Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.4.171 I. A büntetőeljárás alá vont országgyűlési képviselő esetében a mentesség kérdésében a bíróságnak önállóan - az országgyűlési határozattól függetlenül - kell állást foglalnia; ez a mentesség nem terjed ki a büntetőtörvény szerinti becsület csorbítására alkalmas bűncselekményekre [Btk. 179. §, 180. §, 232. §, 1990. évi LV. tv. 2. §].

II. Az ember tudatállapotára, tudattartalmára vonatkozó állítás - a rágalmazás, illetőleg a hatóság és a hivatalos személy megsértésének bűncselekménye szempontjából - a tényállítás fogalma alá esik [Btk. 179. §, 232. §].

III. A becsület csorbítására alkalmasság - mint a rágalmazás, valamint a hatóság és a hivatalos személy megsértése bűncselekményének objektív eleme - nem a sértett megítélésétől függ, hanem azt az általános erkölcs és közfelfogás alapján kell megítélni [Btk. 179. §, 232. §].

IV. A becsület csorbítására alkalmas tény állításával elkövetett bűncselekmények elbírálása során a közérdek, illetőleg a jogos magánérdek fennállása esetén a valóság bizonyítását - akár hivatalból is - el kell rendelni és le kell folytatni, melynek nem feltétele az ezzel kapcsolatos alakszerű bírósági határozat meghozatala [Btk. 182. §, 232. § (4) bek.].

A kerületi bíróság a terheltet a hivatalos személy nagy nyilvánosság előtt elkövetett megsértésének vétsége miatt emelt vád alól felmentette. A megállapított tényállás lényege a következő.

Az országgyűlési képviselő terhelt a televízió egyik műsorában az alábbiakat jelentette ki: "az akkori belügyminiszter azt fontolgatta, hogy a tömegbe lövet..."

A kormány elnöke az eljárás lefolytatásához szükséges feljelentést megtette [Btk. 232. § (5) bek.].

Az országgyűlés határozatával a képviselő mentelmi jogát felfüggesztette.

Az ügyészség a Btk. 232. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdése szerint minősülő, hivatalos személy nagy nyilvánosság előtt elkövetett megsértésének vétsége miatt emelt vádat a terhelt ellen.

A kerületi bíróság álláspontja szerint a terhelt nem követte el a terhére rótt bűncselekményt, ugyanis az ún. taxisblokád idején rendkívüli helyzet volt, az akkori belügyminiszternek ezért kötelessége volt, hogy átgondolja, miként lehet úrrá a válságon. A rendőrség szolgálati szabályzatát is figyelembe véve, az adott helyzetben a "tömegbe lövetés" nem jelentett volna mást, mint jogszerű fegyverhasználatot. Ezt, mint törvényes eszközt, a belügyminiszter felhasználhatta volna, ezért a terhelt csupán az "akkori helyzet drámaiságát" írta le, amikor azt állította, hogy a belügyminiszter egy ilyen rendkívüli, de jogszerű fellépés lehetőségét fontolgatta, a sérelmezett kijelentés ekként nem volt alkalmas a hatóság vagy a hivatalos személy megsértésére, s ezért a terhelt bűncselekményt nem követett el.

A kerületi bíróság a felmentő rendelkezését - a kifejtetteknek megfelelően - a Be. 214. §-a (3) bekezdésének a) pontjára alapította.

A másodfokú bíróság végzésével a kerületi bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, a terhelt ellen indított büntetőeljárást megszüntette, és őt megrovásban részesítette. A másodfokú bíróság tévesnek ítélte meg a kerületi bíróságnak azt a nézetét, mely szerint a "tömegbe lövetés" jogszerű fegyverhasználatot jelent. Értelmezése szerint a

tömegbe lövetés "a tömeget alkotók válogatás nélküli elpusztítását jelenti, és ilyen fegyverhasználatra a jogszabályok nem adnak lehetőséget. A terhelt kijelentése tehát arra utalt, hogy az akkori belügyminiszter a taxisblokád idején a hatáskörét túllépve, súlyosan jogszerűtlen eszközök igénybevételét fontolgatta".

A másodfokú bíróság kifejtette azt is, hogy a terhelt kijelentése sem tényállításnak, sem tényre közvetlenül utaló kijelentésnek nem tekinthető, hanem egy "olyan értékítélet, amely független az objektív valóságban lezajlott eseményektől".

Mindezek alapján megállapította, hogy a terhelt a Btk. 232. §-ának (2) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdése szerint minősülő hivatalos személy nagy nyilvánosság előtt elkövetett megsértésének vétségét valósította meg. A cselekmény súlyát, jelentőségét azonban olyan csekélynek ítélte, amelynek következtében a törvény szerint lehetővé tett legenyhébb büntetés kiszabását is szükségtelennek tartotta. Ezért az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, a büntetőeljárást megszüntette, és a terheltet a bűncselekmény miatt megrovásban részesítette [Btk. 28. §-a, Be. 263. §-a, Be. 213. §-a (1) bekezdésének h) pontja, Btk. 71. §-ának (1) bekezdése].

Az iratok tartalmából megállapítható, hogy a terhelt már a nyomozás során arra hivatkozott, ő a szóban levő televíziós műsorban a valóságot állította, ezért a valóság bizonyításának az elrendelését kérte [Btk. 232. §-ának (4) bekezdése]. Azt állította, hogy több újságcikkel, illetve más irattal, de a tanúvallomásokkal is közvetve ("indirekt módon") igazolni tudja: a volt belügyminiszter az ún. taxisblokád idején valóban azt fontolgatta, hogy a tömegbe lövet, s mivel a sérelmezett tény állítását közérdek indokolja, ezért ő büntethetőséget kizáró okból [Btk. 22. §-a i) pontja] nem büntethető. Ezt az indítványát - a meghatalmazott védővel együtt - az eljárás bírósági szakaszában többször is megismételte.

A kerületi bíróság kifejtette: a valóság bizonyításának a törvényi előfeltételei ugyan fennállottak, de annak az elrendelése szükségtelennek bizonyult, mivel a bíróság "birtokában volt már mindazon bizonyítékoknak és tényeknek, amelyekre a döntését alapozhatta".

A másodfokú bíróság ezzel az indítvánnyal a határozatában nem foglalkozott, nyilvánvalóan azért, mert a terhelt megnyilatkozását "értékítéletként" értékelte.

A terhelt meghatalmazott védője a Be. 284. §-a (1) bekezdésének a) pontjára hivatkozással felülvizsgálati indítványt nyújtott be a másodfokú bíróság végzése ellen. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság a helyes tényállás alapján, téves jogi következtetéssel, az anyagi büntető jogi rendelkezések súlyos megsértésével állapította meg a terhelt büntetőjogi felelősségét.

A felülvizsgálati indítvány szerint a másodfokú bíróság végzése ellentétes az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló 1990. évi LV. törvény 2. §-ában foglalt rendelkezéssel, mely szerint a képviselő a bíróság vagy más hatóság előtt nem vonható felelősségre a megbízatásának gyakorlása során közölt tény vagy vélemény miatt, kivéve a rágalmazást és a becsületsértést.

A mentesség tehát a hivatalos személy megsértése esetén fennáll; a terhelt sérelmezett kijelentése (szemben a másodfokú bíróság nézetével) tényállítás, és ezért a valóság bizonyításának a mellőzése törvénysértő, hiszen nem vitatható, hogy a tényállítást a közérdek indokolta; az adott ügyben egy "politikai vita" került a bíróság elé, és nem kívánatos, hogy politikai természetű nézeteltérések rendezésére a bíróságot használják fel, márpedig a marasztaló döntés erre az eredményre vezet, végül a marasztaló határozat nincs összhangban a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság gyakorlatával, mely szerint a politikusokkal szembeni bírálat, kritika határai sokkal szélesebbek az általában megengedettnél.

A védő a nyilvános ülésen mindezeken túl hivatkozott arra is, hogy a terhelt cselekménye társadalomra veszélyesség hiánya miatt nem valósít meg bűncselekményt. Elsősorban a terhelt felmentését, másodsorban pedig a megtámadott határozat hatályon kívül helyezését és az eljárt bíróságok új eljárásra utasítását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!