Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.11.308 A vagyont terhelő zálogjog jogosultja annak a vagyontárgynak az értékesítéséből befolyó bevétel - értékesítési költségekkel csökkentett - 50%-ára tarthat igényt, amely a felszámolás kezdő időpontjában az adós vagyonát képezte [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 4. § (1) bek., 49/D. § (2) bek., 57. § (1) bek. b) pont; 1959. évi IV. tv. (Ptk.) 266. § (1) bek.].

[1] Az adós ellen 2012. július 6-án előterjesztett kérelem alapján 2012. szeptember 18-án megindult felszámolási eljárásban a felszámoló 2013. december 4-én előterjesztette a közbenső mérleget és a hozzá kapcsolódó jelentést. A hitelező 2013. december 5-én kifogást nyújtott be a felszámoló tevékenységével szemben, melyben előadta, hogy a közbenső mérleggel kapcsolatban már észrevételt is tett a bevételek, a várható felszámolási költségek és a felszámolás körébe tartozó vagyon értékesítésének késedelmes megkezdése miatt.

[2] A felszámolás során elért bevételek - a felszámolás előtt kötött bérleti szerződés alapján, a felszámolás kezdő időpontja előtt teljesített szolgáltatás ellenértékeként befolyt összegek, a felszámolás alatti bérbeadási tevékenységből, illetve egyéb jogcímen befolyt bevételek - tekintetében kérte a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) "57. § (1) bekezdés alapján történő elszámolását, azaz a befolyó bevételek 50%-ának" a részére történő megfizetését. Álláspontja szerint jogosult a vagyont terhelő zálogjoga alapján a bevételek 50%-ára, a Ptk. 266. § (1) bekezdése értelmében. Ezért kérte, hogy a bíróság utasítsa a felszámolót arra, a vagyont terhelő zálogjogának a hitelezői igények nyilvántartásába való bejegyzését követően számoljon el vele a társaság tulajdonában levő vagyontárgyak (beleértve a dolgokat, jogokat és követeléseket) értékesítéséből befolyt bevétellel, a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontja alapján a bevételek 50%-ával.

[3] A kérelméhez becsatolt közbenső mérleg szerint a felszámoló a szöveges jelentésében a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontjában tüntette fel a zálogjogosult hitelezőket, azonban a hitelezői igények kimutatásában már helyesen a Cstv. 49/D. §-a szerinti kielégítési kategóriába sorolta be a kifogást előterjesztő hitelezőt és a NAV Adóigazgatóságát.

[4] A közbenső mérleghez csatolt pénzforgalmi kimutatás szerint elért bevételek: "felszámolás előtti vevőbefolyás: 1 828 800 Ft; felszámolás alatti tevékenységből (bérbeadás): 7 948 275 Ft; egyéb bevételek 254 855 Ft."

[5] A kifogást előterjesztő hitelező pontosított kérelmében 5 015 965 Ft kifizetésére kérte kötelezni a felszámolót.

[6] A felszámoló kérte a kifogás elutasítását. Álláspontja szerint meg kell különböztetni az adós által végzett gazdasági tevékenység folytatása körében végzett értékesítést a felszámoló általi értékesítéstől. A felszámolás során végzett gazdasági tevékenység kapcsán történő értékesítés nem tartozik a Cstv. 49/D. § hatálya alá, ezért az ebből az értékesítésből befolyt bevétel 50%-ára a hitelező sem tarthat igényt. A felszámolás alatti bérleti, szolgáltatási szerződésekből befolyó bevétel az adósnak zálogjoggal nem terhelt vagyona, abból a felszámolási költségek fizethetők ki.

[7] Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította. Álláspontja szerint a Cstv. 49/D. § (2) bekezdésének rendelkezései kizárólag a zálogtárgy értékesítése során befolyt vételárra vonatkoznak, a zálogtárgy bérbeadásából származó bérleti díjra nem alkalmazhatóak.

[8] A kifogást előterjesztő hitelező fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Határozatának indokolásában kifejtette, alaptalan a kifogást előterjesztőnek az az álláspontja, hogy a vagyontárgy értékesítésén nem pusztán az ingó és ingatlan vagyontárgyak eladását kell érteni, hanem abba beletartozik a vagyont terhelő zálogjoggal terhelt követelésekből befolyó (önként teljesített) bevétel, illetve a követelés behajtásából származó bevétel is.

[9] A Cstv. 49/D. § (2) bekezdése kizárólag a zálogtárgy értékesítése során befolyt és az értékesítés költségei­vel csökkentett vételár tekintetében biztosít kielégítési elsőbbséget a vagyont terhelő zálogjog jogosultjának. A bérleti díj címén befolyt összegre ez a rendelkezés nem alkalmazható. A vagyont terhelő zálogjoggal biztosított hitelezői követelés jogosultja a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontja szerinti sorrend figyelembevételével elégíthető ki.

[10] Helytállónak találta a hitelezőnek a Ptk. 266. § (1) bekezdésére történő hivatkozását, a jogszabály értelmezését és a Cstv. 4. § (1) bekezdésével kapcsolatos álláspontját is. A hitelező ezekből levont jogi következtetését azonban tévesnek minősítette, mert úgy ítélte meg, hogy a Cstv. 49/D. § (2) bekezdését az adós bérleti díjként befolyt bevételeire nem lehet alkalmazni.

[11] A hitelező nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatásával a jogszabályoknak megfelelő határozat hozatalát. Állította a Ptk. 266. § (1) bekezdésének, a Cstv. 4. § (1) bekezdésének, 49/D. §-ának, 51. § (1)-(3) bekezdésének megsértését.

[12] A Kúria a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a Cstv. 6. § (3) bekezdése alapján alkalmazandó Pp. 275. § (2) bekezdése szerint, s azt az alább kifejtett okokból részben jogszabálysértőnek ítélte.

[13] Téves a jogerős ítéletben kifejtett az az álláspont, mely szerint a Cstv. 49/D. § (2) bekezdése kizárólag a zálogtárgy értékesítése során befolyt és az értékesítés költségeivel csökkentett vételár tekintetében biztosít a vagyont terhelő zálogjog jogosultjának kielégítési elsőbbséget, és az adóshoz bérleti díj címén befolyt összegre - mint az adós vagyonára - ez a rendelkezés nem vonatkozik.

[14] A Kúria fenntartja a Gfv. X. 30.039/2012/8. számú határozatában kifejtett álláspontját, mely szerint valamennyi zálogjoggal biztosított követelést - függetlenül attól, hogy milyen zálogtárgyon áll fenn a zálogjog - a Cstv. 49/D. §-a alapján kell elbírálni. Ha a követelés kötelezettje önként, vagy a felszámoló felhívására teljesít, a zálogjogosult hitelező akkor is a Cstv. 49/D. §-a alapján, privilegizáltan juthat kielégítéshez. A felülvizsgálati bíróság álláspontja szerint semmi nem indokolja azt, hogy a felszámoló a zálogjoggal rendelkező hitelezők között annak alapján tegyen különbséget: a zálogtárgyként minősülő követelést átruházza (értékesíti) vagy pedig behajtja.

[15] A felszámoló tévesen állította, hogy a zálogjoggal biztosított követelést a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontjába kellene sorolni, és csak a kielégítés során kell a Cstv. 49/D. §-át figyelembe venni. A zálogjogosultak követelésének a kielégítésére a Cstv. 49/D. §-a tartalmaz rendelkezéseket, s a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontjába csak a vagyont terhelő záloggal rendelkező hitelező követelésének azt a részét lehet átsorolni, amelyet a Cstv. 49/D. § (2) bekezdése alapján nem lehetett kielégíteni.

[16] A Kúria álláspontja szerint a felülvizsgálati eljárásban eldöntendő jogkérdés valójában az, hogy a vagyont terhelő zálogjog terjedelme változhat-e az adós felszámolásának megindítását követően? A felszámolás során befolyó bérleti díjak növelik-e a vagyont terhelő zálogjog jogosultja kielégítési alapját, vagy pedig a zálogjog a felszámolás kezdő időpontjában meglévő vagyontárgyakra rögzül, s ezek értékében kell a hitelező igényét kielégíteni?

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!