Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2009.2032 Az elévülés olyan büntető anyagi jogi természetű jogintézmény, amely a törvényben meghatározott kezdőnaptól számított elévülési idő elteltével az elkövető büntethetőségét megszünteti, függetlenül attól, hogy az elévülés bekövetkezte munkanapra vagy ünnep-, illetve munkaszüneti napra esik-e [Btk. 32. § b) pont, Btk. 33-34. §-ok].

A pótmagánvádló - bár a bírósági eljárásban eltérő szabály hiányában az ügyész jogait gyakorolja - mégsem "büntetőügyekben eljáró hatóság", ezért az elkövető ellen a bűncselekmény miatt foganatosított eljárási cselekménye az elévülést nem szakítja félbe [Btk. 35. (1) bek. Be. 42. §., 236. §].

A bíróság katonai tanácsa a nyugállományú ezredes pótmagánvádló vádindítványa alapján eljárva a 2008. november 18. napján meghozott végzésével a Btk. 359. § e) pontjába ütköző és aszerint büntetendő elöljárói hatalommal visszaélés vétsége miatt a mérnök vezérőrnagy terhelt ellen indult büntetőeljárást elévülés okából megszüntette.

A vádindítványban előadott tényállás szerint:

"A MH…… Főcsoportfőnökség SZMSZ-ében a terhelt szándékosan olyan rendelkezést fogadott el, mely szerint a műveleti csoportfőnököt, - azaz a terheltet - távollétében a két helyettese közül a műveleti főcsoportfőnök-helyettesi beosztásnál alacsonyabb beosztású és kategóriájú támogató főcsoportfőnök helyettesíti. Ez a rendelkezés súlyosan sérti a katonai hierarchiát, és olyan helyzetet teremtett, amely a pótmagánvádló vezetői tekintélyét jelentősen aláásta. Az SZMSZ elfogadása előtt a terhel számos olyan rendelkezést hozott, melynek következtében a pótmagánvádló hátrányosabb bánásmódban részesült.

Az elsőfokú bíróság végzése rögzítette, hogy az SZMSZ a vádlott által 2005. május 2-án került aláírásra; azt a Honvéd Vezérkari Főnöke 2005. május 3-án hagyta jóvá; a pótmagánvádló a cselekmény miatt 2008. május 6. napján tett feljelentést, amit a katonai ügyészség - mivel a cselekmény nem bűncselekmény - 2008. május 9-én kelt határozatával elutasított. Az elutasító határozatot a felettes katonai ügyészség 2008. július 5-én helybenhagyta.

Az eljárás megszűntetésének indokaként az elsőfokú bíróság végzése kifejtette: a vád tárgyává tett elöljárói hatalommal visszaélés egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő katonai vétség, amely a Btk. 33. § (1) bekezdés b) pontja értelmében elévülést félbeszakító eljárási cselekmény hiányában három év alatt elévül. Miután ilyen, a Btk. 35. § (1) bekezdésében meghatározott, félbeszakító cselekmény nem volt, az elévülés 2008. május 3-án bekövetkezett.

A megszüntető határozat ellen, annak hatályon kívül helyezése és a büntetőeljárás folytatásának elrendelése érdekében a pótmagánvádló jelentett be fellebbezést. Azt sérelmezte, hogy bár a vádindítványában a nyugállományba helyezése során tanúsított nemcsak az alapvető erkölcsi, hanem konkrét jogi normákat is sértő elöljárói visszaélést is vád tárgyává tette, e magatartásokkal a bíróság egyáltalán nem foglalkozott, hanem kizárólag a Szervezeti és Működési Szabályzattal kapcsolatos tények rögzítésére és vizsgálatára szorítkozott. Az elévülés bekövetkezésének megállapítását pedig azért tartotta tévesnek, mert álláspontja szerint az ügyészséghez 2008. május 6-án érkezett feljelentése az elévülést félbeszakította. A határidők számítására vonatkozó büntetőeljárási szabályok alapján ugyanis - figyelemmel a 2008. május 1-je és 4-e közötti munkaszüneti napokra is - a bíróságnak a feljelentést úgy kellett volna értékelnie, hogy azt még az elévülési időn belül postára adták.

A másodfokon eljárt katonai tanács a 2009. március 25. napján meghozott végzésével az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Leszögezte: a pótmagánvádló a vádindítványában kizárólag a terhelt Szervezeti és Működési Szabályzattal kapcsolatos magatartását jelölte meg a vád ténybeli alapjaként. A nyugállományba vonulásának körülményeiről tett ugyan említést, de csupán olyan szövegkörnyezetben, mint, ami a vádlott magatartásának szándékosságát igazolja.

Az elsőfokú bíróság jogi indokolását kiegészítette azzal, hogy a Btk. 35. § (1) bekezdése szempontjából a büntetőügyben eljáró hatóságnak az ügyészség tekintendő, s az olyan intézkedést nem foganatosított a terhelttel szemben, ami az elévülést félbeszakította volna ezért az elévülés 2008. május 3-án bekövetkezett.

A jogerős ügydöntő határozat ellen a törvényes határidőn belül jogi képviselője útján a pótmagánvádló nyújtott be felülvizsgálati indítványt a büntetőeljárás anyagi jogszabályok megsértésével történt megszüntetése miatt, a támadott határozatok hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróságnak a büntetőeljárás lefolytatására utasítása érdekében.

Kifogásolta, hogy az ítélőtábla a fellebbezésében felhozott, a határidő számítására vonatkozó érveit teljesen figyelmen kívül hagyta. Az anyagi jogi szabályok az elévülési időtartam számításánál nem rendezik a joggyakorlásra nyitva álló határidő utolsó napjának a kérdését, csak az elévülés határidejének kezdő napját határozzák meg, erre csak az eljárási szabályok - a Be. 64. §-a - adnak pontos útmutatást. A pótmagánvád egy olyan eljárási cselekmény, amelyre a Be. szabályai vonatkoznak, így az anyagi jogi (elévülési) határidők számítására is szabályok az irányadók. Ekként pedig munkaszüneti napot követő első munkanapon postára adott vádindítvány határidőben (az elévülési határidőn belül) érkezett.

A elévülés félbeszakadását illetően, azzal érvelt, hogy miután a pótmagánvádas eljárásban kizárólag a pótmagánvádló gyakorolhatja a terhelttel szemben a vádhatóság jogait, a pótmagánvád benyújtása értelemszerűen az elévülést félbeszakító hatósági cselekménynek felel meg.

A Legfelsőbb Bíróság a Be. 425. §-a szerint nyilvános ülésen bírálta el az ott változatlanul fenntartott felülvizsgálati indítványt.

A terhelt védője a támadott határozatok hatályukban fenntartására tett indítványt.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványt nem találta alaposnak:

Előre bocsátja, hogy a felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, amelyre sajátos, külön eljárási szabályok vonatkoznak. Szemben az teljes körű jogorvoslati lehetőséget biztosító fellebbezéssel, amellyel az ügydöntő határozat bármely rendelkezése támadható, felülvizsgálatnak csak a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében felsorolt okokból és kizárólag a jogerős határozatban megállapított tényállás alapján van helye. A Be. 423. §-ának (1) bekezdése előírja, hogy a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó; ez a tényállás a felülvizsgálati indítványban nem is támadható.

Mindez azt jelenti, hogy a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítvány elbírálása során a jogerős ügydöntő határozatban rögzített tényálláshoz annak megalapozottságától függetlenül kötve van, s azt, hogy az történt-e olyan anyagi jogszabálysértés, amelyre az indítványban hivatkoznak, kizárólag a sérelmezett határozatban megállapított tények alapján vizsgálhatja. Az érdemi határozatokban esetleg előforduló lényeges ténybeli hibák orvoslására ugyanis másik rendkívüli jogorvoslati eszköz, a perújítás szolgál.

Ezekből az eljárási szabályokból következően a Legfelsőbb Bíróságnak az indítványnak azon részeit, amely a tényállás helyességét teszik vitássá - azaz azokat az állításokat, amelyekkel a nyugdíjazását tekintve a tényállást iratellenesnek, tévesnek tartotta - érdemi vizsgálat nélkül figyelmen kívül kellett hagynia, s az indítványban megjelölt felülvizsgálati ok alapul vételével kizárólag azzal a kérdéssel foglalkozhatott, hogy az elévülés ténye az eljárás megszüntetésének időpontjában már bekövetkezett-e.

Az elévülés a büntető anyagi jog által szabályozott jogintézmény, amelynek jogi természetét és határidejét a Btk. 32. §-ának b) pontja és 33-35. §-ai tartalmazzák. E szabályok szerint az elévülés olyan objektív büntethetőségi akadály, amely a Btk. 34. §-ában meghatározott kezdő naptól számítva a Btk. 33. § (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott idő elteltével az elkövető büntethetőségét a törvény erejénél fogva megszünteti. Az elévülés tényét ezért a büntetőügyekben eljáró hatóságok hivatalból kötelesek vizsgálni, és figyelembe venni.

A felhívott anyagi jogi szabályok alapján az alapügyben eljárt bíróságok helyesen állapították meg, hogy a vád tárgyát képező katonai vétség egy éves büntetési tételéhez igazodó elévülési idő a Btk. 33. § (1) bekezdés b) pontjának második fordulata alapján három év. Az elévülés határidejének kezdő napja befejezett bűncselekmény esetén az a nap, amikor a törvényi tényállás megvalósult [Btk. 34. § a) pontja].

A vád tárgyaként megjelölt bűncselekmény, az elöljárói hatalommal visszaélés nem eredmény bűncselekmény, így az elkövetési magatartás kifejtésével befejezett. Az irányadó tényállás szerint a vád tárgyává tett elkövetési magatartás, a Szervezeti és Működési Szabályzat aláírása, amelyre a terhelt részéről 2005. május 2. napján került sor. Amennyiben ez a cselekmény bűncselekmény, úgy ezen a napon befejezett. Ehhez képest az, hogy a szabályzatot a honvéd vezérkari főnök mikor hagyta jóvá közömbös, hiszen az elkövetési magatartáson már kívül esik. Az elévülés kezdő napja tehát helyesen 2005. május 2-a, és nem 2005. május 3. napja.

Minthogy az elévülés a kifejtettek értelmében büntető anyagi jogi jogintézmény, az elévülési idő a büntetőeljárási szabályoktól függetlenül folyik, és az elévülési határidő leteltével a büntethetőségi akadály a kezdőnapnak megfelelő napon beáll, függetlenül attól, hogy ez a nap munkaszüneti nap vagy sem.

Miután a jelen esetben az elévülési idő kezdő napja 2005. május 2-a, az elévülés 2008. május 2-án bekövetkezett. Ha pedig az elévülés bekövetkezett, úgy az utóbb már semmilyen ok folytán nem éledhet fel.

Az elévülést félbeszakító intézkedés is csak az elévülési idő bekövetkezte előtt történhet.

Elvben feltehető az a kérdés, hogy a vádindítványnak 2008. május 2-a előtt, illetve a munkaszüneti napot követő első napon való postára adása - amely 2008. május 6-án érkezett meg a katonai ügyészségre - az elévülést annak bekövetkezése előtt félbeszakíthatta-e, és ezáltal az elévülés határideje ismét elkezdődött-e.

A Btk. 35. §-ának (1) bekezdése szerint az elévülést a büntetőügyekben eljáró hatóságoknak az elkövető ellen a bűncselekmény miatt foganatosított büntetőeljárási cselekménye szakítja félbe.

Az adott esetben ezek az együttes törvényi előfeltételek hiányoznak.

Kétségtelen, hogy a pótmagánvádló vádindítványa az elkövető ellen a bűncselekmény miatt foganatosított büntetőeljárási cselekmény ugyan, azonban a pótmagánvádló nem büntetőügyekben eljáró hatóság. Abból, hogy a bírósági eljárásban a pótmagánvádló - ha az eljárási törvény másként nem rendelkezik - az ügyész jogait gyakorolja (Be. 236. §), nem következik az, hogy jogi státusza is azonos lenne az ügyészével, tehát büntetőeljárásban eljáró hatóság lenne. A Be. ugyanis egyértelmű különbséget tesz a büntetőügyekben eljáró hatóságok (II-IV. Fejezet) és a büntetőeljárásban résztvevő személyek (V. Fejezet) között, s a pótmagánvádlót ez utóbbiak között (42. §) sorolja fel.

A pótmagánvádló tehát az elévülés félbeszakadása szempontjából sem fogható fel "büntetőügyben eljáró hatóság"-ként. Az indítványban kifejtett jogi állásponttal szemben ez önmagában is kizárja az elévülés félbeszakadását, nevezetesen azt, hogy a vádindítvány postára adása félbeszakadás előidézésére alkalmas eljárási cselekmény lenne. Ugyanakkor tény az is, hogy a pótmagánvádló a vádindítványt olyan időpontban adta postára, amikor az elévülés a törvény erejénél fogva amúgy is már bekövetkezett, tehát az elévülés félbeszakadásához ez az eljárási cselekmény amúgy sem vezethetne.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványnak nem adott helyt, hanem a megtámadott határozatokat a Be. 426. §-a alapján hatályukban fenntartotta.

(Legf. Bír. Bfv. I. 516/2009. sz.)