldeményt foglalt áruként vette fel és nem bizonyítja, hogy a késedelmet tevékenységi körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő.

(3) A fuvarozó és a feladó a fuvarozás megkezdése előtt a feltételekben szabályozott módon a kártérítésnek az (1) bekezdésben megjelölt felső határánál magasabb összegben is megállapodhat.

(4) A felmerült kárt - a (3) bekezdés esetét kivéve - a károsultnak kell bizonyítania. A (3) bekezdés esetében a fuvarozó bizonyíthatja, hogy a tényleges kár a megállapodásban kikötött összegnél kevesebb.

(5) Ha a kárt a fuvarozó szándékosan okozta, az ebből eredő kárért az (1) és (2) bekezdésben meghatározott korlátozások nélkül felel.

(6) A kártérítés alapja az árunak a rendeltetési helyen a fuvarozás időpontjában meglevő értéke. A kártérítésen felül a fuvarköltséget nem lehet vissza követelni.

A kár bejelentése

45. § (1) Ha az átvételkor felismerhető, hogy a küldemény hiányos vagy sérült, ezt a fuvarozónak haladéktalanul be kell jelenteni.

(2) Az átvétel után csak három napon belül és csak akkor lehet a fuvarozóval szemben igényt támasztani, ha a hiányt, vagy a sérülést az átvételkor nem lehetett felismerni. Ilyen esetben a jogosultnak kell bizonyítania, hogy a kár a légifuvarozás alatt keletkezett.

(3) A fuvarozó köteles jegyzőkönyvet felvenni és a feladó és a címzett rendelkezésére bocsátani, ha észleli vagy a címzett állítja, hogy a küldemény hiányos vagy sérült, továbbá, ha a küldeményt a fuvarozó nem tudja kiszolgáltatni akkor, amikor annak meg kellett volna érkeznie.

(4) A címzett elveszettnek tekintheti a küldeményt és ezzel kapcsolatos jogait érvényesítheti, ha azt a fuvarozó a (3) bekezdésben meghatározott időponttól számított hét napon belül nem tudja kiszolgáltatni.

A követelés érvényesítése

46. § (1) A kártérítési igényt a jogosult a fuvarozóhoz intézett felszólamlással érvényesítheti. A felszólamlást írásban kell benyújtani és eredetiben, vagy másolatban csatolni kell hozzá a jogosultságot igazoló, valamint a követelés elbírálásához szükséges okiratokat.

(2) A jogosult követelését keresettel abban az esetben érvényesítheti, ha felszólamlással élt és a fuvarozó azt egészben vagy részben elutasította, vagy a követelést hat hónapon belül nem egyenlítette ki.

(3) A kártérítési keresetet jogvesztés terhével két éven belül kell előterjeszteni a küldemény kiszolgáltatásának napjától, illetőleg attól a naptól számítva, amikor a küldeményt ki kellett volna szolgáltatni.

NEGYEDIK RÉSZ

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

Hatálybalépés

47. § Ez a rendelet 1966. január 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidőben a nemzetközi légifuvarozásra vonatkozó 1929. évi varsói nemzetközi egyezmény rendelkezéseinek a belföldi légifuvarozásra való kiterjesztéséről szóló 42481/1940. KKM rendelet hatályát veszti.

Lábjegyzetek:

[1] A szövegben szereplő 1964. évi 26. törvényerejű rendeletet az 1981. évi 8. törvényerejű rendelet 22. §-a hatályon kívül helyezte. A tárgykört az 1981. évi 8. törvényerejű rendelet 21. §-a (2) bekezdésének az 1990. évi XXII. törvény 61. § (1) bekezdésével megállapított szövege, valamint a 17/1981. (VI. 9.) Korm. rendelet 48. §-a (1) bekezdésének a 88/1990. (IV. 30.) Korm. rendelet 1. sz. melléklete 9/b. pontjával megállapított szövege újraszabályozta.

[2] A szövegben szereplő 1964. évi 26. törvényerejű rendeletet az 1981. évi 8. törvényerejű rendelet 22. §-a hatályon kívül helyezte. A tárgykört az 1981. évi 8. törvényerejű rendelet 21. §-a (2) bekezdésének az 1990. évi XXII. törvény 61. § (1) bekezdésével megállapított szövege, valamint a 17/1981. (VI. 9.) Korm. rendelet 48. §-a (1) bekezdésének a 88/1990. (IV. 30.) Korm. rendelet 1. sz. melléklete 9/b. pontjával megállapított szövege újraszabályozta.

[3] Az 1. § (2) bekezdése a 20/1978. (III. 31.) MT rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[4] A 2. §-t a 45/1991. (III. 18.) Korm. rendelet 1. §-a, illetve 1. számú meléklete hatályon kívül helyezte.

[5] A 21. § (1)-(3) bekezdése a 13/1969. (III. 18.) Korm. rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[6] A 43. § (1) bekezdésének a) pontja a 20/1978. (III. 31.) MT rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[7] A 43. § (4) bekezdése a 20/1978. (III. 31.) MT rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[8] A 43. § (5) bekezdése a 20/1978. (III. 31.) MT rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[9] A 44. § (1) bekezdése a 13/1969. (III. 18.) Korm. rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[10] A 44. § (2) bekezdése a 20/1978. (III. 31.) MT rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.

Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére