Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37205/2010/5. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IDEGENRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi II. törvény (Harm. tv.) 30. §, 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet (Harmvhr.) 47. §] Bírók: Bauer Jánosné, Buzinkay Zoltán, Kovács Ákos

Kfv.III.37.205/2010/5.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Izsó István ügyvéd által képviselt N. A. D. felperesnek a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal alperes ellen idegenrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben a Fővárosi Bíróság 2009. október 27. napján kelt 27.K.32.012/2009/2. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 3. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2010. november 16. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 27.K.32.012/2009/2. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 10.000.- /azaz tízezer/ forint felülvizsgálati perköltséget.

A le nem rótt 36.000.- /azaz harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I N D O K O L Á S

A vietnámi állampolgárságú Kinh nemzetiségű, közgazdász képzettségű felperes 2000. évben érkezett Magyarországra. Magyarországi tartózkodásával kapcsolatban korábban több a nem magyar állampolgárokra vonatkozó eljárás folyt. A nevezett a vietnámi nagykövetségen 2004. december 6. napján kötött házasságot, és bevándorlási engedéllyel rendelkező vietnámi feleségétől ugyanezen a napon született leánygyermeke. A felperes a hatóságnál családegyesítő célú tartózkodási engedélyt kért, mellyel kapcsolatban méltányossági kérelmet adott be avégett, hogy ne Vietnámban, hanem Magyarországon kérelmezhesse tartózkodási engedély megadását. Indokként arra hivatkozott, hogy nem szeretné a Vietnámba utazás idejére családját egyedül hagyni. A méltányossági kérelmet az alperes elsőfokú szerve elutasította. Ezt a döntést az alperes 2009. április 10. napján kelt 106-T-7683/1/2009. számú határozatával helybenhagyta arra hivatkozva, hogy a tartózkodási engedély és a méltányossági kérelem külön elbírálásra szorult. Erre azért volt szükség, mert a méltányossági kérelem olyan előzetes kérdés, melyet csak önállóan lehet megítélni. Az ideiglenes tartózkodási engedélyt a hatóság azért nem adta ki, mert nem tartózkodási, hanem a kérelem benyújtásával kapcsolatos méltányossági kérelem tárgyában döntött. Végül érdemben sem tartotta a hatóság alaposnak a felperesi kérelmet.

A felperes keresetében az alperes határozatának hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárásra kötelezését kérte. Keresetének indokait kilenc pont köré építette fel.

A Fővárosi Bíróság az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte és az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezte. Indokolása szerint a hatóságnak a tartózkodási engedéllyel kapcsolatos kivételes méltánylást érdemlő körülményeket hivatalból vizsgálnia kell, azonban ezt a vizsgálatot nem lehetett volna külön eljárásban végezni. Egyéb okból sem tartotta a Fővárosi Bíróság megalapozottnak az alperesi határozatot. Az új eljárásra iránymutatásként előírta, hogy amennyiben a kivételes méltányosságot a hatóság nem ítéli meg, ezokból a tartózkodási engedély iránti kérelmet az egyéb feltételek vizsgálata nélkül el kell utasítani.

Ez ellen az ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve az ítélet hatályon kívül helyezését, egyben a kereset elutasítását, és a bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását. Álláspontja szerint helyesen járt el amikor a hatékonyság érdekében gyakorlatát kialakította. Állította, hogy a felperes által előadottak nem alkalmasak a kivételes méltányosság megállapítására. Előadta továbbá, hogy az engedély kiadásánál lényeges tényező a kérelmező korábbi eljárásra alapot adó magatartása. Jogszabálysértésként a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény /a továbbiakban: Pp./ 339. §-át jelölte meg, mert az alperes jogszerű határozatát helyezte hatályon kívül. Sérelmezte továbbá, hogy a Harm.tv. 18. § /1/ bekezdése szerinti kogens jogszabályi előírást figyelmen kívül hagyva írta elő az elsőfokú bíróság az új eljárásban a tartózkodási engedély iránti kérelem elutasítását a kivételes méltányosság fennállásának hiánya esetére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!