Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.5.239 I. Nem minősül a gazdasági társaság szokásos tevékenységének a saját tagjával adásvételi szerződés kötése, ezért - ha az ilyen ügylethez a társaság taggyűlési határozattal nem járult hozzá - a szerződés érvénytelensége állapítható meg [1988. évi VI. tv. 183. § (2) bek. g) pont, 187. § (2) bek., Ptk. 215. § (1) és (3) bek., 220. § (2) bek.].

II. Azt a tényt, hogy a gazdasági társaság és a tagja között létrejött ügyletet taggyűlési határozat hagyta jóvá, az erre hivatkozó félnek elsősorban a társasági határozatok könyvével kell igazolnia [Pp. 164. § (1) bek., 1988. évi VI. tv. 194. § (1) bek.].

A felperesi korlátolt felelősségű társaságot az alperes jogelődje, a Tanácsi Építőipari Vállalat és a "J." Bőripari Kisszövetkezet hozta létre, az 1990. január 5-én kelt társasági szerződéssel. Az alperes jogelődje 1.000.000,-Ft pénzbeni betét és a társasági szerződéshez mellékelt apportlistán 1-9. sorszám alatt felsorolt, 1.850.000,-Ft értékű faipari gépek apportként történő rendelkezésre bocsátását, míg a kisszövetkezet 100.000,-Ft készpénz befizetését vállalta.

Az alperesi jogelőd a központi telepén lévő asztalosüzem és az irodaépületben lévő két iroda használatára 1990. május 15-én bérleti szerződést kötött a felperessel. E bérleti szerződést utóbb a felek 1991. május 15-én, illetve 1992. november 30-án, majd 1993. április 15-én módosították. Így a felperes az eredetileg megállapított bérleti díjak helyett magasabb összegű bérleti díjat volt köteles fizetni. E kötelezettségének azonban nem tett eleget, ezért a tartozása fejében az 1992. szeptember 22-én, illetve az 1993. január 6-án és az 1993. január 7-én kelt adásvételi szerződésekkel az apportként rendelkezésre bocsátott ingóságokat az alperesi jogelődnek eladta. Az alperesi jogelőd a vételárba beszámította a felperes bérleti szerződésből eredő tartozásait, ezért az 1.850.000,-Ft-os vételárat nem kellett kifizetnie. Vállalta azt is, hogy a visszavásárolt ingóságokat változatlanul a felperes ingyenes, határozatlan ideig tartó használatában hagyja.

A felperes ellen az 1993. augusztus 18-án kezdeményezett felszámolási eljárás eredményeként a megyei bíróság a 11. sorszámú határozatával, 1994. február 24-én a felszámolási eljárást megindította. A felperes részére kirendelt felszámoló az 1994. július 5-én benyújtott keresetében kérte kötelezni az alperesi jogelődöt, a felperesi társasági szerződéshez tartozó apportjegyzéken feltüntetett 1-9. sorszám alatti, 1.850.000,-Ft értékű apport visszaszolgáltatására vagy 1.850.000,-Ft-nak és késedelmi kamatainak a megfizetésére, a perköltség viselésére. Arra hivatkozott, hogy az ingóságok eladásával kapcsolatos 1992. szeptember 22-i, az 1993. január 6-i, és az 1993. január 7-i szerződések semmisek, mivel azokat a felperes a saját tagjával kötötte, és e szerződésekhez a Gt. 183. §-a (2) bekezdésének g) pontja alapján a taggyűlés hozzájárulását nem szerezte meg. A semmisségre határidő nélkül bárki hivatkozhat a Ptk. 234. §-ának (1) bekezdése alapján, s annak jogkövetkezményeként - a Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése szerint - az eredeti állapot visszaállítását jogosult követelni. Becsatolta az 1992. november 30-i és az 1993. április 15-i, az asztalosüzem és az irodaépület használatáról rendelkező bérleti szerződés módosításokat, az 1992. szeptember 22-i, az 1993. január 6-i, és az 1993. január 7-i, az apporttárgyak eladásáról szóló megállapodásokat, valamint a felperesi társaság másik tagjának ügyvezető elnöke által tett, 1994. január 10-i keltezésű nyilatkozatot. Ez azt tartalmazza, hogy az apporttárgyak eladásáról szóló szerződéseket részére nem mutatták be, jóváhagyást a szövetkezettől sem a felperesi ügyvezető, sem az alperes nem kért, a jogügyletre nézve taggyűlési határozat nem született.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a felperes által megjelölt ingóságok nincsenek a birtokában. Vitatta, hogy a felperes által támadott megállapodások jogszabálysértőek, semmisek lennének.

Az elsőfokú bíróság eljárása során tanúként meghallgatta H. A.-t, aki az alperesi jogelőd igazgatója, majd utóbb a felperes ügyvezetője volt. Ő a meghallgatása során azt állította, hogy nem született taggyűlési határozat a felperes által megjelölt ingóságok adásvételének jóváhagyása végett. A szerződést az alperes kezdeményezésére kötötte meg a felperes. A felperesi társaság másik tagját a szerződésről ő mint ügyvezető nem értesítette. Az alperestől az ingóságok egy részét egyébként az általa vezetett kft. utóbb megvásárolta.

Az elsőfokú bíróság H. P.-t, a felperesi társaság másik tagjának ügyvezető elnökét is meghallgatta. Ő is azt állította, hogy az ügyletkötések tekintetében taggyűlési jóváhagyó határozat nem született, a megállapodásokat nem ismerte. Álláspontja azonban az volt, hogy a felperes és az alperes által kötött jogügylet a felperes szokásos tevékenységi körébe esett, s amennyiben az ő hozzájárulását kérték volna, ő ezt a hozzájárulást megadta volna.

Az elsőfokú eljárás során meghallgatott harmadik tanú F.Gy. volt, aki 1991 februárjától 1994 áprilisáig volt ügyvezetője az alperesnek. Ő előadta, hogy az 1993. január 25-én tartott taggyűlésen, az alperes határozatával, az ingóságok adásvételére vonatkozóan született jóváhagyó határozat. Az adásvétel ellenére azonban az apportjegyzéken feltüntetett gépek a felperes használatában maradtak. A másik tag ügyvezető elnökét személyesen tájékoztatta a jogügyletről, s az csupán azt kérte tőle, hogy a felperesi társaság működését biztosítsák.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította, és kötelezte 111.000,-Ft eljárási illeték megfizetésére, valamint 60.000,-Ft perköltség alperes részére történő megtérítésére. Az indokolásában arra hivatkozott: a felperes nem igazolta, hogy taggyűlési határozat az ingóságok adásvételével kapcsolatos szerződések jóváhagyásáról nem született. Álláspontja szerint egyébként a jogügyletek a felperesi társaság szokásos tevékenységi körébe tartozónak minősülnek. Utalt továbbá arra is, ha a felperesi társaság ügyvezetője annak tudatában kötötte meg a megállapodásokat, hogy a taggyűlés az ügyletkötéshez a jóváhagyását nem adta meg, e felróható magatartásra, mint saját felróható magatartására a társaság előnyök szerzése végett nem hivatkozhat.

A felperes fellebbezésében az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és az alperes kereseti kérelem szerinti marasztalását kérte. Mellékelte az 1993. május 21-én és az 1994. április 18-án kelt megállapodásokat, amelyekből az tűnik ki, hogy az alperes a kereseti kérelemben megjelölt ingóságok közül a 122-431 leltári szám alatti 140.000 forint értékű elszívóberendezés és a 122-442 leltári szám alatti 250 000 forint értékű előtét tüzelőberendezés kivételével, az apportlistán feltüntetett ingóságokat a H. F. Kft.-nak, illetve, H. A.-nak, H. Ae-nak és dr. N. M. T.-nek eladta.

A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, és kötelezte a felperest 111.000,-Ft eljárási illeték megfizetésére. Indokolása szerint az ügyvezető által kötött szerződés a társaságot köti harmadik személyekkel szemben, még akkor is, ha a kívülálló harmadik személy adott esetben a társaság tagja. A taggyűlési jóváhagyó határozat hiányára ezért a felperesi társaság nem hivatkozhat. Hangsúlyozta továbbá azt, hogy a keresetlevélben megjelölt ingóságok eladására vonatkozó adásvételi szerződések a társaság szokásos tevékenységi körébe tartozó jogügyletnek minősülnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!