Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.4.120 Más EU-tagállamban hozott, gyermektartásdíj megfizetéséről rendelkező határozat végrehajtására irányuló eljárásra a végrehajtás helye szerinti tagállam joga az irányadó [1994. évi LIII. tv. (Vht.) 19. § (1)-(2) bek., a Tanács 2008. december 18-i 4/2009/EK rendelete (tartási rendelet) 69. cikk (2) bek., 41. cikk (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az illetékes francia bíróság határozata alapján a felek három gyermekének tartására az adóst 2006. december 12-től gyermekenként havonta 1667 euró, összesen 5001 euró összegű gyermektartásdíj fizetésének kötelezettsége terheli. Az illetékes francia bíróság 2014. február 18-án meghozott határozatával elutasította az adósnak a gyermektartásdíj leszállítására irányuló kérelmét, de elengedte az egyik gyermek tartásdíját a 2012. január 1-jétől 2012. június 30-ig terjedő időszakra. Az adósnak 2010. június 1-jétől 2014. augusztus 31-ig 104 640 euró összegű gyermektartásdíj-hátraléka keletkezett.

A járásbíróság 2015. április 16-án jogerőre emelkedett végzésével az illetékes francia bíróság határozatát tanúsítvánnyal látta el, amelynek értelmében a határozat a magyar jog szerint a belföldi bíróság határozatával azonos módon végrehajtható.

A végrehajtást kérő kérelme

[2] A végrehajtást kérő a francia bírósági határozat alapján végrehajtási lap kiállítását kérte nemcsak a folyamatos gyermektartásdíj, hanem a 2010. június 1-jétől 2014. augusztus 31-ig keletkezett 104 640 euró hátralékos gyermektartásdíj megfizetésére is. Előadta, hogy az adós csak részben tett eleget gyermektartásdíj-fizetési kötelezettségének, őt az igény érvényesítésében gátolta, hogy az adós Franciaországban pert kezdeményezett a gyermektartásdíj leszállítása iránt, amely körülmény akadályozta a tartásdíj végrehajtását. Hivatkozott továbbá arra is, hogy a végrehajtás elrendelését csak azt követően kérhette, hogy a magyar bíróság tanúsítványt vezetett a külföldi határozatra.

Az első- és a másodfokú végzés

[3] Az elsőfokú bíróság a végrehajtást kérő kérelmétől részben eltérően állította ki a végrehajtási lapot: a kérelem előterjesztésétől számított hat hónapnál régebben lejárt tartásdíjrészletek behajtását illetően a végrehajtási lap kiállítását megtagadta, így az adósnak 2014. augusztus 1-jétől kell megfizetnie a gyermektartásdíjat.

[4] A végrehajtást kérő fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

[5] A bíróságok azzal indokolták a határozatukat, hogy a tartással kapcsolatos ügyekben a joghatóságról, az alkalmazandó jogról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint az e területen folytatott együttműködésről szóló, a Tanács 2008. december 18-i 4/2009/EK rendelete (a továbbiakban: tartási rendelet) 15. cikkében foglaltak szerint a tartási kötelezettségekre alkalmazandó jogot a 2007. november 23-án elfogadott, a tartási kötelezettségekre alkalmazandó jogról szóló hágai jegyzőkönyvvel (a továbbiakban: a 2007. évi hágai jegyzőkönyv) összhangban kell meghatározni azokban a tagállamokban, amelyekben ez a jogi eszköz kötelező erővel bír. A 2007. évi hágai jegyzőkönyv 3. cikkének (1) bekezdése szerint: ha e jegyzőkönyv másként nem rendelkezik, a tartási kötelezettségekre irányadó jog a jogosult szokásos tartózkodási helye szerinti állam joga. A 2007. évi hágai jegyzőkönyv az anyagi jogi kérdések tekintetében alkalmazandó, a tartási rendelet 41. cikk (1) bekezdése értelmében viszont a más tagállamban hozott határozatok végrehajtására irányuló eljárásra a végrehajtás helye szerinti tagállam joga irányadó. A valamely tagállamban hozott, a végrehajtás helye szerinti tagállamban végrehajtható határozatot a végrehajtás szerinti adott tagállamban hozott határozat végrehajtási feltételeivel azonos feltételekkel kell végrehajtani.

Mindezért a végrehajtás helye szerinti tagállam jogát, azaz a magyar jogot kellett alkalmazni annak a kérdésnek az eldöntésére, hogy a hat hónapnál régebbi részletekre kiállítható-e a végrehajtási lap, nem a francia jog az irányadó, amely szerint a Francia Polgári Törvénykönyv (Code Civil) 2224. cikke értelmében a tartási követelések elévülési ideje öt év. Ebből következően a hat hónapnál régebbi tartásdíj-részletekre a végrehajtási lapot kiállítani nem lehetett, hiszen a végrehajtást kérő nem valószínűsítette, hogy a tartásdíjhátralék az adós rosszhiszemű magatartására vezethető vissza, illetve annak érvényesítését alapos okból mulasztotta el.

A felülvizsgálati kérelem

[6] A jogerős végzés ellen - hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság végzése részbeni megváltoztatása és a kérelmében foglaltak maradéktalan teljesítése iránt - a végrehajtást kérő terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet.

[7] Érvelése szerint a tartási kötelezettségekre alkalmazandó jogról szóló 2007. november 23-ai hágai jegyzőkönyvnek az Európai Közösség általi megkötéséről szóló, a Tanács 2009. november 30-ai 2009/941/EK határozata (a továbbiakban: EK határozat) értelmében a 2007. évi hágai jegyzőkönyvet az Európai Unió valamennyi tagállamában kötelezően alkalmazni kell. A 2007. évi hágai jegyzőkönyv 3. cikk (1) bekezdésében foglaltak szerint ha e jegyzőkönyv másként nem rendelkezik, a tartási kötelezettségekre irányadó jog a jogosult szokásos tartózkodási helye szerinti állam joga. A tartási rendelet külön fejezetben rendezi az alkalmazandó jogra vonatkozó szabályozást, ezzel is kifejezve azt, hogy az nem csupán a tartásdíj megállapítására irányuló alapeljárásra határozza meg az alkalmazandó jogot, hanem a tartási kötelezettségekre általánosságban. Az adott fejezet (III. Fejezet) rendelkezéseiben meghatározott jog a 2007. évi hágai jegyzőkönyv rendelkezései által felhívott állam joga az alkalmazandó jog. A 2007. évi hágai jegyzőkönyv 11. cikk e) pontja kifejezetten kimondja, hogy a jegyzőkönyv által a tartási kötelezettségre alkalmazni rendelt jog szabályozza a tartással kapcsolatos elévülési időt is.

Az adott ügyben a tartásra jogosult szokásos tartózkodási helye Franciaországban van, így az elévülésre a francia jog szabályai irányadóak, az elévülési idő pedig öt év.

A Kúria döntése és jogi indokai

[8] A felülvizsgálati kérelem az alábbiakban kifejtettek szerint megalapozott.

[9] A felülvizsgálati kérelem elbírálása során abban a kérdésben kellett dönteni, hogy a gyermektartásdíj megfizetése tárgyában meghozott franciaországi bírósági határozat végrehajtására a francia vagy a magyar jog az irányadó.

[10] A végrehajtási ügyben korábban eljárt bíróságok helyesen jutottak arra a követeztetésükre, hogy a magyar jogot kell alkalmazni, amellyel összefüggésben a Kúria rámutat: a 2007. évi hágai jegyzőkönyv célja, hogy a tartási kötelezettségekre alkalmazandó jogra vonatkozó közös előírások megalkotása révén javítsa a jogbiztonságot és a kiszámíthatóságot. Az alkalmazandó jogra vonatkozó szabályok összehangolásának az a legfőbb rendeltetése, hogy lehetővé tegye a jogosult számára, hogy a helyzet teljes ismeretében járjon el anélkül, hogy számolnia kellene az eltérő nemzeti jogrendszerekkel.

[11] A Tanács 2008. december 18-án fogadta el a tartási rendeletet. Ennek 8. preambulumbekezdése szerint a tartási rendelet alkalmazása során a tartási rendelet keretében figyelembe kell venni mind a 2007. évi hágai jegyzőkönyvet, mind pedig a 2007. évi hágai egyezményt. A tartási rendelet általános célja: a tartásra jogosultak számára lehetővé tegye, hogy ügyükben az egyes tagállamokban nehézség nélkül kerüljön sor határozathozatalra és e határozat a többi tagállamban további alaki követelmény nélkül automatikusan legyen végrehajtható. A tartási rendelet olyan uniós jogi eszköz, amely mind a joghatósági összeütközésekre, a kollíziós szabályokra, az elismerésre és a végrehajthatóságra, a végrehajtásra, a költségmentességre, valamint a központi hatóságok közötti együttműködésre vonatkozó rendelkezéseket foglal magába.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!