Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1995.8.467 A házassági életközösség megszakadása után a házasfelek között létrejött szerződés alakiságának követelményei [Csjt. 27. § (2) és (3) bek., 4/1987. (VI. 14.) IM r. 3. § (2) bek.].

A felek 1978. március 18-án kötöttek házasságot. Az együttélést az alperes bérleményét képező egyszobás komfortos vállalati bérlakásban kezdték meg. Ezt a lakást 1980-ban 9000 forint ráfizetéssel elcserélték egy kétszobás bérlakásra, amelyet 1987-ben 57 000 kedvezményes vételárért megvásároltak. A lakásingatlan az ingatlan-nyilvántartásban a felek egyenlő arányú közös tulajdonaként nyert bejegyzést. A felek az életközösség alatt 1986-ban 40 000 forint vételárért szőlőingatlan vásároltak. Az 1980-as évek közepén egy ingatlan-nyilvántartásba be nem jegyzett, közösen szerzett telekingatlanon garázst építettek. Ezen túlmenően közös tulajdonukban állt egy Trabant személygépkocsi, valamint lakásfelszerelési és berendezési ingóságok.

A felperes 1988. november 1-jén a közös lakásból személyi ingóságaival elköltözött. Ezt a szándékát már kb. 2 héttel korábban úgy közölte az alperessel, hogy elköltözésére akkor fog sor kerülni, ha megfelelő "lakásmegoldást" talált. Az alperes a felperes szándékát tudomásul vette, ennek ellenére az együttlakás idején - a korábbiaknak megfelelően - a felek szokásos életvitelében döntő változás nem történt, házastársi kapcsolatuk azonban már jóval ezt megelőzően megszűnt. A házasságot a bíróság a felek egyező akaratnyilvánítása alapján 1989. április 6-án felbontotta. A felperes 1988. október 30-án "lemondási nyilatkozatot" írt alá, amelyben a lakásingatlan őt illető fele részéről, a szőlőingatlan nevén álló fele tulajdoni illetékességéről, az életközösség alatt szerzett Trabant személygépkocsi tulajdonjogáról és a lakásban lévő ingókról az alperes javára elmondott, s a közös vagyonból a garázs egészének tulajdonjogára, valamint a személyi ingóságaira tartott igényt. A nyilatkozatot a felperes - az utolsó bekezdés szerint - mint akaratával egyezőt, tanúk előtt írta alá. Ezután az okirat mindkét példányát átadta az alperesnek, aki azt ügyvédi tanácsra 1988. november 12-i keltezéssel azzal írta alá, hogy az "ajándékot köszönettel elfogadom".

A felperes keresetében a házastársi közös vagyon megosztását kérte, az általa készített lemondási nyilatkozatot pedig tévedésre, megtévesztésre, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás közti feltűnő aránytalanságra, utóbb pedig a Csjt. 27. §-ának (2) bekezdésében meghatározott alakiság hiányára is hivatkozva, a Ptk. 235. §-a alapján megtámadta. Az alperesnek a szerződés érvényességére alapított ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felek házastársi közös vagyonát megosztotta: a felperes tulajdonába adta a garázsingatlant és ingóságokat 121 400 forint értékben, az alperes tulajdonába adta a lakásingatlant, a szőlőingatlant és ingóságokat 923 975 forint értékben, s egyben őt 401 287 forint értékkülönbözet megfizetésére kötelezte, míg a felperest 18 157 forint közös adósság megfizetésében marasztalta, és kimondta, hogy a felek az őket terhelő 20 000 forint kölcsöntartozást egyenlő arányban kötelesek visszafizetni. Ítéletének indokolása szerint a másodfokú bíróság által két alkalommal hatályon kívül helyezett első fokú ítéletekkel ellentétben - a hatályon kívül helyező végzések álláspontjának megfelelően - az 1988. október 30-án kelt szerződés a Csjt. 27. §-ának (3) bekezdése értelmében, alaki okból érvénytelen, ezért a közös vagyon megosztásáról a felek vagyoni helyzetének teljes körű feltárása alapján rendelkezett.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet részben megváltoztatta: a felperes tulajdonába adta a szőlőingatlan alperesi illetőségét, és egyéb vagyontárgyak természetbeni megosztásával a szőlőingatlanban található ingóságokat is, ezáltal a felperes tulajdonába 294 340 forint értékű, alperes tulajdonába 751 035 forint értékű ingatlan-, illetve ingóvagyon került, ennek eredményeként pedig az alperes által fizetendő értékkiegyenlítés összegét 248 347 forintra leszállította, az első fokú ítélet egyéb rendelkezéseit helybenhagyta. Indokolásában megerősítette azt a jogi álláspontját, hogy a felek életközössége 1988. október 30-án még fennállott, ezért a feleknek az ezen a napon kelt megállapodásukat a Csjt. 27. §-ának (3) bekezdése szerinti okiratba kellett volna foglalniuk ahhoz, hogy az érvényes legyen. A megosztás módjának megváltoztatása a Csjt. 31. §-ának (3) bekezdésén alapul, mely szerint a házastársak közös vagyoni részét a házastársi életközösség megszűnésekor meglévő vagyonból lehetőleg természetben kell kiadni.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Arra hivatkozott, hogy életközösségük a felperes "lemondó nyilatkozatának" elfogadása időpontjában már nem állt fenn, ezért a közokirati, illetve jogi képviselő által ellenjegyzett magánokirati forma hiánya a szerződés érvényességét nem érinti, tehát a közös vagyon megosztására az 1988. október 30-i megállapodás az irányadó.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!