Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.10.272 A másodfokú nyilvános ülésnek a terhelt távollétében történő megtartása nem törvénysértő, ha a fogva levő terhelt előállítása iránt intézkedés történik, de az ülés megtartása előtt a terhelt szabadlábra kerül, és a nyilvános ülésen a határnapról tudva nem jelenik meg [Be. 361. § (3) bek., 362. § (3) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.27770/2012/2., Pesti Központi Kerületi Bíróság B.14735/2013/70., Fővárosi Törvényszék Bf.10523/2014/12., Kúria Bfv.1260/2015/6. (*BH 2016.10.272*)

***********

[1] A kerületi bíróság a 2014. június 4. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki lopás bűntettében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 316. § (1), (3) bek.], lopás vétségében [korábbi Btk. 316. § (1) bek., (2) bek. I. fordulat] és garázdaság vétségében [korábbi Btk. 271. § (1) bek.].

[2] Ezért őt - halmazati büntetésül, mint többszörös visszaesőt - 1 év 10 hónap börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte.

[3] A kétirányú fellebbezések alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2015. április 28. napján tartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta:

[4] a terhelt cselekményeit lopás bűntettének [2012. évi C. tv. (a továbbiakban: Btk.) 370. § (1) bek., (3) bek. a) pont], lopás vétségének [Btk. 370. § (1) bek., (2) bek. a) pont] és garázdaság vétségének [Btk. 339. § (1) bek.] minősítette;

[5] kimondta, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

[6] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontja alapján a Be. 373. § (1) bekezdésének II.d) pontjában megjelölt eljárási szabálysértésre hivatkozással, mert a másodfokú nyilvános ülés megtartására a terhelt távollétében került sor.

[7] A felülvizsgálati indítvány szerint a másodfokú bíróság az akkor más ügyben előzetes letartóztatásban lévő terheltet a büntetés-végrehajtási intézetből idézte. A terhelt az idézés kézbesítésekor kérte előállítását a másodfokú nyilvános ülésre, azon részt akart venni, időközben azonban - a nyilvános ülés határnapja előtt - szabadlábra került, és 2015. április 26. napjától 2015. május 4. napjáig kórházi kezelés alatt állt. Ezért nem tudott megjelenni a 2015. április 28. napján tartott nyilvános ülésen, és állapota miatt nem is tudta a helyzetéről értesíteni a másodfokú bíróságot.

[8] Miután a terhelt 2015. április 28-án nem jelent meg a nyilvános ülésen, a másodfokú bíróság megállapította, hogy időközben szabadult, idézése szabályszerű, így a nyilvános ülés megtartásának akadálya nincs.

[9] A védő mindezek alapján a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

[10] A Legfőbb Ügyészség a védő indítványát nem találta alaposnak. Álláspontja szerint a terhelt idézése szabályszerű volt, és ez az egyetlen feltétele a másodfokú nyilvános ülés terhelt távollétében való megtarthatóságának (Bfv. III. 1093/2014/8.). Miután a védő által állított, vagy más feltétlen eljárási szabálysértés nem valósult meg, a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott jogerős határozat tanácsülésen történő hatályában fenntartását indítványozta, utalva egyúttal arra, hogy a védő felülvizsgálati indítványa igazolási kérelemként sem vezethet eredményre [Be. 362. § (4) bek.].

[11] A Kúria - a Legfőbb Ügyészség nyilatkozatában kifejtett érveléssel egyetértve - azt állapította meg, hogy a felülvizsgálati indítvány nem alapos.

[12] A Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontja, illetőleg a Be. 373. § (1) bekezdésének II.d) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozatával szemben felülvizsgálatnak van helye, ha a tárgyalást olyan személy távollétében tartották meg, akinek a részvétele a törvény értelmében kötelező.

[13] A rendelkezésre álló iratok alapján az állapítható meg, hogy a másodfokú bíróság 2014. április 28. napjára nyilvános ülést tűzött ki. Arra a más ügyben előzetes letartóztatásban lévő terheltet a büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka útján idézte, és a terhelt az idézés kézbesítéskor előállítását kérte a nyilvános ülésre.

[14] A terhelt időközben szabadult és erről a másodfokú bíróság az általa megkeresett büntetés-végrehajtási intézet közléséből értesült. A nyilvános ülést - ezen információk ismeretében - a meg nem jelent terhelt szabályszerű értesítésére tekintettel megtartotta.

[15] A Be. egyértelmű rendelkezése alapján nem kétséges, hogy a másodfokú bíróság eljárásában a nyilvános ülésre - miként a tárgyalásra [Be. 364. § (1) bek. 1. mondat 1. fordulat] - a terheltet "idézni kell" [Be. 361. § (3) bek. 1. fordulat]. Ha pedig a terhelt fogva van, a másodfokú bíróság a nyilvános ülésre - miként a tárgyalásra [Be. 364. § (1) bek. 1. mondat 2. fordulat] - az előállítása iránt "intézkedik" [Be. 361. § (3) bek. 2. fordulat]. A szabadlábon lévő terhelt idézése, illetőleg a fogva lévő terhelt előállítása a másodfokú nyilvános ülésre tehát kötelező.

[16] A terhelt részére az idézését a büntetés-végrehajtási intézetben kézbesítették. Ekkor valóban úgy nyilatkozott, hogy kéri az előállítását a nyilvános ülésre. Szabadon bocsátásával azonban az előállítása iránti kérelme tárgytalanná vált, azután megjelenéséről már maga dönthetett. Szabadlábra helyezése az idézés kézbesítésének szabályszerűségét értelemszerűen nem érintette [Be. 70. § (9) bek.].

[17] Az idézés rendeltetése az volt, hogy biztosítsa a terhelt részvételét a másodfokú bíróság nyilvános ülésén (tárgyaláson), ahol az őt megillető jogokat gyakorolhatja.

[18] A bírósági eljárás általános szabálya (Be. XI. Fejezet) szerint, ha a büntetőeljárási törvény másképp nem rendelkezik, a tárgyalás a terhelt nélkül nem tartható meg [Be. 240. § (3) bek. 2. fordulat]. A nyilvános ülésre az e törvényben megállapított eltérésekkel a tárgyalásra vonatkozó rendelkezések az irányadók [Be. 234. § (3) bek.].

[19] A másodfokú eljárásban a tárgyalásra és a nyilvános ülésre nem azonos szabályok érvényesülnek. A vádlott távollétében a tárgyalás megtartható, ha a vádlott előzetesen bejelentette, hogy azon nem kíván részt venni, illetőleg a vádlott terhére nem jelentettek be fellebbezést [Be. 365. § (1) bek.].

[20] Ettől eltér a nyilvános ülésre vonatkozó speciális szabály: a nyilvános ülést a szabályszerűen megidézett vádlott távollétében is meg lehet tartani, s ha a nyilvános ülés eredményeként megállapítható, hogy a meghallgatása nem szükséges, a fellebbezés elbírálható [Be. 362. § (3) bek.].

[21] A védő a felülvizsgálati indítványában azt állította, hogy terhelt a nyilvános ülés időpontjában kórházi kezelés alatt állt, ezért nem tudott az idézésre megjelenni és ezért nem is tudta akadályoztatását kimenteni, közölni.

[22] Amennyiben a terhelt határnapot önhibáján kívül mulasztott - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - igazolásnak van helye [Be. 65. § (1) bek.]. A Be. 362. §-ának (4) bekezdése viszont - amint arra utalt a Legfőbb Ügyészség is - úgy rendelkezik, hogy a nyilvános ülés elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye. Ebben az esetben a mulasztás oka tehát, mi­után nem is igazolható, közömbös. Ekként a másodfokú bíróság eljárása és a határozat meghozatala a szabályszerűen idézett terhelt távollétében törvényes volt, nem valósított meg eljárási szabálysértést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!