Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/2019. (I. 31.) LÜ utasítás

a munkaidőn kívüli ügyészi szolgálatról

Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az ügyészségi érdekképviseleti szervek és az Ügyészségi Alkalmazottak Országos Tanácsa véleményét is figyelembe véve, a 4. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezést illetően az érdekképviseleti szervek egyetértésével - a következő utasítást adom ki:

1. Készenlét és ügyelet szervezése

1. § (1) Az ügyészség munkanapokon a nyomozás, a közérdekvédelmi tevékenység és a büntetés-végrehajtás törvényességi felügyelete körébe tartozó, intézkedését igénylő, tervezhető cselekményeket munkaidőben végzi el, és biztosítja annak lehetőségét, hogy indítványairól a bíróság munkaidőben határozhasson.

(2)[1] Hétfőtől csütörtökig a munkanapokon 18 óráig - július, augusztus hónapokban 17 óráig -, pénteki munkanapon 16 óráig a munkaidő szokásostól eltérő beosztásával biztosítani kell a folyamatos munkavégzést és az iratokhoz, adatbázisokhoz való hozzáférést a Legfőbb Ügyészség Nyomozás Felügyeleti és Vádelőkészítési Főosztályán, a Kiemelt és Korrupciós Ügyek Főosztályán, a Terrorizmus, Pénzmosás és Katonai Ügyek Főosztályán, a Büntetőbírósági Ügyek Főosztályán, a Közérdekvédelmi Főosztályán, a Fiatalkorúak Büntetőügyeinek Önálló Osztályán, valamint a Büntetés-végrehajtási Törvényességi Felügyeleti és Jogvédelmi Önálló Osztályán.

2. § Munkanapon munkaidőn kívül a késedelmet nem tűrő ügyészségi intézkedés teljesítése az előkészítő eljárással, a nyomozás felügyeletével és irányításával, valamint a befejező intézkedésekkel kapcsolatos ügyészi feladatokról szóló 9/2018. (VI. 29.) LÜ utasításban (a továbbiakban: Nyfel. utasítás) foglaltak szerint az ügyészségi vezető, illetve a nyomozásról rendelkező ügyész feladata.

2. Készenlét és ügyelet a vármegyei és a fővárosi főügyészségi büntető szakágban[2]

3. § (1) A pihenő- és munkaszüneti napon szükséges, késedelmet nem tűrő büntető szakági - elsődlegesen a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) Nyolcadik részében meghatározott kényszerintézkedéssel, a letartóztatás indítványozásának hiányában az őrizet elleni panasz elbírálásával, illetve az őrizet haladéktalan megszüntetésével, a Be. 119. §-a körében szükséges intézkedéssel, valamint a Be. Hatodik részében szabályozott leplezett eszközök vonatkozásában a Be. 238. §-a szerinti engedélyezéssel kapcsolatos - ügyészségi feladatok ellátására a főügyész készenléti szolgálatot rendel el.

(2) Készenléti szolgálat helyett ügyelet ellátásáról rendelkezik a főügyész, ha pihenő- és munkaszüneti napon az (1) bekezdésben meghatározott intézkedésekre rendszeresen sor kerül, illetve munkavégzésre a munkáltató által meghatározott helyen és ideig kell rendelkezésre állni.

(3) Ha a készenlét idején késedelmet nem tűrő ügyészi intézkedés szükséges, elvégzésének időtartamára az ügyeletre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

4. § (1) A főügyész a rendelkezésre állás tartamát a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 110. § (6) bekezdésében foglaltak szerint közli. A főügyész az ügyelet helyéről, az ügyeletet, illetve készenlétet ellátó ügyész elérhetőségéről észszerű időben tájékoztatja a Központi Nyomozó Főügyészséget.

(2) Ha a pihenő- és munkaszüneti napok egymást követő tartama a 48 órát nem haladja meg, a főügyész a rendelkezésre állás elrendelésétől legkésőbb az azt megelőző utolsó munkanapon elállhat, vagy a rendelkezésre állás időtartamát csökkentheti. Döntését az érintettel haladéktalanul közli.

5. § (1) Pihenő- és munkaszüneti napon a késedelmet nem tűrő büntető szakági ügyészi intézkedéseket - a főügyész körlevelében írtak szerint - a készenléti szolgálatot teljesítő, illetve ügyeletet ellátó ügyész teszi meg.

(2) Az ügyész a főügyész által meghatározott illetékességgel bármely büntető ügyben jogosult és köteles a késedelmet nem tűrő ügyészi intézkedésre.

(3) Az ügyész az intézkedését megelőzően kísérletet tesz az ügyről korábban rendelkező ügyész álláspontjának megismerésére.

(4) Az (1) bekezdéstől eltérően - a főügyész rendelkezése alapján - a közlekedési ügyekben eljáró ügyész teszi meg a Nyfel. utasítás szerinti, a szakterületre tartozó késedelmet nem tűrő intézkedést pihenő- és munkaszüneti napon is.

3. Készenlét és ügyelet az ügyészségi nyomozásban

6. § (1) Az ügyészségi nyomozásban a készenlétet és az ügyeletet a Központi Nyomozó Főügyészséget vezető főügyész szervezi meg. Az ügyészségi nyomozásban munkanapokon is szervezhető készenlét. Az ügyészségi nyomozásban egyebekben a 2-5. §-ban foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a főügyész a 3. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenységeken túl további feladatokat is meghatározhat.

(2)[3] A Központi Nyomozó Főügyészséget vezető főügyész az általa szervezett készenlét, illetve ügyelet ellátása érdekében a vármegyei, illetve fővárosi ügyészi szervek együttműködését igényelheti az érintett főügyész előzetes értesítését követően. Vita esetén a Központi Nyomozó Főügyészséget vezető főügyész véleménye az irányadó.

(3) A Központi Nyomozó Főügyészség és az alárendelt nyomozó ügyészségek által folytatott nyomozásban az általános feladatkörű ügyészség eljárhat a bíróság vádemelés előtti eljárásában (megkeresett ügyészség).

(4) Az ügyeleti, illetve készenléti tevékenységet ellátó általános feladatkörű ügyészség a központi ügyelet megkeresését köteles teljesíteni.

(5) A bíróság vádemelés előtti eljárásában az indítvány megtételéhez, valamint a bíróság előtti tevékenység ellátásához szükséges iratokat a Központi Nyomozó Főügyészség, illetve az alárendelt nyomozó ügyészség a központi ügyelet megkeresésének kibocsátásával egyidejűleg köteles megküldeni a megkeresett ügyészségnek. A Be. 469-472. §-ában előírt, az ügyészséget terhelő kötelezettségek teljesítéséről a megkeresésben foglaltakat is figyelembe véve a megkeresett ügyészség gondoskodik.

4. Készenlét és ügyelet a közjogi szakágban

7. § (1) Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) 70. § (3) bekezdésében meghatározott módon történő szemle megtartásáról szóló előzetes hatósági értesítéssel kapcsolatos és a büntetésvégrehajtási törvényességi felügyelet körében felmerülő késedelmet nem tűrő ügyészségi feladatok - pihenő- és munkaszüneti napon - a főügyész döntése szerint a büntető szakági készenlét, ügyelet keretében vagy a büntető szakággal közös készenlét, ügyelet keretében láthatók el.

(2) Ha az Ákr. 70. § (4) bekezdése szerinti előzetes hatósági értesítés alapján az ügyész a szemle megtartásával nem ért egyet, azt megtiltja.

5. Közös szabályok

8. § (1) A Melléklet meghatározza a pihenő- és a munkaszüneti napra vonatkozó napi ügyeleti időt, amely negyedéves átlagban, valamennyi ügyeletet ellátó ügyészségi alkalmazott tekintetében együttesen nem léphető túl. A készenlétet az ügyeleti idő felével kell számolni.

(2) A készenléti szolgálatról és az ügyeletről vezetett napló alapján az ügyelet tényét és időtartamát az erre kijelölt vezető igazolja.

(3) Az ügyészségi alkalmazottat az ügyeletért és a készenlétért a legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény (a továbbiakban: Üjt.) 56. § (4) bekezdése szerinti díjazás illeti meg. Az 5. § (4) bekezdésében említett esetben a pihenő- és munkaszüneti napon végzett munka ellentételezésére az Üjt. 56. § (3) és (5) bekezdése irányadó.

(4) Ha az ügyészségi ügyelet során gépjármű használata szükséges, az ügyészségi alkalmazott saját gépjárművét - casco biztosítás nélkül is - használja, vagy személytaxit vesz igénybe. Hivatali gépjármű használatára kivételesen, indokolt esetben kerülhet sor.

(5) A készenléti szolgálat, illetve az ügyelet megszervezése során a főügyész figyelembe veszi a nyomozási bíró ügyeleti rendjét is.

9. § A 3. § (1) bekezdésében és a 8. § (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően munkanapon, pihenő- és munkaszüneti napon ügyelet és készenlét ellátására a Központi Nyomozó Főügyészségen és az alárendelt nyomozó ügyészségeken legfeljebb havi 650 óra használható fel összesen.

9/A. §[4] Különösen indokolt esetben a legfőbb ügyész a 3. § (1) bekezdésében, a 8. § (1) bekezdésében, a 9. §-ban és a Mellékletben meghatározottaktól eltérően is megállapíthatja az ügyelet és készenlét ellátásának napját, napi idejét, időkeretét.

6. Záró rendelkezések

10. § A készenléti szolgálat, illetve az ügyelet helyi részletszabályairól a főügyész körlevélben rendelkezik.

11. § Ez az utasítás 2019. február 1-jén lép hatályba.

12. §[5]

Dr. Belovics Ervin s. k.,

legfőbb ügyész helyettes

Melléklet a 3/2019. (I. 31.) LÜ utasításhoz

[6]
AB
1.FőügyészségNapi ügyeleti idő
(órában meghatározva)
2.Főváros37
3.Pest20
4.Bács-Kiskun12
5.Borsod-Abaúj-Zemplén12
6.Fejér10
7.Hajdú-Bihar10
8.Jász-Nagykun-Szolnok10
9.Szabolcs-Szatmár-Bereg10
10.Baranya8
11.Békés8
12.Csongrád-Csanád8
13.Győr-Moson-Sopron8
14.Heves8
15.Somogy8
16.Veszprém8
17.Komárom-Esztergom6
18.Nógrád6
19.Tolna6
20.Vas6
21.Zala6

A Somogy vármegyei főügyész június-augusztus hónapokban Siófokon napi négy órai időtartamra az előbbiekben megjelölt kereten felül ügyeletet szervezhet.[7]

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 4/2023. (III. 23.) LÜ utasítás 4. §-a. Hatályos 2023.03.24.

[2] A címet módosította a 11/2022. (XI. 9.) LÜ utasítás 17. §-a. Hatályos 2023.01.01.

[3] Módosította a 11/2022. (XI. 9.) LÜ utasítás 17. §-a. Hatályos 2023.01.01.

[4] Beiktatta a 2/2022. (III. 17.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2022.03.18.

[5] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12. §-a alapján.

[6] Módosította a 15/2021. (XI. 30.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2021.12.01.

[7] Módosította a 11/2022. (XI. 9.) LÜ utasítás 17. §-a. Hatályos 2023.01.01.

Tartalomjegyzék