Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1975.12.553 I. Javító-nevelő munka kiszabása esetén pontosan meg kell határozni azt a vállalatot vagy szövetkezetet, amelynél a büntetést végre kell hajtani [7/1962. (VI. 28.) IM sz. r.].

II. Az elmeállapot megvizsgálásával kapcsolatos eljárási szabálysértés, illetve az elmeorvosi véleményben fennálló ellentmondások feloldásának hiánya hatályon kívül helyezéshez vezethet [Be. 69. § (2) bek., 76-78. §].

R. L. I. r. és Cs. T. II. r. terheltet a városi bíróság bűnösnek mondta ki társtettesként, jogtalan behatolás útján elkövetett lopásban. Ezért R. L. terheltet 4 évi próbaidőre felfüggesztett 1 évi szabadságvesztésre és 2500 forint pénzbüntetésre, Cs. T. terheltet pedig 6 hónapi javító-nevelő munkára ítélte azzal, hogy e büntetést "jelenlegi munkahelyén és beosztásában köteles letölteni".

Az ítélet R. L. terheltre vonatkozó részében első fokon jogerőre emelkedett, Cs. T. terhelt védője részéről bejelentett fellebbezést pedig a megyei bíróság nem találta alaposnak, ezért végzésével az első fokú ítéletet helyben hagyta.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A terheltek 1975. február 2-án H.-ba utaztak, hogy egy előre kiszemelt óraüzlet kirakatából órákat lopjanak. R. L. terhelt a magával vitt kalapáccsal a kirakatüveget betörte, Cs. T. pedig ezalatt figyelt. Ezután R. L. a kirakatból 12 db órát kivett és azokat terhelttársa segítségével sapkába rakva a helyszínről elfutottak. A rendőrség rövid idő alatt elfogta őket, s így a 12 db óra lefoglalásával az összesen 9217 forint kár megtérült.

Az első és a másodfokú ítélet ellen emelt törvényességi óvás az alábbiak szerint alapos.

a) Az első fokú bíróság úgy rendelkezett ítéletében, hogy Cs, T. terhelt a javító-nevelői munkát "jelenlegi munkahelyén és beosztásában köteles letölteni". A terhelt ítélethozatalkori munkahelye azonban az ítélet egész tartalmából - sem a rendelkező részből, sem az indokolásból - nem tűnik ki.

Javító-nevelő munka büntetést kiszabó ítélet rendelkező részében mindig pontosan meg kell határozni azt a vállalatot vagy szövetkezetet, amelynél a javító-nevelő munkát végre kell hajtani. Az első fokú ítélet tehát már a fenti okból sem lenne végrehajtható.

Az első fokú bíróság azonban fel sem derítette a terheltnek az ítélethozatalkori munkahelyét. (A büntetésvégrehajtási intézet javító-nevelő csoportjának 1975. június 20-án kelt átirata szerint a terhelt munkáltatója D. F. mutatványos.)

Az ítélkezési gyakorlat szerint az az ítélet, amely a javító-nevelő munka végrehajtásának a 7/1962. (VI. 28.) IM. sz. rendeletben meghatározott feltételeit nem tisztázza és tényként nem állapítja meg, felderítetlen (BJD 3667. stb.).

Ezzel kapcsolatban megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság, hogy téves az első fokú ítéletnek az a rendelkezése is, amely meghatározza, hogy a terhelt a javító-nevelő munkát milyen beosztásban köteles elvégezni. A 7/1962. (VI. 28.) IM sz. rendelet helyes értelmezésén alapuló ítélkezési gyakorlat szerint a bíróság az ítéletben csak a végzendő munka természetét, a munkakört jelölheti meg (pl. segédmunkás, szerelő, gépkocsivezető stb.), de ezen belül munkabeosztást már nem határozhat meg. Ez a vállalat igazgatójának a hatáskörébe tartozik (BJD 3665.).

b) A törvényességi óvás alaposan támadja az első fokú bíróság ítéletét amiatt, hogy nem indokolta meg, miért látja R. L. terhelt esetében a büntetés célját a szabadságvesztés végrehajtása nélkül is elérhetőnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!