Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.7.218 I. A jogszabályok értelmezése - a jogszabályi formában megjelenő ún. technikai normák kivételével - a bíróság, nem pedig a szakértő feladata. A szakértő jogértelmezésétől a bíróság - a más szakértő kirendelését vagy újabb szakvélemény beszerzését mellőzve - szabadon eltérhet [Be. 99. § (1) bek.].

II. Az ún. keretdiszpozíciókat tartalommal kitöltő jogszabályok felsorolása, értelmezése nem ténykérdés, attól a felülbírálatot végző bíróság szabadon - a Be. 352. §-ában, illetve a Be. 388. §-ban írt korlátozástól mentesen - eltérhet [Be. 258. § (3) bek. e) pont, 352. § és 388. §].

III. Az építési műszaki ellenőr nem felel az építkezés biztonságos lefolyásáért, a munkavédelmi előírások betartásáért - Ha a kivitelezés előbbrevitelét közvetett módon szolgáló segédszerkezet (zsaluzat, állványzat) összeomlása idézi elő a balesetet, a műszaki ellenőr büntetőjogi felelőssége nem állapítható meg [Btk. 171. § (1) bek. és (2) bek. a) pont; Be. 6. § (3) bek. a) pont és Be. 331. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság az I. r. vádlottat maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt 120 000 forint pénzbüntetésre ítélte, míg II. r. vádlottat 2 évre próbára bocsátotta.

A megállapított tényállás rövid lényege a következő:

Az I. r. vádlott ipari iskolát végzett; szakképzettsége ács-állványozó. Egy építőipari cég ügyvezető igazgatójaként havi 76 000 forint jövedelemmel rendelkezik.

A II. r. vádlott műszaki egyetemet végzett; mérnöki képesítése mellett műszaki ellenőri tevékenység folytatására is jogosult. Ügyvezetője az általa alapított betéti társaságnak, jövedelme havi 120 000 forint.

A megrendelő 2003. évi augusztus hó 21. napján kötött vállalkozási szerződést az "F." Szerelőipari Részvénytársasággal egy konferenciaközpont megépítésére. A megrendelő műszaki ellenőre 2003. évi szeptember hó 17. napján kelt megállapodás alapján a II. r. vádlott lett. Feladata a szerződés szerinti kivitelezés folyamatos és rendszeres ellenőrzése volt; különösen az, hogy az építmény részei, szerkezetei, valamint a beépített anyagok és technológiai megoldások megfeleljenek az engedélyezési tervekben foglaltaknak, a szabványoknak és a hatósági előírásoknak.

Ezt követően az "F." Rt. megkezdte a kivitelezést, amelynek során egy alvállalkozói megállapodás keretében az I. r. vádlott kapott megbízást a konferenciaközpont zsaluzási munkáinak az elvégzésére. Az építkezés műszaki irányítását az I. r. vádlott végezte, annak ellenére, hogy a felelős műszaki vezetői névjegyzékbe történő felvétel hiányában erre nem lett volna jogosult.

Az I. r. vádlott a munkaterületet a 2003. évi október hó 31. napján vette át, majd kevéssel később - a szerződésben vállalt határidő közelsége miatt - a teljesítésbe bevonta az "F. és T." Betéti Társaságot. Az állványzatot ténylegesen ez utóbbi cég állította össze. Ennek megkezdésekor azonban a földszinti aljzat betonozása még nem készült el teljesen, így a födémtámaszokat részben tömörítetlen földes talajra, padlódeszkákra kellett elhelyezni.

További problémát okozott az, hogy a megküldött födémtámaszok - az eredetileg kért hat méter helyett mindössze három méter hosszúságúak voltak. A szükséges eszközök térítésmentes kiszállításának a bevárása helyett az I. r. vádlott a fentebb részletezett hiányosságok ellenére hozzájárult a meglévő szerkezeti elemek kétszintes elhelyezéséhez. Így az "F. és T." Bt. alkalmazottai az alsó oszlopsorra tartógerendát raktak, majd vízszintes merevítés nélkül arra szerelték fel az újabb háromméteres támaszt. Így a felső sori födémtámaszok támasztólábak nélkül maradtak, a hossz- és keresztirányú tartók ún. túlnyújtása, illetve azok rögzítése pedig nem volt megfelelő.

E zsaluzat 2003. december 11-én készült el. Ekkor a II. r. vádlott ellenőrizte a födém vasalását, majd a műszaki naplóba történő bejegyzéssel engedélyezte a betonozás megkezdését.

Ezt a helyszínen jelen lévő munkavállalók oly módon végezték el, hogy a zsaluzatra feljuttatott híg betont kéziszerszámokkal terítették el. A beton súlya alatt azonban a földes talajra elhelyezett födémtámaszok megsüllyedtek, majd összedőltek; az állványzaton lévő sértettek pedig a mélybe zuhantak. A baleset következtében Gy. L. maradandó fogyatékosság hátrahagyásával, Gy. G. nyolc napon túl, illetve Á. B. és N. F. sértettek nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedtek.

A baleset az Építőipari Kivitelezési Biztonsági Szabályzat kiadásáról szóló 32/1994. (XI. 10.) IKM rendelet 10. pontjában - a zsaluzatok és alátámasztó állványok szakszerű összeszerelésével kapcsolatosan - megfogalmazott előírások megszegésére volt visszavezethető. Ezzel összefüggésben történt meg I. r. vádlott büntetőjogi felelősségének a megállapítása, míg II. r. vádlott elmarasztalására az építési műszaki ellenőri tevékenységről szóló 158/1997. (IX. 26.) Korm. rendelet szabályainak az értelmezése alapján került sor.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az I. r. vádlott és védője, valamint II. r. vádlott és védője jelentett be fellebbezést.

A másodfokú bíróság a jogorvoslatokkal megtámadott határozatot annyiban változtatta meg, hogy II. r. vádlottat az ellene emelt maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségének a vádja alól felmentette. Érvelése szerint a fentebb megjelölt rendelet előírásainak az egybevetéséből a műszaki ellenőr felelőssége nem vezethető le. A II. r. vádlott - az elsőfokú bíróság álláspontjától eltérően - mindössze az építmény megvalósulására irányuló építési szerelési munka szakszerűségének az ellenőrzésére volt köteles. Ezért - figyelemmel arra, hogy az eldöntendő kérdést nem ténybeli, hanem jogi természetűnek ítélte meg - az újabb szakértő bevonására irányuló bizonyítási indítványt is elutasította.

A másodfokon eljárt bíróság ítélete ellen az ügyész jelentett be fellebbezést II. r. vádlott felmentése miatt, büntetőjogi felelősségének a megállapítása és intézkedés alkalmazása érdekében.

A fellebbviteli főügyészség átiratában, illetve a nyilvános ülésen jelen lévő képviselője útján az ügyészi fellebbezést módosított tartalommal tartotta fenn, és a másodfokú bíróság ítéletének a hatályon kívül helyezésére tett indítványt.

A harmadfokú bíróság a fellebbezéssel megtámadott másodfokú ítéletet a Be. 387. § (1) bekezdése alapján az azt megelőző első- és másodfokú bírósági eljárással együtt bírálta felül, melynek a Be. 349. § (1) bekezdése értelmében - figyelemmel a Be. 385. §-ban foglaltakra - nem volt tárgya a másodfokú ítéletnek az I. r. vádlottra vonatkozó része.

Az első- és másodfokú eljárás lefolytatására a perrendi szabályok megtartásával került sor: a másodfokú bíróság a Be. 352. § (2) bekezdésében felsorolt megalapozatlansági hibáktól és hiányosságoktól mentes tényállást állapított meg. Ezért a Be. 388. § (1) bekezdés alapján irányadó volt a harmadfokú eljárásban is.

A fellebbviteli főügyészség álláspontja szerint az ügy megítélése szempontjából különös jelentőséggel bíró jogszabály, az építési műszaki ellenőri tevékenységről szóló 158/1997. (IX. 26.) Korm. rendelet előírásainak az értelmezése különleges szakértelmet igényel. Ezért e jogi norma tartalmának a tisztázásához - a Be. 99. § (1) bekezdésben írtak folytán - szakértő szükséges. Ez okból a másodfokú bíróság ítéletének tényállását felderítetlennek találta; döntően arra visszavezethetően, hogy az további bizonyítás nélkül tért el az elsőfokú bíróság büntetőjogi felelősséget megállapító határozatától attól, amely - a vádhatóság meglátása szerint - az igazságügyi építési és műszaki szakértőnek a fentebb említett rendelethez fűzött jogértelmezésén alapult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!