Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1999.5.211 Az ajándéknak a létfenntartás veszélyeztetésére és a meghiúsult várakozásra alapított visszakövetelése iránti igény megítélése [Ptk. 582. § (1) és (3) bek., 4. § (4) bek., PK 76. sz.].

A felperes az alperes édesapja, az alperes édesanyjának pedig - aki a perben az alperes pernyertessége érdekében beavatkozóként lépett fel - a volt házastársa.

A felperes és a beavatkozó házassági életközössége 1992. július 2-án megszűnt. 1992. július 3-án a felperes és az alperes között érvényes ajándékozási szerződés jött létre, melyben a felperes a kizárólagos tulajdonaként nyilvántartott házas ingatlant az 1981. április 28-án született alperesnek ajándékozta.

A felperes és a beavatkozó között utóbb lefolytatott házassági bontóperben a házasfelek egyezséget kötöttek, mely szerint az utolsó közös lakásukat képező perbeli ingatlan kizárólagos használatára - 150.000 forint ellenérték megfizetése fejében - a felperes vált jogosulttá, aki azóta a lakást az egyezségnek megfelelően új házastársával együtt használja.

A bíróság jogerős ítéletével a felperes által előterjesztett, az ajándéknak a Ptk. 582. §-ának (1) és (3) bekezdéseire alapított visszakövetelése iránti keresetének helyt adott, és az alperest a perköltségek viselésében marasztalta.

A megállapított tényállás szerint a felperes havi 23.341 forint nettó keresettel rendelkezik, melyet a jövedelem 20%-át kitevő, az alperes után járó gyermektartásdíj-fizetési kötelezettség terhel; a felperes jelenlegi feleségének a havi nettó keresete 23.205 forint. Az ajándékozást követően a felperes az általa használt perbeli ingatlanra különböző beruházásokat eszközölt.

A bíróság a felperes és az alperes közti kapcsolattartást 1993 februárjában szabályozta. Ennek ellenére a felek között személyes kapcsolat nincs, az alperes, aki a jogerős ítélet meghozatalának időpontjában a gimnázium III. osztályos tanulója volt, az apjával való találkozásoktól a szülei között lezajlott házastársi konfliktusok hatására elzárkózik.

A jogerős ítélet indokolása szerint a felperes és házastársa a létfenntartásuk érdekében megfelelő jövedelemmel rendelkeznek, ami azonban csökken a felperes részéről az alperes részére teljesítendő gyermektartásdíjjal. A felperes és a beavatkozó között a lakás használata tárgyában létrejött egyezség azonban a felperes és az alperes közti jogviszonyra nem terjed ki, a felperes bármikor kötelezhető lenne a lakás elhagyására. A felperes más lakással nem rendelkezik, annak megszerzésére a jövedelme nem is elegendő, ezért a Ptk. 582. §-ának (1) bekezdése szerinti jogcímen az ajándékot megalapozottan követelheti vissza, mert a lakáshasználata megvonásával létfenntartása is veszélybe kerülne.

A visszakövetelésnek a Ptk. 582. §-ának (3) bekezdésében írt jogcímével kapcsolatban a bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy bár a szerződésben nem került rögzítésre semmilyen feltevés, amely a felperest az ajándékozásra indította volna, de az ajándékozás időpontjában a felperes és az alperes közt fennállott jó viszony és a közeli családi kapcsolat önmagában elegendő annak megállapításához, a felperes az ajándékot olyan feltevésben adta, hogy közte és gyermeke között a szeretetteljes szülő-gyermeki viszony fennmarad. Az alperes azonban, aki koránál fogva már fel tudja mérni a magatartása következményeit, a felperestől elzárkózik, a részére küldött pénzajándékot és karácsonyi üdvözlőlapot is visszaküldte, ami arra utal, hogy a felperesnek az a feltevése, amely az ajándékozásra indította, véglegesen meghiúsulni látszik.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Érdemi álláspontja szerint a másodfokú bíróság ítélete a Ptk. 582. §-ának (1) bekezdésével kapcsolatban nem helytálló, mert a felperes létfenntartásának konkrét veszélyeztetettségét a bíróság nem állapította meg. Vitatta továbbá, hogy a felperest az az általános, de kifejezésére nem juttatott erkölcsi elvárás indította az ajándékozásra, hogy leányával a szülő-gyermeki kapcsolata változatlanul fennmarad, és ezzel összefüggésben utalt arra is, hogy az alperes nem tanúsított olyan magatartást, melynek alapján ennek a feltevésnek a végleges meghiúsulása bebizonyosodott.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A jogerős ítélet az anyagi jogi szabályok téves alkalmazása miatt jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!