Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1992.6.408 Az áramszolgáltató kártérítési felelőssége a villamosenergia-szolgáltatás üzemzavar folytán bekövetkezett szünetelésével okozott kárért is megállapítható, ha a fogyasztóval való együttműködési kötelezettségének nem tett eleget [Ptk. 277. §, 318. § (1) bek., 387. §, Villamosenergia Közszolgáltatási Szabályzat 12. § (1)-(2) bek., 21. § (1) bek.].

A felperes 1 180 157 Ft kártérítés és kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Kereseti kérelmében előadta, hogy baromfitelepének energiaellátását az alperes biztosítja. 1988. július 6. napján 14 óra 10 perckor a villamos vezeték hálózatában üzemzavar keletkezett, az áramszolgáltatást az alperes kikapcsolta, és az energiaellátás csak 16 óra 34 perckor állt helyre. Az áramkimaradás észlelése után 25-30 perc múlva üzembe helyezték az aggregátort, az üzembe helyezésig eltelt idő alatt azonban az elszállításra váró, készre hízott pecsenyecsirkék közül 17 050 db 1,85 kg átlagsúlyú csirke elpusztult, amiből a peresített összegű kára származott. Előadta a felperes azt is, hogy baromfitelepének üzemelése alatt az alperes minden esetben értesítette az áram kikapcsolásáról, és így lehetősége volt az aggregátor beállítására. A perbeli esetben ezt az értesítést az alperes elmulasztotta, és ezért került abba a helyzetbe, hogy az áram kimaradásakor nem helyezte azonnal üzembe az aggregátort.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Az ítélet ellen a felperes fellebbezett. A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és a megadott iránymutatásnak megfelelően elrendelte a per újabb tárgyalását és újabb határozat hozatalát.

Az elsőfokú bíróság az új eljárásában a Legfelsőbb Bíróság által adott iránymutatásnak megfelelően a bizonyítási eljárást tovább folytatta, szakértői vizsgálatot rendelt el, valamint tanukat hallgatott meg, és azt követően ítéletet hozott. Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Az ítéletét azzal indokolta, hogy a Ptk. 387. §-ának előírása értelmében az alperes köteles a felperes számára folyamatosan és biztonságosan, a felperes igénye szerint meghatározott közüzemi szolgáltatást nyújtani. A Ptk. 388. §-ának (3) bekezdése alapján azonban az alperes a szolgáltatást jogszabályban meghatározott esetekben szüneteltetheti, illetve korlátozhatja. A többször módosított 4/1971. (VI. 5.) NIM rendelettel kiadott Villamosenergia Közszolgáltatási Szabályzat 12. §-ának (1) bekezdése pedig kimondja, hogy az alperes az üzemzavar-megelőzési, üzemzavar-elhárítási, javítási munkálatok végett a munka elvégzéséhez szükséges legkisebb fogyasztói körben és időtartamra az energiaszolgáltatást szüneteltetheti. Az elsőfokú bíróság megállapítása szerint a perbeli esetben az alperes az ismertetett jogszabályi rendelkezések alapján járt el, minthogy a szabályzat 21. §-ának (1) bekezdése szerint a szerződésszegésből eredő károkért való felelősségre a Ptk. szabályai az irányadók, a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság utalt az ítélete indokolásában arra: a perben nem volt vitás, hogy a felperest kár érte, az alperes jogellenes magatartása azonban nem volt megállapítható. Ez egyébként kitűnik a szakértői véleményből is, mert megállapítást nyert, hogy üzemzavar jellegű meghibásodás történt a perbeli esetben, és ilyen meghibásodás esetén az alperes nem volt köteles előre értesíteni a felperest.

A lefolytatott tanúbizonyítás alapján az elsőfokú bíróság nem fogadta el azt a felperesi álláspontot sem, hogy az alperes megsértette az együttműködési kötelezettségét azzal, hogy az áramszolgáltatás szüneteltetéséről előre nem értesítette. A tanúvallomások alapján ugyanis megállapítást nyert, hogy az alperes nem üzemzavar esetében, hanem egyéb felfedezett és meglevő hibák, illetve a karbantartás esetében értesítette előre a felperest az áramszolgáltatás szüneteltetéséről. Üzemzavar esetében azonban egyetlen esetben sem értesítette, és ebben az esetben a fent ismertetett jogszabályi előírások alapján nem is volt kötelessége az alperesnek az értesítés. Mindezek alapján az elsőfokú bíróság a felperes által megjelölt kár összegszerűségét nem vizsgálta, tekintettel arra, hogy a felperes követelésének a jogalapját nem ítélte alaposnak.

Az ítélet ellen a felperes élt fellebbezéssel, kérte az elsőfokú ítélet megváltoztatását és az alperesnek kereseti kérelme szerinti marasztalását vagy az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a kár összegszerűsége tekintetében a per újabb tárgyalásának és újabb határozat hozatalának elrendelését. Fellebbezésében azt hangsúlyozta, hogy az alperes a hivatkozott Villamosenergia Közszolgáltatási Szabályzat szerint csak meghatározott esetekben köteles előzetesen közölni az áramszolgáltatás szüneteltetését. Álláspontja szerint ez azonban nem jelentheti azt, hogy az alperes minden más esetben - függetlenül a konkrét körülményektől - kimentheti magát a felelősség alól. Miután az alperessel megkötött szerződésre a Ptk. általános szabályai az irányadók, így a perbeli ügy elbírálásánál is irányadó a Ptk.-ban szabályozott együttműködési kötelezettség (277. §).

A fellebbezésre előterjesztett ellenkérelmében az alperes az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!