Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1992.9.604 I. Az alapítvány célja nem lehet gazdasági-vállalkozási tevékenység [Ptk. 74/A. § (1) bek.].

II. Az alapítvány kuratóriuma az alapító okiratot nem módosíthatja [Ptk. 74/A. § (3) bek.].

III. Az önkormányzatnak alapítvány létesítésére vonatkozó jogosultsága [1990. évi LXV. tv. 8. §, 9. § (4) bek., 88. §].

Az N. városi képviselő-testület határozatának 1. pontja szerint utasította a költségvetési üzem igazgatóját, hogy az üzem igazgatóját, hogy az üzem kezelésében levő vagyon 33%-ából hozzon létre alapítványt a Városért néven, a város lakosságának és az üzem, valamint jogutódja mindenkori dolgozóinak javára. A határozat 2. pontja szerint a képviselő-testület a költségvetési üzemet 1991. július 31-ével megszüntette, és jogutódjául a Városért alapítvánnyal közösen létrehozandó településszolgáltató és vállalkozó kft.-t jelölte ki. A T. kft. vagyoni megoszlása: 67% önkormányzat, 33% Városért alapítvány.

Az alapító képviselője 1991. augusztus 14-én kérte a megyei bíróságtól az 1991. július 31-én kelt alapító okirattal létrehozott Városért elnevezésű alapítvány nyilvántartásba vételét. Kérelméhez csatolta az alapító okiratot, a képviselő-testület határozatát, valamint a takarékpénztár fiókjának igazolását arról, hogy az alapítványszámla céljaira 900 000 Ft-ot zárolt.

Az alapító okirat 1. pontja szerint az alapítvány célja a város településfejlesztésének és működésének elősegítése és támogatása, különös tekintettel a köztisztaság és a szolgáltatások továbbfejlesztésére, a műemlékvédelemre, a lakóépületek állagának megóvására, a környezetvédelem továbbfejlesztésére és más, tételesen felsorolt településfejlesztési feladatokra. A 2. pont értelmében az alapítvány céljai közé tartozik továbbá az alapító, illetőleg annak jogutódja alkalmazásában álló főállású dolgozóinak, továbbá az alapítótól (jogutódjától) nyugdíjazott volt dolgozók részére szociális szolgáltatások és juttatások biztosítása (szociális támogatás betegség esetén, segélyezés, lakáshoz való jutás támogatása stb.). Az alapító okirat 3. pontja szerint az alapítvány vagyona 900 000 Ft készpénz és az alapító okirathoz mellékelt vagyonlista szerinti eszközök, melynek összértéke 4 572 094 Ft. Az eszközök között gyalugép, gépjárművek, kukás gépkocsi, traktor, különböző építmények, továbbá berendezési és felszerelési tárgyak szerepelnek. Az alapító okirat 6. pontja értelmében az alapítvány kezelője a kuratórium. A kuratórium hét főből áll, két tagot az alapító vagy jogutódja, három tagot az alapító dolgozói, két főt a települési önkormányzat delegál.

Az alapítvány gazdálkodásáról az alapító okirat 8/b pontja úgy rendelkezik, hogy az alapító (jogutódja) jogutód nélküli megszűnése esetén az alapítvány vagyonának 10%-át az alapító (jogutód) főállású dolgozói között kell felosztani, az alapítónál (jogutódnál) munkaviszonyban töltött idő arányban. A vagyon 90%-át a kuratórium köteles a városi önkormányzatnak átadni.

A megyei bíróság az 1991. augusztus 21-én kelt végzésével az alapítványt nyilvántartásba vette. A végzés ellen a megyei főügyészség nyújtott be fellebbezést. A fellebbezésben kifejtett álláspontja szerint a nyilvántartásba vételt elrendelő végzés törvénysértő, mivel az alapítványt nem tartós közérdekű célra hozták létre, hanem elsődleges célja gazdasági tevékenység folytatása. A megyei főügyészség indítványozta ezért, hogy a Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság végzését helyezze hatályon kívül, és a bíróságot utasítsa új eljárás lefolytatására.

Az alapító a megyei főügyészség fellebbezésre tett észrevételében arra hivatkozott, hogy a költségvetési üzem jogutódja a T. kft., amely ellátja a volt költségvetési üzem tevékenységi körét. Az alapítvány eszközeit befekteti, de ez nem azonos a gazdasági tevékenység folytatásával, tehát az alapítványt kizárólagosan tartós közérdekű cél megvalósítása érdekében hozták létre.

A Legfőbb Ügyészség a megyei főügyészség fellebbezését azzal a kiegészítéssel tartotta fenn, hogy az alapító okirat 8b. pontja ugyancsak törvénysértő: az alapító (jogutódja) jogutód nélküli megszűnése esetén az alapítvány megszüntetéséről is rendelkezik, és előírja, hogy ebben az esetben az alapítványi vagyon 90%-át az önkormányzatnak kell átadni. Törvénysértő továbbá a 9. pont is, mivel a kuratóriumot feljogosítja az alapító okirat módosítására, ez pedig a Ptk. 74/A. §-ának (1) bekezdése, valamint a 74/E. § (1) és (2) bekezdése alapján az alapító kizárólagos hatáskörébe tartozik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!