Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.4.114 A nemzeti vagyon értékesítése esetében a külön törvényben előírt értékarányosság követelményének megsértése - amelyhez a törvény a semmisség jogkövetkezményét fűzi - már a szolgáltatás és ellenszolgáltatás egyenértékűségének csekélyebb, nem kirívó, feltűnő értékaránytalansággal nem járó megsértése esetén is megállapítható. Az értékarányosság vizsgálata során - a PK 267. számú állásfoglalásban megfogalmazott szempontoknak megfelelően - az eset összes körülményét értékelni kell [2011. évi CXCVI. tv. (Nntv.) 13. § (1) bek., 15. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes tulajdonát képező b.-i kivett lakóház, udvar megjelöléssel nyilvántartott ingatlan piaci forgalmi értékét (beépítetlen telekként) az S. és T. M. I. Kft. 2014. február 7-i szakvéleményében 285 500 000 Ft-ban határozta meg.

[2] Ezen az irányáron az ingatlan értékesítése a 2014. július 24-i pályázati felhívás, majd 2014 novemberében nyilvános árverés alapján nem vezetett eredményre.

[3] Az S. és T. M. I. Kft. 2014. június 3-án, majd 2015. február 16-án aktualizálta korábbi szakvéleményét, a megelőző időszakok piaci változásai nélkül mindkét alkalommal fenntartotta az ingatlan korábbiakban megállapított értékét.

[4] Az aktualizált szakértői vélemény alapján a felperes képviselő-testülete 2015. március 25-i határozatával 285 500 000 Ft irányár mellett döntött az ingatlan értékesítéséről, lehetővé tette egyúttal az ajánlattevő számára a vételárnak az irányárnál legfeljebb 10%-kal alacsonyabb összegű megjelölését. Kikötötte továbbá, hogy lényeges bírálati szempont az ajánlati ár mellett a pályázó által megvalósítani kívánt funkció és a vállalt beépítési határidő.

[5] A felperes képviselő-testületének pénzügyi és kerületfejlesztési bizottsága a pályázati versenyeztetés eredményéről 2015. július 20-án hozott döntésével az egyedüli ajánlattevő alperest nevezte meg a pályázat nyerteseként 260 500 000 Ft-os vételi ajánlatával, az általa megvalósítani kívánt lakóépület vagy hotel funkció, illetve 2018. december 31-i teljesítési határidő mellett. Tartalmazta a határozat, hogy a beépítési kötelezettség elmulasztásának esetére a felperes választásától függően 50%-os kötbér vagy visszavásárlási jogával 20%-os kötbér kerül kikötésre. A 2015. augusztus 5-i módosítással annyiban változott a felperes határozata, hogy az 50%-os kötbér mértékét 25%-ban határozta meg.

[6] A felek ezt követően 2015. augusztus 7-én kötöttek a perbeli ingatlanra adásvételi szerződést 260 500 000 Ft vételár mellett. A szerződés tartalmazta az alperes 25%-os kötbérrel, illetve a felperes visszavásárlási joga mellett 20%-os kötbérrel biztosított kötelezettség vállalását arra, hogy az ingatlanban bontása előtt vendéglátási tevékenységet nem végez, az ingatlant nem hasznosítja. A szerződésben a felek 50%-os kötbért kötöttek ki arra az esetre, ha az alperes a beépítési határidő előtt az ingatlant értékesíti, de megszegi azt a kötelezettségét, ami a vevő tájékoztatására, a beépítési kötelezettség elfogadtatására vonatkozott.

[7] A felperes megbízására 2015. október 19-én készült szakvéleményben a P.-J. I. Sz. Kft. 428 300 000 Ft +/-5% összegben határozta meg a perbeli ingatlan forgalmi értékét.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[8] A felperes keresetében a felek között 2015. augusztus 7-én létrejött adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását, e körben tulajdonjoga visszajegyzését, egyidejűleg marasztalását kérte a vételár visszafizetésében. Elsődlegesen a szerződés semmisségére hivatkozott a 11/2012. (III. 26.) Önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Önk. Rendelet) 8. § (1)-(2) bekezdésének megsértése, illetve a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény (a továbbiakban: Nvtv.) 13. § (1) bekezdése, 15. §-a alapján. Másodlagosan megtámadási jogát érvényesítette feltűnő értékaránytalanságra, valamint közös tévedésre hivatkozással.

[9] Az alperes ellenkérelme a per megszüntetésére, érdemben a kereset elutasítására irányult.

Az első- és másodfokú bíróság határozata

[10] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[11] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megkereste a Budapest Főváros Kormányhivatala XIV. Kerületi Hivatalát a perbeli ingatlan tulajdoni lapjáról az alperes 1/1 arányú tulajdonjoga törlése, a felperes ugyanilyen arányú tulajdonjoga visszajegyzése érdekében eredeti állapot visszaállítása címén.

[12] A jogerős ítélet indokolásában a másodfokú bíróság elsőként azt rögzítette, hogy a felperes az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 62. § (1) bekezdés a) pontjának aa) alpontja alapján törlési keresetet érvényesített az alperes tulajdonjoga bejegyzésének érvénytelenségére, illetve az alapul szolgáló adásvételi szerződés érvénytelenségére hivatkozással.

[13] Leszögezte a másodfokú bíróság, hogy a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:95. §-a mellett az Nvtv. 15. §-a a törvény rendelkezéseibe ütköző szerződéshez a semmisség jogkövetkezményét rendeli. Kifejtette ezt követően az ítélőtábla, hogy az Nvtv. 13. § (1) bekezdése - az Alaptörvény 38. cikk (1) és (3) bekezdésével összhangban, a nemzeti vagyon fokozott védelmére - konjunktív és garanciális feltételeket írt elő a felek közti szerződés érvényességéhez, idetartozott a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányossága. Az Nvtv. egyértelmű és speciális szabályozási tartalma alapján a nemzeti vagyon tulajdonjoga átruházása körében az értékarányosság hiánya nem azonos a szolgáltatás-ellenszolgáltatás feltűnő értékaránytalanságával. Az Önk. Rendeletben szabályozott pályázati eljárás megfelelt az Nvtv.-ben előírt versenyeztetésnek, annak lehetőségét hivatott megteremteni, hogy a legelőnyösebb ajánlat kerüljön kiválasztásra. A pályázati kiírás kötött tartalmú ajánlattételre vonatkozó felhívás, amely tartalmazhat a pályázatok értékelésére vonatkozó feltételeket, előírásokat. Az ítélőtábla álláspontja szerint ezért az Önk. Rendeletnek a vevőkiválasztás rendjét előíró szabályai alapján, adott pályázat elfogadása nem minősíthető a Ptk. 6:66. §-a szerint a szerződés létrejöttéhez vezető jognyilatkozatnak. A felek között a szerződés a Ptk. 6:58. §-a, 6:63. § (1) bekezdése alapján - akaratuk kölcsönös és egybehangzó kifejezésével - 2015. augusztus 7-én jött létre, a szolgáltatás-ellenszolgáltatás értékarányosságát az ügyben az ekkor létrejött szerződés idejére vetítve kellett vizsgálni.

[14] A perben kirendelt szakértő az ingatlan szerződés­kötéskori forgalmi értékét 342 100 000 Ft-ban állapította meg, egyúttal összesen 35 000 000 Ft értékcsökkentő hatást tulajdonított a beépítési határidő, a kötbérrel biztosított kötelezettségvállalások miatt. Az ítélőtábla álláspontja szerint egyedül a szakvéleményben megadott forgalmi értékadat volt releváns az ügyben a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: rPp.) 177. § (1) bekezdése alapján. Az a szakértői feltételezés, amely a kikötött határidő mellett figyelembe vette a szerződés megszegésének tényét, nem volt értékelhető a forgalmi érték megállapításánál. Az építési kötelezettség, a visszavásárlási jog, a kötbér, a bontás előtti vendéglátási tevékenység tilalma szokásosan együttjáró feltételei voltak csupán az önkormányzati tulajdon értékesítésének az Nvtv. hatálya alatt. E feltételek az alperes kockázatát vevőként ugyan növelték, de az ingatlan forgalmi értékét nem érintették, áralakító hatásuk - összehasonlító adatok hiányában - nem volt. A szakvélemény idetartozó megállapításait ezért a másodfokú bíróság mellőzte és az rPp. 3. § (3) bekezdése, 164. § (1) bekezdése alkalmazásával 342 100 000 Ft-ban vette figyelembe az ingatlan szerződéskötéskori forgalmi értékét, amellyel nem volt értékarányosnak tekinthető a felek szerződésében kikötött 260 500 000 Ft vételár. A jogerős ítélet következtetése szerint így megállapítható volt a perben vizsgált szerződés semmissége az Nvtv. 13. § (1) bekezdése, a Ptk. 6:95. §-a és az Nvtv. 15. §-a alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!