Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2006.5.159 I. Az ingatlan-nyilvántartásba be nem jegyzett elővásárlási jog jogosultja az ingatlanon jóhiszeműen tulajdonjogot szerzett vevővel szemben nem hivatkozhat elővásárlási jogának megsértésére [Ptk. 373. § (3) bek.; 1997. évi CXLI. tv. (továbbiakban: Inytv.) 5. § (1) és (3) bek.].

II. Az ingatlan adásvételi szerződés hatálytalansága miatt indított perben az elővásárlási jog jogosultját terheli annak bizonyítása, hogy a jogszerző rosszhiszemű volt. A rosszhiszeműség érzékileg nem észlelhető tudati állapot, annak felderítésére közvetlen bizonyíték általában nem áll rendelkezésre. Ezért a bíróságnak tájékoztatnia kell a bizonyításra köteles felet arról, melyek azok a tények, amelyek bizonyítását szükségesnek ítéli a rosszhiszeműségre való következtetés körében [Pp. 3. § (3) bek., 164. § (1) bek.].

III. A sérelmet szenvedett jogosult teljesítőképességét nem a hatálytalan adásvételi szerződés megkötésének időpontjára vetítve kell megállapítani, hanem amikor a vételi ajánlatot elfogadó nyilatkozatot - az ajánlat ismeretében - megtette [Ptk. 373. § (1) bek.; PK 9. sz.].

Az irányadó tényállás szerint a felperesek és az I. r. alperes társasháztulajdonná alakították át a közös tulajdonukban állt m.-i 10.388/1. hrsz. alatt nyilvántartott ipari ingatlant. Az alapító okirat szerint a társasházi különlapon nyilvántartott ingatlanokra a tulajdonostársakat megillette az előbérleti és az elővásárlási jog, ennek ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésére azonban nem került sor. Az I. r. alperes mint kötelezett és a II. r. alperes mint jogosult 2003. január 21-én vételi jogot alapító szerződést kötöttek egymással azzal, hogy a II. r. alperes 35 millió forintos opciós vételár megfizetése mellett egyoldalú nyilatkozattal megvásárolhatja az I. r. alperesnek a m.-i 10.388/1/A/3. hrsz. alatti ingatlanát (a továbbiakban: ingatlan) abban az esetben, ha az I. r. alperes nem teljesíti határidőben a II. r. alperessel 2002. október 5-én megkötött kölcsönszerződésből eredő fizetési kötelezettségét. Az ingatlant ebben az időben a felperesek bérelték az I. r. alperestől, 2003. január 16-án újabb bérleti szerződést kötöttek. A II. r. alperes 2003. április 10-én élt vételi jogával, és tulajdonjogának bejegyzése az ingatlan-nyilvántartásba 2003. május 5-én megtörtént. A kölcsönkövetelésbe való beszámítás folytán a 35 millió forint opciós vételár megfizetésére nem került sor, ugyanakkor II. r. alperes a III. r. alperesnek - mint végrehajtási jog jogosultjának - 2 429 891 Ft-ot, a IV. r. alperesnek - mint jelzálogjog jogosultnak - pedig 6 326 820 Ft-ot megfizetett. A II. r. alperes május 12-én kelt - az I. r. alperes képviselője részéről személyesen átadott - feljegyzésben közölte a felperesekkel, hogy tulajdonosváltozás miatt a bérbeadó a II. r. alperes. Ezt a felperesek tudomásul vették, 2003. december végéig folyamatosan fizettek bérleti díjat a II. r. alperes részére, majd 2004. január 28-án kelt (február 3-án kézbesített) levelükben közölték a II. r. alperessel, hogy elővásárlási jogukkal élni kívánnak. Az I. r. alperesnek 2002. október 4-étől 2003. május 30-áig volt vezérigazgatója K. J., akinek fia a II. r. alperes beltagja, férje és leánya pedig a II. r. alperes kültagjai. Az I. r. alperes 2003. október 14-e óta felszámolás alatt áll.

A felperesek 2004. április 9-én előterjesztett keresetükben annak megállapítását kérték, hogy az I-II. r. alperesek közötti adásvételi szerződés velük szemben hatálytalan és mint elővásárlási jogukkal élő személyek egymás között 1/3 - 2/3 arányban megszerezték az ingatlan tulajdonjogát. A III-IV. r. alpereseket mindezek tűrésére kérték kötelezni.

A III. r. alperes a keresetet nem ellenezte, a többi alperes elutasítani kérte a felperesek keresetét.

Az elsőfokú bíróság 2004. szeptember 6-án meghozott ítéletében a felperesek keresetét elutasította és a felpereseket külön-külön kötelezte perköltségek megfizetésére az I., II. és IV. r. alperesek javára. Az elsőfokú ítélet szerint a II. r. alperest - rosszhiszeműség bizonyítása hiányában - jóhiszemű harmadik személynek kell tekinteni, melynek jogszerzését nem érinti az elővásárlási jog esetleges megsértése. A felperesek elővásárlási joguk bejelentésével elkéstek, illetve ráutaló magatartással - azzal, hogy a tulajdonosváltozásról való tudomásszerzés után a bérleti díjat a II. r. alperesnek mint új tulajdonosnak fizették meg - le is mondtak elővásárlási joguk gyakorlásáról.

A felperesek fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság 2005. április 1-jén meghozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta. Megállapította, hogy a perbeli ingatlanra az I-II. r. alperesek között 2003. április 10-én létrejött adásvételi szerződés a felperesekkel szemben hatálytalan és az adásvételi szerződés az ingatlan 1/3 tulajdoni hányada vonatkozásában az I. r. felperes és az I. r. alperes, 2/3 tulajdoni hányada vonatkozásában a II. r. felperes és az I. r. alperes között jött létre az opciós szerződésben írt tartalommal. Az ingatlan birtokbaadásával egyidejűleg kötelezte az I. r. felperest 11 667 000 Ft, a II. r. felperest pedig 23 333 000 Ft (összesen 35 millió forint) opciós vételár megfizetésére az I. r. alperes javára, továbbá az I. r. felperest 2 928 904 Ft, a II. r. felperest pedig 5 837 807 Ft - a II. r. alperes által az ingatlan részbeni tehermentesítéseként a III-IV. r. alpereseknek megfizetett összegek - megfizetésére a II. r. alperes javára. Felhívta az M.-i Körzeti Földhivatalt a 35 millió forint vételár kifizetésének igazolása esetén a tulajdonváltozás bejegyzésére. Mellőzte a felperesek perköltségekben marasztalását és az I., II. és IV. r. alpereseket kötelezte első- és másodfokú perköltségek megfizetésére a felperesek javára.

A másodfokú bíróság nem fogadta el az elsőfokú bíróság álláspontját a II. r. alperes jóhiszeműségét illetően és hivatkozott azokra a körülményekre, melyekre tekintettel arra a következtetésre jutott, hogy az I. r. alperes vezető tisztségviselőjének és a II. r. alperesnek is ismernie kellett a felperesek elővásárlási jogát rögzítő társasházi alapító okirat rendelkezéseit. Kifejtette, hogy az I-II. r. alperesek azonban mindezek ellenére nemcsak a vételi ajánlatot nem közölték a felperesekkel, de a tulajdonosváltozás jogcímét sem, így a felperesek 2003. december végéig - amíg a földhivatal a tulajdonosváltozás jogcíméről nem adott kérelmükre részletes tájékoztatást - nem voltak olyan helyzetben, hogy felismerjék, illetve gyakorolják elővásárlási jogukat. Eddig az időpontig igényérvényesítési joguk - a Ptk. 326. § (2) bekezdése értelmében - nyugodott. Figyelemmel arra is, hogy hónapokon át K. J. vette át tőlük a bérleti díjat - melyből a felperesek az elővásárlási jog gyakorlását kizáró tulajdonszerzési jogcímre is következtethettek - mérlegelés alapján azt állapította meg a másodfokú bíróság, hogy a felperesek nem mondtak le ráutaló magatartással elővásárlási jogukról, a tudomásszerzéstől számítottan elvárható határidőn belül terjesztették elő keresetüket, teljesítőképességüket, vételi szándékuk komolyságát pedig igazolták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!