Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.21423/2011/13. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 349. §] Bírók: Almásy Mária, Molnár Ambrus, Udvary Katalin

A határozat elvi tartalma:

A per elhúzódása miatt érvényesített kárigény szempontjából releváns pertartamként csak a keresetlevél benyújtásától a jogerős ítélet meghozataláig terjedő időtartam vehető figyelembe, nem számítható hozzá a pert megelőző közigazgatási eljárásnak, valamint a rendkívüli perorvoslati eljárásoknak az időtartama.

Kapcsolódó határozatok:

Egri Törvényszék P.20052/2008/90., Fővárosi Ítélőtábla Pf.22039/2010/7., *Kúria Pfv.21423/2011/13.* (BH 2013.2.45)

***********

Pfv.III.21.423/2011/13.szám

A Kúria a Dr.Szepesi Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr.Szepesi Dóra pártfogó ügyvéd) által képviselt felperesnek, az Országos Bírósági Hivatal Elnöki Titkárság Jogi Képviseleti Osztály által képviselt alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt, a Heves Megyei Bíróságnál, 3.P.20.052/2008. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 9.Pf.22.039/2010/7. számú jogerős ítéletével befejezett perében, a felperes részéről 113. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán, a 2012. szeptember 19. napján megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Megállapítja, hogy a felperes a felülvizsgálati eljárásban teljes egészében pervesztes lett, ezért a pártfogó ügyvéd díját az állam viseli.

Megállapítja, hogy az állam viseli az általa előlegezett 346.800 (Háromszáznegyvenhatezer-nyolcszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében a Pp. 2. § (2) bekezdése és a Ptk. 349. § (1) és (3) bekezdése alapján, vagyoni és nem vagyoni kárai megtérítése iránt támasztott igényt az alperessel szemben. Követelését arra alapította, hogy a nyugdíját megállapító társadalombiztosítási határozat bíróság előtti megtámadása iránt, a Pesti Központi Kerületi Bíróság, illetőleg másodfokon a Fővárosi Bíróság előtt folyamatban volt perei ésszerűtlenül elhúzódtak. Hivatkozott e közigazgatási perek tisztességtelenségére és szakszerűtlenségére is, mert álláspontja szerint az alperes a tíz év alatt sem vizsgálta meg és nem bírálta el azokat a kérelmeit, amelyek jogi álláspontja szerint perdöntőek lettek volna. Kérte az alperes marasztalását azért is, mert a Római Egyezményben biztosított jogai közül sérelmet szenvedett mind a tisztességes tárgyaláshoz való joga, mind pedig a hatékony jogorvoslathoz való joga. Az alperessel szemben fennálló követelését elmaradt nyugdíj címén havi 35.000 forintban és kamataiban, nem vagyoni kárát 1997. február 1-jétől havi 30.000 forintban és ennek kamataiban, az eljárások elhúzódása miatti igényét pedig 5.000.000 forintban jelölte meg.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását indítványozta. Azzal védekezett, hogy álláspontja szerint a perbeli esetben a Pp. 2. §-a nem alkalmazható, mert az csak a keresetben megjelölt perek befejezése után lépett hatályba. Rámutatott, hogy a felperes a keresetben tartalmilag a közigazgatási perben hozott jogerős ítélet újabb felülbírálatát akarja elérni, amelyre azonban a Ptk. 349. § alapján indított per keretei között nincs jogi lehetőség.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A Pp. 2. § (1) és (3) bekezdése alapján előterjesztett kárigénnyel kapcsolatban kiemelte, hogy a felperes által sérelmezett peres eljárások 2003. július 1. napját megelőzően befejeződtek, ezért azokkal kapcsolatban a törvény e rendelkezése alapján az igényérvényesítésre nincs jogi lehetőség. A Római Egyezmény jogforrás jellegével kapcsolatban pedig azt fejtette ki, miszerint a magyar bíróság az Egyezmény előírásaira figyelemmel megalkotott belső magyar jog alapján köteles eljárni. A Ptk. 349. §-ával kapcsolatban pedig megállapította, hogy a felperes nem bizonyította az alperes jogellenes magatartását. Rámutatott tovább, hogy a kártérítési per bírósága a sérelmesnek tartott jogerős ítéletet a Bszi. 7. §-a alapján nem bírálhatja felül, nem állapíthatja meg annak jogellenességét.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság döntését helybenhagyta. Indokolása szerint helyesen foglalt állást az elsőfokú bíróság az egyes kereseti jogcímek tekintetében. Osztotta azon jogi álláspontot, amelynek értelmében a Pp. 2. § (3) bekezdése csak a 2003. július 1. napja után indult ügyekre alkalmazható, és a felperes által sérelmezett ügyek ezen időpontot megelőzően lezárultak. Rámutatott, hogy az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok védelméről szóló, Rómában, 1950. november 4-én kötött Egyezmény és az ahhoz tartozó nyolc kiegészítő jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló 1993. évi XXXI. törvény 6. és 13. cikke önálló új jogcímet és igényérvényesítési jogosultságot nem teremt. Az Egyezmény a kihirdetéssel a magyar jog részévé vált és a fellebbezésben felhívott cikkeknek megfelelő rendelkezéseket tartalmaznak az Alkotmány 57. § (1) és (5) bekezdései, a Bszi. 9. § és a Pp. rendelkezései. Kifejtette, hogy a perben a felperesnek kellett volna tételesen meghatároznia, hogy mely eljárásban és mikor meghozott bírói intézkedés, milyen konkrét jogszabályi előírást sértett meg, mert a jogellenes magatartás megvalósulása csak így vizsgálható. Ennek hiányában pedig a bíróság nincs abban a helyzetben, hogy a felperes igényének alapjául szolgáló körülményeket feltárhassa, amelyet a Pp. 3. § (3) bekezdése értelmében a felperes terhére kellett figyelembe venni. Utalt arra is, miszerint a bírósági jogkörben okozott kár megtérítése iránti pernek nem az a funkciója, hogy a korábbi jogerős döntésbe belenyugodni nem hajlandó fél számára újabb lehetőséget adjon a korábban már alaptalannak minősült követelése érvényesítésére.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a keresetének helyt adó döntés meghozatalát, másodlagosan pedig az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását kérte. Kifejtette, miszerint a másodfokú bíróság nem volt olyan helyzetben, hogy a felperes érvelését, az eljárt bíróság előtti eljárását megismerhesse, mert a 2009. november 5. napján tartott elsőfokú tárgyalás hangkazettájának anyagát a kiegészítés iránti kérelme ellenére, a jegyzőkönyv részévé nem tette, sőt az erről készült másolat kiadásától is elzárkózott, így ahhoz csak ingó kiadására irányuló bírósági eljárás eredményeként juthatott hozzá. A per iratai azonban az említett tárgyalás előadásait, nyilatkozatokat nem tartalmazzák, ezért a másodfokú bíróság hiányos peranyag alapján folytatta le az eljárását. Hangsúlyozta, hogy a sérelmezett bírósági eljárások alapvető jogot vontak meg a felperestől, így a tisztességes eljáráshoz való jogot, mert a valótlan tartalmú közokirat tényét eljárásukban figyelmen kívül hagyták. Előadta, hogy már a költségmentesség biztosítására is két évet kellett várakoznia, csupán ezt követően tudta átadni a pártfogó ügyvédjének a teljes peranyagot. Kiemelte, hogy az elsőfokú bíróság ésszerűtlen határidőben hozta meg a döntését, jogerős ítélet pedig figyelmen kívül hagyta azt a körülményt, hogy az elsőfokú ítélet alapjául szolgáló eljárás tisztességtelen volt, az eljáró bíró és a bíróság ellen elfogultsági kifogások előterjesztésére került sor, amelyek a tisztességes eljárás alapvető körülményeinek a hiányán alapulnak. Hivatkozott arra is, hogy téves, jogellenes a jogerős ítélet indokolása, mert a laikus fél terhére rója a kereseti kérelem szabályszerű benyújtásának esetleges késedelmét, különösen akkor, amikor a bíróságnak alapvető eljárási kérdésben való döntéshez (költségmentesség) két esztendőre volt szükség. A kereset elutasításának okául megjelölt bizonyítatlanság pedig álláspontja szerint azért jogsértő, mert a szükséges bizonyítással kapcsolatban a bíróságok a Pp. 3. § (3) bekezdésében előírt tájékoztatási kötelezettségüknek nem tettek eleget. Emiatt jogszabálysértő és iratellenes is az ítélet. Kifogásolta, hogy erre irányuló indítványa ellenére a perben releváns iratok beszerzésére nem került sor, amelynek következtében a peres eljárások iratai csak töredékesen voltak a felperes birtokában, míg az alperes valamennyi irattal rendelkezett. Felhívta a felperes az Alkotmánybíróság több határozatát az igazságos és tisztességes eljáráshoz való jog értelmezésével, valamint a Ptk. 349. §-ának alkalmazásával kapcsolatban.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!