Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.12.577 A törzstőke csorbításának a bűncselekménye megvalósul, ha a korlátolt felelősségű társaság (kft.) vezető tisztségviselői a törzstőkének a bankban letétbe helyezett összegét - a kft-ből kilépni szándékozó egyik alapító érdekében - a gazdasági társaság anyagi alapjából kivonják;

a hatályos törvényi rendelkezés értelmében a törzstőke csorbításának a bűntette eredmény-bűncselekmény: megvalósulásának materiális feltétele a törzstőkének - részben vagy egészben történő - jogtalan elvonása [Btk. 298/B. §, 1988. évi VI. tv. 117. § (1) bek., 1988. évi XXIV. tv. 31. § (3) bek.].

A kerületi ügyészség vádiratában foglalt tényállás szerint az F. Kft. törzstőkéjének egyik lényeges tétele volt az I. r. terhelt által a devizaszámlára befizetett 13.000 DM - amelynek forintellenértéke 580.000 forint volt -, amelyet az I. r. és a II. r. terheltek 1993. október 20. napján a B. Bank egyik fiókjától felvettek, és amelyet az I. r. terhelt - a devizahatóság engedélye nélkül - Németországba kivitt, és ott az F. GmbH számlájára befizetett. Erre tekintettel a vádiratban az ügyészség az I. r. terheltet a Btk.-nak az 1988. évi XII. törvény 1. §-ával kiegészített 298/B. §-ában foglalt törzstőke csorbításának a vétségén kívül a Btk. 309. §-a (1) bekezdésének a) pontjába ütköző és (2) bekezdésének c) pontja szerint minősülő devizagazdálkodás megsértése bűntettével is vádolta.

A kerületi bíróság az 1996. február 15. napján kelt végzésében a II. r. terhelt tekintetében a törzstőke csorbításának vétsége miatt indított büntetőeljárást a Be. 213. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt büntethetőséget kizáró ok (Btk. 28. §) folytán megszüntette és a terheltet megrovásban részesítette. (Az I. r. terheltnek a büntetőeljárás során bekövetkezett halála folytán az eljárás megszüntetésére került sor.)

Bár az eljárást megszüntető végzés indokolása ezt nem tartalmazza, de a bűncselekmény megjelöléséből egyértelmű, hogy a kerületi bíróság - a törvény időbeli hatályára vonatkozó és a Btk. 2. §-ában írt rendelkezés folytán - az ügyet nem az elbírálás időpontjában hatályban volt és a Btk.-nak az 1994. évi IX. törvény 15. §-ával módosított 298/B. §-a szerint, hanem az elkövetés idején hatályban volt és az 1988. évi XII. törvény 1. §-ával beiktatott törvényi rendelkezésre alapította; a II. r. terhelt által megvalósított bűncselekményt ugyanis vétségként - s nem pedig bűntettként - jelölte meg.

A másodfokú bíróság 1997. április 29. napján kelt helybenhagyó végzése határozottan utal a Btk. 2. §-ának a rendelkezésére, így egyértelmű, hogy a fellebbezési szakban eljárt bíróság is a törzstőke csorbításának a bűncselekménye tekintetében az elkövetéskor hatályban volt büntetőjogi, valamint az akkor hatályos igazgatási jogszabályok rendelkezéseit vette alapul. Mindezekből egyértelműen megállapítható, hogy az alapeljárás során a bíróságok a büntető anyagi jogi rendelkezések helyes alkalmazásával jártak el.

A Btk.-nak az 1988. évi XII. tv. 1. §-ával kiegészített 298/B. §-a értelmében a törzstőke csorbításának vétségét csak speciális alany valósíthatja meg, nevezetesen a kft. tisztségviselője, az elkövetési magatartás pedig a törzstőke terhére a társaság tagjai részére történő jogtalan kifizetés teljesítése. A II. r. terhelt az említett és a bűncselekmény alanyával szemben támasztott ennek a követelménynek mindenben megfelelt, és az általa tanúsított magatartás is mindenben beleillik annak a törvényi tényállásnak a kereteibe, amelyet a törvény előírt.

Az alapeljárás során eljárt bíróságok egyértelmű - a II. r. terhelt által sem vitatott - tények alapján állapították meg azt, hogy a B. Bank fiókjában vezetett devizaszámlán elhelyezett 13.000 DM azonos volt azzal a törzstőkeként letétbe helyezett összeggel, amelyet a külföldi állampolgárságú I. r. terhelt elhelyezett; az erre vonatkozó szerződés megkötésében a II. r. terhelt is - mint a kft. tisztségviselője - közreműködött, és a törzstőkét érintő mindennemű kifizetés tekintetében ő is aláírási jogosultsággal rendelkezett.

Az sem volt kétséges, hogy az I. r. terhelt is a kft. egyik tisztségviselője, egyszersmind azonban a kft. tagja is volt.

Az alapeljárás során eljárt bíróságok a fentiekben megállapított tények alapulvételével arra a jogi következtetésre jutottak, hogy a terheltek részéről a törzstőke terhére történő kifizetés jogtalan volt. Ezt a megállapításukat arra alapították, hogy az I. r. terheltnek az iratok között is fellelhető levelezései, valamint a gyanúsítottként kihallgatásáról felvett vallomásai alapján nyilvánvaló volt az a szándéka, hogy a Magyarországon általa is alapított kft. működésével kapcsolatban elégedetlen volt, a kft. tagjai között is ellentétek merültek fel, amelyek az I. r. terheltet arra indították, hogy a vállalkozásból kilépjen; ennek azonban nem a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvényben foglalt legális megoldását választotta, hanem a II. r. terhelt aktív közreműködése mellett a devizaszámláján deponált összeget felvette, majd a konvertibilis valutát magával vitte külföldre.

A bíróságok azt a megállapításukat, hogy a törzstőke ilyen módon való kivonása jogtalan volt, egyrészt a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény (Gt.) 177. §-ának (1) bekezdésében foglalt arra a rendelkezésre alapították, hogy a kft. esetében, annak a fennállása alatt a tagok a törzstőkéjüket nem követelhetik vissza; másrészt ez a megoldás sértette az 1988. évi XXIV. törvény 31. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezést is, eszerint ugyanis a kft. külföldi tagjának - és az I. r. terhelt ilyennek volt tekintendő - a konvertibilis valutában szolgáltatott pénzbeli hozzájárulása kizárólag a kft. működéséhez szükséges termelőeszközök, alkatrészek és tartós használatra szolgáló eszközök beszerzése, valamint a társaság működéséhez szükséges, konvertibilis valutában felmerülő költségek fedezése érdekében használható fel, márpedig az I. r. terhelt - a II. r. terhelt által is ismerten - nem a kft. normális gazdasági működésének a funkcionálása érdekében vette fel a törzstőke teljes összegét, hanem abból a célból, hogy azt teljesen kivonja a gazdasági társaság anyagi alapjából.

A lefolytatott bizonyítási eljárás során a kerületi bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok értékelése alapján arra a megállapításra jutott, hogy a II. r. terheltnek határozott tudomása volt arról: az I. r. terhelt a devizaszámláján levő törzstőkéjét szándékozott felvenni a B. Bank fiókjától, mely csak az ő aktív közreműködésével volt keresztülvihető. Ennek határozott tudatában írta alá a II. r. terhelt azt a bizonylatot, amely alapján a bank az I. r. terhelt részére a valutában való kifizetést teljesítette.

Az eljárt bíróságok a büntető anyagi jogi rendelkezések helyes alkalmazásával jutottak arra a következtetésre, hogy a II. r. terheltnek a bizonylat aláírásában való aktív közreműködése az I. r. terheltnek a pénz felvételére vonatkozó szándéka valóra váltásában nélkülözhetetlenül szükséges volt, és minthogy a terheltek teljes szándék- és akaratgyengeségben cselekedtek, a II. r. terhelt - az időközben elhalálozott I. r. terhelttel együtt -, mint a Btk. 20. §-ának (2) bekezdése szerinti társtettes valósította meg a Btk. 298/B. §-ában foglalt vétséget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!