Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2015.3.102 A másodfokú eljárásban a nyilvános ülés a szabályszerűen idézett vádlott távollétében is megtartható [Be. 362. § (3) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Gyulai Járásbíróság B.457/2011/26., Gyulai Törvényszék Bf.419/2013/5., Kúria Bfv.1093/2014/8. (*BH+ 2015.3.102*)

***********

A városi bíróság a 2012. június 13. napján kelt ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki - az 1978. évi IV. törvény rendelkezéseit alkalmazva - 3 rendbeli, különbözően minősülő, hitelezők kielégítésének meghiúsításával elkövetett csődbűncselekmény bűntettében, 2 rendbeli, az adóbevételt nagyobb mértékben csökkentő adócsalás bűntettében, adócsalás vétségében, továbbá 2 rendbeli magánokirat-hamisítás vétségében. Ezért őt halmazati büntetésül 2 év 6 hónapi börtönbüntetésre, 3 év közügyektől eltiltásra, 5 évi gazdasági társaságok ügyvezetésétől eltiltásra ítélte.

A törvényszék a 2014. április 7. napján meghozott ítéletével - a korábbi másodfokú határozat hatályon kívül helyezése folytán megismételt másodfokú eljárásban - az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a terhelt cselekményeit 2 rendbeli, a Btk. 404. § (1) bekezdés b) pontja és (2) bekezdés a) pontja szerint minősülő csődbűncselekmény bűntettének, további, a Btk. 404. § (1) bekezdés c) pontja és a (2) bekezdés b) pontja szerint minősülő csődbűncselekmény bűntettének, a Btk. 396. § (2) bekezdés a) pontja szerint minősülő költségvetési csalás bűntettének, valamint 2 rendbeli, a Btk. 345. §-ában meghatározott hamis magánokirat felhasználása vétségének minősítette, a börtönbüntetés tartamát 3 év 6 hónapra, a közügyektől eltiltás tartamát 5 évre súlyosította annak megállapításával, hogy a terhelt legkorábban a börtönbüntetés 2/3 részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.

A jogerős ítélet ellen a terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt, elsősorban a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott okból, a másodfokú határozat hatályon kívül helyezése és a másodfokú bíróság más tanácsának új eljárásra utasítása érdekében.

Az indítvány arra hivatkozott, hogy a terhelt előzetesen nem nyilatkozott akként, miszerint a másodfokú eljárásban a nyilvános ülésen nem kíván részt venni, távolmaradását orvosi iratokkal alátámasztotta, ennek ellenére a másodfokú bíróság a terhelt távollétében is megtartotta a nyilvános ülést, és azon ügydöntő határozatot hozott. Ezzel - az indítványozó álláspontja szerint - a Be. 373. § (1) bekezdés II/d) pontjában meghatározott eljárási szabálysértést valósított meg, amely felülvizsgálati ok.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartotta, arra utalt, hogy a terhelt távollétében a másodfokú bíróság nyilvános ülése megtarthatóságának egyetlen feltétele a terhelt szabályszerű idézése. Ha ez megtörtént, amennyiben a terhelt meghallgatása nem szükséges, a nyilvános ülés a terhelt távollétében is megtartható. Erre figyelemmel a támadott másodfokú határozat hatályában fenntartását indítványozta.

A védő a Legfőbb Ügyészség indítványára írásban észrevételeket tett. Ebben a korábbi álláspontját megismételve arra is kitért, hogy a Kúria előzőleg hatályon kívül helyezte a másodfokú bíróság határozatát, és új eljárásra utasította.

A felülvizsgálati indítványt a Kúria a Be. 424. § (1) bekezdése alapján tanácsülésen bírálta el, és megállapította, hogy az nem megalapozott.

A másodfokú eljárásban a törvény a bizonyításhoz fűzi a terhelt jelenlétét garanciális követelményként. Bizonyítás a másodfokú eljárásban kizárólag tárgyaláson folytatható [Be. 363. § (2) bekezdés a) pont], ekként a tárgyalás a terhelt távollétében általában nem tartható meg. Törvényi kivételt csak az jelent e körben, ha a szabályszerűen megidézett terhelt - előzetesen bejelenti, hogy a tárgyaláson nem kíván részt venni (érdektelenség), vagy a terhére fellebbezést nem jelentettek be, tehát az ügyében súlyosítási tilalom áll fenn [Be. 365. § (1) bekezdés].

Az ügyek másodfokú elbírálásának általános ügyintézési formája azonban nem a tárgyalás, hanem a nyilvános ülés [Be. 361. § (1) bekezdés]. A nyilvános ülésen általában az irányadó tényállás alapján kizárólag jogi felülbírálat folyik. Ezzel összhangban a törvény szerint a nyilvános ülésen bizonyítás nem folytatható, az esetleges megalapozatlanság kiküszöbölése - felmentés esetét kivéve, eltérő tényállás megállapítását nem eredményezve - csak az iratok tartalma alapján, vagy ténybeli következtetés útján lehetséges.

Ebben az ügyintézési formában tehát nem állnak fenn azok a rendszerinti garanciális követelmények, amelyek a terhelt jelenlétét a tárgyaláson szükségessé teszik.

Ehhez képest kötelező védelem esetén a védő mellőzhetetlen részvétele mellett [Be. 361. § (3) bekezdés] a Be. 362. §-ának (3) bekezdése a szabályszerűen megidézett terhelt távollétében is lehetővé teszi a nyilvános ülés megtartását.

A nyilvános ülés terhelt távollétében való megtartásának tehát mindössze egyetlen törvényi feltétele van, a terhelt szabályszerű idézése. Ha ez megtörténik, a terhelt részvételi joga biztosított, következésképp a törvény szerint az ügy nyilvános ülésen a terhelt távollétében is elbírálható, mégpedig függetlenül attól, hogy

-jelentettek be a terhére fellebbezést;

-bejelentette-e a terhelt a nyilvános ülésről való távolmaradását; vagy

-távolmaradásának előzetes bejelentése mellett, akár méltányolható indokokra hivatkozással is kérte-e a terhelt a másodfokú nyilvános ülés elhalasztását és új határnap kitűzését.

A szükséges eljárásjogi garanciákat a nyilvános ülésen a terhelt szabályszerű idézése és kötelező védelem esetén a védő mellőzhetetlen jelenléte kellőképpen biztosítja.

Az pedig nyilvánvaló, hogy amennyiben a Be. 361. § (2) bekezdés b) pontja szerint a büntetéskiszabási körülményekre a terhelt meghallgatását a bíróság szükségesnek tartja, a megidézett, de meg nem jelent terheltet újra megidézheti, és ez okból a tárgyalást elhalaszthatja. (Természetesen az így elhalasztott tárgyaláson a terhelt meg nem jelenése szabályszerű idézése esetén nem lesz akadálya a nyilvános ülés megtartásának, ez esetben a büntetéskiszabási körülmények tisztázatlansága a terhelt terhére esik.)

Ezeket az elveket szem előtt tartva az ítélkezési gyakorlat már korábban is elmozdult az 1/2007. BKv számú kollégiumi vélemény 10. pontjában írt arról a törvényi feltételek feletti követelményeket támasztó álláspontjáról, amely lényegében a terhelt jelenléte szempontjából a másodfokú nyilvános ülésen is a tárgyalási jelenlétre vonatkozó szabályokat kívánta érvényre juttatni (lásd: BH 2013.209.; 2013.333.; 2014.207-II. szám).

Ebben az értelemben foglalt állást a Kúria Büntető Kollégiumának a 3/2014. (XI. 3.) BK véleménye, amikor kimondta: "a másodfokú nyilvános ülés - szemben a másodfokú tárgyalásra és harmadfokú nyilvános ülésre vonatkozó szigorúbb szabályozással [Be. 365. § (1) bekezdés, 394. § (2) bekezdés] - a szabályszerűen megidézett szabadlábon levő terhelt távollétében is megtartható, függetlenül attól, hogy előzetesen bejelentette-e, hogy a nyilvános ülésen nem kíván részt venni, vagy jelentettek be a terhére fellebbezést".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!