Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.33536/2011/11. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1999. évi XLII. törvény (Nvt.) 5. §, 2008. évi XLVIII. törvény (Grtv.) 3. §, 10. §, 19. §, 23. §, 26. §] Bíró: Rásóné dr. Sándor Júlia

Fővárosi Törvényszék

22.K.33.536/2011/11.

A Fővárosi Törvényszék

a elnök neve által képviselt felperes neve (cím.) a ........... kormánytisztviselő által képviselt Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (cím.) alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indítottperében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság az alperes ....... augusztus 4-én kelt HAJ-01195/6/2011. számú határozatát - a ....... június 23-án kelt BPF-00572-10/2011. számú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezi és az első fokú hatóságot új eljárásra kötelezi.

Megállapítja a bíróság, hogy a kereseti illetéket a Magyar Állam viseli.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 15.000-Ft, azaz tizenötezer Ft perköltséget.

Az ítélet jogerős, ellene fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

A bíróság a rendelkezésére álló közigazgatási és peres iratok alapján a következő tényállást állapította meg:

A felperes neve 2010. november 23-án reklámfelügyeleti eljárást kezdeményezett a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Közép-magyarországi Regionális Fogyasztóvédelmi Felügyelősége előtt a honlap elérhetőségen illegális dohánykereskedelemmel és reklámozással foglalkozó webáruház üzemeltetője ellen. A beadvány szerint ezen a honlapon számtalan dohányterméket árral együtt ismertet és árul az üzemeltető.

Az első fokon eljáró hatóság ..... november 26-án kelt KMF-15862/2/2010. sz. végzésével eljárást indított az Kft 1. ellen, illetve 3. alszámú végzésével nyilatkozattételre hívta fel az érintettet. Az Kft. 1. az ügyben .... december 8-án nyilatkozatot tett, melyhez mellékelte .........ker. .......Önkormányzat Polgármesteri Hivatalhoz benyújtott kérelmét, .........Önkormányzat Jegyzője igazolását, valamint a ...... szeptember 15-én kelt V-3023/10/2010. számú határozatot, mellyel jegyző az Kft. 1. (Kft. 1. címe.) részére üzletben folytatott kereskedelmi tevékenység és csomagküldő kereskedelem tevékenységekre dohánytermékek témakörre Kft 2.elnevezéssel működési engedélyről az igazolást kiadta.

.... február 3-án kelt BPF--3/2011. számú határozatával Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Fogyasztóvédelmi Felügyelősége....Ft fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta az Kft. 1.-t a Grtv. 19. § (1) és (4) bekezdéseire, az 1999. évi XLII. törvény 1. § a) pontjára és az 5. § (5) bekezdésének megsértésére hivatkozva. A hatóság szerint a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése szerint a 3. sz. mellékletben meghatározott termékek kizárólag üzletben forgalmazhatóak, e hivatkozott 3. sz. mellékletben a dohánytermékek meghatározásra kerültek. Így megállapította a hatóság, hogy az internetes honlapon található dohánytermékek reklámja nem felel meg egyik kivételi szabálynak sem. Hivatkozott a hatóság a Grtv. 3. § k) pontjára, a 23. § (1) bekezdésére, 26.§ (1) bekezdésére.

Fenti határozat ellen az eljárást kezdeményező felperes neve fellebbezéssel élt, kérve az elsőfokú határozat megsemmisítését, illetve annak megállapítását, hogy a kifogásolt webáruház a jelenlegi formájában egyáltalán nem működhetne, mert tevékenysége jogellenes. Indítványozta a fellebbező a .... ker. Önkormányzat jegyzőjének megkeresését, ugyanakkor jelen ügyben a tényállás teljeskörű tisztázását, annak megállapítását, hogy nem csupán azért jogellenesek a kifogásolt reklámok, mert fénykép készült az értékesíteni kívánt dohányárukról, hanem azért is, mert szöveges reklámozás is folyik az értékesítés érdekében.

A fellebbezés alapján lefolytatott másodfokú eljárásának eredményeként Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság ..... május 9-én kelt HAJ-01195-4/2011. számú végzésévela BPF-572-3/2011. sz. határozatot megsemmisítette és az ügyben új eljárás lefolytatását rendelte el.

Az indokolás szerint a másodfokú hatóság észlelte, hogy az elsőfokú szerv tévesen hivatkozott a Grtv. 26. § (2) bekezdésére, ezen túl a másodfokú végzés kitért arra is, hogy Grtv. 10. §-a alapján akkor lenne helye jogsértés megállapításának, ha az áru előállításának vagy forgalmazásának jogszabályba ütközése egyértelműen megállapítható. Az első fokon eljáró felügyelőség kimondta határozatában, hogy a társaság megsértette a 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdését és 3. sz. mellékletét, azonban arra nem tért ki, hogy hatáskörében áll-e e kormányrendelet 7. § (1) bekezdése alapján eljárni és nem vizsgálta, hogy létezik-e olyan hatóság, amely e jogsértéssel kapcsolatos eljárás lefolytatására hatáskörrel és illetékességgel rendelkezik. Ezt az új eljárás keretében kell az elsőfokú hatóságnak tisztáznia, és ha megállapítja a hatáskörének hiányát, köteles az ügyet az annak elbírálására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósághoz áttenni.

A hatóság álláspontja szerint a webáruházban eladásra kínált egyes termékkategóriákat felsoroló linkek valamelyikére kattintva a fogyasztó elé táruló felület a gyakorlatban a fizikailag létező üzlethelyiségben található termékárusító helynek felel meg, és önmagában az ilyen termékárusító helyen kihelyezett eladásra kínált termék általában nem tekinthető önmaga reklámjának kivéve, ha a termék, illetve annak környezete figyelemfelkeltő módon ábrázolja a terméket, amely a fogyasztókat a termék igénybevételére ösztönzi. Ha a webáruházban kapható termékeket megjelenítő ablak fehér hátterű, vagy olyan színű, amely nem alkalmas a fogyasztók figyelmének a felhívására, valamint a termék lényeges jellemzőinek feltüntetése tekintetében egységes kialakítású, akkor az nem tekinthető reklámnak.

Megismételt eljárásának eredményeként Nemzeti Fogyasztóvédelm HatóságFogyasztóvédelmi Felügyelősége ...... június 23-án kelt BPF-00572-10/2011. sz. határozata rendelkező részében kimondta, hogy a megismételt eljárás eredményeként a vizsgált tényállással kapcsolatban nem állapít meg jogsértést. A határozat indokolása szerint a .... november 25-én a webcím honlapról lementett dokumentumokon tapasztalható tevékenység nem feleltethető meg a Grtv. 3. § d) pontjában rögzített fogalommeghatározásnak, mert a vizsgált tartalmak által legfeljebb a fogyasztói tájékoztatás körébe tartozó információk kerültek nyilvánosságra, melyek a forgalmazott dohánytermékek legalapvetőbb tulajdonságait tüntették fel, nem pedig olyan közlés vagy megjelenítési mód került közzétételre, amely termék, vagy áru értékesítésére, illetve népszerűsítésére irányulna. A felügyelőség a kérelem és az eljárás alá vont nyilatkozatai alapján nem állapított meg jogsértő reklámtevékenységet. Utalt arra is a határozat, hogy a dohánytermékek házhoz szállítását kifogásoló panaszbeadvány tekintetében a bejelentést áttette a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ............ kerület........Önkormányzat Jegyzőjéhez.

Az első fokú határozat ellen a felperes fellebbezést terjesztett elő, fenntartva a bejelentésében, illetve a korábbi fellebbezésében már kifejtett érdemi álláspontját, azzal, hogy dohányterméket kizárólag üzletben lehet forgalmazni, webáruházon keresztül csomagküldő szolgáltatásként nem. A Grtv. 19. § (4) bekezdés c) pontjára hivatkozással előadta a fellebbező, hogy a dohányáru megnevezésének és árának feltüntetése már önmagában is reklámozásnak minősül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!