Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32024R1392[1]

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1392 rendelete (2024. május 14.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodás értelmében az ukrán termékekre alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedésekről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2024/1392 RENDELETE

(2024. május 14.)

az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodás értelmében az ukrán termékekre alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedésekről

1. cikk

Kereskedelemliberalizációs intézkedések

(1) A következő preferenciális rendelkezések bevezetésére kerül sor:

a) a belépésiár-rendszer alkalmazását fel kell függeszteni azon termékek esetében, amelyekre az a társulási megállapodás I-A. mellékletében meghatározottak szerint alkalmazandó. Az említett termékek behozatalára nem alkalmazandó vám;

b) a társulási megállapodás I-A. mellékletében megállapított valamennyi vámkontingenst fel kell függeszteni, és az említett kontingensek hatálya alá tartozó termékek Ukrajnából vámmentesen hozhatók be az Unióba.

(2) Az (EU) 2015/478 rendelet V. fejezetének és 24. cikkének alkalmazását az Ukrajnából származó behozatal tekintetében ideiglenesen fel kell függeszteni.

2. cikk

A preferenciális rendelkezésekre való jogosultság feltételei

Az 1. cikk (1) bekezdésében előírt preferenciális rendelkezésekre a következő feltételek vonatkoznak:

a) Ukrajna megfelel a termékek származási szabályainak és az azokhoz kapcsolódó eljárásoknak a társulási megállapodásban előírtak szerint;

b) Ukrajna tartózkodik attól, hogy az Unióból származó behozatalra vonatkozóan új vámokat vagy azokkal azonos hatású díjakat, és új mennyiségi korlátozásokat vagy azokkal azonos hatású intézkedéseket vezessen be, a vámok vagy díjak meglévő szintjét megemelje, vagy bármely más korlátozást vezessen be az Unióval folytatott kereskedelemre vonatkozóan, ideértve a diszkriminatív belső közigazgatási intézkedéseket is, kivéve, ha az a háborúval összefüggésben egyértelműen indokolt; és

c) Ukrajna a társulási megállapodás 2., 3. és 22. cikkében foglaltaknak megfelelően tiszteletben tartja a demokratikus elveket, az emberi jogokat és az alapvető szabadságokat, és tiszteletben tartja a jogállamiság elvét, valamint folyamatos és tartós erőfeszítéseket tesz a korrupció és az illegális tevékenységek elleni küzdelem terén.

3. cikk

Ideiglenes felfüggesztés

(1) Amennyiben a Bizottság megállapítja, hogy elegendő bizonyíték támasztja alá a 2. cikkben meghatározott feltételeknek való megfelelés Ukrajna általi elmulasztását, végrehajtási jogi aktus útján teljesen vagy részlegesen felfüggesztheti az 1. cikk (1) bekezdésében előírt preferenciális rendelkezéseket. E végrehajtási jogi aktust az 5. cikk (3) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

(2) Amennyiben egy tagállam azt kéri, hogy a 2. cikk b) pontjában meghatározott feltételeknek való megfelelés Ukrajna általi elmulasztása alapján a Bizottság függessze fel a preferenciális rendelkezések bármelyikét, a Bizottság a kérelemtől számított négy hónapon belül indokolással ellátott véleményt nyilvánít arról, hogy a megfelelés Ukrajna általi elmulasztásával kapcsolatos állítás megalapozott-e. Ha a Bizottság megállapítja, hogy az állítás megalapozott, megindítja az e cikk (1) bekezdésében említett eljárást.

4. cikk

Védintézkedések

(1) Amennyiben valamely, az 1. cikk (1) bekezdésének hatálya alá tartozó, Ukrajnából származó terméket olyan feltételek mellett hoznak be, amelyek hátrányosan érintik a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piacot, vagy egy vagy több tagállam piacát, a Bizottság végrehajtási jogi aktus útján bármely szükséges intézkedést elrendelhet. E végrehajtási jogi aktust az 5. cikk (3) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

Ilyen intézkedés mindaddig elrendelhető, amíg arra a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piacra, vagy egy vagy több tagállam piacára gyakorolt hátrányos hatások ellensúlyozásához szükség van.

(2) A Bizottság rendszeresen nyomon követi e rendelet hatását, figyelembe véve az 1. cikk (1) bekezdésének b) pontja szerinti kereskedelemliberalizációs intézkedések hatálya alá tartozó termékek esetében a kivitelükre, a behozatalukra, az uniós piacon, vagy egy vagy több tagállam piacán az árukra és az uniós termelésükre vonatkozó információkat.

A Bizottság 2024. június 6-tól kezdődően kéthavonta tájékoztatja a tagállamokat a rendszeres nyomon követés eredményeiről.

(3) A Bizottság elvégzi a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piac, vagy egy vagy több tagállam piaca helyzetének értékelését abból a célból, hogy az (1) bekezdéssel összhangban intézkedéseket rendeljen el. Az említett értékelést a következők szerint kell megkezdeni:

a) valamely tagállam olyan, kellően indokolt kérelme nyomán, amely a (4) bekezdés alapján az említett tagállam számára észszerűen rendelkezésre álló, elegendő prima facie bizonyítékot tartalmaz az (1) bekezdésben említett, a piacot hátrányosan érintő behozatalra vonatkozóan; vagy

b) a saját kezdeményezésére, miután nyilvánvalóvá vált a Bizottság számára, hogy elegendő prima facie bizonyíték van az (1) bekezdésben említett, a piacot hátrányosan érintő behozatalra vonatkozóan.

Az első albekezdésben említett értékelést a megkezdésétől számított négy hónapon belül le kell zárni.

(4) A (3) bekezdés szerinti értékelés elvégzése során a Bizottság figyelembe vesz valamennyi releváns piaci fejleményt, beleértve a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az érintett behozatal által az uniós piacnak, vagy egy vagy több tagállam piacának helyzetére gyakorolt hatást is. Az említett értékelésnek ki kell terjednie olyan tényezőkre is, mint például:

a) az érintett termék Ukrajnából való behozatala növekedésének mértéke és mennyisége abszolút és relatív értékben;

b) az érintett behozatal hatása az uniós piacon, vagy egy vagy több tagállam piacán a termelésre és az árakra, figyelembe véve ugyanakkor a más forrásokból származó behozatalok alakulását.

Az első albekezdésben említett tényezők felsorolása nem kimerítő jellegű, és más releváns tényezőket is figyelembe lehet venni.

(5) Kritikus körülmények között, amennyiben a késedelem nehezen helyrehozható kárt okozna, a Bizottság végrehajtási jogi aktus útján ideiglenesen bármely szükséges intézkedést elrendelhet. Ilyen intézkedést csak valamely tagállamnak az e cikk (3) bekezdésének a) pontja szerinti, kellően indokolt kérelmét követően lehet elrendelni, és azt a kérelem kézhezvételétől számított 21 napon belül kell elfogadni. E végrehajtási jogi aktust az 5. cikk (4) bekezdésében említett tanácsadó-bizottsági eljárásnak megfelelően kell elfogadni. Az ideiglenes védintézkedés időtartama nem haladhatja meg a 120 napot.

(6) Amennyiben a (3) bekezdésben említett értékelés eredményeként a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piacot, vagy egy vagy több tagállam piacát hátrányosan érintették, és az (1) bekezdés szerinti végleges intézkedést szándékozik elrendelni, értesítést tesz közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában, amelyben bejelenti az ilyen intézkedés bevezetését. Az értesítésben össze kell foglalni az értékelés főbb eredményeit, és meg kell határozni azon időszakot, amelyen belül az érdekelt felek írásban benyújthatják álláspontjukat. Az említett időtartam nem haladhatja meg az értesítés közzétételétől számított tíz napot.

(7) Ha a 2024. június 6-tól december 31-ig tartó időszakban a tojás, a baromfi, a cukor, a zab, a kukorica, az árpaőrlemény vagy a méz 2024. január 1-jétől kezdve összesített behozatali mennyisége eléri a 2021. július 1. és december 31. közötti időszakban, a 2022-ben és a 2023-ban rögzített behozatali mennyiségek vonatkozó számtani átlagát, a Bizottság 14 napon belül és az (EU) 2015/478 rendelet 3. cikkének (1) bekezdésével létrehozott, védintézkedésekkel foglalkozó bizottság (a továbbiakban: a védintézkedésekkel foglalkozó bizottság) tájékoztatását követően:

a) 2024. december 31-ig újból bevezeti az e rendelet 1. cikke (1) bekezdésének b) pontjával felfüggesztett megfelelő vámkontingenst az említett termékre vonatkozóan; és

b) 2025. január 1-jétől bevezeti vagy az említett számtani átlag öttizenkettedének megfelelő vámkontingenst, vagy az e rendelet 1. cikke (1) bekezdésének b) pontjával felfüggesztett megfelelő vámkontingenst, attól függően, hogy melyik a magasabb.

Ha a 2025. január 1-jétőljúnius 5-ig tartó időszakban a tojás, a baromfi, a cukor, a zab, a kukorica, az árpaőrlemény vagy a méz 2025. január 1-jétől kezdve számított időszakra vonatkozó összesített behozatali mennyisége eléri a 2021. július 1. és december 31. közötti időszakban, a 2022-ben és a 2023-ban rögzített behozatali mennyiségek számtani átlagának öttizenkettedét, a Bizottság 14 napon belül és a védintézkedésekkel foglalkozó bizottság tájékoztatását követően újból bevezeti az 1. cikk (1) bekezdésének b) pontjával felfüggesztett megfelelő vámkontingenst az említett termékre vonatkozóan.

E bekezdés alkalmazásában a tojás, a baromfi, a cukor, a zab, a kukorica, az árpaőrlemény és a méz kifejezés a társulási megállapodás I-A. mellékletének függelékében szereplő, a tojásra és albuminokra, a baromfihúsra és baromfihús-készítményekre, a cukorra, a zabra, a kukoricára, a lisztre és a pelletre, az árpaőrleményre és -darára, az egyébként megmunkált gabonára, valamint a mézre vonatkozó vámkontingensek hatálya alá tartozó valamennyi termékre vonatkozik. Az e bekezdésben említett számtani átlagot úgy kell kiszámítani, hogy a 2021. július 1. és december 31. közötti időszakban, a 2022-ben és a 2023-ban mért behozatali mennyiségek összegét el kell osztani két és féllel.

A Bizottság végrehajtási jogi aktust fogadhat el az e cikben említett behozatali mennyiségek nyomon követésére vonatkozó rendelkezések megállapításáról. Az említett végrehajtási jogi aktust az 5. cikk (4) bekezdésében említett tanácsadó-bizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(8) Ha a Bizottság az (1), az (5) vagy a (7) bekezdés alapján olyan intézkedést rendel el, amely újból bevezet egy, az 1. cikk (1) bekezdésének b) pontja által felfüggesztett vámkontingenst, az említett intézkedésnek a Bizottság általi elrendelése szerinti naptári év során behozott mennyiséget figyelembe kell venni az említett vámkontingens kezelése során.

5. cikk

A bizottsági eljárás

(1) A Bizottságot - e rendelet 3. cikkének (1) bekezdése tekintetében - a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 1 ) 285. cikkének (1) bekezdésével létrehozott Vámkódexbizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

(2) A Bizottságot - e rendelet 4. cikkének (1) bekezdése tekintetében - a védintézkedésekkel foglalkozó bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

(3) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

(4) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 4. cikkét kell alkalmazni.

6. cikk

A kereskedelemliberalizációs intézkedések végrehajtásának értékelése

A Bizottságnak a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség végrehajtásáról szóló éves jelentése tartalmazza az e rendeletben előírt kereskedelemliberalizációs intézkedések végrehajtásának részletes értékelését, és adott esetben tartalmazza annak értékelését is, hogy az említett intézkedések milyen társadalmi hatással járnak Ukrajnában és az Unióban. Az 1. cikk (1) bekezdésének b) pontja szerinti termékek behozatalára vonatkozó információkat hozzáférhetővé kell tenni a Bizottság honlapján, és havonta frissíteni kell.

7. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet 2024. június 6-án lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2025. június 5-ig kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

( ) Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32024R1392 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32024R1392&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02024R1392-20240529 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02024R1392-20240529&locale=hu