Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.5.181 Ha a képviseleti jog hiányát a törvényes képviselő utólagos jóváhagyása orvosolja, az álképviselő által kötött szerződésre a bíróság nem alkalmazhatja az érvénytelenség jogkövetkezményeit [Ptk. 221. § (1) bek.].

A felperes Kft. ellen 1996-ban felszámolási eljárás indult. A felszámolást elrendelő végzés 1999. október elsején emelkedett jogerőre. A felszámolás közzétételére 2000. március 30-án került sor.

A felperes 1 500 000 forint névértékű üzletrésztulajdonnal rendelkezett az alperesi társaságban. A felperes volt ügyvezetője 1999. november 30-án adásvételi szerződést kötött kívülálló személlyel az üzletrészének 3 200 000 forint vételárért történő eladásáról. Az alperes elővásárlási jogát gyakorolta és 2000. január 12-én ő kötött adásvételi szerződést a felperessel. A szerződést a felperes volt ügyvezetője írta alá, a vételárat aznap az alperes az ügyvezető kezéhez nyugta ellenében kifizette. A vételár a felperesi társasághoz nem folyt be. Az alperes 2000. március elsején tartott taggyűlésén a tulajdonába került üzletrész bevonásáról határozott és ennek megfelelően a törzstőkéjét leszállította. Ennek közzétételére 2000. március 30-án, majd május 4-én került sor.

A felperes keresetében a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján az üzletrész adásvételi szerződés semmisségének a megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását kérte. A Cstv. 34. § (2) bekezdése alapján arra hivatkozott, hogy az ügyvezető az adásvételi szerződést képviseleti jog hiányában nem köthette volna meg.

Az alperes a kereset elutasítását indítványozta. Védekezése szerint a cégnyilvántartásban meggyőződtek arról, hogy a felperesi ügyvezető képviseleti jogosultsággal rendelkezik. A törzstőke leszállítása folytán az eredeti állapot már nem állítható vissza.

Az alperes védekezésére a felperes a keresetét pontosította. Az eredeti állapot helyreállítását úgy kérte, hogy az alperes az általa fizetett összeget az átvevő személytől követelje. Másodsorban a szerződés érvényessé nyilvánítását és ennek alapján az alperesnek 3 200 000 forint és járulékai megfizetésére kötelezését kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Álláspontja szerint az alperes a cégnyilvántartásban szereplő ügyvezető kezéhez teljesített, ami úgy tekinthető, mintha a felperes részére történt volna teljesítés. Az eredeti állapot nem állítható helyre, mert a felperes nem hajlandó visszafizetni a vételárat, másrészt az üzletrész - be­vonása folytán - már nem létezik. Amennyiben helytálló az a felperesi állítás, hogy a volt ügyvezető által felvett összeg nem folyt be a felpereshez, a felperes azt a volt ügyvezetőtől követelheti.

A felperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és kötelezte az alperest, hogy a felperesnek fizessen meg 3 200 000 forintot és ennek 2000. január 13-tól a kifizetésig járó évi 20% kamatát.

Jogi álláspontja szerint az ügyvezető a Cstv. 34. § (1) és (2) bekezdése alapján a szerződés megkötésére képviseleti joggal nem rendelkezett. A Ptk. 29. § (4) bekezdésére utaló alperesi védekezést elvetette, mivel azzal szemben a Cstv. speciális rendelkezése érvényesül. Az is irreleváns a képviseleti jog szempontjából, hogy az alperes a szerződés megkötése során jóhiszeműen járt el. A felperes másodlagos kereseti kérelmét úgy tekintette, hogy a felperes felszámolója a perbeli szerződést utólag jóváhagyta. Ezzel az érvénytelenség oka kiküszöbölődött. Mivel azonban a volt ügyvezető nem tekinthető a felszámoló megbízottjának, a részére történt teljesítés tartozatlan fizetés volt. A jogszerű teljesítés hiányát alátámasztja az is, hogy az alperes a vételárat nem a 39/1984. (XI. 5.) Mt. rendelet 2. § (1) bekezdése szerint kötelezően előírt pénzforgalmi bankszámlára utalta át. Ezért az érvényesnek nyilvánított szerződés alapján rendelkezett az ellenszolgáltatás nélkül maradt szolgáltatás megfizetéséről.

A jogerős ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő annak hatályon kívül helyezése és az elsőfokú ítélet helybenhagyása érdekében.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!