Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1991.1.21 I. A házastársak között a közös szerzés vélelme érvényesül abban az esetben is, ha a megvásárolt ingatlan tulajdonjogát kizárólag az egyik, a haszonélvezeti jogot pedig a másik házastárs javára jegyeztetik be. [Csjt. 27. § (1) bek., 28., § (1) bek. d) pont].

II. Az ily módon történt bejegyzésből a tulajdoni részesedésről való joglemondás nem állapítható meg [Ptk. 207. § (2) bek.].

A felperesek az 1985. május 25-én végintézkedés hátrahagyása nélkül meghalt örökhagyó gyermekei, az alperes pedig az örökhagyó második házastársa volt.

Az örökhagyó és az alperes 1972-ben megvásárolták az Érden E. utca 42. szám alatt levő ingatlant, amelyre az együttélésük alatt OTP-kölcsön igénybevételével kétszobás lakóházat építettek. 1977 áprilisában a házastársak az ingatlant értékesítették, az eladási áriból kiegyenlítették a hátralékos hiteltartozást, és Nagybajomba költöztek, ahol családi házat vásároltak. Az ingatlan tulajdonjogát az 1977. június 7-én kelt adásvételi szerződés szerint kizárólag az alperes javára jegyezték be, az örökhagyó pedig holtig tartó haszonélvezeti jogot szerzett. A házastársak az ingatlanhoz utóbb melléképületet is építettek.

Az alperes az örökhagyó halála után az ingatlant 160 000 Ft-ért eladta, s abból az anyósának 40 000 Ft-ot az ingatlanból való elköltözése fejében kifizetett.

A felperesek keresete annak megállapítására irányult, hogy az ingatlan eladási árának fele (80 000 Ft) - az alperes özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten - a házastársi közös szerzés jogcímén a hagyatékhoz tartozik, az ezzel ellentétes szerződés ugyanis az akkor hatályos Csjté 8. §-a értelmében közokiratba foglalás hiányában semmis. Figyelemmel arra, hogy a haszonélvezeti jogot meg kívánják váltani, kérték, hogy a bíróság az alperest - a megváltás címén őt illető összeg, valamint a hagyatéki terhek levonása után - a javukra 25 000 - 25 000 Ft megfizetésére kötelezze.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint az érdi ingatlanon folytatott építkezéshez 50 000 Ft különvagyonát is felhasználták, ezért került az érdi ingatlan eladási árából vásárolt nagybajomi ingatlan az ő (alperes) kizárólagos tulajdonába, az örökhagyót pedig - a kisebb vagyoni hozzájárulására és arra tekintettel, hogy az ingatan melléképületét ugyancsak alperesi különvagyonból (anyai örökségéből származó 23 000 Ft-ból) emelték - ez okból illette meg csupán az ingatlan holtig tartó haszonélvezeti joga.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a házastársak a nagybajomi ingatlant az alperes különvagyonának felhasználásával vásárolták meg, és annak különvagyoni jellegét fenn is tartották. Az örökhagyó tudott az alperes különvagyonáról, és az ingatlan "különvagyoni jellegét" a szerződéses haszonélvezeti jog alapításával elismerte, a törvényes örökösöknek a Csjt. 27. §-a (1) bekezdésére alapított keresete ezért alaptalan.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta, Ítélete indokolása szerint az alperes kellőén bizonyította, hogy a házastársak a nagybajomi ingatlant á korábbi (érdi) ingatlanukra fordított alperesi különvagyon felhasználására tekintettel utalták az alperes különvagyonába. A jogügylet közokiratba foglalás nélkül is érvényes, az ugyanis a házastársak egymás közti viszonyában adásvételt, ajándékozást, cserét, illetőleg házastársi közös vagyoni megosztást nem tartalmaz. A házastársaknak az az egymás közötti megállapodása tehát, amely szerint az alperes tulajdonjogot, az örökhagyó pedig holtig tartó haszonélvezeti jogot szerzett, érvényes, és: az örökhagyó által megszerzett haszonélvezeti jog az egyidejű tulajdonszerzést kizárja.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!