Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1985.3.108 A végrehajtási eljárás megindításának - és értelemszerűen a folytatásának is - alapja a végrehajtható okirat, amelynek kiállításakor nem vizsgálható az a kérdés, vajon az okiratban megállapított követelés - az elévülés esetétől eltekintve - fennáll-e vagy pedig az adós teljesítése folytán egészen vagy részben megszűnt. A végrehajtási kérelem elbírálásakor tehát az nem vizsgálható, hogy az adós teljesítette-e a tartozását vagy sem: Az adós a végrehajtás megszüntetése vagy korlátozása iránt indíthat pert, ha azt állítja, hogy a végrehajtható okiratban megállapított követelés az ő teljesítése folytán egészen vagy részben megszűnt. [Vht. 12-14. §, 43. § (2) bek.].

A peres felek házasságából három gyermek született. Az alperes perben kötött egyezségben vállalta, hogy a három gyermek tartására 1965. május 1-től kezdődően havi 650 forintot megfizet a felperesnek. Ezt a tartásdíjat a bíróság 1966. február 1-től kezdődően havi 1000 forintra, valamint az alperes mindenkori hűségjutalma és nyereségrészesedése 50%-ára felemelte, és az alperes keresetét az akkori munkáltatójánál letiltotta.

A felperes az 1979. november 5-én benyújtott keresetében előadta, hogy Ferenc fiúk 1978. március 18. óta dolgozik, Tímea leányuk 1977 decemberében férjhez ment, és csak Kamilla maradt a gondozásában. Kérte, hogy a bíróság Kamilla után a tartásdíjat az alperes keresetének 20%-ában állapítsa meg.

A perben a felek 1979. december 10-én egyezséget kötöttek, amelyben megállapították, hogy az alperes gyermektartásdíj fizetési kötelezettsége Ferenc után 1978. március elsejével, Tímea után 1978. január elsejével megszűnt, ugyanakkor az alperes arra kötelezte magát, hogy a "három gyermek tartásdíja helyett" 1979. május 1-től 1979. december 31-ig havi 640 forintot, 1980. január 1-től pedig a bérköltség terhére kifizetésre kerülő minden díjazása 20%-át, de legalább havi 640 forintot, továbbá a részesedési alap, céljutalom és egyéb juttatás címén kifizetésre kerülő minden díjazása 20%-át gyermektartásdíj címén - az egyezség szövegéből ugyan nem tűnik ki, de nyilván a felperes gondozásában levő és még tartásra szoruló Kamilla után - megfizet a felperesnek.

A felperes 1983. május 4-én megjelent a városi bíróság előtt és kijelentette, hogy Kamilla 1981 szeptembere óta dolgozik, tartásra nem szorul, s így e vonatkozásban a végrehajtási eljárás megszüntetését kéri, ugyanakkor előadta, hogy az alperesnek még 64 900 forint hátraléka áll fenn, és erre az összegre kéri a végrehajtás folytatását, miután az alperes munkáltatójától olyan tájékoztatást kapott, hogy az alperes MIL-lapján hátralék nem szerepel.

A felek meghallgatása során az alperes nem tette vitássá, hogy "tartásdíj fizetési kötelezettsége fennáll", valamennyi hátraléka van", azt azonban kétségbe vonta, hogy ennek összege 64-65 000 forint lenne. A hátralékát azzal indokolta, hogy időnként nem állott munkaviszonyban, és így a tartásdíjat a keresetéből nem tudták levonni, és előadta, hogy a tartási kötelezettség elmulasztása miatt több ízben eljárás is volt ellene folyamatban; azt nem tudja, hogy munkáltatói mikor és milyen összegeket vontak le a keresetéből.

A városi bíróság az alperes több korábbi munkáltatójának a megkeresése után végzést hozott, és ebben a Kamilla után járó tartásdíjra a végrehajtást megszüntette, ugyanakkor a felperesnek a hátralékos gyermektartásdíj vonatkozásában a végrehajtás folytatása iránti kérelmét elutasította. A városi bíróság utalt arra, hogy a gyermektartásdíj 1965-ben lett megállapítva, azóta az alperes különböző helyeken dolgozott, és nem állapítható meg, hogy melyik munkáltatója milyen összeget vont le a keresetéből és utalt át a felperesnek. Miután pedig a felperes a hátralékra vonatkozó végrehajtási kérelmét csak 1983. május 4-én terjesztette elő, a bíróság a felperes követelését csak az utolsó öt évre vizsgálta: a korábbi tartásdíjakat a Ptk. 324. §-ára figyelemmel elévültnek tekintette, az utóbbi öt évet illetően pedig azt állapította meg, hogy az ezekben esedékes tartásdíjakat a felperes megkapta.

A másodfokú bíróság az első fokú bíróság végzését a felperes által megtámadott - a hátralékos gyermektartásdíj végrehajtásának folytatására irányuló - részében helyben hagyta. A megyei bíróság mellőzte az elévülés megállapítását, mert a felperes a fellebbezéséhez csatolt okiratokkal igazolta, hogy a gyermektartásdíj iránti igényét folyamatosan érvényesítette: kérte a megítélt gyermektartásdíj végrehajtását, amennyiben az alperesnek munkahelye volt, és a gyermektartásdíj egy része végrehajtásra is került. Ezen túlmenően a felperes 1976-ban, 1978-ban és 1980-ban büntető eljárást is kezdeményezett az alperes ellen. A másodfokú bíróság a felperes kérelmét azért nem találta alaposnak, mert a felperes nem bizonyította, hogy a kérelmében megjelölt összegű gyermektartásdíj hátralék fennáll, sőt az eljárási adatok egyenesen megcáfolják azt az előadását, hogy az alperesnek 64 900 forint hátraléka lenne. Miután pedig a felperes egyéb bizonyítékot nem tudott szolgáltatni, a Pp. 164. §-ának (1) bekezdése szerinti bizonyítási kötelezettségének nem tett eleget, ezért a kérelme alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!