Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

470/B/1999. AB végzés

állami irányítás egyéb jogi eszköze alkotmányellenességének tárgyában

Az Alkotmánybíróság állami irányítás egyéb jogi eszköze alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság az indítványt visszautasítja.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó a Fővárosi Közgyűlés 1091/1999. (V. 27.) Főv. Kgy. határozatát és 1253/1999. (VI. 24.) Főv. Kgy. határozatát, továbbá a Budapest Főváros VII. Kerület Erzsébetváros Önkormányzata Képviselő-testületének 479/1999. (VI. 08.) határozatát kifogásolta. A Fővárosi Közgyűlés határozatai a Kísérleti Altalános Iskola (Budapest VII., Hernád u. 46.) fenntartói jogának, feladatellátásának a VII. Kerületi Önkormányzat részére történő visszaadásáról döntöttek. A kifogásolt képviselő-testületi határozat pedig felhatalmazza a polgármestert a fenti általános iskola fenntartói jogának átvételéről szóló szerződés aláírására, valamint az iskola megszűnéséről szóló konkrét döntést tartalmazza. Továbbá felhatalmazza a polgármestert a jogszabályokban előírt véleményezési és egyeztetési eljárások lefolytatására, illetve felkéri, hogy a szükséges döntések meghozatalára tegyen javaslatot a képviselő-testületnek.

Az indítványozó az Alkotmány 8. § (1) és (2) bekezdése, 16. §-a, 43. § (2) bekezdése, 44/A. § (2) bekezdése, 67. § (1)-(3) bekezdése, 70/A. § (3) bekezdése, valamint 70/F. § (1) és (2) bekezdései sérelmét állította. Továbbá - álláspontja szerint - a kifogásolt határozatok ellentétesek a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 88. § (6) és (13) bekezdéseivel, 102. § (2) bekezdése a) pontjával, valamint (3) bekezdésével, 121. § (1) bekezdése 3. és 20. pontjával és végül 124. § (8) bekezdésével. Ezekre hivatkozva kérte a fenti határozatok alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését.

II.

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az ügy érdemi elbírálására nincs hatásköre.

Az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 1. § b) pontja alapján az Alkotmánybíróság hatásköre jogszabály, valamint az állami irányítás egyéb jogi eszköze alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára terjed ki.

Az Alkotmánybíróság már több döntésében állást foglalt abban a kérdésben, hogy a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (a továbbiakban: Jat.) 46. §

(1) bekezdésében felsorolt szervek által hozott határozatok közül melyek tartoznak az állami irányítás egyéb jogi eszközei körébe, azaz mely határozatok alkotmányellenességének utólagos vizsgálata tartozik az Alkotmánybíróság hatáskörébe. [52/1993. (X. 7.) AB végzés (ABH 1993, 407.); 341/B/1993. AB végzés (ABH 1993, 898.); 732/B/1993 AB végzés (ABH 1993, 916.)]

Az 52/1993. (X. 7.) AB végzésében az Alkotmánybíróság kifejtette, hogy önmagában véve az, hogy valamely aktust olyan elnevezés alatt bocsátanak ki, amelyet a jogszabályok vagy az állami irányítás egyéb jogi eszközének megjelölésére is használnak, még nem feltétlenül alapozza meg az adott aktus felülvizsgálatára nézve az Alkotmánybíróság hatáskörét. A hatáskör vizsgálatánál nem az aktus elnevezése, hanem a benne foglalt rendelkezések jogi jellege az irányadó.

Az állam szerveinek jogalkotó hatáskörét az Alkotmány és a Jat. szabályozza. A Jat. határozza meg azt is, hogy az állami szervek aktusai közül melyek minősülnek jogszabálynak, és melyek azok, amelyek az állami irányítás egyéb jogi eszközei közé tartoznak.

Az Alkotmány és a Jat. rendelkezései alapján az önkormányzatok határozatai nem tekinthetők jogszabálynak. A Jat. 46. § (1) bekezdése értelmében az önkormányzatok határozatban szabályozzák az általuk irányított szervek feladatait, a saját működésüket, és állapítják meg a feladatkörükbe tartozó terveket. A 46. § (2) bekezdés szerint e rendelkezés nem érinti az önkormányzatoknak az egyedi határozat meghozatalára vonatkozó jogát.

E törvényi szabályoknak megfelelően tehát nem minden önkormányzati határozat tartozik az állami irányítás egyéb jogi eszközei közé. Az állami irányítás egyéb jogi eszközeinek csak azok tekinthetők, amelyek a Jat. 46. § (1) bekezdésében foglalt tartalommal bírnak. A 46. § (2) bekezdés szerint ettől eltérnek az egyedi önkormányzati határozatok, amelyek nem tekinthetők az állami irányítás egyéb jogi eszközeinek.

Az Alkotmánybíróságnak hatásköre vizsgálata során abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy az indítványozó által támadott önkormányzati határozatok minősíthetők-e a Jat. 46. § (1) bekezdése alapján az állami irányítás egyéb jogi eszközei körébe tartozó normatív határozatnak.

A Fővárosi Közgyűlés vizsgált határozataiban a Kísérleti Általános Iskola (Budapest VII., Hernád u. 46.) fenntartói jogának, feladatellátásának a VII. Kerületi Önkormányzat részére történő visszaadásáról döntött. A Budapest Főváros VII. Kerület Erzsébetváros Önkormányzata Képviselő-testületének határozata pedig felhatalmazza a polgármestert a fenti általános iskola fenntartói jogának átvételéről szóló szerződés aláírására, valamint az iskola megszűnéséről szóló konkrét döntést tartalmazza. Továbbá felhatalmazza a polgármestert a jogszabályokban előírt véleményezési és egyeztetési eljárások lefolytatására, illetve felkéri, hogy a szükséges döntések meghozatalára tegyen javaslatot a képviselő-testületnek. Ezek az aktusok normatív tartalommal nem bírnak, az önkormányzatok egyedi döntését foglaljak magukban.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a kifogásolt önkormányzati határozatok alkotmányellenességének vizsgálatára nincs hatásköre. Ezért az indítványt - érdemi vizsgálat nélkül - visszautasította.

Budapest, 2000. október 18.

Dr. Bihari Mihály s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Strausz János s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszkyné Dr. Vasadi Éva s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék