Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

62002CJ0420_SUM[1]

A Bíróság (első tanács) 2004. november 18-i ítélete. Az Európai Közösségek Bizottsága kontra Görög Köztársaság. Tagállami kötelezettségszegés - A »Péra Galini« hulladéklerakóban történt jogellenes hulladéklerakás - A 91/156/EGK irányelvvel módosított, hulladékokról szóló 75/442/EGK irányelv - 4. és 9. cikk. C-420/02. sz. ügy

C-420/02. sz. ügy

Az Európai Közösségek Bizottsága

kontra

Görög Köztársaság

"Tagállami kötelezettségszegés - A »Péra Galini« hulladéklerakóban történt jogellenes hulladéklerakás - A 91/156/EGK irányelvvel módosított, hulladékokról szóló 75/442/EGK irányelv - 4. és 9. cikk"

Az ítélet összefoglalása

Környezet - A hulladékok ártalmatlanítása - A 91/156 irányelv által módosított 75/442 irányelv - 4. cikk, első bekezdés - A hulladékok ártalmatlanításának biztosítására vonatkozó tagállami kötelezettség - Terjedelem - A meghozandó intézkedések szükségessége - Mérlegelési jogkör - Korlátok

(A 91/156 irányelvvel módosított 75/442 tanácsi irányelv, 4. cikk, (1) bekezdés)

Jóllehet a 91/156 irányelvvel módosított 75/442 irányelv 4. cikkének (1) bekezdése nem határozza meg tartalmilag pontosan azokat az intézkedéseket, amelyek az emberi egészség vagy a környezet károsítása nélküli hulladékártalmatlanítás biztosításához szükségesek, az elérendő cél tekintetében e rendelkezés kötelező a tagállamokra nézve, mindemellett az ilyen intézkedések szükségességének megítélése során mérlegelési jogkört biztosít számukra.

Ezért főszabály szerint abból, hogy valamely helyzet nem felel meg a módosított 75/442 irányelv 4. cikkének (1) bekezdésében meghatározott céloknak, nem lehet közvetlenül arra következtetni, hogy az érintett tagállam szükségszerűen megszegte az e rendelkezésből eredő kötelezettségeit. Az ilyen helyzet hosszabb időn keresztül való fennállása - különösen ha a környezet jelentős károsodásához vezet, és az illetékes hatóságok nem avatkoznak be - utalhat arra, hogy a tagállamok túllépték a rendelkezés által részükre biztosított mérlegelési jogkört.

(vö. 21-22. pont)

A BÍRÓSÁG ÍTÉLETE (első tanács)

2004. november 18.(*)

"Tagállami kötelezettségszegés - A »Péra Galini« hulladéklerakóban történt jogellenes hulladéklerakás - A 91/156/EGK irányelvvel módosított, hulladékokról szóló 75/442/EGK irányelv - 4. és 9. cikk"

A C-420/02. sz. ügyben,

az EK 226. cikk alapján kötelezettségszegés megállapítása iránt

a Bírósághoz 2002. november 21-én

az Európai Közösségek Bizottsága (képviseli: M. Konstantinidis, meghatalmazotti minőségben, kézbesítési cím: Luxembourg)

felperesnek

a Görög Köztársaság (képviseli: E. Skandalou, meghatalmazotti minőségben, kézbesítési cím: Luxembourg)

alperes ellen

benyújtott keresete tárgyában,

A BÍRÓSÁG (első tanács),

tagjai: P. Jann tanácselnök, R. Silva de Lapuerta (előadó), K. Lenaerts, S. von Bahr és K. Schiemann bírák

főtanácsnok: L. A. Geelhoed,

hivatalvezető: M. Múgica Arzamendi főtanácsos,

tekintettel az írásbeli szakaszra és a 2004. június 24-i tárgyalásra,

a főtanácsnok indítványának a 2004. július 15-i tárgyaláson történt meghallgatását követően,

meghozta a következő

Ítéletet

1 Keresetében az Európai Közösségek Bizottsága annak megállapítását kéri, hogy a Görög Köztársaság - mivel nem fogadta el a megfelelő intézkedéseket annak biztosítása érdekében, hogy a Heraklion prefektúra (Görögország) területén lévő "Péra Galini" hulladéklerakóban a hulladék hasznosítása vagy ártalmatlanítása az emberi egészség, a víz, a levegő, a talaj, a növény- és állatvilág veszélyeztetése, valamint kellemetlen zaj vagy szag okozása nélkül történjék, továbbá azzal, hogy a létesítménynek olyan működési engedélyt adott, amely nem tartalmazza a szükséges információkat - nem teljesítette a 91/156/EGK irányelvvel (HL L 78., 32. o.; magyar nyelvű különkiadás 15. fejezet, 2. kötet, 3. o.) módosított, hulladékokról szóló 75/442/EGK irányelv (HL L 194., 39. o.; magyar nyelvű különkiadás 15. fejezet, 1. kötet, 23. o.; a továbbiakban: irányelv) 4. és 9. cikkéből eredő kötelezettségeit.

Jogi háttér

2 Az irányelv 4. cikke a következőképpen rendelkezik:

"A tagállamok megteszik a szükséges intézkedéseket annak biztosítására, hogy a hulladék hasznosítása vagy ártalmatlanítása az emberi egészség veszélyeztetése, valamint anélkül történjen, hogy olyan folyamatokat vagy módszereket használnának, amelyek veszélyesek lehetnek a környezetre, így különösen:

- ne jelentsen kockázatot a vízre, [a] levegőre, [a] talajra, [a] növény- és állatvilágra,

- ne okozzon kellemetlen zajt vagy szagot,

- ne befolyásolja hátrányosan a tájképet vagy a különleges érdeklődésre számot tartó helyeket.

A tagállamoknak megteszik a szükséges intézkedéseket azért is, hogy megtiltsák a hulladékok ellenőrizetlen elvezetését vagy lerakását, illetve ellenőrizetlen ártalmatlanítását."

3 Az irányelv 9. cikke a következőképpen rendelkezik:

"A 4., 5. és 7. cikk végrehajtása céljából minden olyan létesítménynek vagy vállalkozásnak, amelyik a II. A. mellékletben meghatározott műveleteket végez, engedélyt kell beszereznie a 6. cikkben meghatározott illetékes hatóságtól.

Ennek az engedélynek különösen a következőkre kell kiterjednie:

- a hulladék típusára és mennyiségére,

- a műszaki követelményekre,

- a meghozandó biztonsági intézkedésekre,

- a hulladékártalmatlanítás helyére,

- a kezelési módszerre.

(2) Engedély adható egy meghatározott időszakra [helyesen: Az engedély megadható meghatározott időszakra], megújítható, alávethető bizonyos feltételeknek és kötelezettségeknek, vagy ha a tervezett ártalmatlanítási módszer környezetvédelmi szempontból nem elfogadható, akkor megtagadható."

A pert megelőző eljárás

4 Az Európai Parlamenthez intézett, a Heraklion prefektúra területén lévő "Péra Galini" hulladéklerakóban történő jogellenes hulladékártalmatlanítás tárgyában benyújtott petíciók során tudomására jutott információk alapján a Bizottság 2000. február 23-i levelében további információadásra szólította fel a görög hatóságokat, a szóban forgó hulladéklerakó működési feltételeivel, valamint a terület hulladékgazdálkodási terveinek állapotával kapcsolatban.

5 2000. május 10-i válaszukban a görög hatóságok arra hivatkoztak, hogy a nevezett körzet különböző területein "XYTA" típusú projekteket hajtottak végre a hulladéklerakóhelyeken. Létezik ilyen projektet a "Péra Galini" hulladéklerakó tekintetében is, amelynek helyszínét egy 1995. márciusi határozat hagyta jóvá. A beruházások környezetvédelmi feltételeit engedélyező közös miniszteri rendeletet még nem bocsátották ki.

6 2000 májusában a Bizottság tudomást szerzett a Heraklioni Elsőfokú Bíróság határozatáról, amely megállapította, hogy a létesítmény működése jogellenes, veszélyezteti a környezetet és az emberi egészséget, és elrendelte a hulladék "Péra Galini" hulladéklerakóban történő lerakásának megszüntetését.

7 A 2000. december 13-án és 14-én folytatott megbeszéléseken a görög hatóságok közölték a Bizottsággal, hogy a heraklioni körzetre vonatkozó hulladékgazdálkodási tervet még nem fogadták el, és a "Péra Galini" helyen lévő új létesítmény tekintetében még nem készítették el a környezeti hatásvizsgálatot.

8 2001. március 20-i levelükkel a görög hatóságok értesítették a Bizottságot arról, hogy a Kréta régióra vonatkozó hulladékgazdálkodási terv első szakaszát lezárták. Utaltak továbbá egy szakértői véleményre, amelyben a "Péra Galini" helyen felállítandó új létesítményt vizsgálták. A helyszín alkalmasnak bizonyult új hulladékgazdálkodási létesítmény építésére.

9 Mivel a Bizottság azon az állásponton volt, hogy a Görög Köztársaság megszegte az irányelv 4. és 9. cikkéből eredő kötelezettségeit, 2001. április 24-i felszólító levelével felhívta e tagállamot, hogy tegye meg észrevételeit.

10 2001. november 16-i válaszukban a görög hatóságok közölték a Bizottsággal, hogy a Krétai Regionális Tanács 2001. július 16-án jóváhagyta a Kréta régió hulladékgazdálkodási tervét érintő vizsgálatot. E terv végrehajtása - a "Péra Galini" hulladéklerakó helyreállítására vonatkozó javaslat révén - döntően hozzájárulna a probléma megoldásához. A görög hatóságok különböző, ott foganatosított intézkedésekre hívták fel a figyelmet, amelyek célja a környezetre gyakorolt káros hatások és az emberi egészségre vonatkozó veszélyek korlátozása. Így a területet körbekerítették, éjjel-nappali őrzőrendszert és tűzvédelmi zónát létesítettek, a porkibocsátás csökkentése céljából leaszfaltoztak egy bekötőutat, esővíz-elvezető árkokat ástak, bevezették a kifolyó víz ellenőrzését és helyi újrafelhasználását, és a hulladéklerakót betakarták homokkal. A hatóságok szerint egyébként a régió kőzetei vízzáróak.

11 Mivel a Bizottság a nevezett intézkedéseket nem tartotta kielégítőnek, 2001. december 21-én indokolással ellátott véleményt adott ki, amelyben felszólította a Görög Köztársaságot, hogy a véleményben foglaltak teljesítése érdekében a kézbesítéstől számított két hónapon belül tegye meg a szükséges intézkedéseket.

12 2000. április 17-i és június 7-i válaszaikban a görög hatóságok ismételten a Kréta régió hulladékgazdálkodási tervének elkészültére utaltak, amely mind a Herakleon prefektúrára vonatkozó tervet, mind a "Péra Galini" hulladéklerakóra vonatkozó intézkedéseket magában foglalja. A Kréta régió által a hulladékgazdálkodás tekintetében végzett összes vizsgálatot 2002 júliusáig le kellett zárni, hogy a projekteket még abban az évben finanszírozni tudják. A terv szerint a "Péra Galini" hulladéklerakón modern "XYTA"-létesítményt kell megvalósítani és üzemeltetni, amely fedezi Heraklion, Rethymnon és Lassithi körzetek szükségleteit.

13 Miután a Bizottság a helyzetet továbbra sem találta kielégítőnek, benyújtotta a jelen keresetet.

A keresetről

Az első kifogásról: az irányelv 4. cikkének megszegése

A felek érvei

14 A Bizottság előadja, hogy az illetékes hatóságok 1998. február 11-én tett ellenőrző látogatásakor kiderült, hogy a "Péra Galini" hulladéklerakóban működő üzem környezetszennyezési forrás, és veszélyezteti a lakosok egészségét.

15 A Bizottság megjegyzi, hogy a görög hatóságok a felszólító levélre és az indokolással ellátott véleményre adott válaszukban elismerték, hogy a hulladéklerakó üzemelése nem volt szünetmentes. A hulladéklerakóra vonatkozó intézkedések nem voltak elegendőek a megfelelő működés biztosítására és az irányelv 4. cikke szerinti természeti és emberi környezet veszélyeztetésének meggátolására. Így a Bizottság szerint a vízelvezető árkok építése mellett hidrogeológiai felméréseket, valamint a talaj vízáteresztő képességére irányuló vizsgálatokat kellett volna végezni. Ezenfelül nem írtak elő a talaj és a talajvíz szennyeződésének meggátolására irányuló intézkedéseket, mint például a geológiai szigeteléshez szükséges fal építése, az elfolyó víz felfogására és a tömítésre szolgáló új rendszer kiépítése, rendszeres helyszíni vizsgálatok, a vízminőség elemzése, valamint a biogáz összegyűjtése és feldolgozása.

16 Egyebekben a Bizottság arra utal, hogy a Heraklion prefektúra egészségügyi hatóságainak látogatásáról készített 2002. január 23-i jelentés szerint a kiszivárgó szennyvizet nem fogták fel, így a szennyvíz először egy patakba, majd a tengerbe folyt. Nem bizonyított, hogy a kőzetek, amelyeken a hulladéklerakó található, vízzáróak, ezért ez nem is hozható fel érvként a talaj és a talajvizek szennyezésének megakadályozására irányuló intézkedések hiányának igazolására. Végül pedig a regionális hulladékgazdálkodási tervben előirányzott, a krétai hulladékgazdálkodás problémáinak megoldására irányuló intézkedések még mindig csak vizsgálati szakaszban vannak.

17 Emiatt a Görög Köztársaság a Bizottság szerint túllépte a számára az irányelv 4. cikke szerint biztosított mérlegelési jogkört, amennyiben a "Péra Galini" hulladéklerakó 1994 óta használatban van, és mind a mai napig működik.

18 A görög kormány azt állítja, hogy nem lépte túl a tagállamok számára az irányelv 4. cikke szerint biztosított mérlegelési jogkört. Tekintettel a "Péra Galini" hulladéklerakóval kapcsolatban végrehajtott intézkedésekre, a létesítmény jelenlegi működése nem veszélyezteti az emberi egészséget és a környezetet.

19 E tekintetben a következőkre hívja fel a figyelmet:

- az új hulladékgazdálkodási terv keretében a helyszín rehabilitációs terv tárgyát képezi;

- a Kréta régióra vonatkozó hulladékgazdálkodási terv második szakaszát lezárták;

- a befektetésekre és a csomagolóanyagok újrahasznosítására szolgáló berendezés üzemeltetésére vonatkozó tervnek és programnak, amelyeket a környezetvédelmi miniszter jóváhagyott, a 2004-es év folyamán el kell készülniük;

- a központi XYTA-létesítmény megvalósításának és a "Péra Galini" telep felszámolásának finanszírozása végett 2003-ban a Strukturális Alaphoz nyújtottak be pályázatot.

20 A Bizottság által említett 2002. januári jelentés a görög kormány előadása szerint olyan látogatást követően készült, amelyre az állandó esőzés miatt különösen nehéz körülmények között került sor. Egy 2003. március 12-én készült jelentésből kiderül, hogy a kiszivárgó vizet kivételes esetektől eltekintve három vízálló víztárolóba gyűjtik, és a helyszínen újrahasznosítják. Egyebekben a "Péra Galini" hulladéklerakó felszámolásának környezeti hatástanulmányát 2003. február 10-én benyújtották, és 2003. áprilisára várják a jóváhagyást. A régió kőzeteinek vízzáró voltát a hulladékgazdálkodási terv végrehajtására készített geológiai elemzések megerősítették. Ezenkívül az illetékes szervek által végzett vízminőségmérések nem mutatták ki a megengedett határértékek túllépését.

A Bíróság álláspontja

21 Bevezetésképpen arra kell utalni, hogy noha az irányelv 4. cikkének (1) bekezdése nem határozza meg tartalmilag pontosan azokat az intézkedéseket, amelyek az emberi egészség vagy a környezet károsítása nélküli hulladékártalmatlanítás biztosításához szükségesek, az irányelv az elérendő cél tekintetében kötelező a tagállamokra nézve; mindemellett az ilyen intézkedések szükségességének megítélését illetően mérlegelési jogkört biztosít számukra (lásd a Bíróság C-365/97. sz., Bizottság kontra Olaszország ügyben 1999. november 9-én hozott ítéletének [EBHT 1999., I-7773. o.] 67. pontját).

22 Ezért főszabály szerint abból, hogy valamely helyzet nem felel meg az irányelv 4. cikk (1) bekezdésében meghatározott céloknak, nem lehet közvetlenül arra következtetni, hogy az érintett tagállam szükségszerűen megszegte az e rendelkezésből eredő azon kötelezettségeit, hogy elfogadja az emberi egészség vagy a környezet károsítása nélküli hulladékártalmatlanítás biztosításához szükséges intézkedéseket. Az ilyen helyzet hosszabb időn keresztül való fennállása - különösen ha a környezet jelentős károsodásához vezet, és az illetékes hatóságok nem avatkoznak be - utalhat arra, hogy a tagállamok túllépték a rendelkezés által részükre biztosított mérlegelési jogkört (a fent hivatkozott, Bizottság kontra Olaszország ítélet 68. pontja).

23 Emlékeztetni kell arra, hogy az állandó ítélkezési gyakorlat szerint a tagállami kötelezettségszegés meglétének kérdését a tagállamban az indokolással ellátott véleményben meghatározott időtartam lejártakor fennálló helyzet figyelembevételével kell megítélni, és a későbbi változásokat a Bíróság nem veheti figyelembe (lásd többek között a Bíróság C-455/00. sz., Bizottság kontra Olaszország ügyben 2002. október 24-én hozott ítéletének [EBHT 2002., I-9231. o.] 21. pontját és a C-348/02. sz., Bizottság kontra Olaszország ügyben 2003. október 2-án hozott ítéletének [EBHT 2003., I-11653. o.] 7. pontját).

24 Ezért azt kell vizsgálni, hogy a Bizottság jogilag szükséges mértékben bizonyította-e azt, hogy a Görög Köztársaság az indokolással ellátott véleményben megszabott határidő leteltét követően hosszabb időn keresztül elmulaszotta megtenni az ahhoz szükséges intézkedéseket, hogy a "Péra Galini" hulladéklerakóba letett hulladékot újrahasznosítsák vagy ártalmatlanítsák, anélkül hogy veszélyeztetnék az emberi egészséget, illetve környezetkárosító eljárásokat vagy módszereket alkalmaznának.

25 E tekintetben meg kell állapítani, hogy a Görög Köztársaság nem vitatja, hogy a "Péra Galini" hulladéklerakóban az emberi egészség veszélyeztetésére és a környezetet károsítására alkalmas hulladékokat tárolnak.

26 Ezenkívül megállapítandó, hogy az érintett terület ellenőrzésének eredményei miatt már 1998 óta ismert volt, hogy a "Péra Galini" hulladéklerakó működése környezetszennyezési forrás, és veszélyezteti a lakosok egészségét.

27 Ugyanabban az évben a Heraklioni Fellebviteli Bíróság egyik határozatában - amelyben megállapították a létesítmény működése jogellenességét, és elrendelték a "Péra Galini" hulladéklerakóban való hulladékelhelyezés megszüntetését - a környezetre és az emberi egészségre vonatkozó veszélyeket állapítottak meg.

28 A 2002. január 23-án készített vizsgálati jelentésből kiderül, hogy a görög hatóságok intézkedései ellenére a szivárgó vizet az erre a célra épített fal nem fogja fel; a víz az egy patakon át a tengerbe ömlik.

29 Ezt a megállapítást az a körülmény sem érvényteleníti, hogy a vizsgálatra erős esőzések alatt került sor. Ugyanígy nem hivatkozhat a görög kormány a 2003. március 12-i vizsgálatot követő jelentés megállapításaira sem, mivel erre a szemlére az indokolással ellátott véleményben megállapított határidő, azaz 2002. február 20-a után került sor.

30 A görög kormány által előterjesztett, a hulladékok kezelésének Kréta területén történő javítására irányuló tervek és tanulmányok tekintetében egyrészt meg kell állapítani, hogy ezek nem tekinthetők olyan szükséges intézkedéseknek, amelyek annak biztosítására szolgálnak, hogy a "Péra Galini" hulladéklerakóban tárolt hulladékokat az emberi egészség veszélyeztetése, valamint a környezetet veszélyeztető eljárás vagy módszer nélkül ártalmatlanítsák vagy hasznosítsák.

31 Másrészt az említett tervek és tanulmányok semmi olyat nem tartalmaznak, amelyből megállapítható lenne a kérdéses hulladéklerakóban található hulladékok hasznosítása vagy ártalmatlanítása elvégzésének időpontja. Éppen ellenkezőleg: azt mutatják, hogy az indokolással ellátott véleményben meghatározott határidő leteltekor ezeket még nem hajtották végre.

32 Továbbá - mint arra indítványának 16. pontjában a főtanácsnok is rámutatott - ezen tervek és tanulmányok puszta léte is arra mutat, hogy a görög hatóságok felismerték a "Péra Galini" hulladéklerakó által az emberi egészségre és a környezetre jelentett veszélyt.

33 A Bizottság ezzel jogilag szükséges mértékben bizonyította, hogy a görög hatóságok hosszabb időtartamon keresztül elmulasztották azon szükséges intézkedések meghozatalát, amelyek annak biztosítására szolgálnak, hogy a "Péra Galini" hulladéklerakóban tárolt hulladékokat az emberi egészség veszélyeztetése, valamint a környezetet veszélyeztető eljárás vagy módszer nélkül ártalmatlanítsák vagy hasznosítsák.

34 A fentiekből következik, hogy az első kifogás, amelyben az irányelv 4. cikk (1) bekezdésének megszegésére hivatkoztak, megalapozott.

A második kifogásról: az irányelv 9. cikkének megszegése

35 Második kifogásával a Bizottság annak megállapítását kéri a Bíróságtól, hogy a Görög Köztársaság - azzal, hogy a "Péra Galini" hulladéklerakónak olyan működési engedélyt adott, amely nem tartalmazta a szükséges információkat -megszegte az irányelv 9. cikkéből eredő kötelezettségeit.

36 A Bizottság előadja, hogy a "Péra Galini" hulladéklerakó anélkül működik, hogy megfelelne a hatályos görög jogszabályok szerinti követelményeknek. Ezért tehát a Bizottság szerint a fortiori nem vitatható, hogy a hulladéklerakó az irányelv 9. cikke szerinti feltételeknek megfelelő engedély nélkül működik.

37 A görög kormány nem vitatja ezt a feltételezést. Ezért, illetve a görög kormány ezzel ellenkező bizonyítékainak hiányában a Bizottság második kifogását, amellyel az irányelv 9. cikkének megszegését kifogásolja, megalapozottnak kell tekinteni.

38 A fentiekre tekintettel meg kell állapítani, hogy a Görög Köztársaság - mivel nem fogadta el a megfelelő intézkedéseket annak biztosítása érdekében, hogy a Heraklion prefektúra területén lévő "Péra Galini" hulladéklerakóban a hulladék hasznosítása vagy ártalmatlanítása az emberi egészség, a víz, a levegő, a talaj, a növény- és állatvilág veszélyeztetése, valamint kellemetlen zaj vagy szag okozása nélkül történjék, továbbá azzal, hogy a létesítménynek olyan működési engedélyt adott, amely nem tartalmazza a szükséges információkat - nem teljesítette az irányelv 4. és 9. cikkéből eredő kötelezettségeit.

A költségekről

39 Az eljárási szabályzat 69. cikkének 2. §-a alapján a Bíróság a pervesztes felet kötelezi a költségek viselésére, ha a pernyertes fél ezt kérte. A Görög Köztársaságot, mivel pervesztes lett, a Bizottság kérelmének megfelelően kötelezni kell a költségek viselésére.

A fenti indokok alapján a Bíróság (első tanács) a következőképpen határozott:

1) A Görög Köztársaság - mivel nem fogadta el a megfelelő intézkedéseket annak biztosítása érdekében, hogy a Nomos Heraklion területén lévő "Péra Galini" hulladéklerakóban a hulladék hasznosítása vagy ártalmatlanítása az emberi egészség, a víz, a levegő, a talaj, a növény- és állatvilág veszélyeztetése, valamint kellemetlen zaj vagy szag okozása nélkül történjék, továbbá azzal, hogy a létesítménynek olyan működési engedélyt adott, amely nem tartalmazza a szükséges információkat - nem teljesítette a 91/156/EGK irányelvvel módosított, hulladékokról szóló, 75/442/EGK irányelv 4. és 9. cikkéből eredő kötelezettségeit.

2) A Bíróság a Görög Köztársaságot kötelezi a költségek viselésére.

Aláírások

* Az eljárás nyelve: görög.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 62002CJ0420_SUM - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:62002CJ0420_SUM&locale=hu