Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.4.169 Szövegkörnyezetében kell vizsgálni és tartalma szerint megítélni, hogy valamely sértő tény állítása vagy híresztelése valótlan-e [Ptk. 78. § (1)-(2) bek., 84. § (1) bek. a) pont].

A jogerős ítélet megállapította, hogy az alperesek az 1994. december 20-án kibocsátott aláírásgyűjtő íven közölt azon tényállításukkal, hogy a felperes "érvényes építési engedély nélkül festék- és lakkégető üzem létesítését kezdte meg", a felperes jó hírnevét megsértették. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a felperes 1994. nyarán a környezetre ártalmasnak minősülő festék- és lakkégető üzem létesítését határozta el. Ehhez különböző előzetes hatástanulmányokat végeztetett, illetőleg előzetes hozzájárulásokat szerzett be. 1994. december 6-án 700 m2 alapterületű üzemcsarnokot vásárolt, és hozzáfogott az engedélyezési tervek beszerzéséhez is. Ezzel egyidejűleg az általa megszerzett, raktár jellegű helyiségben a felperes egy, a veszélyes hulladékok építésére alkalmas kemencét szerelt össze.

Az alperesek 1994. december 20-án aláírásgyűjtő ívet szerkesztettek, amelynek szövege szerint a lakosság tiltakozását kívánták demonstrálni a tervezett létesítmény ellen. Az aláírásgyűjtő ív szövege szerint: "Tudomásunkra jutott, hogy az A. Kft. érvényes építési engedély és a közvélemény tudta nélkül festék- és lakkégető üzem létesítését kezdte meg. A festék- és lakkmaradványok, valamint égéstermékeik veszélyes hulladékok. Az égetőmű belterületi telepítése ellentmond minden ésszerűségnek, veszélyezteti egészségünket, rontja a település és környékének idegenforgalmi lehetőségeit. Kérjük aláírásával megerősítve fejezze ki tiltakozását, követelve egyben az ügy részletes kivizsgálását, a felelősök megbüntetését." Ezt az aláírásgyűjtő ívet 2363 helyi lakos aláírta.

A jogerős ítélet a fenti tényállás alapján arra a következtetésre jutott, hogy az alperesek a felperesnek a Ptk. 78. §-ában védett jó hírnevét azzal a tényállításukkal, hogy a felperes érvényes építési engedély nélkül kezdte meg az üzem létesítését, megsértették, mert e tény valótlan volt. A csarnokban végeztetett kemence-összeszerelési munka ugyanis nem jelenti az alperesek által hivatkozott üzem létesítésének a megkezdését, és a szerelés nem is minősült építési engedélyhez kötött tevékenységnek.

A jogerős ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmükben az alperesek a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének a teljes elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint, miután a jogsértőnek tartott tényállítás nem volt valótlan, a jogerős ítélet jogszabálysértéssel állapította meg a személyhez fűződő jog megsértését. Jogi álláspontjuk szerint nem vitás a tény, hogy a felperes a 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendelet 30. §-a szerinti építési engedéllyel nem rendelkezett, és a tevékenység megkezdése sem történhetett volna meg e jogszabály 20. §-ának (2) bekezdése alapján az engedély beszerzése előtt. Az is engedély nélküli volt, hogy a raktárhelyiségben ipari tevékenységet végzett a felperes. Tévesen jutott arra a következtetésre a másodfokú bíróság, hogy a tartály-összeszerelés nem minősül építési engedély nélküli tevékenységnek.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!