31999L0052[1]
A Bizottság 1999/52/EK irányelve (1999. május 26.) a gépjárművek és pótkocsijuk időszakos műszaki vizsgálatára vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 96/96/EK tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításáról
A Bizottság 1999/52/EK irányelve
(1999. május 26.)
a gépjárművek és pótkocsijuk időszakos műszaki vizsgálatára vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 96/96/EK tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításáról
(EGT vonatkozású szöveg)
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel a gépjárművek és pótkocsijuk időszakos műszaki vizsgálatára vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 1996. december 20-i 96/96/EK tanácsi irányelvre [1] és különösen annak 7. cikke (2) bekezdésére,
(1) mivel az első autóolaj-program [2] a gépjárművek karbantartásának színvonalát a közlekedésnek a levegőminőségre gyakorolt hatása szempontjából kulcsfontosságú összetevőként jelölte meg;
(2) mivel a 96/96/EK irányelv II. mellékletének 8.2. pontja előírja azokat a vizsgálatokat, amelyeket az időszakos vizsgálatok során el kell végezni a járművek megfelelő karbantartásának ellenőrzésére;
(3) mivel a 92/55/EGK tanácsi irányelv [3] II. mellékletének 8.2.2. pontja előírja, hogy 1996. január 1-jétől a dízelüzemű járműveknél vizsgálni kell a kibocsátott kipufogófüst átlátszatlanságát egy átmeneti "szabad gyorsításos" motorvizsgálat során, amikor is a motor saját tehetetlensége ellenében gyorsul;
(4) mivel ez az irányelv olyan műszaki hozzáigazítást alakít ki, amely javítani fogja a dízelmotorral hajtott járművek szennyezőanyag-kibocsátása időszakos műszaki vizsgálatának hatékonyságát;
(5) mivel további munkára van szükség a dízelmotorral hajtott járművek karbantartási állapotának ellenőrzésére szolgáló alternatív vizsgálati eljárások kidolgozásának területén, különösen a részecske- és NOx-kibocsátásra vonatkozóan;
(6) mivel az ezen irányelvben szereplő intézkedések összhangban állnak a 96/96/EK irányelv 8. cikke által létrehozott, a gépjárművek időszakos műszaki vizsgálatáról szóló irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításával foglalkozó bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:
1. cikk
A 96/96/EK irányelv a következőképpen módosul:
A II. melléklet 8.2.2. pontja helyébe a következő szöveg lép:
"8.2.2. Kompressziógyújtású (dízel) motorral ellátott gépjárművek:
a) A kipufogógáz átlátszatlanságának mérése szabad gyorsítás során (terhelés nélkül, alapjárattól a leszabályozási fordulatszámig) üres sebességfokozatba állított sebességváltó és bekapcsolt tengelykapcsoló mellett.
b) A jármű előkondicionálása:
1) A járműveket előkondicionálás nélkül lehet vizsgálni, de biztonsági okokból ellenőrizni kell, hogy a motor meleg-e, és megfelelő mechanikai állapotban van-e.
2) A d) pont 5. albekezdésében előírtaktól eltekintve egyetlen járművet sem lehet meg nem felelőnek minősíteni, ha nem vetették alá az alábbi követelményeknek megfelelő előkondicionálásnak.
3) A motor legyen teljesen meleg, például a motorolaj hőmérséklete az olajnívópálca csövébe helyezett szondával mérve legalább 80 °C legyen, vagy annyi, mint a normális üzemi hőmérséklet, ha az ennél alacsonyabb, vagy a motorblokk hőmérséklete az infravörös sugárzás szintjével mérve legalább ennek megfelelő hőmérsékletű legyen. Ha a jármű elrendezése miatt ez a mérés gyakorlatilag nem kivitelezhető, a motor normális üzemi hőmérsékletét más módon kell megállapítani, például a motorhűtő ventilátor működéséből.
4) A kipufogórendszert legalább három szabad gyorsítási ciklus, vagy más egyenértékű módszer alkalmazásával kell megtisztítani.
c) A vizsgálati eljárás:
1) A gépjármű kipufogórendszere megfelelő részeinek szemrevételezése a szivárgásmentesség megállapítására.
2) Minden szabad gyorsítási ciklus megkezdése előtt a motor és - ha van - a turbófeltöltő alapjárati fordulatszámon járjon. Nagy teljesítményű dízelmotorok esetében ez legalább tíz másodperces várakozást jelent a gázpedál felengedése után.
3) Az egyes szabad gyorsítási ciklusok megindításához a gázpedált gyorsan és folyamatosan (egy másodpercnél rövidebb idő alatt) teljesen le kell nyomni, de nem erőszakosan, úgy, hogy az üzemanyag-befecskendező szivattyú a maximális mennyiséget szállítsa.
4) Az egyes szabad gyorsítási ciklusok során a gázpedál felengedése előtt a motor érje el a leszabályozási fordulatszámot, vagy automata sebességváltóval ellátott járműveknél, a gyártó által meghatározott fordulatszámot, vagy ha ez az adat nem áll rendelkezésre, a leszabályozási fordulatszám kétharmadát. Ez például a motor fordulatszámának figyelésével ellenőrizhető, vagy pedig elegendő időt kell hagyni a gázpedál lenyomása és felengedése között, ami az I. mellékletben szereplő 1. és 2. kategóriájú járművek esetében legalább két másodperc.
d) Határértékek:
1) A koncentráció szintje nem haladhatja meg a 72/306/EGK tanácsi irányelvnek(2) megfelelően a táblán rögzített szintet.
2) Ha ez az információ nem áll rendelkezésre, vagy ha a tagállam illetékes hatósága úgy dönt, hogy nem használja referenciaként, az elnyelési tényező határértékei az alábbiak: az elnyelési tényező maximális értéke:
- atmoszferikus szívású dízelmotoroknál = 2,5 m-1,
- turbófeltöltéses dízelmotoroknál = 3,0 m-1,
vagy ezekkel egyenértékű értékek, ha olyan típusú berendezést használnak, amely eltér az EK-típusjóváhagyásnál használttól.
3) Azokra a járművekre, amelyeket első ízben 1980. január 1-je előtt regisztráltak vagy helyeztek üzembe, ezek a követelmények nem vonatkoznak.
4) A járműveket csak akkor lehet el nem fogadhatónak minősíteni, ha legalább az utolsó három szabad gyorsítási ciklus számtani átlaga meghaladja a határértéket. Ennek kiszámítása során figyelmen kívül hagyható minden olyan mérés, amely jelentősen eltér a mért átlagértéktől, vagy bármely más, a mérések szórását figyelembe vevő statisztikai számítás eredménye. A tagállamok korlátozhatják a vizsgálati ciklusok maximális számát.
5) A felesleges vizsgálatok elkerülése érdekében a tagállamok, a 8.2.2. pont d. alpontja 4. albekezdésének rendelkezéseitől eltérően, háromnál kevesebb szabad gyorsítási ciklus elvégzése után vagy a b. pont 3. albekezdésben leírt tisztítási ciklusok (vagy ezekkel egyenértékű műveletek) után nem megfelelőnek nyilváníthatják azokat a járműveket, amelyek mért értékei jelentősen nagyobbak a határértéknél. Hasonlóképpen a felesleges vizsgálatok elkerülése érdekében a tagállamok, a 8.2.2. pont d. alpontja 4. albekezdésének rendelkezéseitől eltérően, háromnál kevesebb szabad gyorsítási ciklus elvégzése után vagy a b. pont 3. albekezdésben leírt tisztítási ciklusok (vagy ezekkel egyenértékű műveletek) után megfelelőnek nyilváníthatják azokat a járműveket, amelyek mért értékei jelentősen kisebbek a határértékeknél."
2. cikk
(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 2000. október 1. előtt megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.
Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.
(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadtak el.
3. cikk
Ez az irányelv az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.
4. cikk
Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.
Kelt Brüsszelben, 1999. május 26-án.
a Bizottság részéről
Neil Kinnock
a Bizottság tagja
[1] HL L 46., 1997.2.17., 1. o.
[2] Háromrészes program az olaj-, valamint a motoriparágak és az Európai Bizottság szolgálatai között a járművek szennyezőanyag-kibocsátására és az üzemanyagok minőségére vonatkozó szabványok kidolgozására a 2000. évre.
[3] HL L 225., 1992.8.10., 68. o.
--------------------------------------------------
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31999L0052 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31999L0052&locale=hu