Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.4.203 I. A korlátolt felelősségű társaság társasági szerződésének érvénytelenségére alapított kártérítési igény esetén - a speciális jogszabály alapján - a társaság tagjai korlátlanul és egyetemlegesen felelnek. - Az ilyen követelés a társaság megjelölt tagjai között egységes pertársaságot hoz létre [1988. évi VI. tv. 162. § (2) bek., Ptk. 237. § (1) bek., 339. §, Pp. 51. § a) pont].

II. A korlátolt felelősségű társaság üzletrészének jogi természete [1988. évi VI. tv. 169. §, 170-171. §].

A "B. M." Konzervüzemi Kft.-t (a továbbiakban Kft.-t) öt jogi személy, közöttük az I. és a II. r. alperes alapította az 1988. szeptember 3-án kelt társasági szerződéssel. A társasági szerződés 8. pontja szerint az I. r. alperes törzsbetétje 35 500 000 Ft, mely 14 300 000 Ft értékű apportból és 21 200 000 Ft készpénz befizetésből áll. A szerződés 9. pontja úgy rendelkezett, hogy a törzsbetétek készpénz ellenértékét 15 napon belül kell befizetni a II. r. alperes által vezetett számlára. A megyei bíróság 1988. november 4-én a kft.-t a cégjegyzékbe bejegyezte. Ugyancsak a megyei bíróság 1991. VII. 24-én kelt végzésével megindította a kft. ellen a felszámolási eljárást, és azt közzé is tette. A felperes és az I. r. alperes által 1990. május 8-án kötött megállapodás szerint az I. r. alperes tehermentesen eladta 35 500 000 Ft névértékű kizárólagos tulajdonát képező "törzsbetétjét" a névértékkel azonos vételárért akként, hogy a vételárat a felperes 10 db egyenként 3 550 000 Ft-ra szóló váltó kiadásával köteles megfizetni.

A felperes az eljárás során megváltoztatott keresetében kérte annak megállapítását, hogy az 1990. május 8-án megkötött adásvételi szerződés megtévesztés miatt érvénytelen, és emiatt kérte, hogy a bíróság az eredeti állapotot állítsa helyre, és az I., valamint a II. r. alpereseket egyetemlegesen kötelezze 35 500 000 Ft tőke, ezen tőke törvényes kamatai, valamint perköltségek megfizetésére. Előadta, hogy a Kft. 1990. VI. 25-én megtartott taggyűlésén - ahol már mint üzletrész-tulajdonos vett részt - értesült arról, hogy az I. r. alperes sem a cégbejegyzés előtt, sem azt követően ténylegesen nem fizette be 21 200 000 Ft összegű készpénz betétjét. Álláspontja szerint a szerződés megkötésekor a felperes kellő gondossággal járt el, joggal bízhatott abban, hogy az I. r. alperes a befizetésnek eleget tett, hiszen ezt a II. r. alperes által kiállított és a cégiratokhoz csatolt banki nyilatkozat igazolta. Amennyiben az I. r. alperes közölte volna a szerződéskötés előtt, hogy a banki igazolás hamis adatokat tartalmaz, az adásvételi szerződést a felperes nem kötötte volna meg. Csatolta az 1991. május 2-án az alpereshez intézett nyilatkozatát, melyben a Ptk. 210. §-ának (4) bekezdésében írt megtévesztésre alapítottan - lényeges körülmény elhallgatása miatt - az adásvételi szerződést megtámadta. A II. r. alperest azért kérte az I. r. alperessel egyetemlegesen marasztalni, mert a II. r. alperes tevékenyen hozzájárult a felperes megtévesztéséhez, ugyanis ő adta ki az I. r. alperes készpénz befizetéséről szóló, a cégbírósági bejegyzéshez szükséges banki igazolást.

Az I. r. alperes a kereset elutasítását és a felperes perköltségekben való marasztalását kérte. Hivatkozott arra, hogy a Kft. megalakulásának törvényességét csak a Kft. felett törvényességi felügyeletet gyakorló cégbíróság vizsgálhatja. Az I. r. alperes egyébként eleget tett az alapításkor készpénzbefizetési kötelezettségének, más kérdés, hogy a Kft. a befizetéskor az I. r. alperestől eszközöket vásárolt. Előadta még, hogy az I. r. alperes az adásvételi szerződésnek megfelelően teljesített a felperes részére, mert üzletrészét teher- és korlátozás mentesen ruházta át. A felperes volt az, aki nem járt el kellő gondossággal, mert a szerződéskötés előtt a Kft. gazdálkodási adatait nem vizsgálta, a Kft. ügyvezetésétől semminemű tájékoztatást nem kért.

A II. r. alperes nem vitatta, de nem is ismerte el a felperes banki igazolásra vonatkozó állítását. Előadta ugyanakkor, hogy az alapítók között volt egy külön megállapodás, mely szerint "az I. r. alperes törzstőkéjének egy részét beszámítással teljesíti, azaz a tulajdonát képező eszközökre átváltja. Ennek megfelelően 21 200 000 Ft-nak megfelelő értékű vagyontárgy a Kft. tulajdonába került, tehát a Kft. a cégjegyzékben feltüntetett értékű vagyonnal kezdte meg működését. Az I. r. alperes az adásvételi szerződésben az üzletrész tehermentes átruházását vállalta, de azt nem állította, hogy a Kft. működése nyereséges. Az I. r. alperes üzletrészét a szerződésnek megfelelően ruházta át. Mindezek alapján az alaptalan kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az I. r. alperes és a felperes között 1990. május 8-án létrejött adásvételi szerződés érvénytelen. Egyetemlegesen kötelezte az I. és II. r. alpereseket, hogy a felperesnek 15 napon belül 35 500 000 Ft-ot, ezen összeg évi 20% kamatát, továbbá 300 000 Ft ügyvédi munkadíjat fizessen meg. Ugyancsak kötelezte az I-II. r. alpereseket 300 000 Ft le nem rótt illeték megfizetésére a Fővárosi Illetékhivatal javára.

Tényként állapította meg, hogy a Kft. tagjai korábban a M. Gt. tagjai voltak, majd annak megszüntetése után a M. Gt. vagyonát az általuk alapított Kft.-be tették át. Az I. r. alperes a 21 200 000 Ft befizetése helyett 21 200 000 Ft-ra értékelt számlát küldött a M. Gt. működéséhez annak idején átadott, tulajdonát képező készletekről, és beszámítással ennek a számlának az összegét fogadta el a Kft. az I. r. alperes készpénz befizetéseként. Az I. r. alperes tehát ténylegesen apport szolgáltatásával teljesítette vagyoni hozzájárulását. Az I. r. alperes ezt a tényt nem közölte a felperessel, tehát nem világosította fel az üzletrész vevőjét az adásvételi szerződés egy lényeges eleme tekintetében. Mivel az I. r. alperes nem tett eleget a Ptk. 367. §-ának (1) bekezdésében írt felvilágosítási kötelezettségének, ehhez képest súlytalanná vált védekezése, a felperes nem megfelelő eljárására történt hivatkozása. Az I. r. alperes részéről a Ptk. 210. §-ának (4) bekezdésében írt megtévesztés megvalósult, ezért az adásvételi szerződést érvénytelennek kell tekinteni. Ennek folytán a Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése alapján helyre kell állítani az eredeti állapotot.

A II. r. alperessel kapcsolatban megállapította, hogy hamis bankigazolás kiállításával jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy az I. r. alperes a felperest megtévessze. A II. r. alperes jogellenes magatartásával a felperesnek kárt okozott, és azt a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján köteles a felperesnek megtéríteni. Az I. és II. r. alperesek egymást kiegészítő és együttes magatartására tekintettel őket egyetemlegesen marasztalta.

A II. r. alperes fellebbezésében az ítélet megváltoztatását és a felperes II. r. alperessel szembeni követelésének elutasítását kérte. Előadta, hogy az adásvételi szerződés nem érvénytelen, de amennyiben érvénytelen lenne, akkor se függne össze az érvénytelenség a bankigazolás kiállításával. Ha a felperes kellő gondossággal járt volna el, megtekintette volna a Kft. cégbíróságnál letétbe helyezett mérlegét, és így megismerte volna a társaság vagyoni helyzetét. Ennek elmulasztása mellett nem hivatkozhat arra, hogy őt bárki megtévesztette. Hangsúlyozta, hogy a Kft. vagyona az alapításkor semmivel sem volt kevesebb, mint ahogy azt a társasági szerződés meghatározta, egyébként az I. r. alperes által törzsbetétként rendelkezésre bocsátott eszközöket a Kft. értékesítette. Hivatkozott arra is, hogy az elsőfokú bíróság nem vizsgálta a perben, hogy a felperes által ellenszolgáltatáskor átadott váltókat az I. r. alperes érvényesítette-e, azokat eredményesen beváltotta-e. Amennyiben ugyanis ez nem történt meg, az eredeti állapot helyreállításaként az I. r. alperest a váltók visszaadására kell kötelezni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!