Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék M.71582/2020/20. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [15/1998. (IV. 30.) NM rendelet (Szr.) 1. § (1) bek.] Bírók: Bihariné Világos Katalin, Matók Ágnes, Nagy Istvánné

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék M.71582/2020/20.*, Fővárosi Ítélőtábla Mf.31110/2022/9.

***********

Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma

Az ügy száma: 16.M.71.582/2020/20.

A felperes: felperes

(felperes címe.)

A felperes képviselője: Dr. Beréti Krisztián Ügyvédi Iroda

dr. Beréti Krisztián ügyvéd (1055 Budapest, Nyugati tér 6. IV/4.)

Az alperes: Alperes1 (Cím2)

Az alperes képviselője: Dr. Anda Péter Ügyvédi Iroda

dr. Anda Péter ügyvéd (jogi képviselő címe)

A per tárgya: gyógypedagógiai pótlék megfizetése

ítéletet:

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy a felperesnek 15 napon belül fizessen meg gyógypedagógiai pótlék jogcímén bruttó 310.000,- (azaz háromszáztízezer) Ft-ot és ezen tőkeösszeg után 2019. április 1-jétől a kifizetésig a törvényes késedelmi kamatot.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy a felperesnek 15 napon belül fizessen meg 50.000,- (azaz ötvenezer) Ft + ÁFA perköltséget.

A feljegyzett eljárási illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumánál lehet előterjeszteni elektronikus úton.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy a tárgyaláson bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított 15 napon belül tárgyalás tartását kérheti.

A felek kérelmére sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a Polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 379. §-ban és a Pp. 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, vagy csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, illetve ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

Indokolás

A bíróság által megállapított tényállás

[1] A bíróság a felek nyilatkozatai, a rendelkezésre álló iratok, továbbá tanú1 tanúvallomása alapján az alábbi tényállást állapította meg.

[2] A felperes 1992. augusztus 17. napján létesített közalkalmazotti jogviszonyt az alperessel kisgyermeknevelő munkakörben (1.sz. irathoz F/1 alatt csatolva a kinevezési okirat). A felperes állandó munkavégzési helye 2010. január 1. napjától a Cím2 szám alatti alperesi tagintézmény, bölcsőde volt.

[3] A felperes az alperesnél betöltött jogviszony időtartama alatt három sajátos nevelési igényű (SNI) kisgyermek gondozását, nevelését végezte; az első gyermek1 (BNO F8400 autizmus spektrum zavar), aki 2018. október 1. napján került felvételre a cím11 utcai tagbölcsődébe, és nevelését, gondozását a felperes 2019. március 31. napjáig végezte, a második gyermek2 (BNO F9390 nem meghatározható gyermekkori emocionális zavar), aki 2016. december 12. napján került felvételre, és akinek gondozását a felperes 2019. augusztus 31. napjáig végezte. A harmadik kisgyermek gyermek3 (BNO: P9490, R6290, F9490), aki 2020. január 6. napjától a mai napig a felperes gondozásában áll.

[4] A gyermek1-ről 2018. június 18. napján a Intézmény szakrendelésén készült vizsgálati véleményben rögzítésre került, hogy a kisgyermeket autizmus spektrumzavar gyanúja miatt vizsgálták; pszichomotoros fejlettsége a vizsgálati vélemény elkészítése időpontjában nem éri el kora átlagát, korlátozott érdeklődése, nyelvi fejlettsége jelentősen megkésett életkorához képest. A vizsgálat eredménye szerint gyermek1-nél elsősorban a társas kommunikáció és a rugalmas viselkedés, szervezés, játéktevékenység területein tapasztaltak minőségileg is eltérő fejlődést, amelynek a hátterében az autizmus spektrumzavart véleményezte. A diagnózis autizmus spektrumzavar (F8400), javasolják az autizmus specifikus fejlesztés megkezdését, a szülőknek szóló tanácsadást. A vizsgálati vélemény az alperesnél elfekvő, gyermek1 személyes dokumentációjában fellelhető.

[5] gyermek1 a Szakszolgálatnál 2018. szeptember 21. napja és 2018. szeptember 27. napja között nevelési tanácsadás feladatellátásban vett részt 3 alkalommal.

[6] gyermek1 bölcsődei gyermekegészségügyi törzslapjába 2018. november 23. napján a "diagnózis" rubrikában bejegyzésre került, hogy "korai fejlesztőben autizmus spektrumzavar miatt vizsgálták". A gondozónői bejegyzések 2018 októberében rögzítésre került "elsőre érdekes kisfiú, szemkontaktust nem vesz fel, és a nevére sem figyel." A beszoktatása 2018. október 1. napján kezdődött a bölcsődében a beszoktatásról szóló feljegyzések szerint a cumisüveg folyamatosan a keze ügyében van, a játéktevékenység közben is, valamint alvásnál is. Rögzítésre került továbbá, hogy játszótérre készülődésnél egy embert igényel. Öltöztetni kell, mindenben passzív, nehezen viseli a várakozást. Akkor van csöndben, ha a cumisüvege tele van.

[7] gyermek2 vonatkozásában a Intézmény szakrendelésén 2018. december 7. napján készített vizsgálati vélemény rögzítette, hogy a vizsgálat 2018. szeptemberében kezdődött viselkedésprobléma miatt; a vizsgálat eredménye szerint gyermek2 viselkedésében észlelhető minőségi eltérések az autizmus spektrumzavarra utalnak, gyermek2 működésmódját leginkább a "kóros elváráskerülés" jellemzi. A diagnózisa nem meghatározott gyermekkori szociális funkciózavar (F9490). A vizsgálati vélemény szintén fellelhető a kisgyermek bölcsődei személyes dokumentációjában. gyermek2 2017. április 26. és 2021. május 26. napja között nevelési tanácsadás és logopédiai feladatellátáson belül beszédterápia, pszichoterápia és DSZIT terápián vett részt a Szakszolgálatnál.

[8] gyermek3 vonatkozásában a Intézmény szakrendelésén 2019. január 28. napján készített vizsgálati vélemény rögzítette, hogy a gyermeknél Izomhypotonia, pszichomotoros elmaradás diagnosztizálható. Emellett minőségi eltérés állapítható meg a kommunikáció, illetve a szociális interakció terén. A Szakszolgálat 2019. április 29. napján kelt szakértői véleményében a gyermeket sajátos nevelési igényűnek nyilvánította, gondozásának kezdetét 2018/19 -es nevelési évben állapította meg.

[9] A közalkalmazotti jogviszonya időtartama alatt felperes többször kérte szóban a munkáltatói jogkör gyakorlóját, hogy részére kifizetésre kerüljön a gyógypedagógiai pótlék a sajátos nevelésű gyermekek gondozására tekintettel, erre azonban nem került sor. A felperes és több kisgyermeknevelő munkakört betöltő alperesi munkavállaló 2020. augusztus 3. napján kelt kérelemmel kérte az alperesi munkáltatót, hogy részükre az SNI-s gyermekek után járó gyógypedagógiai pótlékot visszamenőlegesen 3 évre folyósítsa; 2020. augusztus 14. napján kérelmüket összegszerűen is pontosították. A felperes és a többi kisgyermeknevelő képviseletében eljárva a Szakszervezet 2020. augusztus 24. napján konzultációt kezdeményezett az alperessel, amelyre 2020. szeptember 3. napján került sor. A konzultáció következő megbeszélésére 2020. szeptember 17. napján került volna sor, azonban az alperes azt lemondta, és ezzel egyidőben kiosztotta válaszlevelét a felperesnek és a többi kisgyermeknevelőnek, amelyben igényüket vitatta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!