Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.7.194 I. Az életveszélyt okozó testi sértés bűntettét követi el, aki a sértettet hastájékon ököllel, legalább közepes erővel úgy üti meg, hogy a sértettnek életveszélyes sérülést - léprepedést - okoz, majd lépét eltávolítják [Btk. 164. § (1), (8) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Szolnoki Járásbíróság Bk.696/2011/3., Szolnoki Járásbíróság B.530/2013/48., Szolnoki Törvényszék B.729/2017/47., Szegedi Ítélőtábla Bf.316/2018/2., Szegedi Ítélőtábla Bf.316/2018/23., Kúria Bfv.1084/2018/6., Kúria Bfv.754/2019/16. (*BH 2020.7.194*)

***********

II. Az ökölbe szorított kézzel ütés akaratlagos, szándékos cselekvés, amelynek során az erőt uralni kell, másként erőszakká fajul, s ezáltal jogellenes magatartást valósít meg. Ököllel, közepes erővel hasra ütni annak belenyugvását jelenti, hogy a másiknak testi sérülése keletkezhet [Btk. 7. §].

III. Az életveszélyes eredmény tekintetében megállapítható gondatlanság a vegyes bűnösségű cselekmény fogalmi eleme, de nem változtat az alapcselekmény - testi sértés - szándékosságán. A meggondolatlan magatartás nem azonos a gondatlansággal [Btk. 7. §, 9. §].

[1] A törvényszék a 2018. április 6. napján kihirdetett ítéletével a terheltet testi sértés bűntette [Btk. 164. § (1) bek., (3) bek., (8) bek. 1. ford.] miatt mint visszaesőt 3 év 6 hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy legkorábban a szabadságvesztés háromnegyed részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.

[2] Az ítélőtábla mint másodfokú bíróság a 2019. január 29. napján meghozott ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és a városi bíróság végzésével kiszabott 5 hónap fogházbüntetéssel kapcsolatban engedélyezett feltételes szabadságot megszüntette. Rendelkezett a járulékos kérdésekről, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt az első- és másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése érdekében. Kifejtette, hogy a bíróság tévesen mondta ki bűnösnek szándékos bűncselekményben, valójában egy szerencsétlen baleset történt, amely miatt a sértett sem kérte a megbüntetését. Kifogásolta a bizonyítást, mivel nem vizsgálták a védekezésében előadottakat, mely szerint a sértett sérülését másként szerezte. Az igazságügyi orvos szakértő csak azt állapította meg, hogy a terhelt okozhatta a sérülést, azonban nem vizsgálta az általa előadott máskénti sérülés lehetőségeit. Kifogásolta továbbá a visszaesői minőségének megállapítását.

[4] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak tartotta. Kifejtette, hogy a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységének, az orvos szakértői véleménynek a vitatása felülvizsgálati eljárásban törvényben kizárt. Emellett az irányadó tényállás alapján a bíróság törvényesen minősítette a terhelt cselekményét életveszélyt okozó testi sértés bűntettének, ebben a részében az indítvány nem alapos.

[5] Helytálló a terhelt visszaesői minőségének megállapítása is.

[6] Erre tekintettel indítványozta, hogy a Kúria a felülvizsgálati indítványnak ne adjon helyt, és a megtámadott határozatokat hatályában tartsa fenn.

[7] A Kúria a Be. 660. § (2) bekezdés b) pontja alapján nyilvános ülést tartott.

[8] A védő a terhelt felülvizsgálati indítványában foglaltakat fenntartotta azzal, hogy a cselekmény törvénysértő minősítése és ez alapján a törvénysértő büntetés kiszabása miatt van helye felülvizsgálatnak. Emellett a tényállásból nem állapítható meg egyértelműen, hogy testi sértés okozására irányult a terhelt szándéka, a sértett és a terhelt közötti erőviszonyokat nem vizsgálta a bíróság, megszokott volt közöttük a dulakodás, ezért nem kellett sérülés lehetőségével számolnia a terheltnek.

[9] Indítványozta, hogy a Kúria az ítéletet változtassa meg, és a terhelt bűnösségét a Btk. 164. § (9) bekezdés c) pontja szerinti, gondatlanságból elkövetett testi sértés vétségében állapítsa meg, és a kiszabott büntetést enyhítse. A Legfőbb Ügyészség képviselője az átiratában foglaltakat fenntartotta és indítványozta, hogy a Kúria az első- és másodfokú határozatot hatályában tartsa fenn.

[10] A terhelt utolsó szó jogán előadta, hogy a sértettel jó viszonyban van, soha nem akarta bántani, nem akart sérülést okozni neki, sajnálja, ami történt.

[11] A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

[12] A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ítélettel szemben jogi - nem ténybeli - okból terjeszthető elő. A Be. 648. §-a szerinti felülvizsgálatnak csak a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen van helye és kizárólag a Be. 648. § a)-c) pontjában megjelölt anyagi és eljárásjogi okokra hivatkozással vehető igénybe, a felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető.

[13] A felülvizsgálati indítványban a jogerős ítéletben megállapított tényállás nem támadható [Be. 650. § (2) bek.]. A Be. 659. § (1) bekezdése alapján a felülvizsgálati eljárásban a bizonyítékok ismételt és eltérő értékelésének, valamint bizonyítás felvételének nincs helye, a felülvizsgálati indítvány elbírálásakor a jogerős ügydöntő határozatban megállapított tényállás az irányadó.

[14] Ez azt jelenti, hogy felülvizsgálatban a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése sem külön-külön, sem pedig egymás viszonyában nem vizsgálható. Nincs lehetőség a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységének, s ezen keresztül a bűnösség kérdésének - a minősítéssel kapcsolatos más büntető anyagi jogszabály sérelme nélkül - a kiszabott büntetésnek, illetve mértékének vitatására. A jogkövetkeztetések helyessége kizárólag az irányadó tényállás alapulvételével vizsgálható.

[15] Ehhez képest a terhelt indítványában a jogerős tényállástól eltérve a védekezését ismételte meg, kifogásolva a bizonyítást, a bizonyítékok értékelését, elégtelennek tartva a szakértői bizonyítást, eltérő tényállás megállapítását célozva. Felülvizsgálatban ez kizárt. Ugyanez vonatkozik a védőnek a tényállás megalapozottságát vitató észrevételeire is.

[16] Ezen túlmenően a terhelt és a védő is kifogásolta a cselekmény minősítését és ezzel összefüggésben a büntetés kiszabását.

[17] A Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontja alapján felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt törvénysértő büntetést szabott ki.

[18] A felülvizsgálati indítvány szerint véletlen baleset történt a terhelt és a sértett közötti szokásos, játékos bokszolás közben, így a cselekmény helyes minősítése gondatlanságból elkövetett életveszélyt okozó testi sértés vétsége [Btk. 164. § (1) bek., (9) bek. c) pont].

[19] Az irányadó tényállás lényege a következő:

[20] "...a vádlott 2017. február 4. napját megelőző időszakban munkaviszonnyal nem rendelkezett, megélhetését az általa két gyermek után felvett gyermekgondozási segély biztosította. Unokatestvérénél, a sértettnél tartózkodott, mintegy két hét időtartamban. Ezen időszak alatt az unokatestvérek rendszeresen nagyobb mennyiségű szeszes italt fogyasztottak.

[21] 2017. február 3. napján a vádlott lakóhelyére távozott, majd napközben Sz.-en, ezt követően pedig ismét T.-n folytatta az italozást a sértett t.-i családi házas ingatlanában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!