Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.4.145 Nem alapozza meg az elvitel jogára is kiterjedő kapcsolattartás korlátozását önmagában az, hogy a gyermek a szülők életközösségének megszűnése után született [Csjt. 92. § (1) bek., 149/1997. (IX. 10.) Korm. r. (a továbbiakban: Gyer.) 27. § (1) bek., 30. § (1) és (5) bek.].

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a peres felek 1993. október 2-án kötött házasságát felbontotta, a felek házasságából az 1994. március 8-án született Zoltán, az 1997. május 13-án született Tamás és az 1998. május 20-án született Roland utónevű gyermekeket a felperes anyánál helyezte el, és - egyéb rendelkezések mellett - az alperesnek a kiskorú gyermekekkel való kapcsolattartását akként szabályozta, hogy az alperest a gyermekek minden páros hétvégén szombat reggel 9 órától vasárnap délután 5 óráig, továbbá - rendkívüli kapcsolattartásként - évente két hétre előzetes megbeszélés szerint a felperes lakásáról történő elvitelére jogosította fel.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének a fellebbezett - egyebek mellett az alperes és a Roland utónevű gyermek kapcsolattartására vonatkozó - rendelkezését helybenhagyta.

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a peres felek házasélete pontosan nem tisztázható okokra visszavezethetően, de elsősorban anyagi gondok miatt teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott, majd 1997. augusztusában az életközösségük is végleg megszakadt úgy, hogy a felperes a felek volt közös lakásából végleges jelleggel elköltözött. A felek Roland utónevű gyermeke az életközösség megszűnését követően született ugyan, és a jogerős ítélet meghozatalakor csupán másfél éves volt, az alperest mint szülőt azonban nyilvánvalóan ismeri, és a peradatok alapján nem állapítható meg, hogy a gyermek elvitelének jogára is kiterjedő kapcsolattartás a gyermek érdekeivel bármilyen okból ellentétben állna.

Az így megállapított tényállás alapján a perben eljárt bíróságok az alperes és a Roland utónevű gyermek közötti kapcsolatot a kapcsolattartásnak - az 51/1986. (XI. 26.) MT rendelet 22. §-ának (1) bekezdésében meghatározott - céljára is figyelemmel szabályozták akként, hogy az arra jogosult alperes a gyermek nevelését, fejlődését folyamatosan figyelemmel kísérhesse, tőle telhetően elősegíthesse, a szülő és a gyermek valamint a testvérek közötti kapcsolatot fenntarthassa. A kapcsolattartásnak ez a célja, különösen az alperes és mindhárom perbeli gyermek közötti bensőséges családi kapcsolat kialakulása csak a három gyermek együttes elvitelének a jogára kiterjedő kapcsolattartás útján valósulhat meg, tehát akkor, ha az alperes mindhárom gyermekkel egy időben együtt lehet, és a testvérek is együtt vannak a kapcsolattartások idején. A felperes a két nagyobb gyermek kapcsolattartások alkalmával történő elvitelét nem kifogásolta, a Roland utónevű gyermeknek a felperes lakásán, a felperes által kért időben és módon történő látogatása pedig a két testvérével való alperesi kapcsolattartást is zavarná, ami viszont mindhárom közös kiskorú gyermek érdekeivel ellentétes lenne. A Roland utónevű gyermek életkora sem akadálya annak, hogy az alperes a gyermeket a kapcsolattartások alkalmával a felperes lakásáról magával vigye, különös tekintettel arra, hogy vele együtt a másik két gyermek elvitele is megtörténik.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt az alperes Roland utónevű gyermekkel való kapcsolattartásának az akként történő szabályozása iránt, hogy a Roland utónevű gyermeket az alperes a harmadik életévének betöltéséig az ő lakásán legyen csak jogosult meglátogatni kéthetenként szombati napokon délelőtt 10 órától 12 óráig. Álláspontja szerint a jogerős ítéletnek az általa sérelmezett rendelkezése a Roland utónevű gyermek érdekeivel ellentétes azért, mert a gyermek az alperest legfeljebb három alkalommal látta, nem tudja, hogy az alperes "kicsoda", a számára "teljesen idegen embernek" minősülő alperes általi elvitele tehát a gyermek lelkében törést okozhat, és azt eredményezheti, hogy a fokozatosság hiánya miatt a jövőben pszichológushoz, illetve orvoshoz lenne kénytelen járni vele. Az elsőfokú ítélet meghozatalakor a gyermek még egyébként is szopott, az alperes általi elvitele esetén tehát neki magának kellett volna négyóránként az alperes szüleinek a lakására járnia.

A felperes felülvizsgálati kérelme alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!