Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32009R1201[1]

A Bizottság 1201/2009/EK rendelete ( 2009. november 30.) a nép- és lakásszámlálásról szóló 763/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a jellemzők és bontásuk technikai leírása tekintetében történő végrehajtásáról

A BIZOTTSÁG 1201/2009/EK RENDELETE

(2009. november 30.)

a nép- és lakásszámlálásról szóló 763/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a jellemzők és bontásuk technikai leírása tekintetében történő végrehajtásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a nép- és lakásszámlálásról szóló, 2008. július 9-i 763/2008 európai parlamenti és tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 5. cikke (4) bekezdésére,

(1)

Annak érdekében, hogy biztosítható legyen a tagállami nép- és lakásszámlálásokból származó adatok összehasonlíthatósága, és hogy közösségi szinten megbízható összegzések készüljenek, a 763/2008/EK rendelet szerinti nép- és lakásszámlálási jellemzőket valamennyi tagállamban egyforma módon kell meghatározni és bontani. A 763/2008/EK rendelet ezért előírja, hogy az Európai Bizottság az említett jellemzők és bontásuk tekintetében technikai leírást fogadjon el.

(2)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az európai statisztikai rendszer bizottságának a véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Ez a rendelet a 763/2008/EK rendelet végrehajtásához szükséges nép- és lakásszámlálási jellemzők és bontásuk technikai leírását állapítja meg. Az Európai Bizottság számára a 2011. referenciaév tekintetében megküldendő adatok vonatkozásában alkalmazandó technikai leírásokat a rendelet melléklete sorolja fel.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

MELLÉKLET

A nép- és lakásszámlálás jellemzőinek és ezek bontásának a technikai leírása

A technikai leírások a következőképpen kerülnek ismertetésre:

- Minden egyes jellemzőt címmel azonosítanak.

- A jellemző címét az adott jellemzőre általánosságban utaló technikai leírás követheti.

- Ezt követően határozzák meg az adott jellemző bontását (bontásait). Egyes jellemzők esetében egynél több bontás szerepel, és ezek mindegyikének eltérhet a részletezettségi szintje. Ilyen esetben "H" betű utal a legmagasabb, "M" a közepes és "L" a legalacsonyabb részletezettségi szintű bontásra.

- Meghatározzák a bontások összesítését. Az egyes bontásokat olyan további technikai leírások követhetik, amelyek kifejezetten az adott bontásra utalnak.

A 763/2008/EK rendelet 2. cikkében foglalt fogalommeghatározások ebben a rendeletben is alkalmazandók.

Jellemző: Szokásos lakóhely

A tagállamok a 763/2008/EK rendelet 2. cikkének d) pontjában a "szokásos lakóhely" fogalmára adott meghatározást alkalmazva a következőképpen kezelik az egyes eseteket:

a) Amennyiben egy személy az év folyamán egynél több lakóhelyen él rendszeresen, szokásos lakóhelyének azt a lakóhelyet tekintik, ahol az év legnagyobb részét tölti, függetlenül attól, hogy ez az országon belül máshol vagy külföldön található. Olyan személy esetében azonban, aki hét közben otthonától távol dolgozik, és családi otthonába hétvégenként tér haza, a szokásos lakóhely a családi otthon, függetlenül attól, hogy a munkahely az országon belül máshol vagy külföldön található.

b) Azon általános és középiskolai tanulók esetében, akik a tanév során otthonuktól távol tartózkodnak, a szokásos lakóhely a családi otthon, függetlenül attól, hogy tanulmányaikat az országon belül máshol vagy külföldön folytatják.

c) Azon felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók esetében, akik a főiskolai vagy egyetemi tanulmányokat otthonuktól távol folytatják, a szokásos lakóhely a főiskolai vagy egyetemi tanulmányok helye, függetlenül attól, hogy ez egy intézmény (pl. kollégium) vagy magánlakás, és attól is, hogy tanulmányaikat az országon belül máshol vagy külföldön folytatják. Amennyiben a lakóhely az országon belül található, a szokásos lakóhely kivételes esetben a családi otthon is lehet.

d) Az intézményeket azok valamennyi olyan lakója tekintetében szokásos lakóhelynek tekintik, akik a nép- és lakásszámlálás idején legalább 12 hónapja ott éltek vagy várhatóan legalább ennyi időt töltenek ott.

e) A napi pihenőidő túlnyomó része eltöltésének helyével kapcsolatos főszabály a kötelező katonai szolgálatot teljesítő személyekre és a fegyveres erők olyan tagjaira vonatkozik, akik katonai létesítményben vagy táborban élnek.

f) Hajléktalan vagy fedél nélkül élő személyek, nomádok, csavargók és a szokásos lakóhely fogalmát nem ismerő személyek esetében a szokásos lakóhely a megszámlálás helyszíne;

g) Két lakóhelyen (pl. szülei házasságának felbontása miatt) felváltva élő gyermek esetében a szokásos lakóhely az a hely, ahol ideje nagyobb részét tölti. Amennyiben a gyermek mindkét szülőnél ugyanannyi időt tölt, a szokásos lakóhely az a hely, ahol a gyermeket a nép- és lakásszámlálás estéjén találják.

A szokásos lakóhely fogalommeghatározása alapján azokat a személyeket, akik szokásosan a megszámlálás helyén élnek, ám ott a nép- és lakásszámlálás idején kevesebb mint egy éve nincsenek jelen vagy várhatóan ennyi ideig nincsenek jelen, ideiglenesen távol lévő személyeknek tekintik, és szerepeltetik a teljes népességben. Ezzel szemben azokat a személyeket, akik legalább egy éve a megszámlálás helyétől eltérő helyen élnek vagy várhatóan ennyi ideig az utóbbi helyen élnek, nem tekintik ideiglenesen távol lévő személyeknek, és nem szerepeltetik a teljes népességben. Az előbbieket nem érinti az említett személyek által családjuk időnkénti meglátogatásakor ott eltöltött idő hossza.

Azon megszámlált személyeket, akik a megszámlálás helyén nem felelnek meg a szokásos lakóhely kritériumainak, vagyis nem élnek vagy várhatóan nem élnek legalább 12 hónapon keresztül tartósan a megszámlálás helyén, ideiglenesen jelen lévő személyeknek tekintik, és ezért nem szerepeltetik a szokásos lakóhellyel rendelkező teljes népességben.

Földrajzi terület (1)GEO.N.GEO.L.GEO.M.GEO.H.
0.Összesen (a tagállam területén)0.0.0.0.
x.A tagállam valamennyi NUTS 1 régiójábanx.x.x.
x.x.A tagállam valamennyi NUTS 2 régiójábanx.x.x.x.x.x.
x.x.x.A tagállam valamennyi NUTS 3 régiójábanx.x.x.x.x.x.
x.x.x.x.A tagállam valamennyi LAU 2 régiójábanx.x.x.x.
(1) Az „x.”, „x.x.” és „x.x.x.” kód a tagállam tekintetében 2011. január 1-jén érvényes NUTS osztályozástól, az „x.x.x.x.” kód pedig a tagállam tekintetében 2011. január 1-jén érvényes LAU osztályozástól függ. Az „N” jelölés a nemzeti szintre utaló bontást határozza meg.

A "Földrajzi terület" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál (Szokásos lakóhely). Ez felhasználható olyan összegek regionális bontásánál is, amelyekre sem a "Szokásos lakóhely", sem a "Munkahely települése" jellemző nem alkalmazandó.

A "Földrajzi terület" bontás esetében a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájának (NUTS) és a helyi igazgatási szintek (LAU) osztályozásának 2011. január 1-jén érvényes változata használandó.

Jellemző: a munkahely települése

A munkahely települése az a földrajzi terület, amelyen egy jelenleg foglalkoztatott személy a munkáját végzi.

A munkahely települése a főként otthon munkát végző személyeknél megegyezik a szokásos lakóhellyel. A "munkát végző" kifejezés a "Jelenlegi gazdasági aktivitás" jellemző vonatkozásában "foglalkoztatott személy"-ként történő munkavégzésre utal. A "főként otthon munkát végző" kifejezés arra utal, hogy az illető személy a munkavégzés teljes ideje alatt vagy annak nagy részében otthon tartózkodik, és csak kisebb részben vagy egyáltalán nem tartózkodik otthonától eltérő munkahelyen.

A munkahely települése (1)LPW.N.LPW.L.
0.Összesen0.0.
1.A tagállam területén1.1.
1.x.A tagállam valamennyi NUTS 1 régiójában1.x.
1.x.x.A tagállam valamennyi NUTS 2 régiójában1.x.x.
2.Nem a tagállam területén2.2.
3.Nem alkalmazandó (nem végez munkát)3.3.
(1) Az „1.x.” és „1.x.x.” kód a tagállam tekintetében 2011. január 1-jén érvényes NUTS osztályozástól függ. Az „N” jelölés a nemzeti szintre utaló bontást határozza meg.

"A munkahely települése" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

"A munkahely települése" bontás esetében a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájának (NUTS) és a helyi igazgatási szintek (LAU) osztályozásának 2011. január 1-jén érvényes változata használandó.

Jellemző: Település

A település elkülöníthető népességtömörülésként, vagyis olyan területként határozható meg, ahol a népesség egymással szomszédos vagy egymással összefüggő épületekben él. Az említett épületek

a) folyamatos beépített területet alkotnak, amely egyértelműen felismerhető utcarendszerrel rendelkezik; vagy

b) habár nem részei egy ilyen beépített területnek, olyan épületcsoportot alkotnak, amelyhez egyedi, helyi szinten elismert helynevet rendeltek; vagy

c) habár a fenti két kritérium egyikét sem teljesítik, olyan épületcsoportot alkotnak, amelynek tagjai legközelebbi szomszédjuktól legfeljebb 200 méterre találhatók.

A fenti meghatározás alkalmazásában egyes földhasználati kategóriákat nem tekintenek úgy, hogy azok megtörnék a beépített terület folytonosságát. Az említett kategóriákba a következők tartoznak: ipari és kereskedelmi épületek és létesítmények, nyilvános parkok, játszóterek és kertek, futballpályák és más sportlétesítmények, hidakkal ellátott folyók, vasútvonalak, csatornák, parkolóhelyek és más közlekedési infrastruktúrák, templom melletti és önálló temetők.

A 2 000-nél kevesebb lakosú LAU 2 régiókat egy településnek lehet tekinteni.

Egy település lakosai az említett településen szokásos lakóhellyel rendelkező személyekként határozhatók meg.

A különálló épületet abba a kategóriába kell sorolni, amely az épületben szokásos lakóhellyel rendelkező személyek számának megfelel.

A település méreteLOC.
0.Összesen0.
1.1 000 000 és több lakos1.
2.500 000–999 999 lakos2.
3.200 000–499 999 lakos3.
4.100 000–199 999 lakos4.
5.50 000–99 999 lakos5.
6.20 000–49 999 lakos6.
7.10 000–19 999 lakos7.
8.5 000–9 999 lakos8.
9.2 000–4 999 lakos9.
10.1 000–1 999 lakos10.
11.500–999 lakos11.
12.200–499 lakos12.
13.200-nál kevesebb lakos13.

"A település mérete" bontás a "települések"-ben található egységek összesített adatainak vagy részadatainak bontására szolgál, a személyekre vonatkozó összesített adatokat vagy részadatokat is ideértve.

Jellemző: Nem

NemSEX.
0.Összesen0.
1.Férfi1.
2.2.

A "Nem" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Jellemző: Életkor

A referencia-időpontban elért életkort kell bejelenteni (életkor a betöltött évek száma szerint).

ÉletkorAGE.L.AGE.M.AGE.H.
0.Összesen0.0.0.
1.15 év alatt1.1.1.
1.1.5 év alatt1.1.1.1.
1.1.11 év alatt1.1.1
1.1.2.1 év1.1.2.
1.1.3.2 év1.1.3.
1.1.4.3 év1.1.4.
1.1.5.4 év1.1.5.
1.2.5–9 év1.2.1.2.
1.2.1.5 év1.2.1.
1.2.2.6 év1.2.2.
1.2.3.7 év1.2.3.
1.2.4.8 év1.2.4.
1.2.5.9 év1.2.5.
1.3.10–14 év1.3.1.3.
1.3.1.10 év1.3.1.
1.3.2.11 év1.3.2.
1.3.3.12 év1.3.3.
1.3.4.13 év1.3.4.
1.3.5.14 év1.3.5.
2.15–29 év2.2.2.
2.1.15–19 év2.1.2.1.
2.1.1.15 év2.1.1.
2.1.2.16 év2.1.2.
2.1.3.17 év2.1.3.
2.1.4.18 év2.1.4.
2.1.5.19 év2.1.5.
2.2.20–24 év2.2.2.2.
2.2.1.20 év2.2.1.
2.2.2.21 év2.2.2.
2.2.3.22 év2.2.3.
2.2.4.23 év2.2.4.
2.2.5.24 év2.2.5.
2.3.25–29 év2.3.2.3.
2.3.1.25 év2.3.1.
2.3.2.26 év2.3.2.
2.3.3.27 év2.3.3.
2.3.4.28 év2.3.4.
2.3.5.29 év2.3.5.
3.30–49 év3.3.3.
3.1.30–34 év3.1.3.1.
3.1.1.30 év3.1.1.
3.1.2.31 év3.1.2.
3.1.3.32 év3.1.3.
3.1.4.33 év3.1.4.
3.1.5.34 év3.1.5.
3.2.35–39 év3.2.3.2.
3.2.1.35 év3.2.1.
3.2.2.36 év3.2.2.
3.2.3.37 év3.2.3.
3.2.4.38 év3.2.4.
3.2.5.39 év3.2.5.
3.3.40–44 év3.3.3.3.
3.3.1.40 év3.3.1.
3.3.2.41 év3.3.2.
3.3.3.42 év3.3.3.
3.3.4.43 év3.3.4.
3.3.5.44 év3.3.5.
3.4.45–49 év3.4.3.4.
3.4.1.45 év3.4.1.
3.4.2.46 év3.4.2.
3.4.3.47 év3.4.3.
3.4.4.48 év3.4.4.
3.4.5.49 év3.4.5.
4.50–64 év4.4.4.
4.1.50–54 év4.1.4.1.
4.1.1.50 év4.1.1.
4.1.2.51 év4.1.2.
4.1.3.52 év4.1.3.
4.1.4.53 év4.1.4.
4.1.5.54 év4.1.5.
4.2.55–59 év4.2.4.2.
4.2.1.55 év4.2.1.
4.2.2.56 év4.2.2.
4.2.3.57 év4.2.3.
4.2.4.58 év4.2.4.
4.2.5.59 év4.2.5.
4.3.60–64 év4.3.4.3.
4.3.1.60 év4.3.1.
4.3.2.61 év4.3.2.
4.3.3.62 év4.3.3.
4.3.4.63 év4.3.4.
4.3.5.64 év4.3.5.
5.65–84 év5.5.5.
5.1.65–69 év5.1.5.1.
5.1.1.65 év5.1.1.
5.1.2.66 év5.1.2.
5.1.3.67 év5.1.3.
5.1.4.68 év5.1.4.
5.1.5.69 év5.1.5.
5.2.70–74 év5.2.5.2.
5.2.1.70 év5.2.1.
5.2.2.71 év5.2.2.
5.2.3.72 év5.2.3.
5.2.4.73 év5.2.4.
5.2.5.74 év5.2.5.
5.3.75–79 év5.3.5.3.
5.3.1.75 év5.3.1.
5.3.2.76 év5.3.2.
5.3.3.77 év5.3.3.
5.3.4.78 év5.3.4.
5.3.5.79 év5.3.5.
5.4.80–84 év5.4.5.4.
5.4.1.80 év5.4.1.
5.4.2.81 év5.4.2.
5.4.3.82 év5.4.3.
5.4.4.83 év5.4.4.
5.4.5.84 év5.4.5.
6.85 év és 85 év felett6.6.6.
6.1.85–89 év6.1.6.1.
6.1.1.85 év6.1.1.
6.1.2.86 év6.1.2.
6.1.3.87 év6.1.3.
6.1.4.88 év6.1.4.
6.1.5.89 év6.1.5.
6.2.90–94 év6.2.6.2.
6.2.1.90 év6.2.1.
6.2.2.91 év6.2.2.
6.2.3.92 év6.2.3.
6.2.4.93 év6.2.4.
6.2.5.94 év6.2.5.
6.3.95–99 év6.3.6.3.
6.3.1.95 év6.3.1.
6.3.2.96 év6.3.2.
6.3.3.97 év6.3.3.
6.3.4.98 év6.3.4.
6.3.5.99 év6.3.5.
6.4.100 év és 100 év felett6.4.6.4.

Az "Életkor" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Jellemző: Jogi értelemben vett családi állapot

A családi állapot egy személynek az adott ország házasságra vonatkozó törvényei (vagy szokásai) értelmében vett (törvényes) családi állapota (vagyis de jure állapota).

A személyeket a referencia-időpontban az utoljára megszerzett törvényes családi állapotuk alapján kell besorolni.

A tagállamok a regisztrált élettársi kapcsolatokról is közölnek adatokat, amennyiben rendelkeznek az olyan élettársi kapcsolatokat szabályozó jogi kerettel, amelyek

a) eredményeként két személy között jogi értelemben családi kötelezettségek keletkeznek, és

b) nem házasságok, és

c) kizárják, hogy a házas vagy jelenleg ilyen említett élettársi kapcsolatból adódó jogi kötelezettségekkel érintett személyek egyidejűleg egy másik személlyel kötött újabb házasságból vagy újabb ilyen élettársi kapcsolatból eredő jogi kötelezettséget vállaljanak.

Jogi értelemben vett családi állapotLMS.
0.Összesen0.
1.Sohasem volt házas és sohasem volt regisztrált élettársi kapcsolata1.
2.Házas2.
2.1.Ellenkező neműek közötti házasságban (választható)2.1.
2.2.Azonos neműek közötti házasságban (választható)2.2.
3.Özvegy (és nem házasodott újra és regisztrált élettársi kapcsolatot sem kötött)3.
4.Elvált (és nem házasodott újra és regisztrált élettársi kapcsolatot sem kötött)4.
5.Regisztrált élettársi kapcsolatban5.
5.1.Ellenkező neműek közötti regisztrált élettársi kapcsolatban (választható)5.1.
5.2.Azonos neműek közötti regisztrált élettársi kapcsolatban (választható)5.2.
6.A regisztrált élettársi kapcsolat az élettárs halálával bomlott fel (és nem házasodott meg és új regisztrált élettársi kapcsolatot sem kötött)6.
7.A regisztrált élettársi kapcsolatot törvényesen felbontották (és nem házasodott meg és új regisztrált élettársi kapcsolatot sem kötött)7.
8.Nincs adat8.

A "Jogi értelemben vett családi állapot" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Olyan tagállamokban, ahol jogszabály rendelkezik a házasfelek "jogi értelemben vett különéléséről", az ilyen "jogi értelemben külön élő" személyek besorolása "Házas" (LMS.2.).

Jellemző: Jelenlegi gazdasági aktivitás

A "jelenlegi gazdasági aktivitás" egy személy adott gazdasági tevékenységhez fűződő jelenlegi kapcsolata, egyhetes referencia-időszak alapján, ami lehet egy adott, nemrégi, meghatározott naptári hét vagy a legutóbbi teljes naptári hét vagy a megszámlálást megelőző utolsó hét nap.

A "jelenleg gazdaságilag aktív népesség" valamennyi olyan személyt magában foglal, akik teljesítik a foglalkoztatottak vagy a munkanélküliek közötti szerepeltetés kritériumait.

"Foglalkoztatott" minden olyan személy, aki betöltötte a 15. életévét, és a referenciahét idején

a) legalább egy óra munkát végzett készpénzben vagy természetben kifizetett bér vagy haszon ellenében, vagy

b) ideiglenesen távol van vagy egy olyan munkakörből, amelyben már dolgozott, és amelyhez formális jogviszony köti, vagy pedig egyéni vállalkozói tevékenységéből.

Az ideiglenesen távol lévő munkavállalókat fizetett foglalkoztatottaknak tekintik, amennyiben formális munkaviszonnyal rendelkeznek. Az említett ideiglenes távollét okai a következők lehetnek:

a) betegség vagy sérülés; vagy

b) szabadság vagy szünet; vagy

c) sztrájk vagy kizárás; vagy

d) oktatási vagy képzési szabadság; vagy

e) szülési vagy szülői szabadság; vagy

f) a gazdasági tevékenység visszaesése; vagy

g) a munka ideiglenes leállítása vagy felfüggesztése kedvezőtlen időjárás, mechanikus vagy elektromos meghibásodás, nyersanyag- vagy üzemanyaghiány és hasonló okok miatt; vagy

h) egyéb ideiglenes távollét szabadság jogcímén vagy anélkül.

A formális munkaviszony az alábbi kritériumok közül egy vagy több teljesülése esetén állapítható meg:

a) bér vagy fizetés folyamatos kifizetése; vagy

b) arra vonatkozó biztosíték, hogy az ideiglenes helyzet megszűnésével a személy visszatérhet munkakörébe vagy megállapodás a visszatérés időpontjáról; vagy

c) a munkából való távollét eltelt időtartama, amely adott esetben az az időtartam, amelyre a munkavállaló ellentételezést kap anélkül, hogy más munkát köteles lenne elvállalni.

Az egyéni vállalkozókat (a kisegítő családtagok kivételével) "foglalkoztatott"-nak tekintik, ha a referenciahét folyamán ilyen minőségben munkát végeznek, vagy ha ideiglenesen távol vannak a munkából, és vállalkozásuk ez idő alatt továbbra is fennáll.

A kisegítő családtagok "foglalkoztatott"-nak minősülnek, ha a referenciahét folyamán ilyen minőségben munkát végeznek.

"Munkanélküli" minden olyan személy, aki betöltötte a 15. életévét, és

a) a referenciahét idején "nincs munkája", vagyis nincs fizetett munkaviszonyban és nem is egyéni vállalkozó; és

b) a referenciahét idején és az azt követő két hetes időszakban "jelenleg munkaképes", vagyis rendelkezésre áll fizetett munkaviszony vagy egyéni vállalkozás céljából; és

c) a referenciahéttel végződő négy héten belül "munkát keres", vagyis lépéseket tett kifejezetten abból a célból, hogy fizetett munkát találjon vagy egyéni vállalkozóvá váljon.

A "gazdaságilag jelenleg nem aktív" kategóriába a gazdasági aktivitás tekintetében nemzeti szinten meghatározott alsó korhatárt el nem érő személyek tartoznak.

Az egyes személyek egyetlen gazdasági aktivitáshoz történő besorolása érdekében a "foglalkoztatott" státusz élvez elsőbbséget a "munkanélküli" státusszal szemben, és a "munkanélküli" státusz a "gazdaságilag nem aktív" státusszal szemben.

Jelenlegi gazdasági aktivitásCAS.L.CAS.H.
0.Összesen0.0.
1.Gazdaságilag jelenleg aktív1.1.
1.1.Foglalkoztatott1.1.1.1.
1.2.Munkanélküli1.2.1.2.
1.2.1.Munkanélküli, korábban munkaviszonyban1.2.1.
1.2.2.Munkanélküli, korábban nem volt munkaviszonya1.2.2.
2.Gazdaságilag jelenleg nem aktív2.2.
2.1.A gazdasági aktivitás tekintetében nemzeti szinten meghatározott alsó korhatárt el nem érő személyek2.1.
2.2.Nyugdíjban vagy tőkejövedelemben részesülők2.2.
2.3.Tanulók (gazdaságilag nem aktívak)2.3.
2.4.Háztartásbeliek és egyéb személyek2.4.
2.4.1.Háztartásbeliek (választható)2.4.1.
2.4.2.Egyéb személyek (választható)2.4.2.
3.Nincs adat3.3.

A "Jelenlegi gazdasági aktivitás" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Az egyes gazdaságilag jelenleg nem aktív személyek egyetlen aktivitási kategóriába történő besorolása érdekében "a gazdasági aktivitás tekintetében nemzeti szinten meghatározott alsó korhatárt el nem érő személyek" kategória élvez elsőbbséget a "nyugdíjban vagy tőkejövedelemben részesülők" kategóriával szemben, a "nyugdíjban vagy tőkejövedelemben részesülők" kategória a " tanulók (gazdaságilag nem aktívak)" kategóriával szemben, és a " tanulók (gazdaságilag nem aktívak)" kategória a "háztartásbeliek és egyéb személyek" kategóriával szemben.

A "hallgatók (gazdaságilag nem aktívak)" (CAS.H.2.3.) kategória ilyen módon nem foglal magában olyan közép- és felsőoktatásban részt vevő tanulókat és hallgatókat, akik

- elérték a gazdasági aktivitás vagy a fentiek tekintetében nemzeti szinten meghatározott alsó korhatárt, és

- gazdaságilag nem aktívak, és

- nem részesülnek nyugdíjban vagy tőkejövedelemben.

Jellemző: Foglalkozás

A "foglalkozás" kifejezés egy munkakör keretében végzett munka jellegére utal. A "munka jellege" a fontosabb munkavégzési feladatok és kötelezettségek útján írható le.

Az egyes személyek "Foglalkozás", "Nemzetgazdasági ág" és "Foglalkozási viszony" jellemzők szerinti bontásba történő besorolása ugyanazon munkakör alapján történik. Az egynél több munkakört betöltő személyeket a fő munkakörük alapján sorolják adott foglalkozáshoz, és ezt a munkakört a következők szerint állapítják meg:

1. a munkakörben eltöltött idő, vagy ha ez nem meghatározható,

2. a kapott jövedelem.

FoglalkozásOCC.
0.Összesen0.
1.Vezetők1.
2.Szakemberek2.
3.Technikusok és szakmai asszisztensek3.
4.Adminisztratív támogatást nyújtó munkavállalók4.
5.Szolgáltatást nyújtó és értékesítést végző munkavállalók5.
6.Szakképzett mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és halászati munkavállalók6.
7.Kézművesek és hasonló szakipari munkavállalók7.
8.Létesítmény-üzemeltetők és gépkezelők, továbbá összeszerelők8.
9.Alacsonyabb szakképesítést igénylő foglalkozások9.
10.A fegyveres erőkkel kapcsolatos foglalkozások10.
11.Nincs adat11.
12.Nem alkalmazandó12.

A "Foglalkozás" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Azokat a 15. életévüket betöltött személyeket, akik

- a referenciahéten foglalkoztatottak voltak, vagy

- a referenciahéten munkanélküliek voltak, azonban korábban már volt munkaviszonyuk,

az OCC.1-OCC.11. kategóriák közül csak egybe sorolják be, a legutóbbi munkaviszonyukban betöltött foglalkozásnak megfelelően. A "Foglalkozás" bontás OCC.1-OCC.10. kategóriái az ISCO-08 (COM) osztályozás tíz fő csoportját sorolják fel.

Amennyiben a 2011. január 1-jén hatályos ISCO (COM) osztályozás kategóriáinak megnevezése eltér az OCC.1-OCC.10. kategóriákban szereplőktől, a 2011. január 1-jén hatályos ISCO (COM) osztályozás kategóriáinak a megnevezését kell alkalmazni.

A 15. életévüket még nem betöltött személyeket és azokat a 15. életévüket betöltött személyeket, akik

- a referenciahéten nem voltak foglalkoztatottak, vagy

- munkanélküliek, és korábban sohasem dolgoztak (azaz sohasem voltak foglalkoztatottak),

a "Nem alkalmazandó" (OCC.12.) kategóriába kell besorolni.

Jellemző: Nemzetgazdasági ág

A "nemzetgazdasági ág" azon létesítmény vagy hasonló gazdasági egység termelési vagy tevékenységi típusát jelenti, amelyben a gazdaságilag jelenleg aktív személy ellátja munkakörét. Azon személyek esetében, akiket egy bizonyos vállalkozás vesz fel és foglalkoztat, azonban akik tényleges munkahelye másik vállalkozásnál van ("kölcsönzött munkavállalók", "kirendelt munkavállalók"), jelentést kell tenni a tényleges munkavégzés helye szerinti létesítmény vagy hasonló gazdasági egység nemzetgazdasági ág szerinti besorolásáról.

Az egyes személyek "Foglalkozás", "Nemzetgazdasági ág" és "Foglalkozási viszony" jellemzők szerinti bontásba történő besorolása ugyanazon munkakör alapján történik. Az egynél több munkakört betöltő személyeket a fő munkakörük alapján sorolják adott nemzetgazdasági ághoz, és ezt a munkakört a következők szerint állapítják meg:

- a munkakörben eltöltött idő, vagy ha ez nem meghatározható,

- a kapott jövedelem.

Nemzetgazdasági ágIND.L.IND.H.
0.Összesen0.0.
1.Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat1.1.
2.Feldolgozóipar, bányászat és kőfejtés és egyéb ipar2.2.
2.1.Bányászat és kőfejtés2.1.
2.2.Feldolgozóipar2.2.
2.3.Villamosenergia-, gáz-, gőzellátás és légkondicionálás2.3.
2.4.Vízellátás, szennyvíz gyűjtése, hulladékgazdálkodás és szennyeződésmentesítés2.4.
3.Építőipar3.3.
4.Nagy- és kiskereskedelem, szállítás és raktározás, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás4.4.
4.1.Nagy- és kiskereskedelem, gépjárművek és motorkerékpárok javítása4.1.
4.2.Szállítás és raktározás4.2.
4.3.Szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás4.3.
5.Információ és kommunikáció5.5.
6.Pénzügyi, biztosítási tevékenység6.6.
7.Ingatlanügyletek7.7.
8.Szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, adminisztratív tevékenységek és kiegészítő szolgáltatások8.8.
8.1.Szakmai, tudományos, műszaki tevékenységek8.1.
8.2.Adminisztratív tevékenységek és kiegészítő szolgáltatások8.2.
9.Közigazgatás, védelem, oktatás, humán-egészségügyi, szociális ellátás9.9.
9.1.Közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás9.1.
9.2.Oktatás9.2.
9.3.Humán-egészségügyi, szociális ellátás9.3.
10.Egyéb szolgáltatás10.10.
10.1.Művészet, szórakoztatás, szabadidő10.1.
10.2.Egyéb szolgáltatás10.2.
10.3.Háztartás munkaadói tevékenysége; termék előállítása, szolgáltatás végzése saját fogyasztásra10.3.
10.4.Területen kívüli szervezetek, testületek10.4.
11.Nincs adat11.11.
12.Nem alkalmazandó12.12.

A "Nemzetgazdasági ág" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Azokat a 15. életévüket betöltött személyeket, akik

- a referenciahéten foglalkoztatottak voltak, vagy

- a referenciahéten munkanélküliek voltak, azonban korábban már volt munkaviszonyuk,

az IND.L.1-IND.L.10., illetve az IND.H.1-IND.H.10.4. kategóriákba sorolják be, a legutóbbi munkaviszonyukban betöltött foglalkozásnak megfelelően. A "Nemzetgazdasági ág" bontás IND.H.1-IND.H.10.4. kategóriáiban a NACE Rev. 2 osztályozásának 21 nemzetgazdasági ága és a megfelelő összesítések kerülnek felsorolásra.

Amennyiben a 2011. január 1-jén hatályos NACE nómenklatúra kategóriáinak megnevezése eltér a "Nemzetgazdasági ág" bontásban felsoroltaktól, a 2011. január 1-jén hatályos NACE nómenklatúra megnevezéseit kell alkalmazni.

A 15. életévüket még nem betöltött személyeket és azokat a 15. életévüket betöltött személyeket, akik

- a referenciahéten nem voltak foglalkoztatottak, vagy

- munkanélküliek, és korábban sohasem dolgoztak (azaz sohasem voltak foglalkoztatottak),

a "Nem alkalmazandó" (IND.L.12., IND.H.12.) kategóriába kell besorolni.

Jellemző: Foglalkozási viszony

A "munkavállaló" olyan személy, aki "fizetett munkaviszonyban" lát el egy munkakört, tehát munkakörével kapcsolatosan kifejezett vagy hallgatólagos munkaszerződés alapján olyan alapilletményben részesül, amelynek összege független azon gazdasági egység bevételétől, amelynél dolgozik (ez a gazdasági egység lehet vállalkozás, nonprofit intézmény, kormányzati szerv vagy háztartás). A "fizetett munkaviszonyban" munkakört ellátó személyek illetmény gyanánt jellemzően bért és fizetést kapnak, azonban részesülhetnek értékesítési jutalékban, teljesítménybérben, jutalomban, illetve fizetésüket természetben is megkaphatják, élelmiszer, lakhatás vagy képzés formájában. A munkavállaló által használt néhány vagy valamennyi eszköz, termelő berendezés, információs rendszer és/vagy létesítmény tulajdonosa más személy is lehet, és a munkavállaló a tulajdonos(ok) vagy a tulajdonos(ok) által foglalkoztatott személyek közvetlen felügyelete alatt vagy az általuk meghatározott szigorú iránymutatások szerint végezheti munkáját.

A "munkaadó" olyan személy, aki egyedül vagy néhány üzleti partnerrel együtt "egyéni vállalkozó", és ebben a minőségében (a referenciahetet is ideértve) folyamatosan egy vagy több személyt foglalkoztat mint munkavállaló(ka)t. A vállalkozással kapcsolatos működési döntéseket a munkaadó hozza meg, illetve delegálja, ugyanakkor azonban a vállalkozás megfelelő működéséért felelős marad.

Ha az említett személy egyszerre munkaadó és munkavállaló, akkor csak egy csoportba sorolható be, a következők alapján:

- a munkakörben eltöltött idő, vagy ha ez nem meghatározható,

- a kapott jövedelem.

Az "önfoglalkoztató" olyan személy, aki egyedül vagy néhány üzleti partnerrel együtt "egyéni vállalkozó", és ebben a minőségében nem foglalkoztat (a referenciahetet is ideértve) folyamatosan munkavállalókat.

A "kisegítő családtag" olyan személy, aki

- egy vele rokonságban álló és egyazon háztartásban élő személy által működtetett, piacorientált létesítményben "egyéni vállalkozás"-nak minősülő munkakört tölt be, és

- nem tekinthető üzleti partnernek (vagyis munkaadónak vagy önfoglalkoztatónak), mivel a létesítmény működésével kapcsolatos elkötelezettségének mértéke a munkaidő vagy a nemzeti feltételek szerint meghatározandó tényezők tekintetében nem mérhető a létesítmény vezetője elkötelezettségének mértékéhez.

A "termelőszövetkezet tagja" olyan személy, aki egy olyan szövetkezeti formában működő létesítményben "egyéni vállalkozó", amelyben minden egyes tag egyforma jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik a termelés, az értékesítés és/vagy egyéb munkák megszervezésének, a beruházásoknak és a bevétel tagok közötti elosztásának a meghatározásában.

Az egyes személyek "Foglalkozás", "Nemzetgazdasági ág" és "Foglalkozási viszony" jellemzők szerinti bontásba történő besorolása ugyanazon munkakör alapján történik. Az egynél több munkakört betöltő személyeket a fő munkakörük alapján sorolják adott foglalkozási viszonyhoz, és ezt a munkakört a következők szerint állapítják meg:

- a munkakörben eltöltött idő, vagy ha ez nem meghatározható,

- a kapott jövedelem.

Foglalkozási viszonySIE.
0.Összesen0.
1.Munkavállalók1.
2.Munkaadók2.
3.Önfoglalkoztatók3.
4.Egyéb („kisegítő családtagok” és „termelői szövetkezetek tagjai”)4.
4.1.Kisegítő családtagok (választható)4.1.
4.2.Termelői szövetkezetek tagjai (választható)4.2.
5.Nincs adat5.
6.Nem alkalmazandó6.

A "Foglalkozási viszony" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Azokat a 15. életévüket betöltött személyeket, akik

- a referenciahéten foglalkoztatottak voltak, vagy

- a referenciahéten munkanélküliek voltak, azonban korábban már volt munkaviszonyuk,

az SIE.1-SIE.5. kategóriák közül csak egybe sorolják be, a legutóbbi foglalkozási viszonyuknak megfelelően.

A 15. életévüket még nem betöltött személyeket és azokat a 15. életévüket betöltött személyeket, akik

- a referenciahéten nem voltak foglalkoztatottak, vagy

- munkanélküliek, és korábban sohasem dolgoztak (azaz sohasem voltak foglalkoztatottak),

a "Nem alkalmazandó" (SIE.6.) kategóriába kell besorolni.

Jellemző: Iskolai végzettség

Az iskolai végzettség az oktatás helye szerinti ország oktatási rendszerében sikeresen megszerzett legmagasabb szintű végzettség. Minden olyan oktatást figyelembe kell venni, amely egy adott végzettség megszerzését illetően fontos, még akkor is, ha azt iskolán és egyetemen kívül nyújtották.

Iskolai végzettség (legmagasabb szint)EDU.
0.Összesen0.
1.Nem formális oktatás1.
2.ISCED 1. szint: Alapfokú oktatás2.
3.ISCED 2. szint: Alsó középfokú oktatás3.
4.ISCED 3. szint: Felső középfokú oktatás4.
5.ISCED 4. szint: Poszt-szekunder nem felsőfokú oktatás5.
6.ISCED 5. szint: A felsőfokú oktatás első szakasza6.
7.ISCED 6. szint: A felsőfokú oktatás második szakasza7.
8.Nincs adat (15. életévüket betöltött személyek esetében)8.
9.Nem alkalmazandó (15. életévüket be nem töltött személyek esetében)9.

Az "Iskolai végzettség (legmagasabb befejezett szint)" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

A 15. életévüket betöltött személyeket az EDU.1-EDU.8. kategóriák közül csak egybe sorolják be, legmagasabb iskolai végzettségüknek megfelelően. A 15. életévüket be nem töltött személyeket a "Nem alkalmazandó" (EDU.9.) kategóriába kell besorolni.

Amennyiben a 2011. január 1-jén hatályos ISCED osztályozás kategóriáinak megnevezése eltér az EDU.2-EDU.7. kategóriákban szereplőktől, a 2011. január 1-jén hatályos ISCED osztályozás kategóriáinak a megnevezését kell alkalmazni.

Jellemző: Születési hely/ország

A "születési hely"-re vonatkozóan gyűjtött információk alapja az anya születéskori szokásos lakóhelye, vagy ha ez az adat nem áll rendelkezésre, akkor a születési hely.

A születési hely szerinti országra vonatkozó információkat a 2011. január 1-jén fennálló nemzetközi határok alapján gyűjtik.

Az "EU-tagállam" olyan ország, amely 2011. január 1-jén tagja az Európai Uniónak.

Születési hely/országPOB.L.POB.M.POB.H.
0.Összesen0.0.0.
1.A születés helye a jelentéstevő országban van1.1.1.
2.A születés helye a jelentéstevő országtól eltérő országban van2.2.2.
2.1.Más EU-tagállam2.1.2.1.2.1.
2.1.01.Belgium2.1.01.
2.1.02.Bulgária2.1.02.
2.1.03.Csehország2.1.03.
2.1.04.Dánia2.1.04.
2.1.05.Németország2.1.05.
2.1.06.Észtország2.1.06.
2.1.07.Írország2.1.07.
2.1.08.Görögország2.1.08.
2.1.09.Spanyolország2.1.09.
2.1.10.Franciaország2.1.10.
2.1.11.Olaszország2.1.11.
2.1.12.Ciprus2.1.12.
2.1.13.Lettország2.1.13.
2.1.14.Litvánia2.1.14.
2.1.15.Luxemburg2.1.15.
2.1.16.Magyarország2.1.16.
2.1.17.Málta2.1.17.
2.1.18.Hollandia2.1.18.
2.1.19.Ausztria2.1.19.
2.1.20.Lengyelország2.1.20.
2.1.21.Portugália2.1.21.
2.1.22.Románia2.1.22.
2.1.23.Szlovénia2.1.23.
2.1.24.Szlovákia2.1.24.
2.1.25.Finnország2.1.25.
2.1.26.Svédország2.1.26.
2.1.27.Egyesült Királyság2.1.27.
2.2.Az EU-n kívül2.2.2.2.2.2.
2.2.1.Az EU-n kívül, de Európa egyéb területén2.2.1.2.2.1.
2.2.1.01.Albánia2.2.1.01.
2.2.1.02.Andorra2.2.1.02.
2.2.1.03.Belarusz2.2.1.03.
2.2.1.04.Horvátország2.2.1.04.
2.2.1.05.Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság (1)2.2.1.05.
2.2.1.06.Gibraltár2.2.1.06.
2.2.1.07.Guernsey2.2.1.07.
2.2.1.08.Izland2.2.1.08.
2.2.1.09.Man-sziget2.2.1.09.
2.2.1.10.Jersey2.2.1.10.
2.2.1.11.Koszovó (az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244/99. számú állásfoglalása)2.2.1.11.
2.2.1.12.Liechtenstein2.2.1.12.
2.2.1.13.Moldova2.2.1.13.
2.2.1.14.Monaco2.2.1.14.
2.2.1.15.Montenegró2.2.1.15.
2.2.1.16.Norvégia2.2.1.16.
2.2.1.17.Bosznia és Hercegovina2.2.1.17.
2.2.1.18.Orosz Föderáció2.2.1.18
2.2.1.19.San Marino2.2.1.19.
2.2.1.20.Sark2.2.1.20.
2.2.1.21.Szerbia2.2.1.21.
2.2.1.22.Svájc2.2.1.22.
2.2.1.23.Ukrajna2.2.1.23.
2.2.1.24.Vatikánváros2.2.1.24.
2.2.1.25.Feröer-szigetek2.2.1.25.
2.2.2.Afrika2.2.2.2.2.2.
2.2.2.01.Algéria2.2.2.01.
2.2.2.02.Angola2.2.2.02.
2.2.2.03.Benin2.2.2.03.
2.2.2.04.Botswana2.2.2.04.
2.2.2.05.Burkina Faso2.2.2.05.
2.2.2.06.Burundi2.2.2.06.
2.2.2.07.Kamerun2.2.2.07.
2.2.2.08.Zöld-foki Szigetek2.2.2.08.
2.2.2.09.Közép-afrikai Köztársaság2.2.2.09.
2.2.2.10.Csád2.2.2.10.
2.2.2.11.Comore-szigetek2.2.2.11.
2.2.2.12.Kongó2.2.2.12.
2.2.2.13.Elefántcsontpart2.2.2.13.
2.2.2.14.Kongói Demokratikus Köztársaság2.2.2.14.
2.2.2.15.Dzsibuti2.2.2.15.
2.2.2.16.Egyiptom2.2.2.16.
2.2.2.17.Egyenlítői-Guinea2.2.2.17.
2.2.2.18.Eritrea2.2.2.18.
2.2.2.19.Etiópia2.2.2.19.
2.2.2.20.Gabon2.2.2.20.
2.2.2.21.Gambia2.2.2.21.
2.2.2.22.Ghána2.2.2.22.
2.2.2.23.Guinea2.2.2.23.
2.2.2.24.Bissau-Guinea2.2.2.24.
2.2.2.25.Kenya2.2.2.25.
2.2.2.26.Lesotho2.2.2.26.
2.2.2.27.Libéria2.2.2.27.
2.2.2.28.Líbia2.2.2.28.
2.2.2.29.Madagaszkár2.2.2.29.
2.2.2.30.Malawi2.2.2.30.
2.2.2.31.Mali2.2.2.31.
2.2.2.32.Mauritánia2.2.2.32.
2.2.2.33.Mauritius2.2.2.33.
2.2.2.34.Mayotte2.2.2.34.
2.2.2.35.Marokkó2.2.2.35.
2.2.2.36.Mozambik2.2.2.36.
2.2.2.37.Namíbia2.2.2.37.
2.2.2.38.Niger2.2.2.38.
2.2.2.39.Nigéria2.2.2.39.
2.2.2.40.Ruanda2.2.2.40.
2.2.2.41.Szent Ilona2.2.2.41.
2.2.2.42.São Tomé és Príncipe2.2.2.42.
2.2.2.43.Szenegál2.2.2.43.
2.2.2.44.Seychelle-szigetek2.2.2.44.
2.2.2.45.Sierra Leone2.2.2.45.
2.2.2.46.Szomália2.2.2.46.
2.2.2.47.Dél-Afrika2.2.2.47.
2.2.2.48.Szudán2.2.2.48.
2.2.2.49.Szváziföld2.2.2.49.
2.2.2.50.Togó2.2.2.50.
2.2.2.51.Tunézia2.2.2.51.
2.2.2.52.Uganda2.2.2.52.
2.2.2.53.Tanzánia2.2.2.53.
2.2.2.54.Zambia2.2.2.54.
2.2.2.55.Zimbabwe2.2.2.55.
2.2.3.Karib-szigetek, Dél- és Közép-Amerika2.2.3.2.2.3.
2.2.3.01.Anguilla2.2.3.01.
2.2.3.02.Antigua és Barbuda2.2.3.02.
2.2.3.03.Argentína2.2.3.03.
2.2.3.04.Aruba2.2.3.04.
2.2.3.05.Bahama-szigetek2.2.3.05.
2.2.3.06.Barbados2.2.3.06.
2.2.3.07.Belize2.2.3.07.
2.2.3.08.Bermuda2.2.3.08.
2.2.3.09.Bolívia2.2.3.09.
2.2.3.10.Brazília2.2.3.10.
2.2.3.11.Brit-Virgin-szigetek2.2.3.11.
2.2.3.12.Kajmán-szigetek2.2.3.12.
2.2.3.13.Chile2.2.3.13.
2.2.3.14.Kolumbia2.2.3.14.
2.2.3.15.Costa Rica2.2.3.15.
2.2.3.16.Kuba2.2.3.16.
2.2.3.17.Dominika2.2.3.17.
2.2.3.18.Dominikai Köztársaság2.2.3.18.
2.2.3.19.Ecuador2.2.3.19.
2.2.3.20.El Salvador2.2.3.20.
2.2.3.21.Falkland-szigetek (Malvinas)2.2.3.21.
2.2.3.22.Francia Déli Területek2.2.3.22.
2.2.3.23.Grenada2.2.3.23.
2.2.3.24.Guatemala2.2.3.24.
2.2.3.25.Guyana2.2.3.25.
2.2.3.26.Haiti2.2.3.26.
2.2.3.27.Honduras2.2.3.27.
2.2.3.28.Jamaica2.2.3.28.
2.2.3.29.Mexikó2.2.3.29.
2.2.3.30.Montserrat2.2.3.30.
2.2.3.31.Holland Antillák2.2.3.31.
2.2.3.32.Nicaragua2.2.3.32.
2.2.3.33.Panama2.2.3.33.
2.2.3.34.Paraguay2.2.3.34.
2.2.3.35.Peru2.2.3.35.
2.2.3.36.Saint Barthelemy2.2.3.36.
2.2.3.37.Saint Kitts és Nevis2.2.3.37.
2.2.3.38.Saint Lucia2.2.3.38.
2.2.3.39.Saint Martin2.2.3.39.
2.2.3.40.Saint-Pierre és Miquelon2.2.3.40.
2.2.3.41.Saint Vincent és Grenadine-szigetek2.2.3.41.
2.2.3.42.Suriname2.2.3.42.
2.2.3.43.Trinidad és Tobago2.2.3.43.
2.2.3.44.Turks- és Caicos-szigetek2.2.3.44.
2.2.3.45.Uruguay2.2.3.45.
2.2.3.46.Venezuela2.2.3.46.
2.2.4.Észak-Amerika2.2.4.2.2.4.
2.2.4.01.Kanada2.2.4.01.
2.2.4.02.Grönland2.2.4.02.
2.2.4.03.Amerikai Egyesült Államok2.2.4.03.
2.2.5.Ázsia2.2.5.2.2.5.
2.2.5.01.Afganisztán2.2.5.01.
2.2.5.02.Örményország2.2.5.02.
2.2.5.03.Azerbajdzsán2.2.5.03.
2.2.5.04.Bahrein2.2.5.04.
2.2.5.05.Banglades2.2.5.05.
2.2.5.06.Bhután2.2.5.06.
2.2.5.07.Brunei2.2.5.07.
2.2.5.08.Kambodzsa2.2.5.08.
2.2.5.09.Kína2.2.5.09.
2.2.5.10.Grúzia2.2.5.10.
2.2.5.11.India2.2.5.11.
2.2.5.12.Indonézia2.2.5.12.
2.2.5.13.Irak2.2.5.13.
2.2.5.14.Irán2.2.5.14.
2.2.5.15.Izrael2.2.5.15.
2.2.5.16.Japán2.2.5.16.
2.2.5.17.Jordánia2.2.5.17.
2.2.5.18.Kazahsztán2.2.5.18.
2.2.5.19.Észak-Korea2.2.5.19.
2.2.5.20.Dél-Korea2.2.5.20.
2.2.5.21.Kuvait2.2.5.21.
2.2.5.22.Kirgizisztán2.2.5.22.
2.2.5.23.Laosz2.2.5.23.
2.2.5.24.Libanon2.2.5.24.
2.2.5.25.Malajzia2.2.5.25.
2.2.5.26.Maldív-szigetek2.2.5.26.
2.2.5.27.Mongólia2.2.5.27.
2.2.5.28.Mianmar2.2.5.28.
2.2.5.29.Nepál2.2.5.29.
2.2.5.30.Omán2.2.5.30.
2.2.5.31.Pakisztán2.2.5.31.
2.2.5.32.Fülöp-szigetek2.2.5.32.
2.2.5.33.Katar2.2.5.33.
2.2.5.34.Szaúd-Arábia2.2.5.34.
2.2.5.35.Szingapúr2.2.5.35.
2.2.5.36.Srí Lanka2.2.5.36.
2.2.5.37.Szíria2.2.5.37.
2.2.5.38.Tajvan, Kína tartománya2.2.5.38.
2.2.5.39.Tádzsikisztán2.2.5.39.
2.2.5.40.Thaiföld2.2.5.40.
2.2.5.41.Kelet-Timor2.2.5.41.
2.2.5.42.Törökország2.2.5.42.
2.2.5.43.Türkmenisztán2.2.5.43.
2.2.5.44.Egyesült Arab Emírségek2.2.5.44.
2.2.5.45.Üzbegisztán2.2.5.45.
2.2.5.46.Vietnam2.2.5.46.
2.2.5.47.Jemen2.2.5.47.
2.2.6.Óceánia2.2.6.2.2.6.
2.2.6.01.Ausztrália2.2.6.01.
2.2.6.02.Mikronéziai Szövetségi Államok2.2.6.02.
2.2.6.03.Fidzsi-szigetek2.2.6.03.
2.2.6.04.Francia Polinézia2.2.6.04.
2.2.6.05.Kiribati2.2.6.05.
2.2.6.06.Marshall-szigetek2.2.6.06.
2.2.6.07.Nauru2.2.6.07.
2.2.6.08.Új-Kaledónia2.2.6.08.
2.2.6.09.Új-Zéland2.2.6.09.
2.2.6.10.Palau2.2.6.10.
2.2.6.11.Pápua Új-Guinea2.2.6.11.
2.2.6.12.Szamoa2.2.6.12.
2.2.6.13.Salamon-szigetek2.2.6.13.
2.2.6.14.Tonga2.2.6.14.
2.2.6.15.Tuvalu2.2.6.15.
2.2.6.16.Pitcairn-szigetek2.2.6.16.
2.2.6.17.Vanuatu2.2.6.17.
2.2.6.18.Wallis és Futuna2.2.6.18.
3.Egyéb3.3.3.
3.1.A jelenlegi határok alapján nem besorolható információ (választható)3.1.3.1.
3.1.01.Csehszlovákia (választható)3.1.01.
3.1.02.Szovjetunió (választható)3.1.02.
3.1.03.Jugoszlávia (választható)3.1.03.
3.1.04.Egyéb földrajzi egység (választható)3.1.04.
3.2.Országokon kívül (választható)3.2.3.2.
4.Nincs adat4.4.4.
(1) Ideiglenes megnevezés, amely nem érinti az ország azon végleges megnevezését, amelyet az az ENSZ keretében jelenleg zajló tárgyalások lezárásakor kap.

"Születési hely/ország" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Az országok "Születési hely/ország" bontásban szereplő felsorolása csak statisztikai célokra alkalmazandó.

Az EU-tagállamnak minősülő jelentéstevő országok esetében a "Más EU-tagállam" (POB.H.2.1.) kategórián belül az adott tagállamra utaló alkategória nem alkalmazandó. Az EU-tagállamnak nem minősülő jelentéstevő országok esetében a "Más EU-tagállam" (POB.L.2.1., POB.M.2.1., POB.H.2.1.) kategória helyett az "EU-tagállam" kategóriát kell alkalmazni.

"A jelenlegi határok alapján nem besorolható információ" (POB.M.3.1., POB.H.3.1.) kategória olyan személyeket érint, akik esetében a születési hely szerinti ország a születés idején fennállt, a nép- és lakásszámláláskor azonban már nem, és akiket egyetlen létező országhoz sem lehet sorolni a nép- és lakásszámlálás idején, vagyis a jelenlegi határok alapján.

Az "Országokon kívül" (POB.M.3.2, POB.H.3.2.) kategória olyan személyekre vonatkozik, akik esetében az anya születéskori szokásos lakóhelye ismeretlen, és akik országhatárokon kívül, pl. tengeren vagy levegőben születtek.

Jellemző: Állampolgárság

Az állampolgárság egy egyén és állama közötti sajátos jogi kötelék, amely születés vagy honosítás útján szerezhető, nyilatkozat, döntés, házasságkötés vagy a nemzeti jogszabályokban meghatározott egyéb lehetőség útján.

A két vagy több állampolgársággal rendelkező személyeket egyetlen országhoz kell besorolni, amelyet a következő sorrendet követve kell meghatározni:

1. jelentéstevő ország; vagy

2. amennyiben a személy nem a jelentéstevő ország állampolgára: más EU-tagállam; vagy

3. amennyiben a személy nem egy másik EU-tagállam állampolgára: az Európai Unión kívüli másik ország.

Ha kettős állampolgárság esetén mindkét érintett ország az Európai Unió tagja, ám egyik sem a jelentéstevő ország, a tagállamok döntenek arról, hogy az érintett személyt melyikhez sorolják.

Az "EU-tagállam" olyan ország, amely 2011. január 1-jén tagja az Európai Uniónak.

ÁllampolgárságCOC.L.COC.M.COC.H.
0.Összesen0.0.0.
1.A jelentéstevő ország szerinti állampolgárság1.1.1.
2.Nem a jelentéstevő ország szerinti állampolgárság2.2.2.
2.1.Nem a jelentéstevő ország, hanem másik EU-tagállam szerinti állampolgárság2.1.2.1.2.1.
2.1.01.Belgium2.1.01.
2.1.02.Bulgária2.1.02.
2.1.03.Csehország2.1.03.
2.1.04.Dánia2.1.04.
2.1.05.Németország2.1.05.
2.1.06.Észtország2.1.06.
2.1.07.Írország2.1.07.
2.1.08.Görögország2.1.08.
2.1.09.Spanyolország2.1.09.
2.1.10.Franciaország2.1.10.
2.1.11.Olaszország2.1.11.
2.1.12.Ciprus2.1.12.
2.1.13.Lettország2.1.13.
2.1.14.Litvánia2.1.14.
2.1.15.Luxemburg2.1.15.
2.1.16.Magyarország2.1.16.
2.1.17.Málta2.1.17.
2.1.18.Hollandia2.1.18.
2.1.19.Ausztria2.1.19.
2.1.20.Lengyelország2.1.20.
2.1.21.Portugália2.1.21.
2.1.22.Románia2.1.22.
2.1.23.Szlovénia2.1.23.
2.1.24.Szlovákia2.1.24.
2.1.25.Finnország2.1.25.
2.1.26.Svédország2.1.26.
2.1.27.Egyesült Királyság2.1.27.
2.2.Nem EU-tagállam állampolgársága2.2.2.2.2.2.
2.2.1.Más európai ország2.2.1.2.2.1.
2.2.1.01.Albánia2.2.1.01.
2.2.1.02.Andorra2.2.1.02.
2.2.1.03.Belarusz2.2.1.03.
2.2.1.04.Horvátország2.2.1.04.
2.2.1.05.Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság (1)2.2.1.05.
2.2.1.06.nem használt2.2.1.06.
2.2.1.07.Guernsey2.2.1.07.
2.2.1.08.Izland2.2.1.08.
2.2.1.09.Man-sziget2.2.1.09.
2.2.1.10.Jersey2.2.1.10.
2.2.1.11.nem használt2.2.1.11.
2.2.1.12.Liechtenstein2.2.1.12.
2.2.1.13.Moldova2.2.1.13.
2.2.1.14.Monaco2.2.1.14.
2.2.1.15.Montenegró2.2.1.15.
2.2.1.16.Norvégia2.2.1.16.
2.2.1.17.Bosznia és Hercegovina2.2.1.17.
2.2.1.18.Orosz Föderáció2.2.1.18.
2.2.1.19.San Marino2.2.1.19.
2.2.1.20.Sark2.2.1.20.
2.2.1.21.Szerbia2.2.1.21.
2.2.1.22.Svájc2.2.1.22.
2.2.1.23.Ukrajna2.2.1.23.
2.2.1.24.Vatikánváros2.2.1.24.
2.2.1.25.Elismert állampolgárság nélküli személyek2.2.1.25.
2.2.1.26.Egyéb2.2.1.26.
2.2.2.Afrikai ország2.2.2.2.2.2.
2.2.2.01.Algéria2.2.2.01.
2.2.2.02.Angola2.2.2.02.
2.2.2.03.Benin2.2.2.03.
2.2.2.04.Botswana2.2.2.04.
2.2.2.05.Burkina Faso2.2.2.05.
2.2.2.06.Burundi2.2.2.06.
2.2.2.07.Kamerun2.2.2.07.
2.2.2.08.Zöld-foki Szigetek2.2.2.08.
2.2.2.09.Közép-afrikai Köztársaság2.2.2.09.
2.2.2.10.Csád2.2.2.10.
2.2.2.11.Comore-szigetek2.2.2.11.
2.2.2.12.Kongó2.2.2.12.
2.2.2.13.Elefántcsontpart2.2.2.13.
2.2.2.14.Kongói Demokratikus Köztársaság2.2.2.14.
2.2.2.15.Dzsibuti2.2.2.15.
2.2.2.16.Egyiptom2.2.2.16.
2.2.2.17.Egyenlítői-Guinea2.2.2.17.
2.2.2.18.Eritrea2.2.2.18.
2.2.2.19.Etiópia2.2.2.19.
2.2.2.20.Gabon2.2.2.20.
2.2.2.21.Gambia2.2.2.21.
2.2.2.22.Ghána2.2.2.22.
2.2.2.23.Guinea2.2.2.23.
2.2.2.24.Bissau-Guinea2.2.2.24.
2.2.2.25.Kenya2.2.2.25.
2.2.2.26.Lesotho2.2.2.26.
2.2.2.27.Libéria2.2.2.27.
2.2.2.28.Líbia2.2.2.28.
2.2.2.29.Madagaszkár2.2.2.29.
2.2.2.30.Malawi2.2.2.30.
2.2.2.31.Mali2.2.2.31.
2.2.2.32.Mauritánia2.2.2.32.
2.2.2.33.Mauritius2.2.2.33.
2.2.2.34.Mayotte2.2.2.34.
2.2.2.35.Marokkó2.2.2.35.
2.2.2.36.Mozambik2.2.2.36.
2.2.2.37.Namíbia2.2.2.37.
2.2.2.38.Niger2.2.2.38.
2.2.2.39.Nigéria2.2.2.39.
2.2.2.40.Ruanda2.2.2.40.
2.2.2.41.Szent Ilona2.2.2.41.
2.2.2.42.São Tomé és Príncipe2.2.2.42.
2.2.2.43.Szenegál2.2.2.43.
2.2.2.44.Seychelle-szigetek2.2.2.44.
2.2.2.45.Sierra Leone2.2.2.45.
2.2.2.46.Szomália2.2.2.46.
2.2.2.47.Dél-Afrika2.2.2.47.
2.2.2.48.Szudán2.2.2.48.
2.2.2.49.Szváziföld2.2.2.49.
2.2.2.50.Togó2.2.2.50.
2.2.2.51.Tunézia2.2.2.51.
2.2.2.52.Uganda2.2.2.52.
2.2.2.53.Tanzánia2.2.2.53.
2.2.2.54.Zambia2.2.2.54.
2.2.2.55.Zimbabwe2.2.2.55.
2.2.3.Karib-szigeteki, dél- vagy közép-amerikai ország2.2.3.2.2.3.
2.2.3.01.Anguilla2.2.3.01.
2.2.3.02.Antigua és Barbuda2.2.3.02.
2.2.3.03.Argentína2.2.3.03.
2.2.3.04.Aruba2.2.3.04.
2.2.3.05.Bahama-szigetek2.2.3.05.
2.2.3.06.Barbados2.2.3.06.
2.2.3.07.Belize2.2.3.07.
2.2.3.08.Bermuda2.2.3.08.
2.2.3.09.Bolívia2.2.3.09.
2.2.3.10.Brazília2.2.3.10.
2.2.3.11.Brit-Virgin-szigetek2.2.3.11.
2.2.3.12.Kajmán-szigetek2.2.3.12.
2.2.3.13.Chile2.2.3.13.
2.2.3.14.Kolumbia2.2.3.14.
2.2.3.15.Costa Rica2.2.3.15.
2.2.3.16.Kuba2.2.3.16.
2.2.3.17.Dominika2.2.3.17.
2.2.3.18.Dominikai Köztársaság2.2.3.18.
2.2.3.19.Ecuador2.2.3.19.
2.2.3.20.El Salvador2.2.3.20.
2.2.3.21.Falkland-szigetek (Malvinas)2.2.3.21.
2.2.3.22.Francia Déli Területek2.2.3.22.
2.2.3.23.Grenada2.2.3.23.
2.2.3.24.Guatemala2.2.3.24.
2.2.3.25.Guyana2.2.3.25.
2.2.3.26.Haiti2.2.3.26.
2.2.3.27.Honduras2.2.3.27.
2.2.3.28.Jamaica2.2.3.28.
2.2.3.29.Mexikó2.2.3.29.
2.2.3.30.Montserrat2.2.3.30.
2.2.3.31.Holland Antillák2.2.3.31.
2.2.3.32.Nicaragua2.2.3.32.
2.2.3.33.Panama2.2.3.33.
2.2.3.34.Paraguay2.2.3.34.
2.2.3.35.Peru2.2.3.35.
2.2.3.36.Saint Barthelemy2.2.3.36.
2.2.3.37.Saint Kitts és Nevis2.2.3.37.
2.2.3.38.Saint Lucia2.2.3.38.
2.2.3.39.Saint Martin2.2.3.39.
2.2.3.40.Saint Pierre és Miquelon2.2.3.40.
2.2.3.41.Saint Vincent és Grenadine-szigetek2.2.3.41.
2.2.3.42.Suriname2.2.3.42.
2.2.3.43.Trinidad és Tobago2.2.3.43.
2.2.3.44.Turks- és Caicos-szigetek2.2.3.44.
2.2.3.45.Uruguay2.2.3.45.
2.2.3.46.Venezuela2.2.3.46.
2.2.4.Észak-amerikai ország2.2.4.2.2.4.
2.2.4.01.Kanada2.2.4.01.
2.2.4.02.nem használt2.2.4.02.
2.2.4.03.Amerikai Egyesült Államok2.2.4.03.
2.2.5.Ázsiai ország2.2.5.2.2.5.
2.2.5.01.Afganisztán2.2.5.01.
2.2.5.02.Örményország2.2.5.02.
2.2.5.03.Azerbajdzsán2.2.5.03.
2.2.5.04.Bahrein2.2.5.04.
2.2.5.05.Banglades2.2.5.05.
2.2.5.06.Bhután2.2.5.06.
2.2.5.07.Brunei2.2.5.07.
2.2.5.08.Kambodzsa2.2.5.08.
2.2.5.09.Kína2.2.5.09.
2.2.5.10.Grúzia2.2.5.10.
2.2.5.11.India2.2.5.11.
2.2.5.12.Indonézia2.2.5.12.
2.2.5.13.Irak2.2.5.13.
2.2.5.14.Irán2.2.5.14.
2.2.5.15.Izrael2.2.5.15.
2.2.5.16.Japán2.2.5.16.
2.2.5.17.Jordánia2.2.5.17.
2.2.5.18.Kazahsztán2.2.5.18.
2.2.5.19.Észak-Korea2.2.5.19.
2.2.5.20.Dél-Korea2.2.5.20.
2.2.5.21.Kuvait2.2.5.21.
2.2.5.22.Kirgizisztán2.2.5.22.
2.2.5.23.Laosz2.2.5.23.
2.2.5.24.Libanon2.2.5.24.
2.2.5.25.Malajzia2.2.5.25.
2.2.5.26.Maldív-szigetek2.2.5.26.
2.2.5.27.Mongólia2.2.5.27.
2.2.5.28.Mianmar2.2.5.28.
2.2.5.29.Nepál2.2.5.29.
2.2.5.30.Omán2.2.5.30.
2.2.5.31.Pakisztán2.2.5.31.
2.2.5.32.Fülöp-szigetek2.2.5.32.
2.2.5.33.Katar2.2.5.33.
2.2.5.34.Szaúd-Arábia2.2.5.34.
2.2.5.35.Szingapúr2.2.5.35.
2.2.5.36.Srí Lanka2.2.5.36.
2.2.5.37.Szíria2.2.5.37.
2.2.5.38.Tajvan, Kína tartománya2.2.5.38.
2.2.5.39.Tádzsikisztán2.2.5.39.
2.2.5.40.Thaiföld2.2.5.40.
2.2.5.41.Kelet-Timor2.2.5.41.
2.2.5.42.Törökország2.2.5.42.
2.2.5.43.Türkmenisztán2.2.5.43.
2.2.5.44.Egyesült Arab Emírségek2.2.5.44.
2.2.5.45.Üzbegisztán2.2.5.45.
2.2.5.46.Vietnam2.2.5.46.
2.2.5.47.Jemen2.2.5.47.
2.2.6.Óceániai ország2.2.6.2.2.6.
2.2.6.01.Ausztrália2.2.6.01.
2.2.6.02.Mikronéziai Szövetségi Államok2.2.6.02.
2.2.6.03.Fidzsi-szigetek2.2.6.03.
2.2.6.04.Francia Polinézia2.2.6.04.
2.2.6.05.Kiribati2.2.6.05.
2.2.6.06.Marshall-szigetek2.2.6.06.
2.2.6.07.Nauru2.2.6.07.
2.2.6.08.Új-Kaledónia2.2.6.08.
2.2.6.09.Új-Zéland2.2.6.09.
2.2.6.10.Palau2.2.6.10.
2.2.6.11.Pápua Új-Guinea2.2.6.11.
2.2.6.12.Szamoa2.2.6.12.
2.2.6.13.Salamon-szigetek2.2.6.13.
2.2.6.14.Tonga2.2.6.14.
2.2.6.15.Tuvalu2.2.6.15.
2.2.6.16.Pitcairn-szigetek2.2.6.16.
2.2.6.17.Vanuatu2.2.6.17.
2.2.6.18.Wallis és Futuna2.2.6.18.
3.Hontalan3.3.3.
4.Nincs adat4.4.4.
(1) Ideiglenes megnevezés, amely nem érinti az ország azon végleges megnevezését, amelyet az az ENSZ keretében jelenleg zajló tárgyalások lezárásakor kap.

Az "Állampolgárság" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Az országok "Állampolgárság" bontásban szereplő felsorolása csak statisztikai célokra alkalmazandó.

Az EU-tagállamnak minősülő jelentéstevő országok esetében a "Nem a jelentéstevő ország szerinti állampolgárság" (COC.H.2.1.) kategórián belül az adott tagállamra utaló alkategória nem alkalmazandó. Az EU-tagállamnak nem minősülő jelentéstevő országok esetében a "Nem a jelentéstevő ország, hanem másik EU-tagállam szerinti állampolgárság" (COC.L.2.1. COC.M.2.1. COC.H.2.1.) kategória helyett az "EU-tagállam állampolgársága" kategóriát kell alkalmazni.

Azon személyeket, akik egyetlen országnak sem állampolgárai, és nem hontalanok, azonban rendelkeznek egyes állampolgárságból eredő jogokkal és kötelezettségekkel (de nem mindegyikkel), az "Elismert állampolgárság nélküli személyek" (COC.H.2.2.1.25.) kategóriába kell besorolni.

Jellemző: Korábbi külföldi lakóhely és az országba való érkezés éve (1980 után)

Az érkezés éve az a naptári év, amelyben a személy legutoljára létesített szokásos lakóhelyet az országban. Az országba való első érkezés éve helyett a legutóbbi érkezés évét kell bejelenteni (vagyis "Az országba való érkezés éve" jellemző nem ad tájékoztatást megszakított tartózkodásokra vonatkozóan).

Az országba való érkezés éve 2000 utánYAT.
0.Összesen0.
1.Korábbi külföldi lakóhely és az országba való érkezés éve 2000 vagy későbbi1.
2.Korábbi külföldi lakóhely és az országba való érkezés éve 1999 vagy korábbi vagy sohasem volt külföldi lakóhelye2.
3.Nincs adat3.

"Az országba való érkezés éve 2000 után" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

"Az országba való érkezés éve 2000 után" bontás a 2000 utáni nemzetközi migrációra összpontosít.

Az országba való érkezés éve 1980 utánYAE.L.YAE.H.
0.Összesen0.0.
1.Korábbi külföldi lakóhely és az országba való érkezés éve 1980 vagy későbbi1.1.
1.1.2010–20111.1.1.1.
1.1.1.20111.1.1.
1.1.2.20101.1.2.
1.2.2005–20091.2.1.2.
1.2.1.20091.2.1.
1.2.2.20081.2.2.
1.2.3.20071.2.3.
1.2.4.20061.2.4.
1.2.5.20051.2.5.
1.3.2000–20041.3.1.3.
1.3.1.20041.3.1.
1.3.2.20031.3.2.
1.3.3.20021.3.3.
1.3.4.20011.3.4.
1.3.5.20001.3.5.
1.4.1995–19991.4.1.4.
1.4.1.19991.4.1.
1.4.2.19981.4.2.
1.4.3.19971.4.3.
1.4.4.19961.4.4.
1.4.5.19951.4.5.
1.5.1990–19941.5.1.5.
1.5.1.19941.5.1.
1.5.2.19931.5.2.
1.5.3.19921.5.3.
1.5.4.19911.5.4.
1.5.5.19901.5.5.
1.6.1985–19891.6.1.6.
1.6.1.19891.6.1.
1.6.2.19881.6.2.
1.6.3.19871.6.3.
1.6.4.19861.6.4.
1.6.5.19851.6.5.
1.7.1980–19841.7.1.7.
1.7.1.19841.7.1.
1.7.2.19831.7.2.
1.7.3.19821.7.3.
1.7.4.19811.7.4.
1.7.5.19801.7.5.
2.Korábbi külföldi lakóhely és az országba való érkezés éve 1979 vagy korábbi vagy sohasem volt külföldi lakóhelye2.2.
2.1.Korábbi külföldi lakóhely és az országba való érkezés éve 1979 vagy korábbi (választható)2.1.2.1.
2.2.Sohasem volt külföldi lakóhelye (választható)2.2.2.2.
3.Nincs adat3.3.

"Az országba való érkezés éve 1980 után" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

"Az országba való érkezés éve 1980 után" bontás az 1980 utáni nemzetközi migrációra összpontosít.

A 2011-re vonatkozó adatok a 2011. január 1. és a referencia-időszak közötti időtartamra vonatkoznak.

Jellemző: Előző szokásos lakóhely és a jelen helyre érkezés időpontja, vagy a szokásos lakóhely a népszámlálás időpontját egy évvel megelőzően

A jelenlegi szokásos lakóhely és a népszámlálás időpontját egy évvel megelőző szokásos lakóhely közötti kapcsolatot kell bejelenteni.

Szokásos lakóhely a népszámlálás időpontját egy évvel megelőzőenROY.
0.Összesen0.
1.A szokásos lakóhely változatlan1.
2.A szokásos lakóhely változott2.
2.1.Költözés a jelentéstevő országon belül2.1.
2.1.1.A népszámlálás időpontját egy évvel megelőző szokásos lakóhely és a jelenlegi szokásos lakóhely ugyanabban a NUTS 3 régióban található2.1.1.
2.1.2.A népszámlálás időpontját egy évvel megelőző szokásos lakóhely és a jelenlegi szokásos lakóhely nem ugyanabban a NUTS 3 régióban található2.1.2.
2.2.Beköltözés a jelentéstevő országon kívülről2.2.
3.Nincs adat3.
4.Nem alkalmazandó4.

"A szokásos lakóhely a népszámlálás időpontját egy évvel megelőzően" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

"A szokásos lakóhely a népszámlálás időpontját egy évvel megelőzően" bontásban a lakóhely változása a referencia-időpontot egy évvel megelőző időpont és a referencia-időpont között eltelt időtartamra vonatkozik.

Az első életévüket be nem töltött gyermekeket a "Nem alkalmazandó" (ROY.4.) kategóriába kell besorolni.

Az "Előző szokásos lakóhely és a jelen helyre érkezés időpontja, vagy a szokásos lakóhely a népszámlálás időpontját egy évvel megelőzően" jellemző tekintetében információkat gyűjtő országok minden olyan személyt besorolnak, akik szokásos lakóhelyüket az előző szokásos lakóhelyükhöz, tehát ahhoz a szokásos lakóhelyhez képest, ahonnan mostani szokásos lakóhelyükre költöztek, egynél több alkalommal megváltoztatták a referencia-időpontot megelőző éven belül.

Jellemző: Háztartási állás

A tagállamok a magánháztartások meghatározására a "háztartás" fogalmát, ha pedig erre nincs lehetőség, akkor a "háztartás/lakás" fogalmát használják.

1.

A háztartás fogalma

A háztartás fogalma alapján a magánháztartás

a) Egyszemélyes háztartás, amelyet vagy egy elkülönített lakóegységben egyedül élő személy alkot, vagy egy olyan személy, aki bérlőként egy lakóegység külön szobájában (vagy szobáiban) él, azonban a lakóegység más lakóival nem alkot közösséget az alábbi meghatározás szerinti többszemélyes háztartásban való részvétel céljából.

b) Többszemélyes háztartás, vagyis két vagy több olyan személyből álló csoport, akik egy lakóegység teljes területén vagy annak egy részén együtt élnek, és élelmiszerrel és adott esetben más, a létfenntartáshoz szükséges eszközökkel közösen látják el magukat. A csoport tagjai jövedelmükkel többé-kevésbé közösen is gazdálkodhatnak.

2. A háztartás/lakás fogalma A háztartás/lakás fogalma szerint valamennyi, egyazon lakóegységben élő személy ugyanazon háztartás részese, és eszerint egy lakott lakóegységben egy háztartás található. A háztartás/lakás koncepciója szerint tehát a lakott lakóegységek száma és az ezekben található háztartások száma megegyezik, és a lakóegységek és a háztartások ugyanazon a helyen találhatók. A "Magánháztartásban élő személyek" kategóriájába a "Családmagban élő személyek" (1.1. kategória) és a "Nem családmagban élő személyek" (1.2. kategória) kategóriája tartozik bele. A "Családmagban élő személyek" kategóriája valamennyi olyan személyre vonatkozik, akik olyan háztartáshoz tartoznak, amelyben olyan családmag él, amelynek az említett személy tagja. A "Nem családmagban élő személyek" kategória valamennyi olyan személyre vonatkozik, aki nem családi háztartásban él vagy olyan családi háztartásban él, amelyben nem része az adott háztartásban élő családmagnak. Háztartási állás HST.L. HST.M. HST.H. 0. Összesen 0. 0. 0. 1. Magánháztartásban élő személyek 1. 1. 1. 1.1. Családmagban élő személyek 1.1. 1.1. 1.1.1. Házaspárok tagjai 1.1.1. 1.1.1.1. Ellenkező nemű házaspárok tagjai (választható) 1.1.1.1. 1.1.1.2. Azonos nemű házaspárok tagjai (választható) 1.1.1.2. 1.1.2. Regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek 1.1.2. 1.1.2.1. Ellenkező neműek közötti regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek (választható) 1.1.2.1. 1.1.2.2. Azonos neműek közötti regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek (választható) 1.1.2.2. 1.1.3. Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek 1.1.3. 1.1.3.1. Ellenkező neműek közötti nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek (választható) 1.1.3.1. 1.1.3.2. Azonos neműek közötti nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek (választható) 1.1.3.2. 1.1.4. Egyedülálló szülők 1.1.4. 1.1.5. Gyermekek 1.1.5. 1.1.5.1. Akik szülője nem egyedülálló (választható) 1.1.5.1. 1.1.5.2. Akik szülője egyedülálló (választható) 1.1.5.2. 1.2. Nem családmagban élő személyek 1.2. 1.2. 1.2.1. Egyedül élő személyek 1.2.1. 1.2.2. Nem egyedül élő személyek 1.2.2. 1.2.2.1. Egy háztartásban rokonukkal (rokonaikkal) együtt élő személyek (választható) 1.2.2.1. 1.2.2.2. Egy háztartásban kizárólag velük rokoni kapcsolatban nem álló személlyel (személyekkel) együtt élő személyek (választható) 1.2.2.2. 1.3. Magánháztartásban élő személyek, besorolás nélkül 1.3. 1.3. 2. Nem magánháztartásban élő személyek 2. 2. 2. 2.1. Intézményi háztartásban élő személyek 2.1. 2.1. 2.1.1. Nem családmagban élő személyek (választható) 2.1.1. 2.1.2. Családmagban élő személyek (választható) 2.1.2. 2.1.2.1. Partnerek (választható) 2.1.2.1. 2.1.2.2. Egyedülálló szülők (választható) 2.1.2.2. 2.1.2.3. Gyermekek (választható) 2.1.2.3. 2.2. Elsődlegesen hajléktalan személyek 2.2. 2.2. 2.3. Nem magánháztartásban élő személyek, besorolás nélkül 2.3. 2.3. A "Háztartási állás" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál. A nem családi háztartás lehet egyszemélyes háztartás ("Egyedül élő személyek" (HST.H.1.2.1.)) vagy családmag nélküli többszemélyes háztartás. A "Nem egyedül élő személyek" (HST.H.1.2.2.) kategóriába olyan személyek sorolhatók, akik vagy családmag nélküli többszemélyes háztartásban élnek, vagy olyan családi háztartásban, ahol nem tagjai a háztartásban élő családmagnak. Azok a személyek, akik olyan háztartásban élnek, ahol hiányzik egy generáció és akik nem tagjai az adott háztartásban élő családmagnak, az "Egy háztartásban rokonukkal (rokonaikkal) együtt élő személyek" (HST.H.1.2.2.1.) választható kategóriába sorolhatók. A "gyermek" kifejezés a "Családi állás" jellemző technikai leírásában szereplő "gyermek" fogalommal határozható meg. Az "Ellenkező nemű házaspár" ellenkező nemű házasfeleket jelent. A "Regisztrált élettársi kapcsolat" kifejezés a "Jogi értelemben vett családi állapot" jellemző technikai leírása szerint határozható meg. A "Nem regisztrált élettársi kapcsolat" kifejezés a "Családi állás" jellemző technikai leírása szerint határozható meg. A "Partnerek" (HST.H.2.1.2.1.) kategóriát a "Házaspárok tagjai", a "Regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek" és a "Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek" alkotják. "Elsődlegesen hajléktalan személyek" (HST.H.2.2.) azok a személyek, akik fedél nélkül élnek az utcán, mindenféle olyan hajlékot nélkülözve, amely a "Lakóegységek típusa" jellemző technikai leírása szerinti lakóegységnek minősülne.

Jellemző: Családi állás

A családmag szűk értelemben olyan módon határozható meg, hogy azt két vagy több, egyazon háztartáshoz tartozó személy alkotja, akik egymással ellenkező neműek között létesített házastársi kapcsolatban állnak vagy regisztrált élettársi kapcsolat tagjai vagy nem regisztrált élettársi kapcsolat tagjai vagy pedig egymással szülő-gyermek kapcsolatban állnak. A család tehát lehet gyermektelen pár, egy vagy több gyermeket nevelő pár, vagy egyedülálló szülő egy vagy több gyermekkel. Ez a családfogalom a gyermekek és a felnőttek közötti viszonyt a közvetlen (elsőfokú) rokonságra, tehát a szülő-gyermek kapcsolatra korlátozza.

A gyermek olyan vér szerinti, mostoha- vagy örökbefogadott gyermek (életkorra vagy családi állapotra való tekintet nélkül), akinek szokásos lakóhelye legalább egyik szülője háztartásában található, és aki nem él együtt ugyanabban a háztartásban partnerével vagy saját gyermekével. A nevelt gyermekek nem tartoznak ebbe a körbe. A házastárssal, regisztrált vagy nem regisztrált élettárssal vagy egy vagy több saját gyermekkel együtt élő gyermek nem tekinthető gyermeknek. Két háztartásban (pl. szülei házasságának felbontása miatt) felváltva élő gyermek esetében azt háztartást kell figyelembe venni, ahol ideje nagyobb részét tölti. Amennyiben a gyermek ugyanannyi időt tölt mindkét szülőnél, azt a háztartást kell figyelembe venni, ahol a gyermeket a nép- és lakásszámlálás estéjén találják.

A pár fogalmába beleértendők a házaspárok, továbbá a regisztrált, illetve a nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő párok. A "Regisztrált élettársi kapcsolat" kifejezés a "Jogi értelemben vett családi állapot" jellemző technikai leírása szerint határozható meg.

Két személy kapcsolata akkor tekinthető "nem regisztrált élettársi kapcsolat"-nak, ha

- ugyanahhoz a háztartáshoz tartoznak, és

- egymással házasságszerű kapcsolatban vannak, és

- egymással nem léptek sem házasságra, sem regisztrált élettársi kapcsolatra.

A család fogalmának meghatározásában nem szerepelnek azok a "háztartások, ahol hiányzik egy generáció" (tehát az egy nagyszülőből vagy nagyszülőkből és egy vagy több unokából álló háztartások, ahol az említett unokák szülei nincsenek jelen).

Az ellenkező nemű és az ugyanolyan nemű párok tagjai közötti különbségtétel választható. Az "Ellenkező nemű házaspárok tagjai" ellenkező nemű házaspárt jelent.

Családi állásFST.L.FST.H.
0.Összesen0.0.
1.Partnerek1.1.
1.1.Házaspárok tagjai1.1.
1.1.1.Ellenkező nemű házaspárok tagjai (választható)1.1.1.
1.1.2.Azonos nemű házaspárok tagjai (választható)1.1.2.
1.2.Regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek1.2.
1.2.1.Ellenkező neműek közötti regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek (választható)1.2.1.
1.2.2.Azonos neműek közötti regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek (választható)1.2.2.
1.3.Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek1.3.
1.3.1.Ellenkező neműek közötti nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek (választható)1.3.1.
1.3.2.Azonos neműek közötti nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek (választható)1.3.2.
2.Egyedülálló szülők2.2.
3.Gyermekek3.3.
3.1.Akik szülője nem egyedülálló (választható)3.1.
3.2.Akik szülője egyedülálló (választható)3.2.
4.Nincs adat4.4.
5.Nem alkalmazandó5.5.

A "Családi állás" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

A "Partnerek" (FST.L.1.) kategóriát a "Házaspárok tagjai", a "Regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek" és a "Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő partnerek" alkotják.

A nem családmagban élő személyek a "Nem alkalmazandó" (FST.L.5., FST.H.5.) kategóriába sorolhatók.

Jellemző: Családmag típusa

A családfogalmak leírásai és a "családmag", a "gyermek", a "pár" és a "nem regisztrált élettársi kapcsolat" fogalmaknak a "Családi állás" jellemzőnél szerepeltetett meghatározásai a "Családmag típusa" jellemző esetében is alkalmazandók.

Családmag típusaTFN.L.TFN.H.
0.Összesen0.0.
1.Házaspár alkotta család1.1.
1.1.Házaspár alkotta család velük együtt élő gyermekek nélkül1.1.
1.1.1.Ellenkező nemű házaspár alkotta család (választható)1.1.1.
1.1.2.Azonos nemű házaspár alkotta család (választható)1.1.2.
1.2.Házaspár alkotta család legalább egy velük együtt élő, 25 év alatti gyermekkel1.2.
1.2.1.Ellenkező nemű házaspár alkotta család (választható)1.2.1.
1.2.2.Azonos nemű házaspár alkotta család (választható)1.2.2.
1.3.Házaspár alkotta család, ahol a legfiatalabb velük együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét1.3.
1.3.1.Ellenkező nemű házaspár alkotta család (választható)1.3.1.
1.3.2.Azonos nemű házaspár alkotta család (választható)1.3.2.
2.Regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család2.2.
2.1.Regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család velük együtt élő gyermekek nélkül2.1.
2.1.1.Ellenkező nemű pár alkotta család (választható)2.1.1.
2.1.2.Azonos nemű pár alkotta család (választható)2.1.2.
2.2.Regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család legalább egy velük együtt élő, 25 év alatti gyermekkel2.2.
2.2.1.Ellenkező nemű pár alkotta család (választható)2.2.1.
2.2.2.Azonos nemű pár alkotta család (választható)2.2.2.
2.3.Regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család, ahol a legfiatalabb velük együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét2.3.
2.3.1.Ellenkező nemű pár alkotta család (választható)2.3.1.
2.3.2.Azonos nemű pár alkotta család (választható)2.3.2.
3.Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család3.3.
3.1.Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család velük együtt élő gyermekek nélkül3.1.
3.1.1.Ellenkező nemű pár alkotta család (választható)3.1.1.
3.1.2.Azonos nemű pár alkotta család (választható)3.1.2.
3.2.Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család legalább egy velük együtt élő, 25 év alatti gyermekkel3.2.
3.2.1.Ellenkező nemű pár alkotta család (választható)3.2.1.
3.2.2.Azonos nemű pár alkotta család (választható)3.2.2.
3.3.Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család, ahol a legfiatalabb velük együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét3.3.
3.3.1.Ellenkező nemű pár alkotta család (választható)3.3.1.
3.3.2.Azonos nemű pár alkotta család (választható)3.3.2.
4.Egyedülálló apa családja4.4.
4.1.Egyedülálló apa családja legalább egy vele együtt élő, 25 év alatti gyermekkel4.1.
4.2.Egyedülálló apa családja, ahol a legfiatalabb vele együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét4.2.
5.Egyedülálló anya családja5.5.
5.1.Egyedülálló anya családja legalább egy vele együtt élő, 25 év alatti gyermekkel5.1.
5.2.Egyedülálló anya családja, ahol a legfiatalabb vele együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét5.2.

A "Családmag típusa" bontás a családmaggal kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Jellemző: Családmag nagysága

A "családmag" kifejezésre vonatkozóan a "Családi állás" jellemzőnél megadott meghatározás a "Családmag nagysága" jellemző esetében is alkalmazandó.

Családmag nagyságaSFN.L.SFN.M.SFN.H.
0.Összesen0.0.0.
1.2 személy1.1.1.
2.3–5 személy2.2.2.
2.1.3 személy2.1.2.1.
2.2.4 személy2.2.2.2.
2.3.5 személy2.3.2.3.
3.6 és több személy3.3.3.
3.1.6–10 személy3.1.3.1.
3.1.1.6 személy3.1.1.
3.1.2.7 személy3.1.2.
3.1.3.8 személy3.1.3.
3.1.4.9 személy3.1.4.
3.1.5.10 személy3.1.5.
3.2.11 vagy több személy3.2.3.2.

A "Családmag nagysága" bontás a családmaggal kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Jellemző: Magánháztartás típusa

A "családmag" kifejezésre vonatkozóan a "Háztartási állás" jellemzőnél megadott meghatározás a "Magánháztartás típusa" jellemző esetében is alkalmazandó.

Magánháztartás típusaTPH.L.TPH.H.
0.Összesen0.0.
1.Nem családi háztartások1.1.
1.1.Egyszemélyes háztartások1.1.1.1.
1.2.Többszemélyes háztartások1.2.1.2.
2.Egy család alkotta háztartások2.2.
2.1.Házaspár alkotta háztartás2.1.
2.1.1.Házaspárok velük együtt élő gyermekek nélkül2.1.1.
2.1.1.1.Ellenkező nemű pár alkotta háztartás (választható)2.1.1.1.
2.1.1.2.Azonos nemű pár alkotta háztartás (választható)2.1.1.2.
2.1.2.Házaspárok legalább egy velük együtt élő, 25 év alatti gyermekkel2.1.2.
2.1.2.1.Ellenkező nemű pár alkotta háztartás (választható)2.1.2.1.
2.1.2.2.Azonos nemű pár alkotta háztartás (választható)2.1.2.2.
2.1.3.Házaspárok, ahol a legfiatalabb velük együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét2.1.3.
2.1.3.1Ellenkező nemű pár alkotta háztartás (választható)2.1.3.1.
2.1.3.2Azonos nemű pár alkotta háztartás (választható)2.1.3.2.
2.2.Regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta háztartás2.2.
2.2.1.Regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár velük együtt élő gyermekek nélkül2.2.1.
2.2.1.1.Ellenkező nemű pár alkotta háztartás (választható)2.2.1.1.
2.2.1.2.Azonos nemű pár alkotta háztartás (választható)2.2.1.2.
2.2.2.Regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár legalább egy velük együtt élő, 25 év alatti gyermekkel2.2.2.
2.2.2.1.Ellenkező nemű pár alkotta háztartás (választható)2.2.2.1.
2.2.2.2.Azonos nemű pár alkotta háztartás (választható)2.2.2.2.
2.2.3.Regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár, ahol a legfiatalabb velük együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét2.2.3.
2.2.3.1.Ellenkező nemű pár alkotta háztartás (választható)2.2.3.1.
2.2.3.2.Azonos nemű pár alkotta háztartás (választható)2.2.3.2.
2.3.Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta háztartás2.3.
2.3.1.Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család velük együtt élő gyermekek nélkül2.3.1.
2.3.1.1.Ellenkező nemű pár alkotta háztartás (választható)2.3.1.1.
2.3.1.2.Azonos nemű pár alkotta háztartás (választható)2.3.1.2.
2.3.2.Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család legalább egy velük együtt élő, 25 év alatti gyermekkel2.3.2.
2.3.2.1.Ellenkező nemű pár alkotta háztartás (választható)2.3.2.1.
2.3.2.2.Azonos nemű pár alkotta háztartás (választható)2.3.2.2.
2.3.3.Nem regisztrált élettársi kapcsolatban élő pár alkotta család, ahol a legfiatalabb velük együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét2.3.3.
2.3.3.1.Ellenkező nemű pár alkotta háztartás (választható)2.3.3.1.
2.3.3.2.Azonos nemű pár alkotta háztartás (választható)2.3.3.2.
2.4.Egyedülálló apa háztartása2.4.
2.4.1.Egyedülálló apa háztartása legalább egy vele együtt élő, 25 év alatti gyermekkel2.4.1.
2.4.2.Egyedülálló apa háztartása, ahol a legfiatalabb vele együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét2.4.2.
2.5.Egyedülálló anya háztartása2.5.
2.5.1.Egyedülálló anya háztartása legalább egy vele együtt élő, 25 év alatti gyermekkel2.5.1.
2.5.2.Egyedülálló anya háztartása, ahol a legfiatalabb vele együtt élő gyermek betöltötte a 25. életévét2.5.2.
3.Két vagy több családból álló háztartások3.3.

A "Magánháztartás típusa" bontás a magánháztartásokkal kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Jellemző: Magánháztartás nagysága

A háztartás fogalmára vonatkozóan a "Háztartási állás" jellemzőnél megadott meghatározás a "Magánháztartás nagysága" jellemző esetében is alkalmazandó.

Magánháztartás nagyságaSPH.L.SPH.M.SPH.H.
0.Összesen0.0.0.
1.1 személy1.1.1.
2.2 személy2.2.2.
3.3–5 személy3.3.3.
3.1.3 személy3.1.3.1.
3.2.4 személy3.2.3.2.
3.3.5 személy3.3.3.3.
4.6 és több személy4.4.4.
4.1.6–10 személy4.1.4.1.
4.1.1.6 személy4.1.1.
4.1.2.7 személy4.1.2.
4.1.3.8 személy4.1.3.
4.1.4.9 személy4.1.4.
4.1.5.10 személy4.1.5.
4.2.11 vagy több személy4.2.4.2.

A "Magánháztartás nagysága" bontás a magánháztartásokkal kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Jellemző: A háztartások lakáshasználati jogcíme

"A háztartások lakáshasználati jogcíme" jellemző olyan megállapodásra utal, amelynek értelmében egy magánháztartás egy lakóegységet teljes egészében vagy részben elfoglal.

A háztartások lakáshasználati jogcímeTSH.
0.Összesen0.
1.Olyan háztartások, amelyeknek legalább az egyik tagja a lakóegység tulajdonosa1.
2.Olyan háztartások, amelyeknek legalább az egyik tagja a lakóegység egészének vagy részének bérlője2.
3.Olyan háztartások, amelyek másfajta lakáshasználati jogcím alapján foglalják el egy lakóegység egészét vagy részét3.
4.Nincs adat4.

"A háztartások lakáshasználati jogcíme" bontás a magánháztartásokkal kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Azok a háztartások, amelyek lakóegységének vonatkozásában folyamatban van a jelzálog kifizetése vagy a lakóegység idővel más pénzügyi megállapodás szerint történő megvásárlása, az "Olyan háztartások, amelyeknek legalább az egyik tagja a lakóegység tulajdonosa" (TSH.1.) kategóriába sorolandók.

Azok a háztartások, amelyeknek legalább az egyik tagja a lakóegység tulajdonosa, és legalább az egyik tagja a lakóegység egészének vagy részének bérlője, az "Olyan háztartások, amelyeknek legalább az egyik tagja a lakóegység tulajdonosa" (TSH.1.) kategóriába sorolandók.

Jellemző: Lakhatási formák

A "Lakhatási formák" jellemző az egész népességre vonatkozik, és arra a lakástípusra utal, amelyben egy személy a nép- és lakásszámlálás idején szokásosan tartózkodik. Ez minden olyan személyt érint, akik a nép- és lakásszámlálás idején különféle lakóegységekben rendelkeznek szokásos lakóhellyel, vagy nem rendelkeznek szokásos lakóhellyel és ideiglenesen egy bizonyos fajta lakóegységben tartózkodnak, vagy hajléktalanok, kedvezőtlen körülmények között vagy sürgősségi szállásokon alszanak.

A lakók olyan személyek, akiknek a szokásos lakóhelye az adott kategóriába sorolható helyen található.

A "hagyományos lakások" olyan, szerkezetileg elkülönülő és független helyiségek, amelyek rögzített helyen találhatók, amelyeket állandó emberi tartózkodás céljára alakítottak ki, és amelyek a referencia-időpontban

a) lakóhelyként szolgálnak, vagy

b) üresen állnak, vagy

c) időszakos vagy másodlagos használatra vannak fenntartva.

Az "elkülönülő" azt jelenti, hogy a lakást falak veszik körül, és tető vagy mennyezet fedi, hogy egy vagy több személy benne elszigetelődhessen. A "független" azt jelenti, hogy a lakás közvetlenül megközelíthető az utcáról vagy lépcsőről, folyosóról, galériáról vagy emeletről.

"Egyéb lakóegységek" kunyhók, bódék, putrik, vityillók, lakókocsik, lakóhajók, ólak, malmok, barlangok vagy más, a nép- és lakásszámlálás idején emberi tartózkodásra használt hajlékok, függetlenül attól, hogy azokat emberi tartózkodásra szánták-e.

A "kollektív lakóegységek" olyan helyiségek, amelyeket egyének nagyobb csoportjai vagy több háztartás ott tartózkodására alakítottak ki, és amelyeket a nép- és lakásszámlálás idején legalább egy személy szokásos lakóhelyként használ.

A "lakott hagyományos lakások", az egyéb lakóegységek és a kollektív lakóegységek együttesen "lakóegységek"-nek minősülnek. A "lakóegység" legalább egy személy szokásos lakóhelye kell, hogy legyen.

A lakott hagyományos lakások és más lakóegységek együttesen lakóegységnek minősülnek.

A hajléktalan (vagyis szokásos lakóhellyel egyetlen lakóegységben sem rendelkező) személyek olyan személyek, akik fedél nélkül élnek az utcán, mindenféle olyan hajlékot nélkülözve, amely lakóegységnek minősülne (elsődleges hajléktalanság), vagy pedig ideiglenes szállásokat gyakran váltogató személyek (másodlagos hajléktalanság).

Lakhatási formákHAR.L.HAR.H.
0.Összesen0.0.
1.Hagyományos lakásban vagy kollektív lakóegységben élő lakók1.1.
1.1.Hagyományos lakásban élő lakók1.1.1.1.
1.2.Kollektív lakóegységben élő lakók1.2.1.2.
2.Egyéb lakóegységben élő lakók és hajléktalanok2.2.
2.1.Egyéb lakóegységben élő lakók2.1.
2.2Hajléktalanok2.2.
3.Nincs adat3.3.

Az "Lakhatási formák" bontás a személyekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

A HAR.L. bontásban az "Összesen" (HAR.L.0.) és az "Egyéb lakóegységben élő lakók és hajléktalanok" kategória (HAR.L.2.) választható.

Jellemző: Lakóegység típusa

A "lakóegység" egy vagy több személy szokásos lakóhelyét jelentő lakás. A "hagyományos lakások", az "egyéb lakóegységek" és a "kollektív lakóegységek" fogalma a "Lakhatási formák" jellemzőnél került meghatározásra.

Lakóegység típusaTLQ.
0.Összesen0.
1.Lakott hagyományos lakás1.
2.Egyéb lakóegység2.
3.Kollektív lakóegységek3.
4.Nincs adat4.

A "Lakóegység típusa" bontás a lakóegységekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Jellemző: Hagyományos lakás lakottsága

A "lakott hagyományos lakások" olyan hagyományos lakások, amelyek a nép- és lakásszámlálás idején egy vagy több személy szokásos lakóhelyéül szolgálnak. A "lakott hagyományos lakások" olyan hagyományos lakások, amelyek a nép- és lakásszámlálás idején egy vagy több személy szokásos lakóhelyéül szolgálnak.

Hagyományos lakás lakottságaOCS.
0.Összesen0.
1.Lakott hagyományos lakás1.
2.Nem lakott hagyományos lakás2.
2.1.Időszakos vagy másodlagos használatra fenntartott lakások (választható)2.1.
2.2.Üres lakások (választható)2.2.
3.Nincs adat3.

A "Hagyományos lakás lakottsága" bontás a hagyományos lakásokkal kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Azok a hagyományos lakások, amelyekben élnek lakók, ám amelyek nem szerepelnek a nép- és lakásszámlálásban, az "Időszakos vagy másodlagos használatra fenntartott lakások" kategóriába (OCS.2.1.) sorolandók.

Jellemző: Tulajdoni jelleg

A "Tulajdoni jelleg" jellemző a lakás, nem pedig a lakás helyéül szolgáló ingatlan tulajdonviszonyaira vonatkozik.

A "tulajdonosa által lakott lakás" azt jelenti, hogy a lakásnak legalább egy lakója a lakás részének vagy egészének a tulajdonosa.

A "szövetkezeti tulajdon" lakásszövetkezet keretén belül létrejövő tulajdonviszonyt jelent.

A "bérlakás" azt jelenti, hogy a lakáshasználatért a lakásnak legalább az egyik lakója bérleti díjat fizet, és a lakás részének vagy egészének egyetlen ott lakó sem a tulajdonosa.

Tulajdoni jellegOWS.
0.Összesen0.
1.Tulajdonosa által lakott lakás1.
2.Szövetkezeti tulajdonban lévő lakás2.
3.Bérlakás3.
4.Egyéb tulajdoni formájú lakás4.
5.Nincs adat5.
6.Nem alkalmazandó6.

A "Tulajdoni jelleg" bontás a hagyományos lakásokkal kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

A nem lakott hagyományos lakásokat a "Nem alkalmazandó" (OWS.6.) kategóriába kell besorolni.

Jellemző: Lakók száma

A lakóegységek lakóinak száma azon személyek száma, akik számára a lakóegység szokásos lakóhelyül szolgál.

Lakók számaNOC.L.NOC.M.NOC.H.
0.Összesen0.0.0.
1.1 személy1.1.1.
2.2 személy2.2.2.
3.3–5 személy3.3.3.
3.1.3 személy3.1.3.1.
3.2.4 személy3.2.3.2.
3.35 személy3.3.3.3.
4.6 és több személy4.4.4.
4.1.6–10 személy4.1.4.1.
4.1.1.6 személy4.1.1.
4.1.2.7 személy4.1.2.
4.1.3.8 személy4.1.3.
4.1.4.9 személy4.1.4.
4.1.5.10 személy4.1.5.
4.2.11 és több személy4.2.4.2.

A "Lakók száma" bontás a lakóegységekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál.

Jellemző: Hasznos alapterület és/vagy a lakóegység szobáinak száma

A hasznos alapterület meghatározása a következő:

- a külső falakon belül mért alapterület, a lakáscélra alkalmatlan pincék és padlások, továbbá több lakásos épületek esetében a közös használatú helyiségek kivételével; vagy

- a "szoba" fogalmának meghatározása szerinti helyiségek teljes alapterülete.

A "szoba" egy lakóegységnek a padlótól a mennyezetig vagy a tetőig elérő falak által körbezárt olyan része, amely méretéből adódóan alkalmas egy felnőtt személynek szánt ágy elhelyezésére (legalább 4 négyzetméter), és amelynek magassága a mennyezet nagyobb része alatt legalább 2 méter.

A tagállamok a "hasznos alapterület"-ről vagy ha ez nem lehetséges, a "szobák számá"-ról tesznek jelentést.

Hasznos alapterületUFS.
0.Összesen0.
1.30 négyzetméter alatt1.
2.30 – kevesebb mint 40 négyzetméter2.
3.40 – kevesebb mint 50 négyzetméter3.
4.50 – kevesebb mint 60 négyzetméter4.
5.60 – kevesebb mint 80 négyzetméter5.
6.80 – kevesebb mint 100 négyzetméter6.
7.100 – kevesebb mint 120 négyzetméter7.
8.120 – kevesebb mint 150 négyzetméter8.
9.150 négyzetméter felett9.
10.Nincs adat10.

A "Hasznos alapterület" bontás a lakóegységekkel kapcsolatos összesített adatok és részadatok bontására szolgál. A bontás felhasználható a "hagyományos lakások" összesített adatának és részadatainak bontására is.

Szobák számaNOR.
0.Összesen0.
1.1 szoba1.
2.2 szoba2.
3.3 szoba3.
4.4 szoba4.
5.5 szoba5.
6.6 szoba6.
7.7 szoba7.
8.8 szoba8.
9.9 és több szoba9.
10.Nincs adat10.

A "Szobák száma" bontás a "lakóegységek" összesített adatának és részadatainak bontására szolgál. A bontás felhasználható a "hagyományos lakások" összesített adatának és részadatainak bontására is.

Jellemző: Laksűrűség

A "Laksűrűség" jellemző a négyzetméterben megadott hasznos alapterületet vagy a szobák számát viszonyítja a lakók számához, a "Lakók száma" jellemzőben megadottak szerint.

A tagállamok a laksűrűségről a "hasznos alapterület" vagy ha ez nem lehetséges, a "szobák száma" alapján tesznek jelentést.

Laksűrűség (alapterület)DFS.
0.Összesen0.
1.Lakónként 10 négyzetméter alatt1.
2.Lakónként 10 – kevesebb mint 15 négyzetméter2.
3.Lakónként 15 – kevesebb mint 20 négyzetméter3.
4.Lakónként 20 – kevesebb mint 30 négyzetméter4.
5.Lakónként 30 – kevesebb mint 40 négyzetméter5.
6.Lakónként 40 – kevesebb mint 60 négyzetméter6.
7.Lakónként 60 – kevesebb mint 80 négyzetméter7.
8.Lakónként 80 négyzetméter és 80 négyzetméter felett8.
9.Nincs adat9.

A "Laksűrűség (alapterület)" bontás a "lakóegységek" összesített adatának és részadatainak bontására szolgál.

Laksűrűség (szobák száma)DRM.
0.Összesen0.
1.Lakónként kevesebb mint 0,5 szoba1.
2.Lakónként 0,5 — kevesebb mint 1,0 szoba2.
3.Lakónként 1,0 — kevesebb mint 1,25 szoba3.
4.Lakónként 1,25 — kevesebb mint 1,5 szoba4.
5.Lakónként 1,5 — kevesebb mint 2,0 szoba5.
6.Lakónként 2,0 — kevesebb mint 2,5 szoba6.
7.Lakónként 2,5 — kevesebb mint 3,0 szoba7.
8.Lakónként 3,0 és ennél több szoba8.
9.Nincs adat9.

A "Laksűrűség" (szobák száma) bontás a "lakóegységek" összesített adatának és részadatainak bontására szolgál.

Jellemző: Vízrendszer

VízrendszerWSS.
0.Összesen0.
1.A lakóegységben van vezetékes víz1.
2.A lakóegységben nincs vezetékes víz2.
3.Nincs adat3.

A "Vízrendszer" bontás a "lakóegységek" összesített adatának és részadatainak bontására szolgál. A bontás felhasználható a "hagyományos lakások" összesített adatának és részadatainak bontására is.

Jellemző: WC

WCTOI.
0.Összesen0.
1.A lakóegységben van öblítős WC1.
2.A lakóegységben nincs öblítős WC2.
3.Nincs adat3.

A "WC" bontás a "lakóegységek" összesített adatának és részadatainak bontására szolgál. A bontás felhasználható a "hagyományos lakások" összesített adatának és részadatainak bontására is.

Jellemző: Fürdési lehetőség

A fürdési lehetőség a teljes test lemosására kialakított bármilyen lehetőség, ideértve a zuhanyzókat is.

Fürdési lehetőségBAT.
0.Összesen0.
1.A lakóegységben van rögzített fürdőkád vagy zuhanyzó1.
2.A lakóegységben nincs rögzített fürdőkád vagy zuhanyzó2.
3.Nincs adat3.

A "Fürdési lehetőség" bontás a "lakóegységek" összesített adatának és részadatainak bontására szolgál. A bontás felhasználható a "hagyományos lakások" összesített adatának és részadatainak bontására is.

Jellemző: Fűtés típusa

A lakóegység fűtése akkor tekinthető központi fűtésnek, ha a fűtést közösségi hőközpontból vagy az épületbe vagy a lakóegységbe fűtési célból beépített létesítményből szolgáltatják, az energiaforrásra való tekintet nélkül.

Fűtés típusaTOH.
0.Összesen0.
1.Van központi fűtés1.
2.Nincs központi fűtés2.
3.Nincs adat3.

A "Fűtés típusa" bontás a "lakóegységek" összesített adatának és részadatainak bontására szolgál. A bontás felhasználható a "hagyományos lakások" összesített adatának és részadatainak bontására is.

Jellemző: Lakás az épület típusa szerint

A "Lakás az épület típusa szerint" jellemző a lakás elhelyezkedése szerinti épületben található lakások számára utal.

Lakás az épület típusa szerintTOB.
0.Összesen0.
1.Lakóépületekben található hagyományos lakások1.
1.1.Egylakásos épületekben található hagyományos lakások1.1.
1.2.Kétlakásos épületekben található hagyományos lakások1.2.
1.3.Három- vagy többlakásos épületekben található hagyományos lakások1.3.
2.Nem lakóépületekben található hagyományos lakások2.
3.Nincs adat3.

A "Lakás az épület típusa szerint" bontás a "hagyományos lakások" összesített adatának és részadatainak bontására szolgál.

Jellemző: Lakás az építés időszaka szerint

A "Lakás az építés időszaka szerint" jellemző arra az évre utal, amikor a lakás elhelyezkedése szerinti épület megépítését befejezték.

Lakás az építés időszaka szerintPOC.
0.Összesen0.
1.1919 előtt1.
2.1919 – 19452.
3.1946 – 19603.
4.1961 – 19704.
5.1971 – 19805.
6.1981 – 19906.
7.1991 – 20007.
8.2001 – 20058.
9.2006 és később9.
10.Nincs adat10.

A "Lakás az építés időszaka szerint" bontás a "hagyományos lakások" összesített adatának és részadatainak bontására szolgál.

( 1 ) HL L 218., 2008.8.13., 14. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32009R1201 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32009R1201&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02009R1201-20091216 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02009R1201-20091216&locale=hu

Tartalomjegyzék